Vaspitanje dece

odgovora

Objavljeno

Maša je kažnjena pre dva dana tako što nema 7 dana sladoleda.Upalilo.Pitala danas još koliko dana i poslušna milina....

Ooo bravo :) Kod nas je aktuelna kazna "smiri se odmah ili ces ici u sobu na smirivanje!", pa ako ne poslusa, odvedem je u sobu, gde uglavnom i zaspi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja za S jednostavno ne mogu naci ni postaviti pravilan model ponasanja. Jos je mali za kazne a NISTA I NIKOGA ne slusa. Da ga tucem necu, pogazila bi sve svoje principe a i mislim da je on dijete kod kojeg bi batine imale samo suprotan efekat.

To je dijete za koje moja mama kaze da je izuzetno inteligentno i rodjeno prefarbano svim mogucim bojama :lol::o Razvio je fenomenalan model manipulacije svojim roditeljima a da pri tome oni nisu uspjeli da razviju model odgoja.

Kod njega ne pali ni fino ni ruzno - jednostavno radi po svom! Izuzetno je emotivan i emocijama manipulise mojim postupcima. slusa samo jednu osobu i to mog oca a koji nikada nije ni podigao ton na njega.

Jedino sto sam kod njega uspjela je to da prekine da nas grize i to sam postigla tako sto svaki put kao placem kada me ugrize i vrlo brzo je shavtio i prihvatio da ne smije to da radi. Ova taktikao dgoja na osnovu nabacivanja krivnje da me je povrijedio nije ispravna i ne zelim da je koristim i za ostale stvari. Ono sto me nervira jeste da ja jednostavno znam da je on svega svjestan ali jednostavno opet radi po svom.

NPR prije neku noc je moja mama pricala o njemu, tj govorila mi kako je on mali manipulator i kako nas iskoristava te kako moramo da razvijemo neki model ponasanja koji ce poceti kod njega da djeluje jer ako to sada ne uspjemo kasnije ce samo biti gore itd ..... Uglavnom kritika na racun njega. On je stajao kraj mene i gledao u nju upijajuci svaku rijec. Kada je zavrsila zagrlio je moje koljeno, rekao onako slatko moja mama i poljubio me okrecuci se pri tome prema mami i plazeci joj jezik!!! :o :o :o :o a pri tome sljedeci dan uopste nije htjeo ni da je poljubi ni da se igra sa njom. Ponsao se kao da je ne poznaje!

I hajde sada MOLIM VAS NEKA MI NEKO POMOGNE U TRAZENJU MODELA ZA ODGOJ OVAKVOG DJETETA...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako dete je prica za sebe i sam roditelj mora tu da se postavi kako on misli.Maša,kao prvo dete bila mnogo razmazena.Do 3. godine sam je pustila sve po njenom onda smo uveli kazne i DOSTA price.Neda je vec manipulator,uvuče se svakom pod kozu.Razume sve.Ona je ujedala,ja odmah gricnem nju i tako nekoliko puta i vise to ne radi.Do skoro nas cupala,ja malo čupnem nju i to prestala.Kad zacrta da hoće napolje zalepi se na vrata i plače,onda gledam da je nekako zaigram....Počela je sve sto nadje da nosi u kantu da baci i kaze kaka.Tu sam je vec udarila malo po ruci i rekla NE.Sad joj kazem samo NE i ona bezi negde,trci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako vaspitavate decu kad ih neko drugo dete maltretira? Gura, grebe, grize ili cupa. Kako ga savetujete? Da se odbrani, skloni, ne druzi sa tim detetom ili da mu se okrene i zvizne mu samarcinu???

I to sve u prisustvu drugog roditelja koji to maltretiranje vidi kao igru i ne reaguje, vec smatra da mu se dete igra na taj nacin? Sta u tom trenutku kazete svom detetu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maybe divan tekst.

Ja sam dete koje je odraslo u strogo patrijarhalnoj porodici.Dakle,isključivo disciplina bez pokazivanja osećanja.Mi nikad roditeljima nismo rekli neću,o histeričnom bacakanju nije bilo ni reči,poslušna deca,ali ne iz ljubavi već iz straha.Mana takvog vaspitanja jeste da se svojim roditeljima nismo poveravali.

