Pušenje u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Jacka, dokazano je da se lajt i ultra lajt cigarete mnogo teže ostavljaju od običnih.

Mislim da to nije tacno-posle porodjaja nisam pusila u bolnici tri dana i nije mi bio nikakav problem,a pre toga sam pusila light.A cula sam i jos od par zena da su posle par meseci lighta ostavile bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da to nije tacno-posle porodjaja nisam pusila u bolnici tri dana i nije mi bio nikakav problem,a pre toga sam pusila light.A cula sam i jos od par zena da su posle par meseci lighta ostavile bez problema.

Govorim o onome što sam pročitala na mnogo, mnogo mesta, i inače ne volim da komentarišem nešto ako u to nisam iole upućena. Ja lično pušim kent 1 -najslabije moguće cigarete već jako dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam za druge,ali ja sam tada mogla bez problema da ostavim da sam bila pametna.Ove ligt mi se bas nesto i ne puse,a obicne ne znam koliko mi je dosta,pa samim tim je i prestanak bezbolniji.Ja prelazim na light,pa videcemo dokle ce dovesti.

Loknica1984 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prestala da pusim u trudnoci,bez ikakvog problema.Palo mi je na pamet da zapalim,cak sam jednom uzela cigaretu,i bilo me je sramota od svog nerodjenog deteta(al stvarno),i nisam.Onda sam posle porodjaja dva meseca imala takve probleme sa mastitisom,i prestala sam da dojim.Pocela sam da pusim ponovo,pod stresom,posle svega...ne mogu da podnesem sto ne dojim...Inace,i ranije sam,kao i sada pusila na terasi.Moj muz je nepusac i u nasoj kuci se ne pusi(to vazi i za goste).I dok sam zivela sama nisam pusila u kuci,nekako mi smeta miris cigara u stanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je sa nekog sajta

Trudnoća i pušenje

Dokazano je da trudnice koje češće puše, imaju komplikacije u trudnoći i pri porođajuu, ozbiljne posledice kao što su spontani pobačaji, mrtvorođena deca, prevremeni porođaj, oštećenja posteljice i sindrom iznenadne smrti. Pušenje, takođe, utiče na reproduktivne funkcije jer smanjuje visinu estrogena što dovodi do rane menopauze i neplodnosti. Još nije utvrđeno da li pušenje kod muškaraca šteti njihovoj spermi i uzrokuje li na taj način pad nataliteta i višu stopu smrtnosti novorođenčadi. Iako je pušenje u trudnoći povezano sa malom porođajnom težinom (udvostručuje šanse da dođe do toga), prevremenim porođajem (uvećava šanse za 20%) i smrtnosti novorođenčadi (tri puta veća šansa), još uvek puši vrlo veliki broj trudnica. Danas u svetu puši oko 12% žena. Prema podacima WHO-a, u cigaretama uživa oko 15% žena u razvijenim zemljama i oko 8% u zemljama u razvoju. Ipak, prestane li žena pušiti do kraja prvog tromesečja, ima jednake šanse da rodi dete s malom porođajnom težinom kao i žena koja nikada nije pušila. Čak i odustajanje od cigarete u trećem tromesečju može pomoći da beba dobije na težini.

Pušenje utiče na bebu pre rođenja. Nikotin, ugljen-monoksid i druge supstance u duvanskom dimu prenose se na bebu kroz posteljicu. Poznato je da neke supstance koje se prenose kroz majčinu krv uzrokuju rak.

Nikotin ubrzava bebine otkucaje srca i disanje. Postoji jasna veza između količine cigareta popušenih u trudnoći i usporenog rasta fetusa. Bebe onih žena koje su u trudnoći pušile ili bile izložene pasivnom pušenju, u proseku su manja pri rođenju od beba majki nepušačica. Majke koje puše, rađaju decu oko 150 grama lakšu od dece nepušačica. Bebe koje pri rođenju teže manje od proseka, češće dobijaju infekcije i imaju druge zdravstvene probleme. Više od 18 % slučajeva iznenadne smrti novorođenčeta povezuje se s korištenjem duvanskih proizvoda. Trudnice bi trebale izbegavati zadimljene prostorije, jer čak i pasivno pušenje može uticati na nisku porođajnu težinu deteta.

