S.O.S.

odgovora

Objavljeno

Moram malo da te ispravim... kod fetalnog krvotoka su jednom cevčicom spojene vena i aorta, i kad se beba rodi i prvi put udahne vazduh ta cevčica se zatvara i vena i aorta rade odvojeno, tj ne dolazi do mešanja krvi.... A ako se ne zatvori onda se vrši operacija, to se zove DAP i ja sam to imala i operisala sa 18 meseci...

Ja nisam sigurna da li pricamo o istim ili razlicitim stvarima, ali sam prilicno sigurna za postojanje ovalnog otvora izmedju pretkomore i komore kod nerodjene bebe. Ovo o cemu ti pricas ne znam i nisam upoznata sa tim, ali me je navelo da izguglam (da ne trazim po pravim knjigama, lakse je). Tu sam, izmedju ostalog, nasla i ovo o cemu ti pises.

Кроз овални отвор крв у току ембрионалног и феталног периода пролази из десне коморе у десну преткомору, овај процес је сасвим физиолошки. У току рођења или убрзо после њега се овални отвор затвара. Уколико до затвараља не дође пар недеља након рођења настаје урођена мана срца преткоморски дефект септума (тип секундум).

Дефект венског синуса (лат:sinus venosus)

Код овог дефекта је септум коректно развијен, али десна преткомора није тачно повезана са ушћем шупљих вена. Овај дефект лежи у близини ушћа горње шупље вене. Среће се у око 15% случајева

izvor:wikipedia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i trudnicama!

34ta sam nedelja i zadnja dva dana me jako glupavo boli glava i osecam neku mucninu skroz bezveze. Toliko je tup bol, da sinoc nisam mogla ni da veceram. Sve radim kako osecam da treba, ali ovo ne mogu da dovedem u normalu. Lezim i odrzavam trudnocu jos od 20te nedelje, pa se sve nadam da je od lezanja, a da nije pritisak koji mi je bio uvek 120/80. Vise ne znam sta da radim, kontrola mi je tek 12og decembra, a ne osecam se toliko lose da bih isla odmah (bojim se). Unapred zahvalna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i trudnicama!

34ta sam nedelja i zadnja dva dana me jako glupavo boli glava i osecam neku mucninu skroz bezveze. Toliko je tup bol, da sinoc nisam mogla ni da veceram. Sve radim kako osecam da treba, ali ovo ne mogu da dovedem u normalu. Lezim i odrzavam trudnocu jos od 20te nedelje, pa se sve nadam da je od lezanja, a da nije pritisak koji mi je bio uvek 120/80. Vise ne znam sta da radim, kontrola mi je tek 12og decembra, a ne osecam se toliko lose da bih isla odmah (bojim se). Unapred zahvalna :)

A kada si merila pritisak? A stvarno ni najmanje nije isključeno da je od ležanja. U svakom slučaju u zavistnosti od pritiska možeš npr da popiješ jednu šolju kafe (ako ti je nizak) a ako je visok i pri tome si otekla, onda bi trebalo da se javiš dr-u

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pritisak su mi merili na poslednjem savetovalistu i bio je ok. I ja sve mislim da je od lezanja jer zadnjih mesec dana nisam izasla iz kuce, a skoro ni iz kreveta, sem na kontrole sto sam isla. partusisten me izludjuje jer ga pijem na 4h, ali jos malo!!!! Danas idem napolje jedan krug, pa sta bude. Ionako se otvaram, a nista me ne boli :) nadam se da nece pogorsati jedna lagana setnja nista!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i trudnicama!

34ta sam nedelja i zadnja dva dana me jako glupavo boli glava i osecam neku mucninu skroz bezveze. Toliko je tup bol, da sinoc nisam mogla ni da veceram. Sve radim kako osecam da treba, ali ovo ne mogu da dovedem u normalu. Lezim i odrzavam trudnocu jos od 20te nedelje, pa se sve nadam da je od lezanja, a da nije pritisak koji mi je bio uvek 120/80. Vise ne znam sta da radim, kontrola mi je tek 12og decembra, a ne osecam se toliko lose da bih isla odmah (bojim se). Unapred zahvalna :)

Ovako sam se ja osecala sa povisenim pritiskom, bolje, ako mozes prekontrolisi pritisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako već ideš u šetnju svrati do prve apoteke gde može da se izmeri pritisak jer on može "preko noći" da se promeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako već ideš u šetnju svrati do prve apoteke gde može da se izmeri pritisak jer on može "preko noći" da se promeni.

Ziva istina ja sam do jednog momenta u poslednjoj trudnoci imala normalan pritisak, a onda odjednom visok, recimo petnaestak dana pre porodjaja, i par sati nakon porodjaja opet normalan. Rece jedna od sestrica u porodilistu da mi je beba saopstavala da ce uskoro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svim mamama i trudnicama!