Onaj prethodni tekst je druga krajnost,dakle popuštanje detetu,što je po mom mišljenju daleko gora opcija.

Ja sam za to da treba pokazivati ljubav,ali nikako tako što ćemo detetu ispunjavati njegove želje.Sve želje.Treba ga učiti pravim vrednostima,koliko god je to u današnjem svetu teško.Pred decom nikada ne pokazivati ružno ponašanje.Ne razumem neke majke koje uz kafu sa prijateljicom tračare drugu osobu,a dete ih sluša i posmatra.Ili roditelja koji uči dete da ne puši cigarete,a šalje ga da mu kupi iste.

Za batine nisam,kao ni za podizanje tona.

A disciplina da se ogleda u dobrim navikama kod deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li opet da komentarisem jos jedan Marijachin post? :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Disciplina u mojoj kuci ne postoji.To moze da se sprovodi u nekim vojnim ustanovama i sl.U kuci sa dvoje male dece i dvoje mladih ljudi disciplinovanje i slicni nacini vaspitanja ne dolaze u obzir.Mnogo bolji efekat se postize jednom opustenom atmosferom u kuci,zasnovanom na poverenju,postovanju,podrsci - roditelja i dece ,kao i roditelja medjusobno.

vaskrsija i Megi. volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li opet da komentarisem jos jedan Marijachin post? :ph34r:

Ajde :D

Kamilica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad čujem reč disciplina, meni prva asocijacija nije vojska, već postavljena određena pravila koja se trebaju poštovati. Mnogi roditelji štite decu, kao ma kad poraste udaće se i moraće ionako da radi po kući, što bismo je još i mi terali i slično. Kao rezultat dobije se žena od svojih 26-27 godina koja ne zna da napravi kafu ili uključi veš-mašinu a o nekom ručku da i ne pričam. Nisam za to da žena bude sluškinja mužu ali ovakve stvari za mene su sramota. Mnoštvo je ovakvih primera. Upravo zato što će moje dete morati pre ili kasnije da se suoči sa životom po nekim pravilima (škola, posao i sve ostalo) mislim da je dužnost mene kao roditelja da ga tome od malena učim. Naravno da neću terati neku spartansku disciplinu ali mora se znati ko je roditelj u kući. To za mene ne znači da svome detetu uskraćujem ljubav nego da mu je pokazujem na način koji će mu biti najkorisniji za njegov kasniji samostalni život.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad čujem reč disciplina, meni prva asocijacija nije vojska, već postavljena određena pravila koja se trebaju poštovati. Mnogi roditelji štite decu, kao ma kad poraste udaće se i moraće ionako da radi po kući, što bismo je još i mi terali i slično. Kao rezultat dobije se žena od svojih 26-27 godina koja ne zna da napravi kafu ili uključi veš-mašinu a o nekom ručku da i ne pričam. Nisam za to da žena bude sluškinja mužu ali ovakve stvari za mene su sramota. Mnoštvo je ovakvih primera. Upravo zato što će moje dete morati pre ili kasnije da se suoči sa životom po nekim pravilima (škola, posao i sve ostalo) mislim da je dužnost mene kao roditelja da ga tome od malena učim. Naravno da neću terati neku spartansku disciplinu ali mora se znati ko je roditelj u kući. To za mene ne znači da svome detetu uskraćujem ljubav nego da mu je pokazujem na način koji će mu biti najkorisniji za njegov kasniji samostalni život.

ne bih se bas slozila sa ovim.

ja u kuci nisam nikad nista skoro radila, tipa neko spremajne, kuvanje i sl. nista sem spremanja svoje sobe recimo. mama je puno radila i nije imala vremena da se "bavi" puno decom, imam stariju sestru i kad sam htela nesto da probam uvek je bilo "nemoj ti ne znas, Svetlana ce" i tako to. pa se desilo da se Svetlana jako mlada uda a ja nista ne znam sem da ispecem i skuvam jaje :D

ipak sam sa 18god pocela da zivim sama, zaradjujem i sama sebi kuvam, spremam.