Pušenje povećava rizik i od astme, rascepljenja usne kod bebe, deformacije stopala - a dokazan je i smanjen intelektualni potencijal. Trudnica pušenjem svoje nerođeno dete izlaže riziku abrupcije placente - što može dovesti do smrti ploda. Nikotin, takođe, sužava krvne sudove, tako da ometa protok hrane i kiseonika do bebe. Postoje čak i istraživanja koja dokazuju da se detetu povećava rizik od astme i leukemije. Deca pušača češće pate od astme i drugih respiratornih infekcija od dece nepušača. Veća je verovatnoća da će deca izložena duvanskom dimu kašljati noću, verovatno zbog stalnog udisanja duvanskog dima.

Novorođenčad može sporije da raste, a rizici od dečjih bolesti, invaliditeta i smrti su povećani. Čak i u kasnijem razvoju deca majki koje su pušile u trudnoći često su niža rastom od ostale dece i imaju više poteškoća s čitanjem, matematikom i sličnim veštinama. Dugoročno gledano, pušenje roditelja može kod dece uzrokovati slabije učenje, sporiji rast te promene u ponašanju.

Naravno, pušenje nije pozitivno niti u vreme dojenja, s obzirom da dete dobija nikotin preko mleka. Dobro je i zamoliti prijatelje koji vam dolaze u posetu da ne puše u blizini bebe. Ona ionako ima mala pluća, a dim joj samo može otežati disanje (osim što je i truje!). Bebe izložene duvanskom dimu imaju i veću mogućnost da pate od čestih infekcija uha.

Dobra vest jeste da je u trudnoći najlakše prestati s pušenjem, s obzirom da ovaj put odluka nije samo zbog sebe, a i mučnine koje prate prvo tromesečje mogu biti “pomagač” da Vam se zgadi cigareta. Nepušenje tokom trudnoće u znatnoj meri će pozitivno uticati na zdravlje žene i bebe, a smanjiće rizik od kasnijih zdravstvenih problema deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne postoje garancije za dobijanje zdrave ili bolesne dece, ali ako možemo da smanjimo šanse da se bebci rode sa nekim nedostacima onda mislim da bi trebalo tako da uradimo, ja ću lično za svoju bebu da učinim sve što mogu. Ali opet ja nisam pušač i ne mogu da razumem tako dobro nešto što mene ne muči, kao neko koga to muči.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje zanima me vase iskustvo u trudnoci,prije i poslije da li ste pusac,i da li pusite u trudnoci ili ste prestali?

Da li vas okolina osudjuje?

Kako se osjecate/li u trudnoci?

Da li ste prestali,da li cete prestati i kakve su reakcije?

Da li se pusi u vasem domu i da li ce se pusiti kad dosje mala beba?

Nisam pusila ni pre trudnoce, nije mi ni padalo na pamet da probam... cigare mi stvarno smetaju...

62286ac1076ead657ced3ab397e5cc3d.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvi put cim sam saznala za trudnocu prestala sam da pusim i nisam pusila dok sam dojila...onda sam ponovo pocela. Sada sam cekala potvrdu od ginekologa da sam trudna i prestala opet. Da li cu poceti ne znam. Nadam se da necu.

Pusila sam od svoje 14 godine( nije za pohvalu) ali sam dokaz da se sve moze KAD SE HOCE! Ja sam cigare ostavila zbog bebe kad vec nisam mogla zbog sebe. Ne zelim da trujem svoju decu koja se ne mogu braniti. Kod nas se ne pusi u stanu od kad ne pusim a do tad smo pusili samo u posebnoj prostoriji. Ne mogu da razumem zene koje govore da ne mogu da ih ostave jer i ja kriziram i bilo mi je tesko na pocetku ali ne dozvoljavam da taj porok bude jaci od moje ljubavi prema deci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ostavila cigare neposredno pre nego sto sam ostala trudna. I da sam ostala pusac, cim bih saznala za bebca, ostavila bih pljuge. Moja sestra je pusac bila u prvoj, i sad u drugoj trudnoci. Nista protiv nemam, al' ja ne bih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ufff....pusila sam u trudnoci....pusim i sada....i nemam pojma kada cu da ih ostavim... :(:unsure::( ....i evo stidim se....:( ali sta cu!!

