Otići ili ostati?

odgovora

Objavljeno

Ja samo da kazem da mi je super ova diskusija, volim da cujem razlicita gledista. Bilo bi lepo kad bi se jos neko ukljucio, da cujemo jos iskustava, pa i iz Srbije, zasto da ne. 

Evo ja cu prva. Mm i ja zaradjujemo zajedno malo vise od 1000€, pa zivimo daleko od onoga sto smatram normalnim i opustenim. Ne gladujemo, ali se stiskamo. Imamo kredit na 30 godina i u narednih pet godina eventualnu moju povisicu, koju ce u medjuvremenu da pojede poskupljenje. 

Ne znam sa koliko se u inostranstvu moze ziveti ok, ali u Beogradu s tim novcem ne moze. U manjem mestu - 1000€ je sasvim drugacija cifra.

Slicno i kod nas, s tim sto mm radi honorarno, pa nekad imamo malo vise a nekad malo manje al nas krediti sa'raniše. Dizali kad smo imali mnogo više, pa sam placamo danak. 

S druge strane, bili smo svesni da je tad bila prilika za investiranje, jer ko zna kad bismo ponovo bili kreditno sposobni.

Zelim da odem na letovanje, da ako mi dune da odem na vikend negde (Zlatibor ili Bec, temisvar u krajnjem slucaju, nista woow) da mogu to da uradim.

Da imam da priustim detetu sport neki kasnije, ili neki instrument...a i sebi jogu recimo.

To bi sve trebalo da bude normalno, ali nazalost nije.

To bi trebalo da je srednji stalez, ali nije, jer porodicakad ima primanja od 1500 evra je za nase pojmove bogataska a zapravo to je jedan srednji stalez, i to obican, cak ne i visi srednji stalez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Otkad pišemo na ovoj temi ponovo mi jača frka "kako će sutra Anka, kako će ona u ovakvom ludilu, kako će ona u školama gde se deca biju, ej deca nam se biju i to niko ne rešava!!"... Samo mislim na njih, na te generacije koje dolaze, sve što iole valja propada, ovde neće biti bolje. Meni sad glupo da napišem koliko mm i ja imamo mesečno :( Nije tajna, znaju moji prijatelji, znaju i neke žene sa ovog foruma sa kojima se znamo i otvoreno razgovaramo, nego će ispasti bezveze sad da napišem i biće a šta li se ova buni. Ali prvo i prvo - to ne zaradim JA. Odnosno, JA ne zaradim polovinu te sume. A sposobna sam i mogla bih, nego kome bre trebam - zamislite vi sad kulturu i umetnost u Srbiji (znate kakvo je stanje), e sad zamislite nauku u Srbiji (već vam je smešno, zar ne?), e sad zamislite mene: po vokaciji Naučnica o kulturi i umetnosti :lol: 

Htedoh reći, da zavisi od mene, ne bismo mi imali ni za prosečan život. Ponuda da radim na univerzitetu, kao profesor (predavač, do titule ima de se gura) - znate za koliko? Za 40 000 din. 

Drugo, koliko god da se ima para i da ti je život ovde ok - to ne mora ništa da znači zbog stvari s početka mog posta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

40000 Smey?? 

Jooj, u jednoj firmi koju znam je cistacia imala pocetnu platu od 700 evra.

Eeeej, zamisli to?! Ja se razmisljala da l da prihvatim.

Voljena žena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, 40 000. Moraš da budeš dr nauka, znači trebaju im "gotovi" ljudi, sve divno, mladi, studije tek formirane, svi orni da ih upregnu da to bude ok, i svi orni da rade za te pare jer gde bi inače radili. Kao što rekoh, a kome to trebamo? Ja sam svoje studije upisala zato što me srce vodilo, ali tek sad vidim o čemu se tu radi. Odnosno, poslednjih godina vidim. 

