Vaspitanje dece

odgovora

Objavljeno

Samo da vam javim,moj sin se pre neki dan jaaako okurazio,izgleda da mu je dosadilo sto stalno on dobija batine... :blink: Bili smo na igralistu i "istukao" je 4 dece! :o Znaci ostala sam bez texta... Jednog malog je udario par puta po guzi posto je ovaj zabusavao,sporo se penjao na tobogan,drugog koji ima 8god.je istukao po ruci-pojma nemam zasto,jednu devojcicu isto po ruci jer je dirala njegov auto,i jos jednu devojcicu isto neznam zasto... :huh: Taj dan je inace bio jako cudan,skrooooz me je iznervirao,ceo dan se ruzno ponasao... Od tad se nije ponovilo,a tad sam mu pricala kako ne sme da tuce decu,da nije lepo,da se seti kako je njemu bilo kad su njega dirali i tako... Od tad mi se cini nekako malo hrabrijim,kad ga diraju on se isprsi prodere se onako besno ali ne pobegne kod mene vec stoji i ceka napad(a izgleda totalno spreman da se brani pri tom),a ni jedno dete ga ne dira,izgleda nepobedivo... :D

Iskreno,bas mi je drago zbog ovog preokreta... Sad samo da ga posmatramo i da se pobrinemo da se ne ponasa nasilnicki kao taj dan,i bice ok... ;)

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve su to faze kroz koje svako dete mora da prodje i oseti na svojoj kozi. Svako dete (neko ranije neko kansije) pokazuje znake agresivnosti.

Citam post od ChiMama kako je agresivna deca nerviraju i kako ti neki roditelji nevapitaju dobro svoju decu, hm, evo ukratko moje price pa procenite da li sam ja bila los roditelj, inace moje dete je vazilo za agresivno dete.

E da pocnem:

Kada se moja mala rodila imala je odmah jednog starijeg drugara ( stariji je 1.5 Godinu) kako su rasli tako su naravno poceli i da se igraju. Kada je Jovana prohodavala, njen drugar ( zvacemo ga X) je poceo da izrazava ljubomoru, pa ju je gurao, gazio joj prstice dok je puzala, gurao je....naravno njegova mama je reagovala i objasnjavala kako to nije lepo i da ne sme to da radi, ali on je i dalje nastavljao. Kada je malo narasla, imala je oko 1.5 dana njen drugar X ju je gurnuo i ona je pala, kad je ustala on je opet pokusao da je gurne, ali se ona nije dala, medjutim osetila je da je on jaci i UJELA ga je, on je og momenta pobegao od nje ( plakajuci ), a ona je ostala da stoji ponosna sto se odbranila. Odmah sam reagovala sa pricom da to nije lepo i da to njega boli.

Medjutim, svako njegovo guranje ili otimanje igracke se zavrsvala sa njenim ujedima...Iako sam pricala i objasnjavala na sve moguce nacine, u njen glavici je ona shvatila da je tako jaca i to se prosirilo i na drugu decu...Nikada nije iz cista mira ujela ili udarila dete, ali ako joj neko dete nesto neda, ako je gurne ili joj otima nesto ona bi ga ujela....Objavila sam rat tome i uz puno muke pobedila sam, prestala je da se ujeda sa 2.5 god.

Ali kako? Nisu pomogle ni price ni objasnjavanje, pa ni po guzi....pomoglo je ignorisanje. Kada bi ujela neko dete ja sam uvek skakala i vikala na nju, onda sam posle mnogih varijanti odlucila da to ignorisem i kada je ujela svog drugara X ja sam sedela i nisam je ni pogledala, sledeci put isto tako i prestala je.

