Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Od kako zna za sebe, mrzi je.Od kako zna za sebe, stidi se nje.Majka mu je radila kao kuharica, u jednoj skoli blizu njegove, kako bi prehranila svoje dijete.Kada je dosao iz skole, zamolio ju je da nikada ne dolazi mu skolu, jer bi njegovi drugovi poceli ga izazivati.Majka je sutjela,bila je uvrijedjena.Narednog dana, krenuvsi  sa posla, majka je vidjela da je njen sin zaboravio pernicu i otisla je u skolu..Kada su opazili zenu sa jednim okom, djeca se pocese smijati.Majka je trazila svoje dijete, koje se sakrilo.Dala je pernicu jednoj ljubaznoj zeni ,koja joj je prisla i sakrila je od te djece.Vratila se kuci i cekala svoje dijete...Dosao je kuci i izderao se na nju,rekao joj rijeci koje ce njegova majka, a i on pamtiti do kraja zivota,a to je: volio bi da umres da te nema..Majka je sutjela,plakala..Nije ga bilo briga za njena osjecanja..Samo je zelio da ode od nje.Marljivo je ucio i tako i bi.Otisao je u Singapur,tamo je napravio kucu,ozenio se,dobio djecu i napokon bio zadovoljan svojim zivotom.Sve dok jednog dana majka mu nije dosla pred kucu.Njegova djeca pocese vristati,a on joj rece zbog cega je dolazila i neka odmah ode.Majka kao i svaki put je sutjela....Godine su prolazile i jednog dana provjeravajuci postu, ugledao je pismo na kojem ga pozivaju na porodicni skup.Rekao je svojoj zeni da ode na poslovno putovanje..Konacno je dosao u svoj rodni kraj i iz ciste radoznalosti udje u kucu.Kada tamo na stolu pismo majke u kojem pise : IZVINI STO SAM TI IKADA NANIJELA ZLO,IZVINI STO SAM TE OSRAMOTILA PRED PRIJATELJIMA,IZVINI STO SAM TI PREPALA DJECU...JA SAM BOLESNA,LEZIM U KREVETU IZ KOJEG NAJVJEROVATNIJE NECU NIKADA NI USTATI....ALI AKO NE ZNAS, KAO MALI DOZIVIO SI SAOBRACAJNU NESRECU...OSTAO SI BEZ OKA.NISAM MOGLA DA GLEDAM SVOJE DIJETE KAKO ODRASTA BEZ OKA,DA MU SE SMIJU KAO STO SU SE MENI SMIJALI...DAROVALA SAM TI SVOJE OKO JER BI MI BILO DRAGO DA PROMATRAS SVIJET MOJIM OKOM...IZVINI JOS JEDNOM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao ZP, ta prica je bila u onoj emisiji Neispricane price, i odmah da demantujem jer nije istinita.

Znam zato sto je moje mesto u pitanju, pa su kao i kamere dosle da snimaju, a posto je malo mesto u pitanju, svi se znaju i ne, niko ne pamti zenu s jednim okom koja radi u skoli.

Zapravo sad se setih, ta zena je navodno bila cistacica u skoli pa je se i zbog toga stideo. 

Sad jos vise sumnjam u istiniost price cim postoje 2 skoro pa iste verije slicne prive ( a tesko da su se i jedna i druga desile).

 

Mitko ti si hit!!!:wub: Ako me tvoji postovi ne nateraju da spakujem kofer i dodjem u Bec, ja ne znam sta ce.

 

 

Earl Grey i In-Greed volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mg, ne mogu da se setim, ima jedna pripovetka, čitali smo je kao deca, kada se sin krije od majke, došla je da ga traži u školu, kasnije mu je bilo žao, ovo - ono ... pa sam tražio, da me ubiješ, ne mogu da se setim :) sad će neko da se seti na koju sam pripovetku mislio, ima ovde mnogo pametnije od mene :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zp,sta je tebe asociralo da ubacis ovu pricu? Nebitno da je istinita ili ne?