Radio je mm u takvoj firmi. U ovoj zemlji il' si gde treba da budeš il si go*no. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey, vidis da ti salju poruku da ti kao umjetnica ne treba da zadovoljis svoja materijalna cula,vec da se okrenes nematerijalnim stvarima,i zivis od (vaz)duha. :D:D:D

 

Voljena žena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Zašto se svi pravite blesavi, kao da ne vidite zbog čega je ovako kako je, a svakako da nije dobro!? 

Ovde funkcioniše šrafciger industrija, za takve poslove i ne treba jedan inženjer na 1000 radnika i taj je tu da bi se forma ispunila, ne zato da bi nešto unapredio.

Zmaj - fabrika kombajna i priključnih mašina

IMT - fabrika traktora i priključnih mašina

INSA - fabrika satova i precizne mehanike

TELEOPTIK - merni instrumenti

FOB - fabrika odlivaka Beograd

DMB - dvadeset prvi maj Beograd - motori i delovi motora,

IMR - industrija motora Rakovica

IPM - industrija precizne mehanike

Ovo je spisak firmi SAMO u BEOGRADU, koje su nestale u "tranziciji", zapošljavale gotovo 100 000 ljudi, a tu si i između ostalih potrebni i ljudi kao što ste vi, što sada hoćete da odete. To što prave motore, ne znači da im ne treba prevodilac, ili pravnik, o inženjerima i da ne pričamo.

Znate, jedan pametan čovek, od većine vas što želite da odete ili ste otišle, omražen, rekao je, Srbiju su bombardovali jer nije htela da se proda Simensima (Simensi su nešto kao moj "đed", simbol)

Da li ste čuli za PES? Prvu petoletku? 21 oktobar? Ei (sa svim kooperantima)? Utvu, Navip, Vino župa ... ? 

Spisak je prilično dugačak, a to za posledicu rađa sve ovo što sve nas muči, i birokratiju i loše obrazovanje i opštu apatiju, kulturnu degradaciju .... 

Ko želi da mre, neka živi, ko želi da živi neka mre! 

Sloboda se ne dobija, ona se osvaja!

„Нада нема право ни у кога, до у Бога и у своје руке“

Hoću da kažem, ko nema snage da se bori, ne vidi perspektivu, smatra da ne treba da se bori, ili jednostavno ne želi, neka ide, jednoga dana, ako dočekamo, kada ponovo bude slobodna ova jadna zemlja, dobro ste došli nazad, sa svojim iskustvom i znanjem da unapredite ono što je ostalo i što će se tek napraviti. 

(samo da ne bude kao što je Pašić slao svoga sina i druge intelektualce da se vrate, pa kada se vratiše, zaje....e stvar skroz, pisao Arčibald Rajs - ratni dnevnik, nije srpska probaganda :)  )

Izmenjeno od strane zlatni papagaj
пп. да се боље разумемо
Zelenooka ;-) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Problem je sto smo se mi pogubili u toj tranziciji, sto smo se suvise oslonili na industriju koja je cinila 70% nase proizvodnje, pa onda kad su dosli ratovi i ostalo, to je sve propalo, zastarelo, a mi to nikako da skapiramo. Pa mi smo za jednu Spaniju 70-ih godina bili pojam, ali su oni iskoristili prednosti EU, obnovili puteve, ekonomija je bazirana na 70% u malim firmama, koje zaposljavaju maksimum do 100 ljudi, industrija je svuda pukla, a kod nas na te propale industrije vlast je zaposljavala ljude samo na osnovu partijskih knjizica, tako da se te fabrike dovedu do pucanja, na kraju godine das subvenciju i svi su kao mirni.