E sad, bilo je mama koje su svoje dete sklanjale od nje ili su govorile da je bezobrazna, agresivna, divljakusa....i sada njihova deca (koja su napunila 2 god ili neka imaju oko 3 godine) pocinju da se guraju i ujedaju....i to je normalno, a kada je moja to radila to je bilo nevaspitanje. HAHA....neku decu to hvata ranije neku kasnije , ali svi prodju groz to. Moja je pocela iz samoodbrane, snaslo se dete...I sada nece prva da udari, ali ako je ko dirne, ona uzvrati pa ko je jaci, ja joj to nebranim, nezelim da bude "smotana" kao ja. Mene su u osnovnoj decaci tukli i uvek sam isla kuci placuci...ona je samo borbenija. Nije da lecim svoj kompleks, ali mi je drago sto je takva, nekaa uzvrati, nekada mi se pozali...ja je pustim da sama resi svoje probleme sa svojim drugarima.

Eto, ja sam bila ta mama tog agresivnog deteta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nina onda bi se nasa deca lepo zaigrala a mi bi lepo popile kafu,posto ni moj nije ratoboran ali polako pocinje za se zauzima za sebe-i meni je takodje drago zbog toga... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nadam se....hahahaha

Inace moja je sada pocela da ako joj se neko dete nesvidi, samo okrene glavu i nece ni da ga pogleda...postaje uobrazena....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok ne iscitam sve odgovore, prvo da se i ja uclaniu u klub oboavatelja mama Bojane! Divno je to sto nas savetujes!

A imam pitanje za sve vas, a posebno za ChiMamu (o cijem detetu ovde citam) - kada su vam deca progovorila? Kada ste uspeli u tome da dete stvarno kapira i poslusa ono sto mu pricate?

Moj mali ima 16 meseci i od pre neki dan je u fazi da bas besni kad nije po njegovom. Dok sam citala da Teodor ceka na red na igralistu, samo sam pomislila :blago vamaaa!!! Ja (najvise ja, tata nam je jako zauzet poslenjih 2 meseca) se bas trudim da mu dajem pozitivan primer, od prilike sve kao sto je ChiMama i napisala, gde god da smo. Sve vreme sam sa njim, on mi je glavna preokupacija (posebno kad vidim da krecu te neke faze), jer jos uvek ne radim, ali on je bas tvrdoglav. Kad nesto naumi, nema sanse da ne istraje u tome. Nije fizicki agresivan, u smislu da udara decu (moze se desiti da bude grublji u nameri da pomazi ili dodirne, ali ne da bi nekog udario). I kada krene da ostvari svoju zamisao (npr. da uzme kolica koja neko dete vec gura), nemoguca mislija je odvratiti ga od toga. Krece nevidjena vriska! Kao sto rekoh, to je od pre 7 dana. U tim momentima nema sanse da on mene slusa. Ja ga uzmem i stavim ga da sedne, ozbiljnim glasom mu kazem da je to sto je radio ruzno i da mora da se smiri. Pustim ga oko 1 min, on se momentalno smiri, i posle 60ak sekundi kad mu pridjem (mene dusa boli, a on samo gleda da ga uzmem i da se zagrlimo) uglavnom mogu da mu stignem da kazem da mora da saceka svoj red i sve ostalo, ali cesto on samo poleti da se igra, kad vidi da je "kazna" u vidu sedenja prosla.

Iskreno, bas me brine sto je tako tvrdoglav (bezobrazan?), ja se sve nadam da je jos mali, on jos ni ne prica (sem ono mama,tata,baba, deda... imitiranje zivotinja, imenovanje nekih stvari koje voli, ali u principu malo), a onda pogledam da teodor sa 20 meseci sklapa opasne recenice...Znam da je kod njih 1 mesec razlike velik, ali mi ovo bas deluje ogroooomnaaa razlika.

Imam li razloga za ovoliku brigu i sta da radim sa njegovim tim momentima besa? Inace je jako veselo dete.

