Kada je vreme za jaslice/vrtić?

odgovora

Objavljeno

Nisam našla baš ovo što me zanima mada se slažem sa većinom što se tiče baka-servisa :) i ja sam moju malu dala u vrtić, ima 17 meseci, neki su mi govorili da je prerano, da će stalno da se razboljeva, da će da joj dosadi sve to, pa kad dođe do predškolskog neće hteti da ide jer je "izgustirala" takve ustanove itd itd. Zapitala sam se šta vi mislite? Inače, koleba me i to što je uvek zateknem uplakanu...nedostajem joj tamo, vezana je za mene...a da je samo ona! Nego sva deca plaču 9/10 vremena koje provedu tamo! je li to zdravo okruženje za nju onda? da ipak ja razmislim o baki? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko vidim(po tickeru) ona je tek krenula, zar ne? Period privikavanja traje, tako da bih ja, ako ste se već odlučili za tu varijantu sačekala, vjerovatno će se snaći...Što se tiče viroza, bolesti...i sl. može i ne mora da utiče na nju.

TEMA : Adaptacija u vrtiću

Ne bi bilo loše da pročitaš komentare roditelja u ovoj temi, koliko je trajao perio adaptacije.

Mog Filipa čuva teta, već godinu i pol...i evo sada je počeo da bude tužan kada mi odlazimo...plače i ne da se odvojiti.

Baš jutros mu ja kažem, ide mama raditi da ti kupi igračku...a on će meni..neće Filip igračku, hoće mamu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ide mama raditi da ti kupi igračku...a on će meni..neće Filip igračku, hoće mamu :(

Srce malo .... :wub: imaju takvih izjava da ti se srce prekine a šta ćeš, moraš na posao a najradije bi ostala sa njim

Ja sam svoju cerku dala sa 4 godine ... Dovoljno velika da shvati i taman vremena da se socijalizuje pred školu. Do tada ju je cuvala baka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje misljenje je da bi deca trebala do trece godine da budu kuci. Najbolje sa mamom, a ako ne sa mamom onda normalnom bakom :)

To je neko moje misljenje i misljenje pedijatara sa kojima sam pricala. E sad ko mora ostavlja dete i ranije naravno. A adaptacija je neminovna , tako da mislim da nema brige za vas.

Mi smo tek sad krenuli u vrtic i super smo zadovoljni. Dovoljno je velik da moze da mu se objasni zasto tamo ide itd.A i u kuci nema vise sta da radi generalno tako da smo i za to srasli .Adaptacija nam je trajala 2 dana, sad je sve ok, ali ja ipak imam tremu svakog dana kad ga vodim u vrtic kako ce da reaguje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se sa secer potpuno. I mi smo tako isto. Do sada je bio kod kuće, srećom pa smo imali uslova, ali sad je vreme da ide u kolektiv. Prvih nekoliko meseci će ići na 4h, a onda posle na 5h. Mislim da je to sasvim dovoljno da se druži sa drugom decom i nauči o grupi i ponašanju u grupi.

Nismo imali problema oko adapatacije, jer je prosto sazreo za to. Nadam se da to nije preuranjen zaključak i da će tako i ostati. :)

Dakle, dete treba bar do treće godine da bude kod kuće, u porodičnom okruženju.

Neki izvori tvrde da čak dečaci najbolje da krenu od četvrte godine u kolektiv, dok su devojčice najčešće spremne i sa dve.

Razumem kad roditelji moraju da daju dete u jaslice, jer nemaju drugih uslova, ali ne razumem kad imaju, a ipak daju dete u vrtić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe smatram da je pogrešno mišljenje da što se dete ranije počne odvajati da će biti samostalnije.

Mislim da dete koje prvih nekoliko godina provede uz majku prevashodno, ili pak uz članove uže familije ima više samopouzdanja i odvajanje dolazi u momentu kada je dete potpuno spremno i nema više strah od odvajnja, te samim tim je i samostalnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto ste rekle,ko ima uslove tj ko da cuva dete,ako mama ne radi nije potrebno slati ga u vrtic pre trece godine i zaobilaze se svi virusi i dete se sa njima srece kad je jace.Posle toga znaci od trece godine vrtic je jako bitan za uspostavljanje sozijalizacije.