Pa mi samo u Vojvodini imamo zemlje da razbijemo posao, jer jedna Holandija samo od poljoprivrede ima izvoz od 70 mlrd eura, a nas ceo BDP je oko 30 mird eura, pa onda shvatis gde smo i sta smo. Zato smatram da treba da prekopiramo uspesne sisteme i tako se izborimo. Pa preko vlasnik preko 5ha zemlje je burzuj, a ovde zemlja se baca, ne obradjuje, raspalo se sve, a mi i dalje odbijamo da se menjamo, iako su nas pojeli kako su stigli. Tema je malo sira, ali da bih probao da objasnim zasto sam protiv inostranstva, jer ako odem tamo, ja cu da radim za platu od 1000, 5000, 10000 eura, nije ni bitno, ali koliko god sam placen, ja sam samo radna snaga tamo i gazdi donosim mnogo vise para nego sto sam placen, isto je i ovde sa firmama, sve privatizovano, dato strancima, koji lovu iznose iz zemlje, a daju smesne plate, a mi onda kukamo. Pa jednostavno im se moze, svi bi mi to radili da mozemo, pa klasican primer je ovde da i mali preduzetnik radnika placa minimalno jer mu se moze, nema razloga da mu plati vise, a tako je svuda, samo sto je tamo standard visi, nema puno viska radne snage i ljudi imaju vece plate. Pa i u jednoj AT ce ti gazda za bilo koji posao platiti najminimalnije sto moze, a to je ono sto me boli i zasto sam protivnik toga.

U Srbiji je isto, sela odumrla, svi se baziraju na Bgd, NS i rade za sitne pare, jer se stvorio ogroman visak radne snage, pa samim tim i ovo malo poslodavaca sto ima placa minimalce, jer im se moze.

Jako dugo to nisam mogao da skapiram, zasto se npr ovde uvozi paradajz iz Makedonije, krompir iz BiH itd.. dok  nisam video koliko smo mi glupi ljudi i koliko ocekujemo da je sve kao pre 50 godina. Pricam sa covekom koji u selu pored Bgd ima 25 hektara zemlje, i kuka kako je u problemu, nema para, jedva pokriva minuse itd... dok malo nisam zagrebao ispod povrsine i video u cemu je problem. Covek dobija oko 500kg psenice po hektaru prinos, a ja kao laik znam da nam je prosek u Srbiji oko 6-7 tona, bolje firme izvlace i preko 10 tona ( mehanizacija itd...), a onda onako kaze, znas uzeo sam od komsije proslogodisnje seme sto mu ostalo jer nije imao para, sejanje umesto u oktobru covek uradi krajem novembra, jer nisu sinovi hteli da mu pomognu iako ima 3 traktora, znaci u startu odradi sve jako lose, ulaganje nije ni uradio jer kaze da nema, a sprema tom istom sinu na prolece svadbu za 500-600 ljudi, jer Boze moj, to tako treba. E to je samo jedan primer koliko smo mi ovde pukli psihicki, da je cela nacija polomljena, a onda ce tu istu zemlju sad po novom zakonu da uzme stranac i da placa radnika opet minimalno, jer mu se moze.

E sad razmisljam, zar mu nije bilo bolje da proda pola od toga, da ulozi novac od prodaje u analizu zemljista, mehanizaciju, dobro seme, osiguranje useva i postigne lep prinos? Naravno da nije, jer onda veliki gazda ne bi imao 25 hektara sa kojima moze da se hvali po selu. Tu lezi nas problem, sto onda naravno gledamo da bezimo gde je bolje, jer nemamo snage da se izborimo. Neko bezi u Beograd ili NS, koji koliko toliko funkcionisu, a drugi beze preko, jer tamo je jos bolje, a ovo sto imamo svega se odricemo, jer je to tezi put, i nikome se to ne radi.

Ovde ima puno pametnih, kreativnih zena, koje ne mogu nazalost da unovce to svoje znanje i ideje i misle naravno da ce tamo biti lakse, a nama inostranstvo nikad nije bilo bllize ako uzmemo u obzir internet, internet trgovinu itd...Kao primer da navedemo IT industriju, to su poslovi koji su i ovde fino placeni, rade se od kuce i ljudi nemaju potrebu veliku da idu. Ljudi koji su to skapirali i preorijentisali se na vreme, mislim da sad fino zive, oni bolji ce naravno uvek ici preko ako jure bolju lovu, ali nece otici svi. E tako je isto i sa poljoprivredom, i sa mnogim granama ovde. Dok god mi budemo imali sefove u javnim preduzecima koji ne znaju da upale racunar, da odrade posao za koji je nekada trebalo 2h, a sada za 5 minuta, jer to nam je donela tehnologija, mi cemo tesko imati ovde nesto bolje, i naravno da kapiram da obrazovani ljudi beze odavde, jer im je muka od svega i zele da odu preko da obezbede sebi i deci bolji zivot.