devojka-zena ako hoce i zeli naucice u hodu i da kuva i sve ostalo.

ne pitajte me sad sta sve znam i kako samo lepo kuvam!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za mene je "disciplinovanje" deteta, tj vaspitavanje:

1. Nauciti ga sta je dobro, a sta lose; sta je dozvoljeno, a sta nije.

2. Nauciti ga da bude samostalan, da ima navike kojih se treba pridrzavati. ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, živa istina...odlično je! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja pojma nemam sta je to vaspitanje deteta i ne znam kako da to sprovedem u delo, ja sam ama bas nikakav autoritet, sva deca me smatraju vecom decom od njih samih a moje dete je vrlo promucurno, jakog karaktera...ali se nekako nadam da cemo naci zajednicki jezik pre svega kroz ljubav i poverenje i uz dosta price...ne zelim da budem majka koja urla i ne zelim da na detetovo zasto odgovaram zato i tacka...

nabavicu knjigu roditeljska moc, kazu svi da je odlicna...u delfi knjizarama kosta 1200din

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NAJBOLJI PEDAGOŠKI "RECEPTI"

ako te tvoje dijete potraži pogledom

– pogledaj ga !

ako te tvoje dijete dodirne svojim rukama

- zagrli ga!

ako te tvoje dijete dodirne svojim usnama

– poljubi ga!

ako ti tvoje dijete želi nešto reći

– poslušaj ga!

ako se tvoje dijete osjeća bespomoćno

– pomozi mu!

ako se tvoje dijete osjeća usamljeno

– prati ga!

ako se tvoje dijete osjeća žalosno

– utješi ga!

ako se tvoje dijete osjeća obeshrabreno

– osokoli ga!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li je za ovu temu ali ne bih da otvarm novu pa cu pitati ovde. Da li se mesate, posredujete ili nazovite to kako god kada se vase dete svadja, gurka, otima nesto drugom detetu ili je pak ono to koje guraju, cackaju, otimaju mu nesto iz ruku. Cesto cujem da roditelji kazu neka ih, neka deca to rese sama. Ja nisam bas sigurna sta je ispravan nacin ali nekako se cesce umesam nego sto iskuliram. Ne znam, ja ovako razmisljam: moja devojcica je krupnija od vecine svojih vrsnjaka, pa cak i od decaka ( ima oko 90cm i 15kg sa godinu ipo dana). Kada bih je pustila da se sama bori, izborila bi se i tek kako, ali ja ne zelim da nauci da sve moze da dobije otimanjem. I onda ja lepo prekinem tu otimacinu i kazem joj ajde da pitamo seku/batu da li mozes da dobijes njenu/njegovu igracki ili joj kazem daj svoju bebu seki, ona ce ti dati auto ili sta god. Isto tako, ucim je da deli svoje igracke iako cesto negoduje kada dam nesto njeno nekom drugom detetu. E sad, kad neko njoj nesto pokusava da otme pustim je da se brani, tj.ne uzimam od nje da bih dala nekom drugom. Ne bih joj dozvolila da udari drugo dete, mada to dosad nije radila. Ne dozvoljavam ni drugoj deci da je udaraju, odmakem je i kazem tom drugom detetu da to nije lepo jer ona koliko ume jako da otima toliko ne ume da se odbrani kada je neko gura ili udara, samo zacudjeno gleda, cak i ne place. I tu sam u dilemi, da li da je ucim da vrati ili ne. Ne dopada mi se ideja da udara drugu decu pa cak ni u samoodbrani :( . Sta raditi? Da li se ja previse petljam gde mi nije mesto? Sta vi radite? Kako reagujete i da li uopste reagujete?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mi verujes da o ovome razmisljam vec par dana unazad. U nasem komsiluku ima klinac koji je od mog sina stariji 2 godine I stvarno se vole. E sad, mali je malo razmazen I ponekad histerican, kako njegovi roditelji vole da kazu -poseban. Kada se moj U I taj mali igraju sve je ok, ali kad prodje npr. 30ak minuta od igre u pesku, klinac poludi I krene da prosipa mom U pesak na glavu. A ovaj moj nista, samo cuti. Mali komsija voli da mu stalno otima igracke, ma nismo izasli iz dvorista, on mu je vec uzeo. Ovaj moj opet nista. I ja sam pocela da reagujem I zahtevam da mu vrati igracku. A zasto? Klinac kad hoce U da uradi nesto, prvo mene pogleda da vidi da li posmatram situaciju I onda ucini sta mu je na pameti. I ja reagujem, sta cu. Prvo sam pomislila da nisam ja neka posesivna mama kada branim svoje dete, al brate ovaj ga mali pretera. A inace, klinja preko zime NIKADA ne izlazi iz kuce. Zatvore ga u novembru a vidis ga tek u martu. Vidis ga samo na terasnim vratima kako grli staklo. Ima starijeg brata koji ide u 1. razred. Ti klinci ne idu u parkice, vrtice, niko im od drugova ne dolazi, jedino rodjena tetka sa svojim sinom. Izjada to se ja Amorfati, a ne dadoh ti odgovor na postavljena pitanja :D . Mozda ovaj moj post moze da ti pomogne da vidis kako bi reagovala u nekim situacijama. Ni ja nisam za to udaranje, a pogotovo to da tvoje dete krene prvo da udara, naravno da ces da reagujes I da je izgrdis. A ja mislim da je ona mala da bi mogla da vrati nekome ko je udari. Bar ja tako gledam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako vaspitavate decu kad ih neko drugo dete maltretira? Gura, grebe, grize ili cupa. Kako ga savetujete? Da se odbrani, skloni, ne druzi sa tim detetom ili da mu se okrene i zvizne mu samarcinu???

