Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Izuzmi iz ishrane sargarepu i jabuku. To stvara zatvor. Mozes suvu sljivu da potpis uvece, ujutro da je skuvas i da skines sa ljuske meso od sljive pa da napravis kasicu. ja sam to stalno radila jer je Petar imao zatvor cim smo poceli sa uvodjenjem hrane.

Uvedi bundevu, tikvicu, paskanat, celer. To su vazne namirnice pune celuloze za male bebe.

Za šargarepu sam primetila i sama, ali za jabuku nisam znala. Baš sutra sam htela da joj mešam palentu sa jabukom, sreća pa nisam. :) Sad smo na pola puta sa uvođenjem palente, sad nisam sigurna sa kojim voćem da je mešam da je ne konstipira. Inače, dva dana je jela sa malo pavlake. Od namirnica koje si nam predložila uveli smo bundevu i tikvicu. Možete li da mi kažete kako ste uvodili celer recimo, sa čime ste ga spremale i sa čime se preporučuje da se sprema? Ja ga volim barenog iz supe, ali bebi koja obožava bananu, bundevu, pavlaku i te lepe ukuse, ne verujem da će se dopasti ukus samog celera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za šargarepu sam primetila i sama, ali za jabuku nisam znala. Baš sutra sam htela da joj mešam palentu sa jabukom, sreća pa nisam. :) Sad smo na pola puta sa uvođenjem palente, sad nisam sigurna sa kojim voćem da je mešam da je ne konstipira. Inače, dva dana je jela sa malo pavlake. Od namirnica koje si nam predložila uveli smo bundevu i tikvicu. Možete li da mi kažete kako ste uvodili celer recimo, sa čime ste ga spremale i sa čime se preporučuje da se sprema? Ja ga volim barenog iz supe, ali bebi koja obožava bananu, bundevu, pavlaku i te lepe ukuse, ne verujem da će se dopasti ukus samog celera.

Luka obozava celer. Probaj obari ga sa povrcem koje ste vec uveli, po malo dok proveris da li se bebi svidja. A uz palentu mozes mladi sir.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka obozava celer. Probaj obari ga sa povrcem koje ste vec uveli, po malo dok proveris da li se bebi svidja. A uz palentu mozes mladi sir.;)

Slazem se. Mozes i sa krompirom. Ja pravim cesto krompir pire sa jednim celerom i odlicno bude inace.

Palentu mozes i sa kasicom od suvih sljiva. Odlicna kombinacija. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super ste! Hvala puno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eee, pokusavala sam da nadjem na ovoj i drugim temama o kukuruzu, ali nisam nasla to sto me interesuje pa hajde da pitam...

Je l' postoji Milupina, Lino, Humana... ili bilo koja druga hrana samo pahuljice od kukuruza, ili je to isto sto i palenta.

Nasla sam samo Milupa pirinac i kukuruz pahuljice sa ukusom vanile, ali ja bih kukuruz sam, ili bar sa pirincem ali bez dodatka ukusa pa sam pokusala da nadjem neko drugo resenje.

Sad da vas pitam, da li mogu da mu kukuruz uvedem na neki drugi nacin, napr da mu skuvam kukuruz pa da mu skinem ljusku i napravim pire? Ili da skuvam palentu ili kukuruzno brasno u vodi pa da pomesam sa bebi mlekom?

Hocu ovih dana da mu uvedem definitivno, pa ne znam kako...

Kupila sam Lino grisolino umesto obicnog griza. Posto ne planiram u skorijoj buducnosti da mu dajem kravlje mleko, a griz ne mogu da kuvam u bebi mleku resila sam da mu griz uvedem za pocetak kao grisolino. Posle mi svekrva kaze da sam griz mogla da skuvam u vodi pa da pomesam sa bebi mlekom, sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eee, pokusavala sam da nadjem na ovoj i drugim temama o kukuruzu, ali nisam nasla to sto me interesuje pa hajde da pitam...

Je l' postoji Milupina, Lino, Humana... ili bilo koja druga hrana samo pahuljice od kukuruza, ili je to isto sto i palenta.