Mitko rece da mene boli uvo i da sam se snasao, a vidis to je daleko od istine, jer je ceo zivot borba, nije to kao nekada da nadjes posao u drzavnoj firmi, prst u uvo i ides po radnickim odmaralistima na odmore, to tako niti moze niti ce ikada vise moci, a mi treba da prestanemo tako da razmisljamo. Jer ovde prvo treba da zazivi privatni sektor i da iskoristimo ono sto imamo, dobru zemlju, prirodu, organske proizvode, jer kad to zazivi, tada ce i oni u javnom sektoru bolje ziveti i moci da planiraju nesto.

Ja sam citav zivot u privatnom sektoru i nikad nisam radio za drugog, to je mozda moj problem i razlog zasto ne zelim preko, u pravu je Mitko kad kaze da se mozda i bojim, jer smatram da mi je kasno da se sad preorijentisem na inostranstvo, tj da zavrsim konkurentni fakultet, imam znanje dva jezika, ali opet ako bih mogao da biram onda bih isao ili u AT, D, ili skandinavske zemlje, jer mislim da je tamo bolje nego u ostatku EU, a u tom slucaju bih morao da ucim ili nemacki ili svedski, sto je opet jos 2-3 godine, i mozda jednostavno mislim da mi je to tezi put, ali to je opet licni primer. A cak kad bih i sve to odradio, tamo bih bio samo radna snaga, i naravno da cu otici ako ovde vise ne budem video izlaz, a smatram da ipak nije sve toliko mrtvo ovde, na osnovu gore navedenog.

Mozda sam idealista koji smatra da bolji zivot moze da sebi obezbedi ovde jer ovo je ipak more kojim plivam citav zivot.

Pobegao sam malo od teme, ali sve je to vezano sa tim otici ili ostati i niko ne moze da me ubedi da mi mladi to ne mozemo da promenimo, jer garantujem da niko odavde ne bi  otisao da imamo standard jedne AT, ali da bi to imali, MI moramo da radimo na tome, da nasa deca imaju opciju.

Boze ovo je bilo kao neki politicki govor, ako neko i uspe da procita ovo i ne smori se, nadam se da ce malo bolje skapirati zasto branim ovakav stav hahaha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey ja mislim da vi treba da probate da odete negde preko, Anka ti je jos mala taman bi se fino uklopila do skole naucila jezik. Iz tvog pisanja mi deluje kao da ste vec odlucili samo treba hrabrosti. Izvini ako se mesam. 

Smey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:) Zoe, pa hvala ti na mišljenju, šta se izvinjavaš, ovde pišem sva svoja razmišljanja i za i protiv i otvoreno kažem da se lomim(o) tako da je sasvim ok da i ostali koji su na temi pomisle nešto i za moj slučaj. Zanimljivo, ja sam dugo dugo bila nadomak da odem, uglavnom su to bile neke ljubavi po inostranstvu :D . Mm je, naprotiv, sebe uvek video ovde - dok nije dobio dete. Sad on čak zna i da pretegne na stranu Otići, više nego ja. 