Malagarava,sta cekas?:wub:^_^ Realno,da li ste gledali koliko godina je Bec za redom proglasen za grad u kom se najbolje zivi na svetu? A u to ulaze svi moguci kriterijumi. Bezbednost,skolstvo,ma kompletno sve. I tako vec godinama. Znaci da to ipak nije samo u mom svetu:D

http://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivot/Bec-najbolji-grad-za-zivot/292267

http://www.b92.net/putovanja/zanimljivosti.php?nav_id=964839

https://www.wien.info/en/lifestyle-scene/most-livable-city

http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-2982417/Vienna-named-world-s-livable-city.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takodje, u tom malom mestu iz kog je moja mama i gde sam ja provela dobar deo mladosti, imamo veliki broj gastarbajtera koji zivi u Bec.

I to je upravo taj stereotip: Odu i nakon 2 godine zaborave srpski, cak smo smislili i pricu koju prosecan gasta izgovara:

krenem na urlaub i ponesem hendi, kad ono nemam nec a hocu da posaljem kurcmitelung!

shajze! 

Sreca na autobanu pronadjem telefoncelle pa sam mogo zvat'.

 

I meni kao rodjenoj gastarbajterki, gastarbajterskom detetu srednje radnicke klase izuzetno smeta kad deca koja zive preko natucaju srpski. Okej, ove iz mesvotih brakova da i razumem ali ove nase ne mogu.

Mene je mama naucila padeze, gramatiku, cirilicu i srpske obicaje i kulturu. Tata Dalmatinac pa je pricao potpuno drugacije (Ajmo idjemo u Drage i slicno) ali ja sam bez problema usvojila pravilan srpsko(khrvatski) jezik i pored stalne komunikacije sa svima ostalima na holandskom a nisam nikakav wunderkind.

Mozda su neki izrazi koje sam koristila pomalo arhaicni, sto sam primetila tek kad smo se preselili u Srbiju, ali to je sasvim normalno i za ocekivati od nekog ko jezik usvaja od ljudi koji su napustili zemlju 70 i ni da zive u Srbiji ne bi koristili izraze tipa "iznenverovah" :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

malo da se nasmIjemo :) da se ne naljute gastosi, uvek ste dobro došli :) 

jeeee :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ujak je otisao u Ameriku krajem sezdesetih. Njegova deca, rodjena tamo, govore srpski odlicno. Ali koliko je realno ocekivati da ce i unuci tako govoriti?

 

 

Margaritta i In-Greed volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takodje, u tom malom mestu iz kog je moja mama i gde sam ja provela dobar deo mladosti, imamo veliki broj gastarbajtera koji zivi u Bec.

I to je upravo taj stereotip: Odu i nakon 2 godine zaborave srpski, cak smo smislili i pricu koju prosecan gasta izgovara:

krenem na urlaub i ponesem hendi, kad ono nemam nec a hocu da posaljem kurcmitelung!

shajze! 

Sreca na autobanu pronadjem telefoncelle pa sam mogo zvat'.

 

I meni kao rodjenoj gastarbajterki, gastarbajterskom detetu srednje radnicke klase izuzetno smeta kad deca koja zive preko natucaju srpski. Okej, ove iz mesvotih brakova da i razumem ali ove nase ne mogu.

Mene je mama naucila padeze, gramatiku, cirilicu i srpske obicaje i kulturu. Tata Dalmatinac pa je pricao potpuno drugacije (Ajmo idjemo u Drage i slicno) ali ja sam bez problema usvojila pravilan srpsko(khrvatski) jezik i pored stalne komunikacije sa svima ostalima na holandskom a nisam nikakav wunderkind.

Mozda su neki izrazi koje sam koristila pomalo arhaicni, sto sam primetila tek kad smo se preselili u Srbiju, ali to je sasvim normalno i za ocekivati od nekog ko jezik usvaja od ljudi koji su napustili zemlju 70 i ni da zive u Srbiji ne bi koristili izraze tipa "iznenverovah" :-)

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni ide na zivce i to jako kada kombinuju tako dva jezika.  Najvise me nervira kada neko posle par meseci zivljenja ovde,samo govori " a soooo"... Ti mu nesto objasnjavas na srpskom,on ne zna dve recenice na nemackom a samo njace " a so,a so"... To mi mozak para ,a ne usi

Tangerine, malagarava i bikica85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZP citala sam negde tu pricu o majci bez oka i sinu koji je se stidi. On nije znao da je ona to oko njemu dala. Mislim da prica nije istinita ali svakako je poucna.

