Porodiljsko bolovanje i bolovanje radi nege deteta

odgovora

Objavljeno

Na bolovanju se prima samo osnovna zarada. Dakle bez honorara, razrednog starešinstva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao!Moja koleginica je na bolovanju dobijala 80 %, a kad je bila na trudnickom dobijala je celu platu.. Ja sad dobijam oko 60%, a videcemo jad stignem do trudnickog bolovanja.. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E na sta je drzava spala da tako nesto radi, sve samo da bi iz svog budzeta manje para dali. Da li znate da su u nekim drzavama Evrope porodiljska bolovanja cak od 3 - 5 godina?!!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je pocela isplata porodiljskog bolovanja...zovite poslodavce danas je pocela refundacija od strane socijalnog...

Jao Micika, pa gde si čoveče... tražim po forumima nekoga ko zna...

Pošto vidim da si ti u toku - za koji mesec su počele isplate krajem marta?

Ja sam na porodiljskom od 21.01.2010. prekjuče mi je stiglo Rešenje iz Tiršove pa ne znam KADA da očekujem prvu uplatu za januarskih 10 dana, i februarsko celo porodiljsko.

Pls, help :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je neko prijavljen na minimalac i ako je taj minimalac npr prošle godine u ovo vreme bio oko 15000 a sad 18000, da li to znači da će se na porodiljskom primati oko 16000 (po novom zakonu, računajući prosek primanja)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje neznam kako je kod vas ali ja radim u prosveti i od kad sam pocela da primam naknadu za porodiljsko ja manje primam to jest plata mi je bila veca i za vreme trudnickog vise sam primala uzas zaist je sramota. Ipak bih volela da znam da li je i kod drugih takav slucaj.Inace bebica mi je super i zaista uzivam sa njom nadam se kao i ostale mame. Mada bi lepse bilo da smo bar malo finansiski rasterecene. Veliki pozdrav za sve od Dace i Sare

Daco,ja isto radim u prosveti i zbog komplikacija prvo sam isla na obicno bolovanje 3 meseca i odrzavanje 2,5 meseca.Veruj mi da ne mozes da zamislis kolicka mi je plata :( .Jos sad kad krene porodiljsko sa prosekom od predhodnih 6 meseci,i zaledjene plate...JOJ!!!!! :blink::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima od Marije i Branci :)

Mi smo nove ovdje, pa se ne snalazimo bas najbolje :rolleyes:

Jeli zna neko da mi kaze koliko treba da se bude u radnom odnosu da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko.

Prosle godine je to bilo min. 6 mjeseci i 15-tak dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Daco,ja isto radim u prosveti i zbog komplikacija prvo sam isla na obicno bolovanje 3 meseca i odrzavanje 2,5 meseca.Veruj mi da ne mozes da zamislis kolicka mi je plata :( .Jos sad kad krene porodiljsko sa prosekom od predhodnih 6 meseci,i zaledjene plate...JOJ!!!!! :blink::unsure:

Samo da pojasnim - za prosek se uzima tvojih poslednjih 6 zarađenih plata, a ne naknade koje si primala na trudničkom bolovanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

JAO :o i ja sam prosvetar,to i mene brine :huh::unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima od Marije i Branci :)

Mi smo nove ovdje, pa se ne snalazimo bas najbolje :rolleyes:

Jeli zna neko da mi kaze koliko treba da se bude u radnom odnosu da bi se ostvarilo pravo na porodiljsko.

Prosle godine je to bilo min. 6 mjeseci i 15-tak dana.