U našem slučaju ova Trankilova priča uopšte ne stoji, makar deo koji se odnosi na zadovoljstvo onoga ko radi u IT industriji. Moj muž što veću platu ima i što je zadovoljniji svojom karijerom - to manje može da podnese gluposti i debilizme koji nas okružuju. Kao privatna firma sve plaćamo, izmirujemo sve obaveze, a onda se desi da mi nije dobro i da dođemo u DZ gde kažu da mi knjižica nije overena. Pokazujem knjižicu, nalepnicu, kažu ok ali u sistemu vas ne vidimo i ne možemo da vas primimo, a ja pod tt i s natečenim krajnikom. Ispostavi se da im je sistem glavio cele te nedelje, a to nam objašnjavju naknadno kad je mm otišao u socijalno da vidi o čemu se radi, gubeći tako naravno 3 sata od radnog vremena. Tu su i ostali šalteri, tu je očajan saobraćaj u Beogradu, tu su i sve druge gluposti koje nije potrebno nabrajati. Što se više trudiš, očekuješ i daješ od sebe, što si revnosniji platiša, to te više zajebavaju svi živi, ili te više pogađa korupcija i nepravda. Što se više školuješ i što si više po merilu savremenog sveta - to te više poražava želja svih oko tebe da te uproseče milom ili silom, da li odnosom prema tebi, da li platom koju ti nude, da li naglas izgovorenim i otvorenim šovinizmima, a počesto i primitivizmima. 

Dakle, meni smeta sistem u kome ti se za poštenje, normalan odnos prema državi ne vraća istom merom. Ne treba mi nagrada ni specijalan tretman, ali ja NEĆU da učim zakone i kako da plivam u korupciji kad sam sa svoje strane uradila sve što je trebalo i što jedan građanin treba da uradi. Smeta mi što platim zdravstveno i onda još platim privatno. Smeta mi što ne znam kako da vaspitam dete - da bude nesnađeno kao ja ili da gazi po drugima. Nas je korumpiranost okrenula jedne protiv drugih, da se mrzimo i da otimamo dok drugi profitiraju. Ti drugi nisu stranci, tj. strane firme koje nas "koriste" - to smo MI uradili, stranci su iskoristili ali stranci isto tako u toj industriji koju Trankilo spominje umeju da daju 1500 evra kao početnu platu. U Americi je ista početna veća, ali kod nas je ta plata skoro pa 4 prosečne, pa da vidimo ko će da joj zameri. 

Realno kažem da to sve jeste tako, i da me mnogo plaši sutra, no i da sam tj. da smo sebični i nepromišljeni zato što trenutno ovde ostajemo jer: imamo svoj stan, imamo primanja iznad proseka, kao i možda ono što nas najviše uljuljkava a to je činjenica da nigde ne može mm raditi 6-7h dnevno kao što sada radi efektivno, a imati zaradu od koje mesečno ne potrošimo ni pola, pri tom da ja mogu da biram kad mi se i koliko radi, da nakon jedne završene škole sad biram da učim nešto novo i odvajam vreme za to u svojim tridesetim bez ikakve griže savesti, plus da ne moram da razmišljam šta i kako oko jednog, a sutra možda i oko drugog deteta. Da smo preko i da dobijem drugo dete - ja bih opet sedela kući, kako bih radila? A kako bismo tamo s jednom platom, ma kolika da je, sigurno ne bismo lagodno kao ovde.

Odužih, izvinjavam se, ali ima tu mnogo za i protiv.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tranquilo, da ne shvatiš pogrešno, ali ovo što si napisao, u velikom delu ne stoji. 

To je kao da upoređuješ fabriku zastava sa fabrikom mercedes. I jedni i drugi prave automobil, ali postoji toliko razlika, da na kraju, kada bi sve stavio na papir, zaključio bi da su ovi bar 100 godina ispred.

Tako ti je i sa poljoprivredom. Kažeš stari traktori!? Pa kako i da ne budu, kolika je kamata za osnovna sredstva u poljoprivredi u Srbiji a kolika jednog proizvođača u EU? Znaš li uopšte na kom principu zadrugarstva funkcionišu plantaže npr. jabuka!? Sve unapred otkupljeno, sve preuzeto, proizvođača baš briga. Znaš li kolike su subvencije za mleko? Znaš li koliko košta muzilica, bez koje, npr. ne možeš da ostvariš uvećanje prihoda, jer, ako ručno muzeš krave, ima oči da ti ispadnu da namuzeš 100 litara! A gde su krediti? Ko to kontroliše? Čije su banke? 