Moja deca su kretala sa 12 meseci u vrtic,evo sada Magi ce se malo vise druziti sa mamom do druge godine,drzava izasla u susret sa bolovanjem 2 godine.

Kod nas u gradu zbog jeftinoce vrtica imamo poplavu dece svih uzrasta i grupe su prepune,da je vrtic skuplji isli bi samo oni kojima je potrebno i znacajno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje su obe krenule u vrtic pre druge godine. Postojao je period adaptcije, koji je protekao bez vecih poteskoca (povracanje, histerija i svasta ostalo), dakle samo uz plac. Posle toga bi se brzo smirile i nastavile bi sa aktivnostima uz vaspitacicu.

Ja imam samo lepa iskustva sa vrticem, stavise mogu da se pohvalim da je moja starija cerka daleko samostalnija, razumnija i strpljivija od dece koja su njenog uzrasta a ne idu u vrtic. U njenom vaspitanju ucestvujemo mi, ali i vrtic i vaspitacice sa kojima imam odlicnu saradnju nam pomazu u tome.

Deca koja ne idu u vrtic, veoma cesto (govorim vam moje iskustvo) su razmazenija, daleko manje samostalna nego deca koja idu u vrtic. Iako su sa roditeljima 24 casa, to ne znaci da im oni sve vreme posvecuju punu paznju i provode kvalitetno vreme, u odnosu na decu koja idu u vrtic i provode manje vremena sa njima.

Ja glasam za vrtic, ne sto ranije ali ako se mora sto da ne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si kamilice sve,pa i za samostalnost.Ne mislim da phoenix gresi,nego gleda iz svog ugla jer je ona odlicna majka i posvecena je uci ga samostalnosti...ali postoji procenat roditelja koji cekaju da neko drugi znaci vrtic,a kasnije skola, urade neke osnovne stvari sa detetom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si kamilice sve,pa i za samostalnost.Ne mislim da phoenix gresi,nego gleda iz svog ugla jer je ona odlicna majka i posvecena je uci ga samostalnosti...ali postoji procenat roditelja koji cekaju da neko drugi znaci vrtic,a kasnije skola, urade neke osnovne stvari sa detetom.

:rolleyes:

Joko, ja nisam mislila ni na koga, nemoj da me zavadis sa Phoenix :lol: , pisala sam o mom generalnom stavu na ovu temu a prihvatam i druge stavove i misljenja i nemam nista protiv istih! :lol:

I ti si u pravu... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje misljenje je da bi deca trebala do trece godine da budu kuci. Najbolje sa mamom, a ako ne sa mamom onda normalnom bakom :)

To je neko moje misljenje i misljenje pedijatara sa kojima sam pricala. E sad ko mora ostavlja dete i ranije naravno. A adaptacija je neminovna , tako da mislim da nema brige za vas.

Mi smo tek sad krenuli u vrtic i super smo zadovoljni. Dovoljno je velik da moze da mu se objasni zasto tamo ide itd.A i u kuci nema vise sta da radi generalno tako da smo i za to srasli .Adaptacija nam je trajala 2 dana, sad je sve ok, ali ja ipak imam tremu svakog dana kad ga vodim u vrtic kako ce da reaguje.

Takođe smatram da je pogrešno mišljenje da što se dete ranije počne odvajati da će biti samostalnije.

Mislim da dete koje prvih nekoliko godina provede uz majku prevashodno, ili pak uz članove uže familije ima više samopouzdanja i odvajanje dolazi u momentu kada je dete potpuno spremno i nema više strah od odvajnja, te samim tim je i samostalnije.

Potpisujem oba citata.

Ne znam samo koliko majki kalkulise da li je dobro da rade i da zarade platu koja je, na primer, za 1/2 veca od cene jaslica. Ako se majke odlucuju da rade za cenu ili za malo vecu platu od cene jaslica, moj savet bi bio da ostanu sa svojom decom kod kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam samo koliko majki kalkulise da li je dobro da rade i da zarade platu koja je, na primer, za 1/2 veca od cene jaslica. Ako se majke odlucuju da rade za cenu ili za malo vecu platu od cene jaslica, moj savet bi bio da ostanu sa svojom decom kod kuce.