Uhhh....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uhhh...:) Sunshine odgovoricu ti cim nadjem minut,ali u svakom slucaju mislim da nemas razloga za brigu... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, ChiMama :)

Procitala sam sve postove, veeeeliiiikoooo hvala mama Bojani da detaljnom objasnjenju! Sad makar znam da nisam luda sto zahtevam disciplinu, postojanje pravila i postovanje istih :) jos da tatu ubedimo da ne popusta i super! (a to ce, cini mi se, biti teze nego smirivanje malog ;) )

Veliki pozdrav svim mamama :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E nadjoh minut... :)

Mislim da nemas razloga za brigu,pogotovo ako je to tek pocelo pre nedelju dana(ali nisam strucna,po ovim pitanjima,kao sto si vec i sama napisala-mama Bojana rules! :D).

Moj mali isto ima momente kada ne da svoje,ili zeli tudje igracke,tada isto izgleda kao tvoje dete-kao da ga ni cela vojska ne bi mogla zaustaviti.U takvom slucaju,ja cucnem,uhvatim mu ruku i zaustavim ga,i tako u tom polozaju-drzeci mu ruku,gledam ga u oci,objasnim mu da to nije lepo i da treba da prestane,da to drugo dete nece uzeti igracku vec zeli samo da se igra sa njom,bla bla bla... Kod nas je to dovoljno,za sad svaki put pali,nije bilo potrebno da ga kaznim,zapravo jos ga nikad nisam kaznila...

Sto se tice govora,ni tu se nemoj brinuti,sva deca su razlicita i ne treba ih uporedjivati.Ja znam samo jednu devojcicu iz naseg okruzenja koja je mesec dana mladja od Teodora i isto tako puno i jasno prica kao on.Ostala deca jos ne povezuju reci,ne sklapaju recenice,vise je to kao kod vas-mama,tata,deda,baba,i oponasanje.Po meni to nista ne znaci,nas mali brat je naucio tek sa 3god da prica,a od tad ne zaklapa,nista mu ne fali... Jednostavno,jedno dete nauci pre da prica a drugo nesto drugo...

Veliki pozdrav!

Ps:Mislim da je najbitnije da on vidi da ste vi-njegovi roditelji glavni,morate pokazati autoritet,jer ako vidi da moze kako on hoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

skroz je normalno da deca imaju i faze " sve je moje, nista ne dam".

Moja je do druge god isto pricala samo mama, baba, tata i preko noci je progovorila slozene recenice...nebrinite nista sve je to normalno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno :) Videcu, pokusacu sa tim fazonom da mu zaustavim ruku, ali cini mi se da u tim momentima on mene uopste ne cuje (tj. ne slusa), i to me uzasava... Kapiram da je sve to faza, ali trazim nacin da je najblaze prodjemo... joj, kad na igralistu poleti na tudje igracke, ma otima ih tako da deca ne znaju sta ih je snaslo, ne gura ih, nista grubo, samo uzme ni samam ne znam kako to uspe.. e i to me brine, jer kada ga odvojim od te igracke, krece dreka...

A za progovaranje ne brinem, samo me je iznenadilo koliko tvoj mali prica, sklapa recenice, a malo stariji od moga sina, prosto ja ovog mog malca jos ne mogu ni da zamislim da tako prica, pa sam vise zato pitala... I uspesno sam se odbranila od bolesti uporedjivanja dece (toga sam se, inace, jako plasilam, da cu se opteretiti time, nemam pojma zasto), ali ipak postoji neko okvirno vreme kad sta mogu, pa me vise sa te strane zanimalo... mi znamo klinku koja je sa godinu i po isla na nosu, lepo znala da trazi, ako ne uspe da ih obavesti da kaze da se upiskila/ukakila, znala nekoliko decijih pesmica od pocetka do kraja, eee, pa kad bih uporedjivala nju i moju "pricalicu" tacno bih umrla :P ali sve u svoje vreme :)

jos jednom hvaaalaa na odgovorima :))) ja retko pisem, ali vas cesto citami bas ste mi super!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

draga, nemoj da brines, progovorice kad bude hteo...da te utesim, ja znam dete koje ima 3 godine i jos uvek je na njam, njam...mama, baba, pa pa i slicno...ali to je zato sto njegova mama na svaki njegov pogled skace. Mali samo pokaze prstom i vec ima to sto zeli u ruci....i opet da te utesim i moja je " kasno progovorila" sa 2.5 god i sada ne zaklapa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, ja nisam dolazila neko vreme pa nisam dovrsila sa pricama o agresivnosti. Moguce je da ce ovo moje vracanje na temu biti malo anahrono, ali ne volim da ostavljam nezavrsene poslove.