Pa onda imaš primer, zašto se uvozi paradajz? Zato što je NBS "zakucala" kurs, pa pogoduje uvoznicima. 

Pogledaj tabelu za vrednost dinar - € od 2002 godine do 2015. Kurs 2002 godine bio 60 dinara za 1 €

sada je duplo, odnosno 120 din. za 1€

Pogledaj cenu osnovnih životnih namirnica za taj period pa pogledaj kolko je uvećana vrednost, pa napravi paritet, da bi video koliko bi trebalo da košta jedan €. 

Pazi, to se zna, nije to neka tajna, koga interesuje, to lako može da zaključi, ali, jedni žive lepo i briga ih. Drugi nemaju mogućnosti da vide bolje. Treći nemaju mogućnost da vide bilo šta drugo. Četvrti rade za ove koji to sve rade i ostaje mali broj ljudi, koji vidi da nešto ne valja, ne zalaze u to šta ne valja, ali žele da "šmugnu" glavom bez obzira.

Kolika je plata u "svetskim" firmama koje dobijaju subvencije da bi ovde naši ljud šrafcigerisali? 250 - 300€. Čak je bilo priča da u jednoj firmi iz koreje teraju ljude da nose pelene, zato što mnogo gube zbog čestog odlaska u WC !? EEEEEjjj, ne ogrešismo li se mi o turke !? Pa je skoro bila afera, došao momčina, direktor u osiguravajuću kuću u Srbiju,a ovde, žene, hvala Bogu, lepe, pamente, krenuo da "krati" po redu, žene počele često da rade "noćne" smene, dok ga par muževa i momaka nije otkrilo, pa ga jedva izvukli, pobegao iz zemlje.

Neću ja da kažem, ima i nereada i javašluka i svačega, ali, sistem, ono što treba da reguliše te pojave, sistem kontrolišu stranci, i ovde imaju JEFTINU RADNU SNAGU i baš njih briga da ovde ulažu u nauku, napredak, ili nešto treće, korisno za ovaj narod, zato se ove jadne žene i bune, guliš klupu, postaneš stručan za nešto, a onda radiš za 500€ . A gde smo mi, koji bi trebalo da ih zaštitimo, njihova braća, muževi, stričevi i očevi !? 

Postali smo gori od crva, čak i crv kada naiđe na žicu sa strujom zaključi da treba da ide na drugu stranu ...

SREĆAN PRAZNIK, ŽENAMA KOJE DANAS SLAVE MATERICE!!! SVAKO DOBRO!

Zelenooka ;-) voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i do naseg mentaliteta Tranquilo, ali 90 posto nije.

mentalitet je-dacu stoci modifikovanu soju, ne jedem je ja vec moja krava.

Bacicu smece gde stignem, lakse mi s prozora jer sto bih setala do dole.

 i td i ti td.

Ti kazes da se borimo. Evo je zelim, ali kako? 

Nasi stocari bacaju svinje i daju bud zasto dok mi uvozimo iz juzne Amerike svinjsko meso.

Mleko u radnji skuplje nego u Austriji ali zato nas seljak dobije 17din ili koliko vec za tu istu litru.

Neko se tu dobro bogati, a to niti smo mi potrosaci, niti su to proizvodjaci.

Da se borim?

Uzmem stan na kredit, i punih godinu dana cekam na realizaciju istog, ispostavi se da su u katastru prosto izgubili nase papire, i posto su ih nasli, ponasali su se kao da su nam ucinili uslugu jer su ih nasli.

zatim drzava kaze jedno za stanove, pa posle promeni misljenje. 

Zavrnu ljude za stanove, primorava da zive u otrovnim zgradama sve vreme stiteci neke svoje mocnike.

Platim jednu zgradu a dobijem nesto sasvim levo.

zatim se ispostavi da mi je izgleda i vrtic otrovan.

Pa ipak nije...(jer je skupa popravka), a mozda i jeste-razmisljam da odem do nekog vidovnjaka da mi kaze, posto u njih imam vise poverenja nego u Vincu, ministarstva i sve ostale naucne institucije ove nase zemlje.