Mitko ne ljuti se na mene. Moram malo da te zezam jer su mi tvoji ushićeni i bajkoviti opisi Beca i novog zivota krajnje simpaticni. Sticem utisak kao da si pobegla iz nedodjije pa si sad presrecna. Znamo mi svi kakav je zivot preko i koje nudi mogucnosti.

 

 
Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nam zp ne bude usamljen medju zenama,  ja bih ovde podelila razmisljanja mm-a, ovaj post zapravo kao da je on pisao.

Mm stalno ponavlja: Biraj. Ili cemo ostati ovde, ili cemo otici sada, zrtvovati se za svoju decu na neki nacin u smislu da su one male, i njima sada odlazak ne bi tesko pao, a nama bi jer bi nam promenio zivot skroz, ovde smo puno toga ulozili, a tamo preko krecemo od nule. Ako ostanemo ovde to je lepo, ali jednog dana deca ce porasti i otici ce od nas, ako nista da se skoluju negde preko, a nama ce onda biti kasno da idemo. Mozda, sa tog aspekta bolje je otici sada, pa lepo idemo svi zajedno. Ovde nema buducnosti, cak iako obezbedimo sebi dobra primanja (hvala Bogu nasi su vec decenijama u Bgu i nekretnine imamo), sistem se nece promeniti, zdravstvo, sudstvo, skolstvo, sve skripi bez naznaka da ce biti bolje. Ljudi se muce, svi su nervozni, grce se, nije uzivanje ni sa puno para ovde, ko ih ima... Ti neces da idemo, imas svoje razloge, samo nemoj za 20 godina da kazes da sam bio u pravu. Nemac radi od 9 do 5, ali posle 5 je zadovoljan covek zbog sistema u kojem zivi, kako mu rastu deca, zbog dobrih primanja, moze da vodi decu gde hoce bez da se grci. Ti radis do tri, pola cetiri, ali od 20og do 30og u mesecu se natezemo. Deca su sada mala, ususkana, rashodi su mali, bice sve veca, potrebe ce rasti, sta cemo onda...

I tako eto mm to stalno prica, ja ga slusam i cesto se zapitam da li je u pravu...

zlatni papagaj i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro, ovo o čemu mi ovde raspravljamo nema nikave veze sa "onim" gastarbajterima (prevod te reči je ustvari vrlo bitan) koji su otišli ranije.

Meni je ovde tužno što ljudi, žene, koje žele da odu su OBRAZOVANE, INTELIGENTNE, sa malom decom jer ovde ne vide perspektivu. Takvi ljudi nisu usko povezani sa onima koji su otišli ranije i siguran sam da bi se brzo uklopile, stvorile sebi lagodan život za svoju porodicu, a to je toliko poražavajuće da o tome može da se piše naširoko. 

Pitanje za mitka pa i za ostale, da li znate koliko vojna industrija austrije utiče na taj lagodan život? Tu se ogleda licemerje cele priče, ono što je njima dozvoljeno, nama nije, pa onda dođemo do suštine, ali, valjda tako mora, i ovo će proći ...

bikica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ujak je otisao u Ameriku krajem sezdesetih. Njegova deca, rodjena tamo, govore srpski odlicno. Ali koliko je realno ocekivati da ce i unuci tako govoriti?

 

 

Koga briga kako će mu unuci govoriti !? Kad je mogao da ostavi đeda, mogu i unuci da budu amigosi, na to se svodi, u principu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zlatni, ne svodi se na to. Sta je naroda dole koji se ne usudjuje da ima djecu jer misli da je bolje nemati ih nego ih imati gladne uz svu tu nepravdu. Onda bolje imati djecu i napraviti si mogucnost da imas i unuke tamo negdje preko, nego ih nemati a grliti djedovinu.