Napisala sam par postova o vaspitnim momentima, a vezano za agresivnost dece, ali nisam zavrsila seriju

Nesto sam kucala o autoritetu roditelja i uspostavljanju detetove samodiscipline. Ostalo mi je da kucam o jos par tema koje sam jos davnih dana pomenula.

NASILJE: kako kod deteta razvijati blagu narav, a ne agresivnost?

Najpre da pomenem da puskama i pistoljima, i generalno igrackama u obliku oruzja, obicno pribegavaju deca koja u grupi tesko dolaze do izrazaja i nemaju zadovoljenu potrebu za moci. Svakom detetu su potrebna paznja i postovanje, ne samo od odraslih nego i od druge dece. Takodje, deca koja u svom zivotu imaju dovoljno drugova ne moraju da beze u imaginarni agresivni svet sopstvene moci i vaznosti. Drugo, deca su svakodnevno izlozena brojnim agresivnim modelima – u vrticu, porodici, igralistu, vrticu, televiziji. Svakodnevno su izlozena demonstraciji moci.

Naravno, agresivnost sama po sebi nije zlo. Svakom coveku i dettu je potreban ventil da izbaci iz sebe nagomilanu napetost i agresivnost. Potrebno je naci drustveno prihvatljiv nacin da se to uradi. Zamislite samo koliko li je agresivna osoba jedan hirurg koji svaki dan kasapi ljudsko meso... Ali on je nasao savrsen nacin da kanalise svoj agresivni nagon. Nemoguce je zabraniti ili izbeci agresiju.

Postoji nekoliko faktora koja podsticu nasilno ponasanje:

1 – preterano gledanje TV (bilo koji sadrzaji) jer se tako narocito kod decaka nagomilava misicna napetost pa oni posle budu agresivniji. Da ovde pomenem uticaj agresivnih crtanih filmova i comp. Igrica – one same po sebi na uvecavaju agresivnost kod deteta ali nose sa sobom dve opasnosti: prva je ta sto deca dobijaju „ideje“ da isprobaju nesto sto su tamo videla i sto je izgledalo sasvim lako u crtanom filmu pa mogu da se samopovrede ili da povrede dete sa kojim se igraju. Drugu, agresivni sadrzaji kojima je nekos talno izlozen povecava kad te osobe, narcito kod deteta, toleranciju na agresivnost. Dete postaje ravnodusno prema agresivnim dogadjajima i situacijama. Ne smeta mu agresivnost.

2 – Batine (IMA LI POTREBE DA OBRAZLAZEM?)

3 – ravnodusnost i nedostatak ljubavi (jer je tako nezadovoljena potreba za postovanjem, paznjom uvazavanjem – objsnila sam u uvodnomdelu)

4 – Neogranicena sloboda (roditelji bez autoriteta i dete bez discipline) – dete ne uci sta su zabrane i postaje kranje netolerantno na bilo kakvu frustraciju. Kad mu se nesto zabrani pocne da ispoljava snazno oagresivno ponasanje

5 – Razliciti vaspitni ciljevi i stilovi izmedju roditelja (mama kaze DA, tata kaze NE) ili ako se tu uplete neka treca bitna vaspitna figura, npr, BAKA (osvrnucu se kasnije i na ulogu baba i deda u vaspitanju dece). U svakom slucaju, neslaganje oko vaspitnih ciljeva otvara deci ogroman manevarski prostor za izvrdavanje pravila – jer su ona svakako nepostojana – ovde vaze, onde ne vaze...