Moram da prokomentarišem ovo :)

Moja mama je radila, i sa svojom platom nije uspevala da pokrije troškove vrtića/jaslica za mene i mog brata....ali ona je išla raditi zbog staža, da bi kad dođe vreme mogla otići u penziju. Da je sedela kod kuće i čuvala nas, falilo bi joj 10 godina staža za penziju... ovako ona sad već 5 godina ima penziju i može da se posveti sebi, deci, unucima...a ne mora da razmišlja "na čiju će grbaču" pasti, dal bratovu ili moju... vremena su teška, ali je ona zbog nas to radila... :)

Izvinite na OT, ali morala sam to napisati! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje misljenje je da bi deca trebala do trece godine da budu kuci. Najbolje sa mamom, a ako ne sa mamom onda normalnom bakom :)

"normalnom bakom" je upravo ono sto je pod najvecim znakom pitanja.

Recimo, mi imamo super baku koja zivi iznad nas i koja sve sto joj se kaze da uradi sa bebcem u toku dana tako i uradi, dakle nema improvizacija niti neke slobodne volje, i stvarno sam prezadovoljna zbog toga.

Ali recimo, posto je zena vec u godinama i ne moze da potrci za zivahnim 1.5 godisnjakom, izbegava da ga izvodi napolje, a i kada ga izvede, jer to trazimo od nje, vozi ga u kolicima, jer se brine za njegovu bezbednost. Sto je razumljivo. Medjutim, za mene je jako bitno da decak u tom uzrastu ima dovoljno slobode da kad izadje napolje moze da potrci za loptom.

Dakle, da bi smo oslobodili malo baku i njoj olaksali a i da bi on bio sa mladjima i igrao se igrama koje su za njegov uzrast, mi smo ga poslali u vrtic, s tim sto ga baka uzima malo ranije. I on se dosta dobro prilagodjava i svaki dan dolazi kuci sa novom pesmicom. Ali cim je malo smrkljav "baka servis" radi ceo dan ;) sto mislim da je prednost da imamo tu mogucnost da ga tada ostavimo kod kuce. Tako da mislim da je to negde najoptimalnije resenje imajuci u vidu nasu situaciju ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, sta bih ja dala da su moje dete primili u vrtic...moze kuci dete da ima najbolju mogucu negu i paznju najbolje moguce bake, mame i ostalih, ali nista mu ne moze zameniti drustvo vrsnjaka. Za svakoga od nas, svako nase dete je posebno, a u vrticu shvate da su negde isti i da ista pravila za sve vaze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrtic definitivno ne pre tece,cetvrte godine.

Prvo ja ne bih radjala decu da ne mogu d ih gajim.Ne trebaju mi nikakve ustanove da mi "brinu" o deci dok ja sedim kuci.Cast zenama koje rade pa moraju decu u vrtic-to mi je skroz ok.

Jos uvek nisam videla ni jedno dete da je nesto pametno naucilo u vrticu.Vaspitacice se ne posvecuju dovoljno,nicemu ih ne uce.Deca se tamo samo otimaju oko igracaka,biju,divljaju,vriste ,skacu kao divljaci.Onda svaki roditelj mora kuci da govori detetu da to nije lepo sto rade u vrticu i sl.Od dece se prave nemirna,sebicna i razdrazljiva deca.

Drugi razlog je i svakojake bolesti koje donose iz vrtica,a jos malo cu imati bebu pa ne zelim da mi obe budu bolesne.Ne zelim da od svog jakog deteta sa dobrim imunitetom napravim bolesno dete.

Ovo je moj licni stav,tako je u nasem vrticu.Mozda je u privatnim vrticima bolje.

Ne treba mi poremecena i divljacka socijalizacija za dete.Imace brace i sestara pa ce se socijalizovati u porodici.Videla sam ja sebicluk dece iz vrtica kojima roditelji ne mogu nista,dok moje dete cudno gleda u njih i uopste joj nije jasno zasto joj npr drug ne da nesto.To je njihova socijalizacija da su deca mog sestrica pesnicama ugurala u ormaric.Na sve to vaspitacica kaze:"pa deca su to".Molim to su za mene nevaspitani divljaci i ne zelim da se moja dobra poslusna decica kvare pored njih.