Do duse smanjila sam dosta jos u prvoj trudnoci pa jos malo smanjila u drugoj te meni sada kutija cigareta traje 2 dana....to mu dodje 15 cigareta dnevno :(....znam da za prestajanje treba samo volja i karakter ali....i dalje se stidim i ne smem vise da pisem na ovu temu :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ufff....pusila sam u trudnoci....pusim i sada....i nemam pojma kada cu da ih ostavim... :(:unsure::( ....i evo stidim se....:( ali sta cu!!

Do duse smanjila sam dosta jos u prvoj trudnoci pa jos malo smanjila u drugoj te meni sada kutija cigareta traje 2 dana....to mu dodje 15 cigareta dnevno :(....znam da za prestajanje treba samo volja i karakter ali....i dalje se stidim i ne smem vise da pisem na ovu temu :ph34r:

Samo hrabro, u ostalom, ni 15 cigara nije lose. :D Kao bivsi pusac znam kako ti je. Ja sam ostavila cigare iz jidnog, nekome glupog raloga, a meni sasvim dovoljnog, da ne bih smdela mom ne pusacu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milki to je bas lepo. I meni,kao bivsem pusacu,bas smetaju pusaci i njihov miris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E bas ste me utesile....Ovaj moj je pusac i to STRASTVEEEEN!!!Moracemo mi to zajednickim snagama :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PA TAKO JE NAJBOLJE I MI SMO TAKO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmm videh razne komentare na temu pa evo da izlozim i svoj :rolleyes: Novi smo na forumu, tacnije prvi post. Nekako mi je tesko da priznam da sam posto sam saznala za trudnocu, inace drugu pocela mnogo vise da pusim nego inace. Bukvalno zavisim od duvanskog dima. Al sta ces to je sve nekako povezano sa situacijama koje su nas snasle. Tesim se cinjenicom da sam i sa prvim detetom pusila i da sem genetske bolesti nema nista drugo. A i ta genetska se pojavila oko nove godine nicim izazvana GGGrrrr -Psorijaza. Nit smo znali da je imamo u porodici nit ocekivali da dete od pet godina dobije tako nesto. E onda dodajmo tu element besparice dugova nezaposlenosti itd itd. nije da se pravdam al ja bez cigara ne mogu :( Jedino sto cu uciniti jeste da smanjim jer sam i ja svesna da nikotin u velikim kolicinama moze dovesti do propadanja posteljice i time prevremenog porodjaja i kojecega jos. Eto nadam se da ce sve biti ok i sa bebom i samnom :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam pusila za vreme trudnoce i rodila sam zdravog decaka teskog 3.600gr. Medjutim zadnja cigareta mi je bila noc pre carskog reza. Od tada (pre 9 ipo meseci) ni jednu nisam zapalila niti nameravam ikada vise. I mm je pre 3 meseca prestao i nadam se da ce istrajati u tomme. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam prestala da pusim kada sam saznala da sam trudna.Iskreno,bila sam pusac iz zadovoljstva i najvise na svetu mi je prijala cigareta uz jutarnju kaficu,ali svi oko mene su me kritikovali i ubedjivali koliko je stetno i eto,klik=nulo mi je i ostavila sam.Pomislim i dan danas da zapalim,ali nemam toliku zelju kao nekada.Ja ne osudjujem nikoga ko pusi,jer je to stvar licnog izbora i znam koliko je tesko da se odvikne od pusenja.Ja sam uspela,ali tek onda kada sam bacila cigarete i rekla gotovo je.Dok sam smanjivala malo po malo nikad nisam uspela skroz da stanem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Član masa masinka je napisala temu sa naslovom "pusenje u trudnoci i dojenju"