Od 01.01.2010 minimum 12 meseci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Daco,ja isto radim u prosveti i zbog komplikacija prvo sam isla na obicno bolovanje 3 meseca i odrzavanje 2,5 meseca.Veruj mi da ne mozes da zamislis kolicka mi je plata :( .Jos sad kad krene porodiljsko sa prosekom od predhodnih 6 meseci,i zaledjene plate...JOJ!!!!! :blink::unsure:

Zdravo svima.Od 01.01.2010. se kao prosek za porodiljsko bolovanje uzima poslednjih 12 plata od momenta otvaranja bolovanja,a ne prosek poslednjih 6.meseci.Za trudnicko se uzima prosek 3 poslednje zarade!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drugari, treba mi mali savet ako mozete da pomognete. Meni krajem maja istice porodiljsko sa prvim bebcem, i nastavljam dalje bolovanje, tj. odrzavanje trudnoce do avgusta kad treba da se porodim po drugi put. Jel zna neko mozda da li suprug moze da uzme neku vrstu bolovanja, npr. za negu deteta dok sam i ja na blovanju ili ne? I kod kog doktora se to uzima ako moze, jel kod njegovog doktora ili kod pedijatra? I kako se to placa 100% ili manje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drugari, treba mi mali savet ako mozete da pomognete. Meni krajem maja istice porodiljsko sa prvim bebcem, i nastavljam dalje bolovanje, tj. odrzavanje trudnoce do avgusta kad treba da se porodim po drugi put. Jel zna neko mozda da li suprug moze da uzme neku vrstu bolovanja, npr. za negu deteta dok sam i ja na blovanju ili ne? I kod kog doktora se to uzima ako moze, jel kod njegovog doktora ili kod pedijatra? I kako se to placa 100% ili manje?

Bolovanje za negu deteta se uzima kod izabranog pedijatra , mislim da iznosi 75% od plate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me koliko dugo moras da budes u radnom odnosu da mozes da odes na porodiljsko bolovanje? I da li porodiljsko placa poslodavac ili drzava? <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanima me koliko dugo moras da budes u radnom odnosu da mozes da odes na porodiljsko bolovanje? I da li porodiljsko placa poslodavac ili drzava? <_<

Ako nisi u radnom odnosu bar godinu dana, mislim da nemaš prava na pun iznos nadoknade, već proporcionalno radnom stažu.

Naknadu za porodiljsko bolovanje, osim u prosveti (možda i još nekoj državnoj službi), isplaćuje poslodavac, a plaća država - to znači da poslodavac na osnovu rešenja tebi isplaćuje nadoknadu svakog meseca kad i ostalim radnicima platu, pa na osnovu potvrde o isplati i uz popunjen odgovarajući obrazac (svakog meseca) dobija refundaciju od države.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bila je isplata porodiljskog bolovanja...bila je isplata i roditeljskog dodatka... g010.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Porodiljsko bolovanje se otvara najkasnije 28 do 45 dana pre porođaja. Tako je po zakonu.

Trajanje porodiljskog je 12 meseci.

Iznos porodiljske naknade je 60% od prosečne zarade za poslednjih 12 meseci (to je od 01.01 2010 godine) a na lokalnim samoupravama je da li će da doniraju ostatak to punih 100 %

Prema poslednjim informacijama, grad BGD donira da isplata bude u celosti tj 100% od tog proseka.

Vrlo je moguće da se porodiljsko skrati na 6 meseci, ništa me ne bi čudilo :( nema se para, jer se iz državne kase isplaćuje ta naknada :(

NA žalost, kako sam tek skoro saznao od knjigovođe, "država" Srbija je ukinula dečiji dodatak za 3. dete kao i besplatan vrtić za 3. dete. I to funkcioniše nešto posle 2000 godine.