Ni moje setre i ja nismo isle u vrtic,pa smo naucile sta znaci zivot u zajednici.

Porodica je stub vaspitanja i ako ga ne vaspitam ja u porodici ni jedan vrtic mi nece pomoci.

O vrticu cu razmisljati kad Jana napuni 4 godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos uvek nisam videla ni jedno dete da je nesto pametno naucilo u vrticu.Vaspitacice se ne posvecuju dovoljno,nicemu ih ne uce.Deca se tamo samo otimaju oko igracaka,biju,divljaju,vriste ,skacu kao divljaci.Onda svaki roditelj mora kuci da govori detetu da to nije lepo sto rade u vrticu i sl.Od dece se prave nemirna,sebicna i razdrazljiva deca.

Drugi razlog je i svakojake bolesti koje donose iz vrtica,a jos malo cu imati bebu pa ne zelim da mi obe budu bolesne.Ne zelim da od svog jakog deteta sa dobrim imunitetom napravim bolesno dete.

Ovo boldovano moram da demantujem :D Kod nas vaspitačice stižu svašta da urade sa decom iako ih ima mnogo, baš su posvećene deci i stalno nešto novo uče :)

To što se otimaju oko igračaka je normalno, sšto skaču... tako uče koordinaciju pokreta, i oni nisu nemirna i sebična deca već su deca koja istražuju svet oko sebe, uče nove stvari itd.... Ja lično ne volim mirnu decu jer i "Ferdinande koji samo sede ispod drveta i mirišu svoj cvet"... Deca dok su mala treba da istražuju, naravno sve u dozvoljenim granicama..

A što se tiče ovog drugog to je tačno, ali na taj način se takođe brže stiče imunitet... :D evo na primer moj Aki od 15.10.2010 je izostao iz vrtića samo par dana jer smo ga vodili na kontrole i to je to... celu zimu je prošao vez virusa... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maki ja samo kazem za nas vrtic,ne znam kako je u ostalim.I znam samo jos jednu stvar sigurno da moje dete druzeci se sa drugom decom nista pametno nije naucilo,vec sve pokupi neke gluposti,a ja posle kuci otupim dok objasnim da to ne sme da se radi.

Deca su sebicna,biju se uzas,to je kad nam decu vaspitavaju vrtici,a roditelji nemaju vremena za nih.

Nije ni moje dete mirno i sveto,i moje dete je samo dete,ali ne zelim da se pokvari medju drugom decom kad vec ne mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iz mog iskustva sa roditeljima, obicno oni koji tvrde da su njihova deca zlatna i da ih drugi kvare, odgaje delinkvente. Zato oprez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da deca nauce gluposti u vrticu, a tek u skoli...onda ni tamo da ih ne saljemo. Deci su potrebna deca a ne samo mame, babe, dede...Smatram da je socijalizacija deteta potrebna i dobra za njegov razvoj. Sta dete moze da nauci od babe? Ono kako ce se tvoje dete ponasati u mnogome zavisi kako ces ga vaspitati i kakav si sam bio kao dete. Mi krecemo na prolece u vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da deca nauce gluposti u vrticu, a tek u skoli...onda ni tamo da ih ne saljemo. Deci su potrebna deca a ne samo mame, babe, dede...Smatram da je socijalizacija deteta potrebna i dobra za njegov razvoj. Sta dete moze da nauci od babe? Ono kako ce se tvoje dete ponasati u mnogome zavisi kako ces ga vaspitati i kakav si sam bio kao dete. Mi krecemo na prolece u vrtic.

Naravno da je potrebna i to u sredini gde dete nije zasticeno. U porodici je uvek dete (narocito ono najmladje) zasticeno sa svim strana. Drugo u porodici je uvek prisutna i neka odrasla osoba da regulise odnose i spreci svaku eventualnost da ce se deca otimati, pogurati i sl. Deca se u vrsnjackim grupama bore za svoje mesto, bore za svoja prava, za svoj glas i uopste za sebe, razvijaju sposobnosti komunikacije, toleranciju i mnogo drugih sposobnosti koje retko mogu u prisustvu odraslih. Da i ne pominjem koliko je bitan takmicarski duh (da nauci sto vise i sto bolje kako bi vaspitacica bas njega pohvalila), cinjenicu da deca u drustvu jedu i ono sto kod kuce nece a trebalo bi, da na pocetku budu bolesljivi ali posle izgrade odlican imuni sistem i ne bivaju bolesljivi kada krenu u skolu, te ne propustaju gradivo, osamostaljuju se na rekreativnim nastavama...ma vrtic je zakon!