Zidacemo skolu, a ne..ipak cemo crkvu i benzinsku pumpu.

Ti sto se vise bunis, njih vise boli uvo. 

Da se borim? Vrlo rado.

Ministri prave skandal za skandalom, al svakog cuda 3 dana dosta.

Nikom nista.

Pravostlavne velikodostojnike optuzuju za obljubu maloletnika pa ti isti dobiju tamo neke vrhovne pocasti.

I dalje bih se ja borila jer volim ovu zmelju, kakvu takvu, moja je-zato i nisam spakovala kofere, ali kazi mi leba ti, kako? 

Izborima?

demonstracijama?

been there, done that.

paper_moon, Schveca, BgB i 10 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da se mi pozdravimo za svaki lsucaj, ako popijem ban.

ne brini brigu, nikoga ne vređaš ;) 

ne znam ni sam kako da se "borimo", da znam, već bi osnovao pokret otpora :) jbm li ga, kako su se borili Prle i Tihi? :lol:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smey ubola poentu - ovde si nateran ili da budes smece od coveka i da ti bude dobro, ili da budes dezurna budala i naivcina ukoliko zelis da sacuvas svoj moral i sve radis posteno. Svaki dodir sa drzavnim institucijama te tera da biras sta ces biti od ta dva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja se slažem sve sa Smey i potpuno iste stvari me bole ili bodu oči. 

Takođe, Mg je odlično napisala u svom postu, ovde svako čudo 3 dana, ma preduboko smo zaglibili. 

Meni su smešne ove priče članova koji nisu živeli u inostranstvu, a tvrde da je tamo kvalitet života lošiji nego ovde. Nemojte se ljutiti, ali pobogu, lošiji kvalitet života nego ovde? Hahaha. 

Ja živim ok, jest da nemam novca da letujem svake godine, ali imam svoju nekretninu, živim u malom mestu, ne moram da obiđem tri marketa da vidim u kom je mleko jeftinije za 3 dinara. Ali verujte, većina oko mene to radi. Nenormalno puno ljudi jedva sastavlja kraj s krajem i bori se sa vetrenjačama u ovoj zemlji. 

I shvatila sam dok sam čitala ovu temu da ja definitivno neću otići, ne zato što je u inostranstvu loše, nego zato jer nemam snage i volje za nove početke u ovim godinama, ali ću se svim, ali svim svojim silama truditi da klince obrazujem da budu osposobljeni da biraju u kom kraju sveta će živeti i raditi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

guslari novoga doba ...

 

još 2006 godine ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BgB, zanima me kako funkcionise u US?

kolike su prosecne plate, kako zdravstvo funkcionise?

kapiram da su nekretnine jeftine jer jel'te, mesta ima, pa srednji statel lagano dodje do kuce u predgradju.

Moje svo znanje je iz filmova i serija.

da li su drzavne skole zaista toliko lose da prosto moras u privatnu da saljes decu?

Kako zdravtvo funkcionise, posto sve placas koliko vidim?

Kako s porodiljskim ili bolovanjima, od cega zivis?

da li postoje zasticene kategorije, samohrani roditelji recimo?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MG, moracu u delovima da ti odgovaram inace ce biti na tri strane:mellow:

Sto se tice zdravstva, sve zavisi od firme u kojoj radis i da li ti uopste obezbedjuje zdravstveno. Milioni ljudi uopste i nemaju zdravstveno osiguranje. Mi imamo iskustvo sa dve zdravstvene kompanije, pa mogu da napravim neku razliku. U prvoj je bilo da placas negde oko $65 nedeljno samo osiguranje (to ti se odbija od nedeljne plate), biras doktora kod koga zelis da ides, kao kad bi ti sad birala bilo kog privatnog doktora u gradu i isla kod njega, nisi obavezna da ides u Dom Zdravlja, vec kod doktora kog ti izaberes, za svaku posetu doktoru opste prakse placas takozvani "co-payment" od $25 svaki put kad odes, a za specijalistu $45.
Sa tim osiguranjem platila sam za porodjaj $500 samoj bolnici + $250 epidural. Kada mi je stigao obracun koliko je porodjaj zaista kostao, na papiru je bilo preko $20 000 troskova. Ne mogu da zamislim da neko ide da se porodi bez osiguranja i plati tolike pare. 