Nije problem, ja i ne želim da imam troje i više dece zbog Srbije, nego zbog sebe, ali, to je sramotno i bedno, hvala ti Srbijo, volim te najviše na svetu :(

p.s. ove informacije što sam gore naveo, nisam 100% siguran, tako mi je objasnila knjigovođa :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li moze mala pomoc. Ja sam u stalnom radnom odnosu 4 meseca, onda sam otisla na trudnicko u trajanju od 6.04. do 27. 04. i od tada mi je krenulo porodiljsko. Na poslu su mi rekli da ce mi plata biti 60% zato sto sam u stalnom radnom odnosu 4 meseca, a ne 6 meseci koliko je potrebno za punu platu. Koliko sam ja citala, valjda je potrebno tri meseca staza da bi se ostvarila puna plata, ili se zakon u medjuvremenu promenio? I sta je sa onim da grad dotira 35% do 100%, ili to ne vazi ko ima manje od 6 meseci staza? Puno bi mi znacilo da mi neko odgovori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zlatni papagaj, drzava srbija zeli te bebe jer ce oni privredjivati za nju; ici ce u srpsku vojsku, ne daj Boze -borice se za tu drzavu....e pa mogla bi i ta drzava nesto njima da pruzi.....bar tih prvih par godina.....a to da se nema u budzetu i slicno, to su price za maloumne...zna se gde i kome idu pare uvek.....ali obicno gradjanstvo uvek i najvise ispasta....

uvek se iznerviram kad se potegnu ovakve teme.....zato necu dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zlatni papagaj, drzava srbija zeli te bebe jer ce oni privredjivati za nju; ici ce u srpsku vojsku, ne daj Boze -borice se za tu drzavu....e pa mogla bi i ta drzava nesto njima da pruzi.....bar tih prvih par godina.....a to da se nema u budzetu i slicno, to su price za maloumne...zna se gde i kome idu pare uvek.....ali obicno gradjanstvo uvek i najvise ispasta....

uvek se iznerviram kad se potegnu ovakve teme.....zato necu dalje.

E nece, ukinuce redovnu, pa ce uvesti profesionalnu. Kad moze evropska unija, sto ne mozemo mi :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda nije za temu, al kad je već pomenuta vojska, da Vam napišem nešto.

Ja sam bio u regularnoj vojsci.

Znam da će 99 % ljudi reći da sam staromodan i možda glup ali, čisto da Vas obavestim, da se ja pitam ja ne da bih ostavio da se služi vojska, nego bi je čak i produžio na 12 meseci.

Majke su naravno protiv toga, fensi muškarčine takođe ali evo par razloga koji mogu da pomognu oko raščišćavanja činjenice zašto treba.

Prva stvar za koju se svi uhvate, jeste "vojska je zaglupljivanje ljudi, gubiš celu godinu" !

- Ne istina. Zato što postoje različiti rodovi u vojsci, i ima dosta pametnog da se nauči, ne samo da pucaš i da se valjaš po blatu (mada i to može da bude zanimljivo ako je ekipa sa kojom služiš normalna) a uz sve to, ako završiš neki tehnički fakultet ili bilo koji drugi, prilikom određivanja roda u kom ćeš da služiš, vrlo lako možeš da dobiješ i ŠRO (škola rezervnih oficira) gde stvarno pametne stvari možeš da čiješ, vidiš naučiš.

Druga ne istina " VOJSKA JE SKUPA "

Jeste, ministarstvo odbrane treba da bude jedno od najviše finansiranih iz budžeta, ali pazite sad ovo. Svaki vojnik mora da najmanje 3 puta da jede, a ta hrana se kupuje iz DOMAĆE PROIZVODNJ, što znači da VOJSKA i ako uzme novac iz budžeta, taj isti novac upumpava u DOMAĆU PROIZVODNJU, što za posledicu ima povećano zapošljavanje i povećanje domaće ekonomije. Isto tako, svaki vojnik mora da se obuče, da puca ... a sve te sirovine se kupuju iz DOMAĆE PROIZVODNJE.

Treća stvar i najbitnija, "OVDE VIŠE NEĆE BITI RATA"

To ćemo još da vidimo, ali, obzirom kakve su nam komšije, čisto sumnjam. Prvo, HR je ušla u NATO i dobila kompletno novu helihoptersku eskadrilu (vrlo povoljno za upad na teritorije gde nema planina - ČITAJ VOJVODINA i posavina tj Mačva i sliv Drine)

Albanija je dobila staru ali vrlo dobu avionsku flotu od Turske, jer je Turska modernizovala svoje vazduhoplovstvo, i poslala je u Albaniju svoje pilote i osoblje i avione ...