A pritom, nauce i da neke stvari ne treba da se rade ili govore onako kako neka deca to rade. Nekada primer kakav ne treba biti ume da bude korisniji od onog kakav treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da deca nauce gluposti u vrticu, a tek u skoli...onda ni tamo da ih ne saljemo. Deci su potrebna deca a ne samo mame, babe, dede...Smatram da je socijalizacija deteta potrebna i dobra za njegov razvoj. Sta dete moze da nauci od babe? Ono kako ce se tvoje dete ponasati u mnogome zavisi kako ces ga vaspitati i kakav si sam bio kao dete. Mi krecemo na prolece u vrtic.

Nemam iskustva sa babama i dedama jer nase dete vaspitavamo i gajimo iskljucivo mi.

Najbolja je socijalizacija u porodici.Deca se vaspitavaju do trece ,cetvrte godine i do tada se grade licnosti.

Ne kazem da je vrtic los,los je za tako malu decu.

Ej bre,sta ce dete od 18 meseci u vrticu,dete koje ima samo 18 meseci,zar mu je vec tada potrebna socijalizacija.Previse rano-po mom misljenju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, sta bih ja dala da su moje dete primili u vrtic...moze kuci dete da ima najbolju mogucu negu i paznju najbolje moguce bake, mame i ostalih, ali nista mu ne moze zameniti drustvo vrsnjaka. Za svakoga od nas, svako nase dete je posebno, a u vrticu shvate da su negde isti i da ista pravila za sve vaze...

Slažem se...i dodajem, svako dijete je individua za sebe, nekome će vrtić jako dobro doći, čak i od 18 mejseci, a nekome će samo produbiti dubiozu...

Vrtic definitivno ne pre tece,cetvrte godine.

Prvo ja ne bih radjala decu da ne mogu d ih gajim.Ne trebaju mi nikakve ustanove da mi "brinu" o deci dok ja sedim kuci.Cast zenama koje rade pa moraju decu u vrtic-to mi je skroz ok.

Jos uvek nisam videla ni jedno dete da je nesto pametno naucilo u vrticu.Vaspitacice se ne posvecuju dovoljno,nicemu ih ne uce.Deca se tamo samo otimaju oko igracaka,biju,divljaju,vriste ,skacu kao divljaci.Onda svaki roditelj mora kuci da govori detetu da to nije lepo sto rade u vrticu i sl.Od dece se prave nemirna,sebicna i razdrazljiva deca.

Drugi razlog je i svakojake bolesti koje donose iz vrtica,a jos malo cu imati bebu pa ne zelim da mi obe budu bolesne.Ne zelim da od svog jakog deteta sa dobrim imunitetom napravim bolesno dete.

Ovo je moj licni stav,tako je u nasem vrticu.Mozda je u privatnim vrticima bolje.

Ne treba mi poremecena i divljacka socijalizacija za dete.Imace brace i sestara pa ce se socijalizovati u porodici.Videla sam ja sebicluk dece iz vrtica kojima roditelji ne mogu nista,dok moje dete cudno gleda u njih i uopste joj nije jasno zasto joj npr drug ne da nesto.To je njihova socijalizacija da su deca mog sestrica pesnicama ugurala u ormaric.Na sve to vaspitacica kaze:"pa deca su to".Molim to su za mene nevaspitani divljaci i ne zelim da se moja dobra poslusna decica kvare pored njih.

Ni moje setre i ja nismo isle u vrtic,pa smo naucile sta znaci zivot u zajednici.

Porodica je stub vaspitanja i ako ga ne vaspitam ja u porodici ni jedan vrtic mi nece pomoci.

O vrticu cu razmisljati kad Jana napuni 4 godine.

Cicana...OK ako je ovakva situacija u vrtiću u vašem okruženju, mada ne smiješ generalizovati stvari...Mislim da imaš pogrešnu viziju, odnosno, ti nemaš iskustva, Jana nije išla u vrtić...