6 – nedostatak kontakta sa ocem

7 – alkoholizam nekog od roditelja

8 – nasilje u porodici

9 – cesto menjanje partnera (kod samohranih roditelja..)

REZIME:

*Igracke u obliku oruzja ne cine nasilnika. Da je tako, bilo bi visew ljudi u zatvorima nego na slobodi. Nema potrebe da burno reagujete ako se vase dete igra pistoljcima. Ignorisanje takođe NIJE pravi nacin da se suzbije agesivnost. Najbolje je da detetu ponudite dovoljno prostora i nacina da izbaci iz sebe aresivnost – omogucite mu dovoljni fizickih aktivnosti, najbolje je da to budu sportovi ili sportska takmicenja. Znate i same kako deca lepo spavaju kad su fizicki izmorena. Anđeli...

*Ogranicite gledanje TV, narocito agresivnih sadrzaja

* Konflikti u svakoj porodici su normalna stvar. Kako ih resavate – argumentacijom i razgovorom ili pobedjuje onaj ko se jace dernja? Roditeljsko ponasanje je najbitniji model deci. Koliki je stepen agresivnosti u vasoj porodici?

* Da li u vaspitavanju dece lako gubite zivce? Da li mozete da izdrzite dugotrajno ponavljanje i objasnjavanje ili cesce pribegavate demonstraciji roditeljske moci

*Ravnodusnost prema agresivnosti je u principu pogresan pristup. Nikada ne treba dozvoliti da agresivno/destruktivno ponasanje prodje tek tako, bez ikakve posledice.

*Nemojte previse opteretiti svoje dete ocekivanjima o ulozi pola – ako svom sinu stalno pricate kako su muskarci jaki i opasni, hrabri i veliki, -- izazvacete nasilno ponasanje...

Toliko od mene ovaj put. Sledeci put cu kucnuti o BAKI i DEKI, a sada cu da citam vase postove.

Poljubac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana hvala ti! :wub:

Mada nas mali nije agresivan sve sto napises zlata vredi i podseca me na to kakav roditelj zelim da budem.Nekad se vratim i procitam ponovo postove,cisto da ponovim gradivo... :)

Ljubac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana hvala ti! :wub:

Mada nas mali nije agresivan sve sto napises zlata vredi i podseca me na to kakav roditelj zelim da budem.Nekad se vratim i procitam ponovo postove,cisto da ponovim gradivo... :)

Ljubac.

E ChiMama - tako uvek biva - roditelji kojima najmanje trebaju saveti se najvise informisu... Na roditeljske sastanke dolaze roditelji cija deca su super u skoli i sa kojima skola i inace ima odlicnu saradnju... A roditelji dece koja biju ostale, svadjaju se sa profesorima se nikad ne ppojave pod izgovorom da ih je sramota... Kakva glupost...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E jeste Mama Bojana 1000% si upravu (kao i uvek :rolleyes: )

Kada je mama trebala da ide kod mene na rod.sastanke...uvek je teskom mukom isla...i to je jos gledala da bude nasamo sa uciteljicom/nastavnicom... :o ( a ja sam se "jadna"samo branila... :P )

A sa mladje 2 sestre...je isla redovno i na sastanke i na otvorena vrata i nije imala potrebe da "krisom" dolazi u skolu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E jeste Mama Bojana 1000% si upravu (kao i uvek :rolleyes: )

Kada je mama trebala da ide kod mene na rod.sastanke...uvek je teskom mukom isla...i to je jos gledala da bude nasamo sa uciteljicom/nastavnicom... :o ( a ja sam se "jadna"samo branila... :P )

A sa mladje 2 sestre...je isla redovno i na sastanke i na otvorena vrata i nije imala potrebe da "krisom" dolazi u skolu...