I na kraju, "topovsko meso" ako se neko seća, komšije nam na Kosovu od Amerike su dobili NAJMODERNIJE pešadijsko naoružanje.

Ne daj Bože da sam u pravu, ali sa ovakvom vojskom i ovakvim raspoloženjem u društvu, a povrh svega, sa moralom koji vlada u narodu, ne više od 5 dana Albanci su na planini rudnik a komšije HR su zauzeli koridor između Srbije i Srpske.

Izvinjavam se na OFF topicu, ali, morao sam da napišem.

Razmislite još jednom da li je Vojska potrebna :)

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda nije za temu, al kad je već pomenuta vojska, da Vam napišem nešto.

Ja sam bio u regularnoj vojsci.

Znam da će 99 % ljudi reći da sam staromodan i možda glup ali, čisto da Vas obavestim, da se ja pitam ja ne da bih ostavio da se služi vojska, nego bi je čak i produžio na 12 meseci.

Majke su naravno protiv toga, fensi muškarčine takođe ali evo par razloga koji mogu da pomognu oko raščišćavanja činjenice zašto treba.

Prva stvar za koju se svi uhvate, jeste "vojska je zaglupljivanje ljudi, gubiš celu godinu" !

- Ne istina. Zato što postoje različiti rodovi u vojsci, i ima dosta pametnog da se nauči, ne samo da pucaš i da se valjaš po blatu (mada i to može da bude zanimljivo ako je ekipa sa kojom služiš normalna) a uz sve to, ako završiš neki tehnički fakultet ili bilo koji drugi, prilikom određivanja roda u kom ćeš da služiš, vrlo lako možeš da dobiješ i ŠRO (škola rezervnih oficira) gde stvarno pametne stvari možeš da čiješ, vidiš naučiš.

Druga ne istina " VOJSKA JE SKUPA "

Jeste, ministarstvo odbrane treba da bude jedno od najviše finansiranih iz budžeta, ali pazite sad ovo. Svaki vojnik mora da najmanje 3 puta da jede, a ta hrana se kupuje iz DOMAĆE PROIZVODNJ, što znači da VOJSKA i ako uzme novac iz budžeta, taj isti novac upumpava u DOMAĆU PROIZVODNJU, što za posledicu ima povećano zapošljavanje i povećanje domaće ekonomije. Isto tako, svaki vojnik mora da se obuče, da puca ... a sve te sirovine se kupuju iz DOMAĆE PROIZVODNJE.

Treća stvar i najbitnija, "OVDE VIŠE NEĆE BITI RATA"

To ćemo još da vidimo, ali, obzirom kakve su nam komšije, čisto sumnjam. Prvo, HR je ušla u NATO i dobila kompletno novu helihoptersku eskadrilu (vrlo povoljno za upad na teritorije gde nema planina - ČITAJ VOJVODINA i posavina tj Mačva i sliv Drine)

Albanija je dobila staru ali vrlo dobu avionsku flotu od Turske, jer je Turska modernizovala svoje vazduhoplovstvo, i poslala je u Albaniju svoje pilote i osoblje i avione ...

I na kraju, "topovsko meso" ako se neko seća, komšije nam na Kosovu od Amerike su dobili NAJMODERNIJE pešadijsko naoružanje.

Ne daj Bože da sam u pravu, ali sa ovakvom vojskom i ovakvim raspoloženjem u društvu, a povrh svega, sa moralom koji vlada u narodu, ne više od 5 dana Albanci su na planini rudnik a komšije HR su zauzeli koridor između Srbije i Srpske.

Izvinjavam se na OFF topicu, ali, morao sam da napišem.

Razmislite još jednom da li je Vojska potrebna :)

Pozdrav

[/quote

Eto zasto valja imati muskarce na zenskom forumu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Možda nije za temu, al kad je već pomenuta vojska, da Vam napišem nešto.