Nasla sam samo Milupa pirinac i kukuruz pahuljice sa ukusom vanile, ali ja bih kukuruz sam, ili bar sa pirincem ali bez dodatka ukusa pa sam pokusala da nadjem neko drugo resenje.

Sad da vas pitam, da li mogu da mu kukuruz uvedem na neki drugi nacin, napr da mu skuvam kukuruz pa da mu skinem ljusku i napravim pire? Ili da skuvam palentu ili kukuruzno brasno u vodi pa da pomesam sa bebi mlekom?

Hocu ovih dana da mu uvedem definitivno, pa ne znam kako...

Kupila sam Lino grisolino umesto obicnog griza. Posto ne planiram u skorijoj buducnosti da mu dajem kravlje mleko, a griz ne mogu da kuvam u bebi mleku resila sam da mu griz uvedem za pocetak kao grisolino. Posle mi svekrva kaze da sam griz mogla da skuvam u vodi pa da pomesam sa bebi mlekom, sta vi mislite?

Što se kukuruza tiče, odnosno pahuljica, imaš Nestle kukuruz, a imaš i kukuruz+pirinač. I jedan i drugi su bez ikakvih aroma. Možeš da koristiš i palentu, a možeš da praviš i kačamak od kukuruznog brašna. Takođe možeš da kuvaš kukuruz šećerac. Što se tiče griza, mislim da ti je još uvek rano, naročito ako na pakovanju nije naglašeno da je bez glutena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se kukuruza tiče, odnosno pahuljica, imaš Nestle kukuruz, a imaš i kukuruz+pirinač. I jedan i drugi su bez ikakvih aroma. Možeš da koristiš i palentu, a možeš da praviš i kačamak od kukuruznog brašna. Takođe možeš da kuvaš kukuruz šećerac. Što se tiče griza, mislim da ti je još uvek rano, naročito ako na pakovanju nije naglašeno da je bez glutena.

Super za kukuruz! :) Potrazicu ga onda, da znam da nije uzaludno traganje! :) Super sto su mi sve varijante za kukuruz otvorene :)

Grisolino sam vec kupila, ali ne bih jos morala da mu uvodim, neka stoji neotvoren pa kad dodje vreme za njega... pre grisolina planiram kukuruz i jos bar 10tak vocki i povrcki.

Sad sam procitala, nigde ne pise da je bez glutena, pise da ima secer, skrob, vitamine, aromu vanile. Moze da sadrzi lesnik...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super za kukuruz! :) Potrazicu ga onda, da znam da nije uzaludno traganje! :) Super sto su mi sve varijante za kukuruz otvorene :)

Grisolino sam vec kupila, ali ne bih jos morala da mu uvodim, neka stoji neotvoren pa kad dodje vreme za njega... pre grisolina planiram kukuruz i jos bar 10tak vocki i povrcki.

Sad sam procitala, nigde ne pise da je bez glutena, pise da ima secer, skrob, vitamine, aromu vanile. Moze da sadrzi lesnik...

S obzirom na šećer i lešnik, bolje ti sačekaj sa tim. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super za kukuruz! :) Potrazicu ga onda, da znam da nije uzaludno traganje! :) Super sto su mi sve varijante za kukuruz otvorene :)

Grisolino sam vec kupila, ali ne bih jos morala da mu uvodim, neka stoji neotvoren pa kad dodje vreme za njega... pre grisolina planiram kukuruz i jos bar 10tak vocki i povrcki.

Sad sam procitala, nigde ne pise da je bez glutena, pise da ima secer, skrob, vitamine, aromu vanile. Moze da sadrzi lesnik...

Nestle pirinac je bez glutena, ja koristim Hipp-ovu Baby first pap sa pirincem i kukuruzom, za od 4 meseci je i ne sadrzi gluten. Lepog je ukusa i moja beba voli tu mlecnu kasu. Naime i nemam joj davano drugu. Stavim malo pasirane banane i bas je lepo jede.

Mislim da grisolino sadrzi gluten i je za 6+ meseci. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Griz je psenicni proizvod i sigurno je da ima glutena. Pirinac ga nema, kao ni jecam, ni ovas, na primer.