I to sve u prisustvu drugog roditelja koji to maltretiranje vidi kao igru i ne reaguje, vec smatra da mu se dete igra na taj nacin? Sta u tom trenutku kazete svom detetu?

Mi smo starijeg sina vaspitavali da ne dira drugu decu,da ih ne udara,ne grebe i td.I nije.Ali kad je krenuo u vrtić počeo je da dolazi sa ujedima i modricama i od dečaka i od devojčica,jer nije znao da se odbrani.E onda smo mm i ja razmislili i složili se da promenimo priču.Naučili smo ga da nikada ne napada i ne udara prvi,da ne dira decu i da se druži sa onima koji su dobri i koji mu odgovaraju.Ali ako se desi da ga neko udari i da ga neko maltretira da mu vrati i da ne da na sebe,jer niko nema prao na to.I stvarno,nikada nije prvi izazvao neki problem,to su nam rekle i njegove vaspitačice,ali zna da se odbrani.I od kada su ta deca koja prave probleme shvatila da on više neće ćutati i dopuštati im da ga udaraju,prestali su i ostavili ga na miru.

Ja sam za to da decu treba učiti pravim vrednostima.Da ih treba usmeravati,da treba da shvate da imaju neke obaveze,da budu dobra,vaspitana...Ali iz iskustva sa njim sam videla da nisu sva deca ista (a ni svi roditelji),i da moram dete naučiti kako da bude samostalno,kako da se suprostavi i odbrani.Jer koliko ima dobre dece toliko ima i razmažene i bezobrazne koja će gledati na bilo koji način da naudi nekome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mi verujes da o ovome razmisljam vec par dana unazad. U nasem komsiluku ima klinac koji je od mog sina stariji 2 godine I stvarno se vole. E sad, mali je malo razmazen I ponekad histerican, kako njegovi roditelji vole da kazu -poseban. Kada se moj U I taj mali igraju sve je ok, ali kad prodje npr. 30ak minuta od igre u pesku, klinac poludi I krene da prosipa mom U pesak na glavu. A ovaj moj nista, samo cuti. Mali komsija voli da mu stalno otima igracke, ma nismo izasli iz dvorista, on mu je vec uzeo. Ovaj moj opet nista. I ja sam pocela da reagujem I zahtevam da mu vrati igracku. A zasto? Klinac kad hoce U da uradi nesto, prvo mene pogleda da vidi da li posmatram situaciju I onda ucini sta mu je na pameti. I ja reagujem, sta cu. Prvo sam pomislila da nisam ja neka posesivna mama kada branim svoje dete, al brate ovaj ga mali pretera. A inace, klinja preko zime NIKADA ne izlazi iz kuce. Zatvore ga u novembru a vidis ga tek u martu. Vidis ga samo na terasnim vratima kako grli staklo. Ima starijeg brata koji ide u 1. razred. Ti klinci ne idu u parkice, vrtice, niko im od drugova ne dolazi, jedino rodjena tetka sa svojim sinom. Izjada to se ja Amorfati, a ne dadoh ti odgovor na postavljena pitanja :D . Mozda ovaj moj post moze da ti pomogne da vidis kako bi reagovala u nekim situacijama. Ni ja nisam za to udaranje, a pogotovo to da tvoje dete krene prvo da udara, naravno da ces da reagujes I da je izgrdis. A ja mislim da je ona mala da bi mogla da vrati nekome ko je udari. Bar ja tako gledam.