Ja sam bio u regularnoj vojsci.

Znam da će 99 % ljudi reći da sam staromodan i možda glup ali, čisto da Vas obavestim, da se ja pitam ja ne da bih ostavio da se služi vojska, nego bi je čak i produžio na 12 meseci.

Majke su naravno protiv toga, fensi muškarčine takođe ali evo par razloga koji mogu da pomognu oko raščišćavanja činjenice zašto treba.

Prva stvar za koju se svi uhvate, jeste "vojska je zaglupljivanje ljudi, gubiš celu godinu" !

- Ne istina. Zato što postoje različiti rodovi u vojsci, i ima dosta pametnog da se nauči, ne samo da pucaš i da se valjaš po blatu (mada i to može da bude zanimljivo ako je ekipa sa kojom služiš normalna) a uz sve to, ako završiš neki tehnički fakultet ili bilo koji drugi, prilikom određivanja roda u kom ćeš da služiš, vrlo lako možeš da dobiješ i ŠRO (škola rezervnih oficira) gde stvarno pametne stvari možeš da čiješ, vidiš naučiš.

Druga ne istina " VOJSKA JE SKUPA "

Jeste, ministarstvo odbrane treba da bude jedno od najviše finansiranih iz budžeta, ali pazite sad ovo. Svaki vojnik mora da najmanje 3 puta da jede, a ta hrana se kupuje iz DOMAĆE PROIZVODNJ, što znači da VOJSKA i ako uzme novac iz budžeta, taj isti novac upumpava u DOMAĆU PROIZVODNJU, što za posledicu ima povećano zapošljavanje i povećanje domaće ekonomije. Isto tako, svaki vojnik mora da se obuče, da puca ... a sve te sirovine se kupuju iz DOMAĆE PROIZVODNJE.

Treća stvar i najbitnija, "OVDE VIŠE NEĆE BITI RATA"

To ćemo još da vidimo, ali, obzirom kakve su nam komšije, čisto sumnjam. Prvo, HR je ušla u NATO i dobila kompletno novu helihoptersku eskadrilu (vrlo povoljno za upad na teritorije gde nema planina - ČITAJ VOJVODINA i posavina tj Mačva i sliv Drine)

Albanija je dobila staru ali vrlo dobu avionsku flotu od Turske, jer je Turska modernizovala svoje vazduhoplovstvo, i poslala je u Albaniju svoje pilote i osoblje i avione ...

I na kraju, "topovsko meso" ako se neko seća, komšije nam na Kosovu od Amerike su dobili NAJMODERNIJE pešadijsko naoružanje.

Ne daj Bože da sam u pravu, ali sa ovakvom vojskom i ovakvim raspoloženjem u društvu, a povrh svega, sa moralom koji vlada u narodu, ne više od 5 dana Albanci su na planini rudnik a komšije HR su zauzeli koridor između Srbije i Srpske.

Izvinjavam se na OFF topicu, ali, morao sam da napišem.

Razmislite još jednom da li je Vojska potrebna :)

Pozdrav

Uvek sam bila za NORMALNO sluzenje vojske, kao sto je pre bilo, i isto da vrate na 12meseci.

U svemu se slazem sa tobom! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eto zasto valja imati muskarce na zenskom forumu ;)

Nije valjda da je BEBAC rezervisan samo za majke ??? I muškarci imaju pravo na mišljenje o odgajanju deteta, kao i na pomoć pri istom, a uz sve to, posebno su potrebni u periodu kada dete odraste, potrebno je da se zna ko je gazda u kući :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije valjda da je BEBAC rezervisan samo za majke ??? I muškarci imaju pravo na mišljenje o odgajanju deteta, kao i na pomoć pri istom, a uz sve to, posebno su potrebni u periodu kada dete odraste, potrebno je da se zna ko je gazda u kući :) :)

Boldovano potpisujem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.