Psenicni griz je proizvod malo "bolji" od belog psenicnog brasna. I on se ne pravi od integralnog zita, Nema nikakvu nutritivnu vrednost osim sto je dobar za gojenje. ;)

Manite se Lino proizvoda. Kupite jecam u zrnu, sameljite i kuvajte kasu na vodi, pa dodajte mleko ili sta vec. Tako sa svim zitaricama, kasnije i sa samom psenicom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pitanjce....

Kupila sam kukuruz secerac u konzervi, Bonduelle, pise slatki kukuruz u zrnu, vakumiran, steriliziran. Interesuje me da li njega samo izblendam i dam bebi ili je potrebno prethodno da ga skuvam?

Ja taj kukuruz u salatice dodajem kada mi jedemo, i nikada ga nisam kuvala, pa sam se sad zbunila......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne kuvas ga. On je vec skuvan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame ,ja imam bebu od 6 meseci koji uopste ne prihvata kasice od povrca.Nema sta nisam probala prvo sam sama barila povrce pa kupovala kasice a on samo place kad ih okusi.Jos uvek ima dva obroka nocu jer se budi i place dok ne dobije mleko,nema sanse da ga zavaram cajem, inace ima 6 mlecnih obroka u toku 24 sata a izmedju povrce,pa voce pa zitarice . Da li imate neki predlog kako da resim ovaj moj problem? Pozdrav i hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame ,ja imam bebu od 6 meseci koji uopste ne prihvata kasice od povrca.Nema sta nisam probala prvo sam sama barila povrce pa kupovala kasice a on samo place kad ih okusi.Jos uvek ima dva obroka nocu jer se budi i place dok ne dobije mleko,nema sanse da ga zavaram cajem, inace ima 6 mlecnih obroka u toku 24 sata a izmedju povrce,pa voce pa zitarice . Da li imate neki predlog kako da resim ovaj moj problem? Pozdrav i hvala unapred!

Sada će YelenaC sve lepo da ti objasni...ona je "tata-mata" što se toga tiče... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledam na tabeli za uvodjenje i ni u jedanoj tabeli nema spanac.

Da li je rano da mu uvedem spanac u 5toj od pocetka uvodjenja hrane, a za sad jede pirinac, jabuku, sargarepu, bundevu, krompir i tikvicu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Griz je psenicni proizvod i sigurno je da ima glutena. Pirinac ga nema, kao ni jecam, ni ovas, na primer.

Psenicni griz je proizvod malo "bolji" od belog psenicnog brasna. I on se ne pravi od integralnog zita, Nema nikakvu nutritivnu vrednost osim sto je dobar za gojenje. ;)

Manite se Lino proizvoda. Kupite jecam u zrnu, sameljite i kuvajte kasu na vodi, pa dodajte mleko ili sta vec. Tako sa svim zitaricama, kasnije i sa samom psenicom. ;)

Ja kao da sam sa kruske pala :) Nisam imala pojma nista od toga...

Sacekace griz podosta, ima pametnijih stvari koje bi beban mogao probati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto ja? Sta da me nema? ;) Nedelja je :D

Ja moram ovu 'problematiku' prvo da ukapiram kako treba da ne bi bilo nesporazuma:

Beba od 6 meseci ima 6 mlecnih obroka i 3 nemlecna? Ili ima jedan nemlecni koji menjas...nekad povrce, nekad voce, nekad zitarice?

Od kada je bebi uvedena nemlecna ishrana, kojim redom i u koje vreme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I jos jedno pitanje, kakva je ovo Rotkva iz tabele za prvi mesec?

Ja sam mislila da je to celer, a svekrva mi kaze da je roktva uzasno ljuta i da to nije preporucljiva za bebe, ja sam zbunjena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledam na tabeli za uvodjenje i ni u jedanoj tabeli nema spanac.

Da li je rano da mu uvedem spanac u 5toj od pocetka uvodjenja hrane, a za sad jede pirinac, jabuku, sargarepu, bundevu, krompir i tikvicu?