Samo se izjadaj, ne brini, kada vec ne mogu nista drugo da uradim mogu bar da saslusam :), a nije da se i ja nisam zalila :). Elem, kapiram u potpunosti sto tako reagujes, pogutovo sto je taj mali stariji 2 godine, tu stvarno nema dileme, po meni, naravno da treba odbraniti dete. No, mozda sam i ja posesivna mama ;) , mozda se javi neka koja to nije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije mi jasan taj princip po kom deca treba da rese sama sukob ako je jedno dete agresivno a drugo povuceno. moja pesmice, potpuno te podrzavam u tome da reagujes. ili mi pokazi malog bulija na ulici, pa cu ga ja nauciti pameti. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije mi jasan taj princip po kom deca treba da rese sama sukob ako je jedno dete agresivno a drugo povuceno. moja pesmice, potpuno te podrzavam u tome da reagujes. ili mi pokazi malog bulija na ulici, pa cu ga ja nauciti pameti. :D

Hahahaha,buliiii.. E da ne samo to,nego i razlika u godinama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda je on buli to be :D . Ma, ja tu krivim roditelje sto se ne bave svojom decom. Ok, oni njega kritikuju I kaznjavaju, al dzaba kad ne sme dalje od svoje kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam za to da se umesas i objasnis sta je lepo ponasanje. Pesmice, moje dete se igra sa komsinicom koja je dve godine starija, na pocetku je moja Ognjenka tako cutala kad god bi joj ova nesto otela, ali sada je moja O, na zalost, preuzela takav model ponasanja i ja se, za sada, dobro borim sa tim. Molim te reaguj i ti, jer ce za godinu dana ili manje tvoje dete preuzeti takav model ponasanja. Decu ne treba grditi, batinjat zbog toga, ali treba non stop kljucati dok im ne udje u glavu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pre neki dan setali i pored jednog dvorista - stoji mala maca. Vuk naravno odlepi za tom mackom pa smo stali da je gledamo. Istrcava jedan decak i kaze: TO JE MOJA MACAAAAAAAAA!!! Ja kazem: U redu, mi je samo gledamo, necemo da je diramo. TO JE MOJA MAAAAACAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!! Ok, ja kazem, evo idemo, necemo ni d aje gledamo. U tom trenutku, izlazi njegova mama (verovatno ga je cula da se dernja kao sumanut) i sleze ramenima u fazonu, nikom nista... Tako da, hocu da kazem, :D da se neki roditelji ne uzrujavaju preterano oko toga :) Njihov problem. Ja sam za to da se roditelji umesaju i budu posrednici izmedju dece, da se sukob resi na najbolji moguc nacin, da deca nauce kako treba reagovati, gde treba popustiti. Svi moraju biti ravnopravni.

Moj sin cim vidi neko manje dete, daje mu ono sto ima u ruci :) keks, igracku... :):wub: bas mi je drago zbog toga. A pet, sa druge strane, ume i da se odbrani kada ga neko napadne ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja je u fazonu trenutno to je moje, ne dam

ali se ja izborim skoro pa uvek da da i da podeli, roditelji su modeli ponasanja i moraju da budu stub svega dobrog

Miva i amorfati volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.