Nemam ni ja...ali jedva čekam da krene... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam htela da svoje dete dam u vrtić sa godinu dana, moja mama je u mogućnosti da ga čuva, pa smo rekli da ćemo sačekati sa upisom....

Moji poslodavci imaju prijatelja koji nam testira kandidate za posao (psihijatar je) i kad sam pitala za savet, rekao mi je da dete pre treće godine ukoliko ima ko da ga čuva, ne treba da ide u vrtić. Ne samo zbog slabo razvijenog imunuteta (virusi i razboljevanje), nego i zbog psiholoških promena za malo dete. Rekao mi je, između ostalog, da se dete plaši ostavljanja u vrtiću i da se plaši da roditelj neće doći po njih kada su tako mali i da ko god može sačeka sa vrtićem do 3 godine.

Vrtić kao ustanovu ne treba sporiti - tamo deca svašta nauče, da dele igračke, da se druže, da broje, crtaju i pišu, i mnogo toga još... Naravno u skladu sa uzrastom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam htela da svoje dete dam u vrtić sa godinu dana, moja mama je u mogućnosti da ga čuva, pa smo rekli da ćemo sačekati sa upisom....

Moji poslodavci imaju prijatelja koji nam testira kandidate za posao (psihijatar je) i kad sam pitala za savet, rekao mi je da dete pre treće godine ukoliko ima ko da ga čuva, ne treba da ide u vrtić. Ne samo zbog slabo razvijenog imunuteta (virusi i razboljevanje), nego i zbog psiholoških promena za malo dete. Rekao mi je, između ostalog, da se dete plaši ostavljanja u vrtiću i da se plaši da roditelj neće doći po njih kada su tako mali i da ko god može sačeka sa vrtićem do 3 godine.

Vrtić kao ustanovu ne treba sporiti - tamo deca svašta nauče, da dele igračke, da se druže, da broje, crtaju i pišu, i mnogo toga još... Naravno u skladu sa uzrastom.

Sve to moje dete uci i kod kuce.

A ovo je tacno.Mnogo je lakse i krace traje period adaptacije kod starije dece,jer je svesno gde ide i sta radi,nego kod bas male decice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da deca nauce gluposti u vrticu, a tek u skoli...onda ni tamo da ih ne saljemo. Deci su potrebna deca a ne samo mame, babe, dede...Smatram da je socijalizacija deteta potrebna i dobra za njegov razvoj. Sta dete moze da nauci od babe? Ono kako ce se tvoje dete ponasati u mnogome zavisi kako ces ga vaspitati i kakav si sam bio kao dete. Mi krecemo na prolece u vrtic.

Moze da nauci stvari poput - da cisti, brise, usisava, ali i da psuje i cemu sluze cigare (pa na sred ulice kad vidi nekog sa cigarom vice "pusi" :D )

Vrtic - da ili ne? DA

Kada je vreme za vrtic? Sve zavisi od deteta do deteta i mogucnosti roditelja.

Ja u mom slucaju mogu da kazem da je ok sto je sad krenuo, polako se prilagodjava. Tamo samo zaplace kad ga ostavljam i to minut dok ne udje u sobi i kad dodjem po njega pa me vidi. Ujutru vice 'ide deca', nema nekih 'trauma' ne vidim na njemu da negoduje sto ide u vrtic, tj sto ga ja ostavljam tamo negde sa nepoznatim osobama. U grupi ima 19 decaka i 6 devojcica :unsure: i to su deca od 16 do 24 meseca, znaci ista interesovanja. Vaspitacica kaze da nema agresivne dece, jos uvek su mali i ne znaju da se igraju zajedno, da dele igracke, uglavnom se svako dete igra samo za sebe, a u nekom trenutku im one puste muziku i igraju svi zajedno. Posle samo nedelju dana dete mi je doslo kuci pevajuci neku pesmu, na samo njemu znanom jeziku :D Sve u svemu ja sam zadovoljna i vaspitacicama i samim vrticem (soba nije velika, ali imaju razne igracke- gomila guralica, bicikli, puzica i tobogan) a Pavle je prilagodljivo dete i vidim da se vec navikao. Za ova dva meseca jednom je bio prehladjen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.