34ta sam nedelja i zadnja dva dana me jako glupavo boli glava i osecam neku mucninu skroz bezveze. Toliko je tup bol, da sinoc nisam mogla ni da veceram. Sve radim kako osecam da treba, ali ovo ne mogu da dovedem u normalu. Lezim i odrzavam trudnocu jos od 20te nedelje, pa se sve nadam da je od lezanja, a da nije pritisak koji mi je bio uvek 120/80. Vise ne znam sta da radim, kontrola mi je tek 12og decembra, a ne osecam se toliko lose da bih isla odmah (bojim se). Unapred zahvalna :)

I ja verujem da je od pritiska, to je prvo sto bi trebalo da proveris. Idi kod nekog ko ima aparat ili u apoteku da ti izmere. Pa ces onda znati na cemu si.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dobro jutro svima :)

Evo da se javim da sam merila pritisak i dobar je, isti kao inace! Glava me popustila, ali sam prosetala i zaradila bolove u stomaku koji ce nestati ponovnim lezanjem. Nema veze samo da me glava ne boli i da docekam 37mu nedelju. Puno pozdrava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dobro jutro svima :)

Evo da se javim da sam merila pritisak i dobar je, isti kao inace! Glava me popustila, ali sam prosetala i zaradila bolove u stomaku koji ce nestati ponovnim lezanjem. Nema veze samo da me glava ne boli i da docekam 37mu nedelju. Puno pozdrava

Proveravaj češće šritisak, i reci lekaru kad odeš na prvu kontrolu.

Važno sa si nam ok. :)

:*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa za dve nedelje otprilike bih trebala na kontrolu, ako ne bude nesto pre, a iskreno se nadam da nece !!!! Onda me skidaju sa partusistena i cekam i videcu mog bebca :) sad sam euforicna, a do kraja dana ce biti jooooj sta sam to uradila! Hahahhahahah

Sve dodje i sve prodje. Sad zzeljno iscelivanje :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa za dve nedelje otprilike bih trebala na kontrolu, ako ne bude nesto pre, a iskreno se nadam da nece !!!! Onda me skidaju sa partusistena i cekam i videcu mog bebca :) sad sam euforicna, a do kraja dana ce biti jooooj sta sam to uradila! Hahahhahahah

Sve dodje i sve prodje. Sad zzeljno iscelivanje :*

:rolleyes::):rolleyes::):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svakodnevno smo se druzili sa decakom koga je juce izbila varicela. Panika! U petom sam mesecu trudnoce i ne znam da li sam prelezala varicelu, mislim da nisam.

Moja cera je jutros dobila temperaturu pa se plasim da je to prvi znak boginja. Za par sati idemo lekaru-mada ne znam da li moze da se proveri varicela putem krvi u kratkom roku? Sad ne znam kako da sebe zastitim? Da li je dovoljno da je ne ljubim i ne grlim-ili moram da budem van prostorije u kojoj je ona? Kolika temperatura prati boginje?

Nadam se da sam ispanicila bespotrebno-i da temp.iz nekog drugog razloga. Ali molim da mi neko napise ukoliko zna odgovore. Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam samo da varicele mogu i preko predmeta da se prenesu. Proveri kod svojih roditelja jesi li ih prelezala, ako nisi bezi negde na tri nedelje, jako su opasne za bebu. Ako ti je za utehu, neki ljudi ih preleze tako da niko ne zna za to ili budu prirodno imuni na taj virus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam samo da varicele mogu i preko predmeta da se prenesu. Proveri kod svojih roditelja jesi li ih prelezala, ako nisi bezi negde na tri nedelje, jako su opasne za bebu. Ako ti je za utehu, neki ljudi ih preleze tako da niko ne zna za to ili budu prirodno imuni na taj virus.

Hvala. Nemam zive roditelje. Jedina varijanta je da sacekam ponedeljak da mi uzmu krv i provere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala. Nemam zive roditelje. Jedina varijanta je da sacekam ponedeljak da mi uzmu krv i provere

:( :( :( Javi nam se šta su ti rekli lekari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana a mora da ti piše u kratonu lekarskom - pa da ti provere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svakodnevno smo se druzili sa decakom koga je juce izbila varicela. Panika! U petom sam mesecu trudnoce i ne znam da li sam prelezala varicelu, mislim da nisam.

Moja cera je jutros dobila temperaturu pa se plasim da je to prvi znak boginja. Za par sati idemo lekaru-mada ne znam da li moze da se proveri varicela putem krvi u kratkom roku? Sad ne znam kako da sebe zastitim? Da li je dovoljno da je ne ljubim i ne grlim-ili moram da budem van prostorije u kojoj je ona? Kolika temperatura prati boginje?