sve si blesava... Tvoja je isla, krisom, ali je isla... Citala sam o vasoj porodicnoj prici i mislim da si heroj i da je tvojamama heroj

t4870.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa bas glupost... Ali oram priznati da ni moja mama bas nije nesto volela roditeljske sastanke... :D Nisam ja bila losa,samo maaalo nestasna i svoja... :lol::D

A Citana i njena mama su zaista heroji,...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uh...vas dve...sta da kazem sad...ne znam sta,ali me zamislite kako mi gore obrazi...

ma nismo...samo smo plivali kako smo znali i umeli...da nismo...da je bilo lakse...ko zna...verovatno bi mi bile razmazena,drcna i nezahvalna derista koja su navikla da dobiju sve sto pozele...ovako smo samo tvrdoglave i svojeglave :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pola od onog sto je navela mama bojana se kod nas desava ... :(:(:(:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za to da detetu ne treba braniti ili ne dozvoliti uvid u stvari-predmete koji ce ga interesovati. Neka ono pogleda,videce da to mozda nije interesantno i nastaviti dalje. Smatram da zabranom samo mozemo napraviti vecu stetu,jer ce dete naci nacin da ispita sve sto ga interesuje. Bolje je da joj ja pokazem sve,nego da trazi nevolju gde ne treba. Moj suprug se slaze sa tim,ali iako on izgleda kao da ce biti stroziji roditelj mislim da su ocevi daleko poustljiviji prema svojim cerkama nego mame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom ja pravim problem jer kad tata dodje sa posla i kada je grdi meni bude zao jer je ona ceo dan samnom i jedva ceka da joj dodje tata a on je onda grdi jer je upravo uradila nesto sto ne sme.

ne mogu a da ne prokomentarisem

slatkis mali, ne daj na nju :) :) :)

Ja mislim da cu ja da imam problema sa tim jer vec sada vidim kako se postavio prema mojoj cerci (za neupucene, to nije njegovo djete, to je moje iz prvog braka a obozava je), osjeca da "nema pravo" da je odgaja a vidim da zeli to i ponekad ne moze a da ne "prokomenatise" moje metode odgoja i stane na njenu stranu a ja nemam pojma kako da se prema tome postavim jer ni ja nisam nacisto da li da dozvolim da se "petlja" u njen odgoj jer to zahtjeva i da bude strog prema njoj a MISLIM DA BI I ONA A I JA TO POGRESNO PROTUMACILE. A vidim da stvarno zeli da joj bude otac ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poštovane forumašice,

Priču otvaram da bismo pomogle jedne drugima u vezi problema ili nedoumica koje imamo. Čitala sam o time-out tehnici vaspitanja, pa me zanima vaše mišljenje.

U prethodnom tekstu, postoje prijedlozi za rješavanje mog problema sa Filipom, odnosno, sada je u fazi griženja, i to samo mene. Da li mislite da je to faza i da vi vam se prijedlozi za rješavanje pomenutog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj,vec me hvata strah da li cu uspeti da vaspitam dete kako treba...mada,vec je ucim sta sme a sta ne i za sad je poslusna,neznam do kad

Pre neki dan je oborila teglicu meda,u kuhinji sam oslobodila dve police pa sam stavila neke plasticne stvarcice isl. i kad kuvam ona se time zabavlja a na polici pored sam namerno ostavila par stvarcica koje nesme da dira da bi vezbala,medju njima je bila i teglica meda koju sam htela danima da sklonim,ali zaboravim...ja sam spremala nesto a ona se igrala i samo sam cula kako je tresnula o plocice,izgrdila sam je a ona je sva bila uplasena i namusena,sklonila sam je na jednu stranu i bila ljuta,jedno minut me je gledala ljuto i zbunjeno a onda krenula da me hvata za nogu da je uzmem,nisam znala za ono koliko godina-toliko minuta da je ignorisem,ali je taman proslo koliko je bilo potrebno pa sam ej onda uzela u narucje i smirenim glasom joj sve ponovila i poljubila je...jel to ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

odlicna tema, odlicni postovi .....