Nego, mi se raspisali i tako se postavlja pitanje "ostati ili otici" kao da je otici samo spakovati kofere. Mislim da malo ko moze tako da spakuje kofere i ode preko, pogotovo sad uz izbjeglicku krizu, ipak izbjeglice su prioritet, a sve ostalo se vraca.

Nice voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taj koji ne želi dete jer nema novca, neće ga želeti i kada ga bude imao, jer će tada hteti da ima i vikendicu, nova kola, veću kuću ... ljubav je često iracionalna ... 

Tranquilo voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To prosto nije tacno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koga briga kako će mu unuci govoriti !? Kad je mogao da ostavi đeda, mogu i unuci da budu amigosi, na to se svodi, u principu

 

;)

 Sta tebe boli briga koga je ostavio moj ujak? To jednostavno nije tvoj posao, nema veze s tobom, kapiras? Ni on,  ni njegov deda, ni njegovi unuci.

 

In-Greed i Margaritta volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I onda Zlatni, na racun te tvoje djedovine, sta bi sa onim deckom sto je usmrtio djevojku sa babinim "poslovnim bmw 5"(babo mu ima veze sa pinkom mislim), i masom slicnih koji terorisu drzavu na racun svojih roditelja i omladini vaze za uzore. Jel mislis da takvi nece biti uzor tvojoj djeci, ili nedaj Boze da ces ti ili tvoje dijete osjetiti na vlastitoj kozi teror tih odozgor? Sve to vrijedno za djedovinu??

I kod nas u Sarajevu nedavno strada majka dvoje djece ispod 5godina dok je vracajuci se sa posla prelazila pjesacki. Rodjak naseg i vaseg(sandzaklija) diva Radoncica je onako postenski nalijepio u brzini od preko 100km/h. I sta mislis sta je bilo? Pa sredio rodjo da je ona prelazila kroz crveno sa svom bagrom koja je bila te sreca pa se nasla ispred nje.

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 Sta tebe boli briga koga je ostavio moj ujak? To jednostavno nije tvoj posao, nema veze s tobom, kapiras? Ni on,  ni njegov deda, ni njegovi unuci.

 

Nema, baš mene briga za tvog ujaka, konkretan primer si ti navela, ja ga ni spomenuo nisam, ja sam napisao kakav je moj stav o tome. Znači, za nekoga, ko je spreman da ode od "đedovine" nije mu mnogo bitno ni kako će mu unuci govoriti. Da mu je bilo bitno, borio bi se na "đedovini" nema razloga da kuka nad sudbinom svojom, tj što mu unuci pričaju drugačije od "đeda". Kapiraš? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma sta je bre ovo? Pa sta ako je neko ostavio djeda? Ajde da cujem,pa sta onda? Meni ovo zaista nije jasno. Volela bih da mi neko objasni. 

Moj deda meni u srcu zivi,i nije vezan za neki komad zemlje. I uopste ne vidim zbog cega tolika drama. O moj Boze,sad ce neko reci da zbog nas ovakvih propadose Srbende. Oko cega je tolika drama? 

Pa sta ako nece unuci govoriti srpski? Hoce li zbog toga izgubiti sebe? Ne kontam. Pa koliko ljudi na svetu postoji da nemaju pojma rec jezika odakle poticu. Sta ako neko dete koje vec unazad nema kolena u Srbiji ne zna srpski...Drama,drama i drama...

Ti ostani pa se bori za svoju djedovinu,meni je lepse da mi dete bezbedno ode i vrati se iz skole. Pa sad kako je kome po ukusu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve i da je u Srbiji divni,opet ne vidim zbog cega tolika drama oko napustanja djedovine. <_<

Evo,kad ja umrem,nek me kremiraju,pa nek me nose deca sa sobom:lol: pa i nije bitno gde ce da zive...

Babovine svoje u srcu nosim,ne vezujem se za komade zemlje:wub: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.