Nadam se da sam ispanicila bespotrebno-i da temp.iz nekog drugog razloga. Ali molim da mi neko napise ukoliko zna odgovore. Hvala

Mislim da mozes da primis vakcinu protiv varicela. Nemoj da me drzis za rec, pitaj pedijatra kada odvedes cerkicu. Moja najstarija sestra je u trudnoci primila vakcinu protiv boginja ali ne znam sad kojih. Kad stigne sa posla zvacu je da je pitam, pa cu ti reci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jaoj,što nešto ne mogu da se nadišem vazduha ovih dana! samo zevam,slona ću da progutam,da li je to normalno za ovaj deo trudnoće? da li će tako biti do kraja sad.gif ? sve mislim,proćiće,možda je zbog parnog grejanja,ali šta znam,ni napolju mi nije bolje, a i pritisak mi je nešto niži.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jaoj,što nešto ne mogu da se nadišem vazduha ovih dana! samo zevam,slona ću da progutam,da li je to normalno za ovaj deo trudnoće? da li će tako biti do kraja sad.gif ? sve mislim,proćiće,možda je zbog parnog grejanja,ali šta znam,ni napolju mi nije bolje, a i pritisak mi je nešto niži.

Pi raso, za pritisak. Spava ti se jer pada - moguće zbog vremena. Porveravaj ga češće, ja sam imala period kad mi je padao - pila sam ili slanu vodu ili raso - bude bolje posle 5 minuta. Kad ti se prispava, i kad osećaš da nemaš vazduha - izmeri pritisak. Nije ništa strašno - ja inače imam nizak, pa mi je u trudnoći padao i sve bilo u redu. Biće sve ok :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pi raso, za pritisak. Spava ti se jer pada - moguće zbog vremena. Porveravaj ga češće, ja sam imala period kad mi je padao - pila sam ili slanu vodu ili raso - bude bolje posle 5 minuta. Kad ti se prispava, i kad osećaš da nemaš vazduha - izmeri pritisak. Nije ništa strašno - ja inače imam nizak, pa mi je u trudnoći padao i sve bilo u redu. Biće sve ok :)

hvala na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( :( :( Javi nam se šta su ti rekli lekari...

Pedijatar sumnja da moja devojcica zakacila virus u vrticu i da nema boginje, ali je rekla da budemo u pripravnosti. Krvna slika ukazuje na prisustvo virusa, ali parametre koji pokazuju da li su boginje-ne radi Dom Zdravlja nego samo privatne laboratorije. Sto se mene tice, rekla mi je da ne brinem-jer i u najgorem slucaju mogu da primim antitela i da sve to prodje kako treba. A ne mora da znaci da cu da se zarazim cak ni ako sam sve vreme uz zarazeno dete. Obecala je da ce u ponedeljak da posalje sestru da mi pronadje karton kad sam bila dete-jer kartoni mora da se cuvaju 20 godina. Bas me prijatno iznenadila. Sad sam mirnija :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatar sumnja da moja devojcica zakacila virus u vrticu i da nema boginje, ali je rekla da budemo u pripravnosti. Krvna slika ukazuje na prisustvo virusa, ali parametre koji pokazuju da li su boginje-ne radi Dom Zdravlja nego samo privatne laboratorije. Sto se mene tice, rekla mi je da ne brinem-jer i u najgorem slucaju mogu da primim antitela i da sve to prodje kako treba. A ne mora da znaci da cu da se zarazim cak ni ako sam sve vreme uz zarazeno dete. Obecala je da ce u ponedeljak da posalje sestru da mi pronadje karton kad sam bila dete-jer kartoni mora da se cuvaju 20 godina. Bas me prijatno iznenadila. Sad sam mirnija :rolleyes:

Drago mi je da to cujem. Izvini za ono sa roditeljima, nisam znala, i stvarno nisam nikako htela da te uznemirim ili rastuzim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je da to cujem. Izvini za ono sa roditeljima, nisam znala, i stvarno nisam nikako htela da te uznemirim ili rastuzim.

Ma opusti se IvanaKK, hvala sto brines ali nema potrebe da se izvinjavas. Znam da nisi nikako mogla da znas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pozdrav svima!usla sam u 14-tu nedelju trudnoce i super se osecam.jos uvek su tu male mucnine ujutro i vrlo cesto mokrenje,ali ostalo je ok.imam jedno pitanje,ali ne znam da li je ovo pravo mesto da ga postavim.naime,moj suprug je pre neki dan otkrio da ima urodjenu scanu manu,nedostaje mu jedan zalistak.doktor mu je rekao da se sa tim normalno zivi,ali i da je nasledno,ne svako koleno,ali tamo neko dalje.double test i rezultati ekspertnog su mi super i moja doktorka mi je rekla da nema potrebe za geneticarem,ali se ja sad brinem sta sa ovim.da li mozda neko zna,da li bi se na tim rezultatima pojavilo da postoji rizik od nekog srcanog oboljenja?hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.