----------------------------------------------------------------------

Da li ima pusaca ovde?Ja sam strogo vodila racuna sa prvom trudnocom,a u drugoj sam pusila,a i sad tokom dojenja.Dal sam jedina,muci me savest

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam povremeno pušila u trudnoći, samo za vreme radnog vremena, ali kad sam otišla na porodiljsko prestala sam i nikad više cigaru u ruke nisam uzela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Miva i pusac sam <_<

Priznajem, sta cu... Smanjila sam dosta i presla na vrlo slabe, one tanke, cackalice. Toliko sam opsednuta time da kad god vidim neku trudnicu, ja je pitam JEL PUSIS??? I lakne mi kada cujem da postoji jos neko osim mene. Srela sam skoro doktorku (pedijatra) koja me je lecila dok sam bila mala i pitala je, a ona mi je rekla "Ne bi trebalo da pusis, ali nemoj ni da te plase sve one price oko pusenja, problem je sto se beba moze roditi sa manjom tezinom, ali na kraju ako ce ti biti lakse, lakse ces se i poroditi".

E sad, znam ja da je ona htela da me utesi. Ali cim me nije napala "kamenjem"kontam da to nije toooooliiiikooooo straaaaaaaaaaaaasnooooooo. <_<

Osim toga, mojoj koleginici su rekli da je veci stres ostaviti cigarete (ako si bas bas pusac), sto moze da steti bebi, nego cigarete (naravno, ne po dve pakle dnevno!).

Kajem se sto pusim, sta cu... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam protivnik pusenja u trudnoci! Inace, mislim da se bez cigareta moze i da je to samo NAVIKA, pa trudnoca moze biti motiv da se ostave cigarete (pored ciste kuce, mirisljave kose, odela..., ne bacanja para - cujem da ce uskoro kod nas biti poskupljenje i da ce sve kostati oko 300din.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Miva i pusac sam <_<

Priznajem, sta cu... Smanjila sam dosta i presla na vrlo slabe, one tanke, cackalice. Toliko sam opsednuta time da kad god vidim neku trudnicu, ja je pitam JEL PUSIS??? I lakne mi kada cujem da postoji jos neko osim mene. Srela sam skoro doktorku (pedijatra) koja me je lecila dok sam bila mala i pitala je, a ona mi je rekla "Ne bi trebalo da pusis, ali nemoj ni da te plase sve one price oko pusenja, problem je sto se beba moze roditi sa manjom tezinom, ali na kraju ako ce ti biti lakse, lakse ces se i poroditi".

E sad, znam ja da je ona htela da me utesi. Ali cim me nije napala "kamenjem"kontam da to nije toooooliiiikooooo straaaaaaaaaaaaasnooooooo. <_<

Osim toga, mojoj koleginici su rekli da je veci stres ostaviti cigarete (ako si bas bas pusac), sto moze da steti bebi, nego cigarete (naravno, ne po dve pakle dnevno!).

Kajem se sto pusim, sta cu... :(

Evo i ja da te utesim-pusila obe trudnoce(prvu manje,drugu kao turcin,sto se ipak na kraju videlo i na posteljici) i rodila dve zdrave bebice-prva 4300g,55cm,a druga 4200g i 55cm.Oba porodjaja fenomenalna(ovaj drugi mali je bukvalno sam izasao,pa je mozda tvoj pedijatar stvarno u pravu :lol: ) I mene je savest grizla non-stop,mada sam svesna da posteljica to sve precisti i jedino ona moze da strada.Nemoj da bines,rodices ti jednu jepu,vejiku bebicu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam pusac. Rodila hvala Bogu zdravo dete, porodjaj prosao kao da mi je peto a ne prvo, i eto nas. Posteljica je precistila i odradila svoj posao, i jos sam prenela nekih desetak dana preko termina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u prvoj trudnoci prestala.Sa drugom sa pusila,i sad tokom dojenja.Muz me celo vreme kritikovao kakva li ce biti beba.Hvala Bogu,super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zene... Mene i dalje grize savest i svi mi "kljuckaju"mozak, ali... ALI...! <_<:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.