Trudim se da budem "savrsena" mama i vaspitam svoje dijete na najprikladniji moguci nacin. Sada kada procitam ovo sve ovde vidim da sam neke stvari radila mahinalno i dobro postupila. U nekim stvarima sam takodje uvidjela da grijesim i ne znam kako se prema tome postaviti. Inace imam divno dijete koje je zaista lako vaspitati na ovaj nacin i ponosna sam na nju :)

Za neupucene rijec je o odnosu moje cerke, mog muza (koji nije njen bioloski otac) i mene

mama bojana, znam da te svi okupiramo pa kada budes imala vremena da procitas cisto da mi dadnes svoje misljenje o tome kako se postaviti prema svom djetetu gdje u porodici postoji jos i ocuh a i na putu je jos jedna beba .....

1. Uvijek ima nesuglasica, pogotovo u zadnje vrijeme izmedju MM i mene. Neke od tih nesuglasica ona cuje ili vidi i mene strasno pece savjest zbog toga. Sebe mogu da kontrolisem ali rijeci i "dernjavu" MM u nekim situacijama ne mogu. Kako se postaviti prema tome. Ince koliko je dobila sa tim sto je ona napokon dobila oca toliko je izgubila gledajuci kada se mi ne slazemo (nije konstano - ponekad)

2. Kada sam ljuta na MM ona jednostavno to vidi ma koliko se ja trudila da to sakrijem pa i ona mahinalno bude ljuta na njega sve dok ja ne popustim, nikako da joj objasnim da ona ne mora da bira strane i to nije nacin na koji ce pokazati mami da je podrzava i voli

3. Strasno je ljubomorna na MM iako oboje prvo njoj pokazujemo ljubav i njeznost ona i dalje ponekad ima izjave tipa "mene niko ne voli" iako nam je ona ZAISTA na prvom mjestu kada je u pitanju pokazivanje i pruzanje ljubavi i njeznosti.

4. Ja ne dozvoljavam da se on mjesa u njen odgoj iako on to zeli (ne znam da li grjesim). Vidjela sam da ona njega ne prihvata kao autoritet i mozda idem LINIJOM NIZEG OTPORA ali za njen odgoj sam zaduzena JA jer na taj nacin izbjegavam konfliktne situacije izmedju njih dvoje. GRIJESIM LI???

5. Cak i kada se on umjesa (obicno stane na nju stranu) da je brani od mene ona se opet naljuti na njega sto je "galamio" na mamu i stane na moju stranu cak i ako to iziskuje neku kaznu za nju.

6. NISAM SAVRSENA OSOBA a ona se 100% identifikuje samnom MOZDA CAK I PREVISE. Primjetila sam u par navrata da je promjenila svoje misljenje ako se moje ne slaze sa njenim pa nakon par dana prica pricu koju sam ja ispricala. nekada namjerno idem u suprot njenim izjavama (tipa omiljena boja ili neki lik iz crtica da nam se ne slazu) pa kada ona nakon par dana izjavi kako joj je od saad omiljena ta druga boja (moja) ja kazem a bas steta jer meni se sada svidja tvoja i sl. Inace tako se ponasa samo kada sam ja u pitanju.

7. Da li to sto "zeli da je u svemu najbolja i prva, ne zna da gubi, uvjek se prva namece - igrice u skoli, medju djecom" stvar odgoja ili karaktera ....

I JA SAM GA BAS NA SIROKO OTISLA :D sorry ..... ali plasim se da se ona ne osjeca manje voljenom sada kada nasa porodica broji za dva clana vise a do sada je bilo samo nas dvije.

jednostavno ne zelim da pogrjesim a ponekad se osjecam kao totalni krelac jer ne znam kako da se postavim u takvim situacija prema njoj a da ne napravim ni previse razmazeno i pekmezasto dijete a sa druge strane ne zlim da je frustriram.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.