Ovo drugo osiguranje koje sada imamo placamo oko $15 nedeljno (firma je promenila zdravstvenu kucu, pa su se i uslovi promenili). Kod doktora se ide u kliniku (kao nas Dom Zdravlja gde je sve na jednom mestu), ne placa se nikakav "co-payment", izbor doktora ti je ogranicen samo na one koji se nalaze u toj ustanovi. 
Ali zaista, ima toliko tih zdravstvenih osiguranja da je za svakog drugacije, ne mogu generalno da kazem kakvi su gde uslovi. Eto imam iz iskustva ova dva gore primera. 
Npr ja sam pre neka dva meseca isla u hitnu pomoc i primila dve infuzije i lezala nekih 6h u bolnici. Stigao mi je racun od preko $2000. Samo dve bocice infuzije su bile oko $800. Otisla sam sa tim papirom u nasu administraciju i oni su to resili. Npr da nemas osiguranje i da moras u hitnu pomoc, eto to je samo za infuziju, ne daj Boze da moras nesto ozbiljnije da radis. 

Dakle, naravoucenije.. Ako ti firma ne obezbedi zdravstveno, ne dolazi u Ameriku :) 

 

Smey, Earl Grey, In-Greed i 5 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

lele, BgB, čoveku se više isplati da umre ko čovek, za 2000 dolara ima da mi se napiju na prastosu ko ćuskije, svi, da me pamte ko sveca :):):) možda nešto i zameze :) 

Tu ima neka fora sa socijalnim brojem (to ovi što barataju engleskim mogu sigurno bolje da napišu). Valjda tu sve piše, samo im to kažeš i odmah znaju gde ideš, il na groblje ili kod lekara :)  

bikica85 i BgB volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Infuzija 800?!! ono kao osamstotina dolara??!

:mellow:

Je bo te.

Kod nas pola litre fizioloskog 100din, da ti dodje na noge da je uvede tipa 1000din neki MT, max 2000din npr Bel medik.

Au. Previše.

malagarava voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad nešto razmišljam, to je ustvari fora sa tz "unutrašnjom potrošnjom". Ti npr, u Kini, imaš platu 200 dolara, ali je ručak u restoranu 2 dolara :) 

Tako je i tamo, slično našim nulama iz 90 ih :) samo što je u pitanju dolar, pa možeš sa njim kud hoćeš :) 

Ono što sam ja pratio, u zadnjih godinu, dve, dolar je puno ojačao u odnosu na €, pa je roba iz USA sada skuplja za nas evropljane ali je veći problem kineska roba, oni sve računaju dolarima, sve poskupelo :) igračke, gaće, majce :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Infuzija 800?!! ono kao osamstotina dolara??!

:mellow:

Je bo te.

Kod nas pola litre fizioloskog 100din, da ti dodje na noge da je uvede tipa 1000din neki MT, max 2000din npr Bel medik.

Au. Previše.

Da, da.. http://www.nytimes.com/2013/08/27/health/exploring-salines-secret-costs.html  (ima skeniran racun sa ciframa koje su naplatili - Hospital bills for IV therapy vary wildly: $787 for an adult, $393 for a child at one hospital, and $546 for the saline, plus $127 for administering it, at another.)

Bila je pre godinu dve reportaza na TV-u o tome kako za nesto sto kosta $1 bolnice naplacuju stotine i stotine dolara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima moj deda obicaj da kaze : sjedi tu dje si,ni za tu nisi :lol:

(Jesam k'o padobranac ali sjetih se i eto morala samm da napisem :D ) 

malagarava, Nice, crnokosa i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.