Spanac nek saceka. Rano je. Ja bih pre njega uvela boraniju, cveklu, paskanat, celer karfiol,brokoli, krusku, bananu pa tek onda spanac.

I jos jedno pitanje, kakva je ovo Rotkva iz tabele za prvi mesec?

Ja sam mislila da je to celer, a svekrva mi kaze da je roktva uzasno ljuta i da to nije preporucljiva za bebe, ja sam zbunjena...

Rotkva zna da bude ljuta kad se jede presna ili sveza, ali i to je retko. Crvene, male rotkvice su cesce ljute. Kad skuvas rotkvu nece biti ljuta. Uostalom probaj ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto ja? Sta da me nema? ;) Nedelja je :D

Iskreno, zato što je nezahvalno deliti baš konkretne savete...a ti si ovde dominantna i devojke ti veruju...ja sam imala potpuno drugačiji koncept uvođenja kašica, tj. nemlečne hrane, pa ne bih da bunim novopečene mame...najbolje da ih jedna savetuje...a ostale da potvrđuju svoja iskustva sa takvim načinom ishrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Spanac nek saceka. Rano je. Ja bih pre njega uvela boraniju, cveklu, paskanat, celer karfiol,brokoli, krusku, bananu pa tek onda spanac.

Rotkva zna da bude ljuta kad se jede presna ili sveza, ali i to je retko. Crvene, male rotkvice su cesce ljute. Kad skuvas rotkvu nece biti ljuta. Uostalom probaj ;)

E to nisam skontala, je l' rotkva i rokvica spadaju u istu grupu...

Je l' mogu da mu dam ovu rotkvu

rotkva.jpg

Ili ovu:

rotkva.jpg

Ili je sve jedno? Sorry na smaranju, bas sam zatupana po tom pitanju...

:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anđelčiću, mislim da je rotkva ovo prvo, a drugo su rotkvice :D

Tisa je lepo prihvatila piletinu. E sad, imam nekoliko bataka od koke domaće, iz svekrvinog dvorišta. Pilići još nisu zreli "za berbu" pa mi je poslala koku, pa me interesuje da li mogu i to da joj kuvam, pošto je meso jel starije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rotkva, rotkvica, prokulice, brokula :rolleyes: Aoooooo!!!

Mi (beba puni sest mjeseci) sjutra-prekosjutra startujemo sa cvrstom hranom, ali kojom ni sama ne znam, zato pomagajte. Sve sam iscitala i komentare i tabelu, ali zalud. Nasa dr kaze da pocnem sa vocem, a ja bih rado pocela sa povrcem ili jos bolje sa zitaricama.

Ali, kako da spremim zitarice??? Pasce mi moje domacicinskopouzdanje :rolleyes: I koja kolicina je otprilike dovoljna bebi?

Sto se povrca tice, prvo ga obarim pa izmiksam u blenderu, je l tako?

Dr kaze da nakon sto joj uvedem voce, slobodno pocnem i teletinu :blink: Ne bi me cudilo da na sledecoj kontroli predlozi i pileca krilca u čili sosu.

Zato bih se ja pridrzavala ove vase tabele, samo mi malo pomognite kako da sve to spremam. Sve me strah da joj ne bude pregusto i da joj ne polekne.

Veeeliki pozdrav!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@mali idjos sto se tice zitarica imas pirincane kupovne za pocetak a povrce ne moras kroz blender ako nemas, mozes da propasiras kroz cediljku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anđelčiću, mislim da je rotkva ovo prvo, a drugo su rotkvice :D

Tisa je lepo prihvatila piletinu. E sad, imam nekoliko bataka od koke domaće, iz svekrvinog dvorišta. Pilići još nisu zreli "za berbu" pa mi je poslala koku, pa me interesuje da li mogu i to da joj kuvam, pošto je meso jel starije?

Naravno da mozes, jos ako je koka iz dvorista bez koncetrata :rolleyes: samo sto kuvanje traje dosta duze. Prevo iskuvaj meso i kad vidis da je skoro gotovo dodaj povrce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.