Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Borjana: pisala si da si napravila bananu sa pirincem. mislis na pirincanu kasicu ili onaj normalan pirinac? kuvala si, i posle si mesala sa bananom?

jaoo, ja uopste neznam kako to da radim. i kako ste i vi pisale, malo mi je strah, da nepogresim nesto. sve vrste povrca joj mogu davati?

bukvalno sve vrste povrca,sem crvene paprike i paradajza,a pasulj,boraniju i sl.sto je tesko i za nas zeludac ostavi za kasnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto vidite moje dete ce da napuni 9 meseci i mene zanima da li je gresim sto joj ne spremam hranu nego kupujem kasice????

I ja mislim da gresis, bez uvrede. Ako pazljivo procitas sadrzaj bilo koje kasice ( sad se ja ponavljam ;) ), videces da u svakoj kasici od 'mesa' pise da je sadrzaj 10% mesa i 80% ugljenih hidrata. Uvek je i povrce u tragovima u odnosu na ugljene hidrate, a sustina je da bebama u razvoju treba optimum unosa gvozdja (meso i povrce) dok ugljeni hidrati daju samo potrebnu energiju i goje. Da ne spominjemo so i ostale zacine.

Pogledaj postove na predhodnoj stranici vezno za puter i meso i zdrave zitarice.

Nije takvo smaranje spremati bebi obroke ako se lepo organizujes ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako maloj bebi je skroz lako spremati, bar kako sam ja radila.

Ja sam duuugooo, tj. jos uvek, najvise barila povrce i meso ili kuvala na pari, sto nije nikakav problem, i posle lepo sve umiksas (posto jede kupovne, verujem da ce pre hteti glatku kasu), bar znas sta je unutra. a ako nemas bas puno vremena, imas ono smrznuto povrce i gotov rucak ocas posla, mada sam ja tek sad (moj mali ima 21 mesec) pocela da koristim to povrce iz kese i to bas izuzetno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali taj problem sa kakanjem kad smo uveli nemlecnu hranu. treba izbegavati jabuku i sargarepu, a uvoditi zitarice. uzimi za pocetak kupovne ili kao ja, uvela sam prvo jecam tako sto sam ga samlela u mlinu za kafu i kuvala kao kasu i dodavala svoje mleko.

Kod nas se stolica, do duse, stabilizovala tek posto smo poceli da uzimamo gvozdje jer mu je bio nizak hemoglobin.Proveri krvnu sliku najpre.

Kako mislis da se stabilizovala stolica, da je redovita ili..?

Nisam znala da hemoglobin ima veze ali eto o je objasnjenje, nama je nizak pa je verovatno to uzrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jaoooo kako sam samo mogla zaboraviti na ovo. ovo je fenomenalna fora. A da mi smo i piriac/rizu kuvali i prelivali sa kompotom od jabuka i dodavali jabukicu sa strane. E to je obozavala ali naravno moralo je da ide odvojeno jedna kasicica pirinca pa onda posebno jedna kasicica kuvane jabuke (tesko je prihvatala nemlecne proizvode cak pravljene i sa majcinim mlekom)

Ovo je super, i mi smi smo davala uz kuvano povrce i kuvanu rizu to je super kombinacija ili cak sa kukuruzom secercom, ja sam kupovala onaj u kesici i posle sve to lepo blendiras.

Mada sad nek mi neko kaze, moje dete sve manje i manje jede voce a do sad nije bilo problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam obicni pirinac dobro skuvala i zajedno sa bananom ubacila u blender... Malac to obozava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je super, i mi smi smo davala uz kuvano povrce i kuvanu rizu to je super kombinacija ili cak sa kukuruzom secercom, ja sam kupovala onaj u kesici i posle sve to lepo blendiras.

Mada sad nek mi neko kaze, moje dete sve manje i manje jede voce a do sad nije bilo problema?

Jaooo Olja pa mi smo "vršnjaci" :D

E pa da te "utešim" da smo i mi ušli u fazu danas volim, sutra ne volim. Jabuke obožavala a pre neki dan ih je uradno zaobišla u činiji i pojela samo mandarine, čak sam joj kuvala kao kompot i jok, neće. Da bi juče uz mog tatu slistila celu krišku onako strugajući o zubić.

A to nije sve, povrće... Grašak je obožavala i to onako celog da jede a sad ni ispasiranog. Jedino što sam primetila da trenutno obožava meso :blink: nadam se da će se i to regulisati.

Prihvatila sam da tu pomoći nema i da samo treba što "bezbolnije" proći kroz sve to. Iskreno se nadam da je reč o fazi :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako mislis da se stabilizovala stolica, da je redovita ili..?

Nisam znala da hemoglobin ima veze ali eto o je objasnjenje, nama je nizak pa je verovatno to uzrok.

Da, postala je redovna stolica od kako smo mu uveli Ferum sirup po savetu doktora. pili smo ga mesec dana i vise nismo imali problema.

petar je jeo sve, ali je imao tu fazu kada nije jeo voce uopste. tada sam mu uvela lako rastvorljivi vitamin C kako bi mi savest bila mirna. Sve su to faze u jelu i ja sam skontala da deciji organizam tacno zna sta mu je kada vise potrebno od onog drugog.

palentu nikad nije voleo ali zato je uvek jeo kukuruz secerac. Pa zasto mora palentu bas? Ima jos zitarica koje su jako zdrave, osim kukuruza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoje mnoge druge namirnice koje su prirodan izvor gvozdja kao sto su crveno meso,dzigerica,CVEKLA,pasulj,zelenis...itd.Mislim da je malo nezahvalno koristiti sirup,dok koristi dobro je kad prestane opet isto.Najbolje na prirodan nacin pokusati da se nadoknadi gvozdje.Ali ako deci kuvate supicu ili corbicu dobro je staviti malo integralnog hleba,(pravog naravno) koji je od zitarica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postoje mnoge druge namirnice koje su prirodan izvor gvozdja kao sto su crveno meso,dzigerica,CVEKLA,pasulj,zelenis...itd.Mislim da je malo nezahvalno koristiti sirup,dok koristi dobro je kad prestane opet isto.Najbolje na prirodan nacin pokusati da se nadoknadi gvozdje.Ali ako deci kuvate supicu ili corbicu dobro je staviti malo integralnog hleba,(pravog naravno) koji je od zitarica...

Opet sve zavisi koliko je nizak hemoglobin i , naravno, ako vec mora sirup, sigurno je mesec dana dosta uz adekvatnu ishranu da se lepo nadoknadi i da se nastavi sa adekvatnom ishranom kako bi se sacuvao optimalan hemoglobin. U nasem slucaju, bilo je potrebno dodati gvozdja u vidu sirupa, ali samo jedan mesec. Kao sto sam napisala na drugoj temi, mi smo mesecima morali posle da jedemo za sva tri obroka meso i te navedene zitarice i povrce o kojima ti pricas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooo Olja pa mi smo "vršnjaci" :D

E pa da te "utešim" da smo i mi ušli u fazu danas volim, sutra ne volim. Jabuke obožavala a pre neki dan ih je uradno zaobišla u činiji i pojela samo mandarine, čak sam joj kuvala kao kompot i jok, neće. Da bi juče uz mog tatu slistila celu krišku onako strugajući o zubić.

A to nije sve, povrće... Grašak je obožavala i to onako celog da jede a sad ni ispasiranog. Jedino što sam primetila da trenutno obožava meso :blink: nadam se da će se i to regulisati.

Prihvatila sam da tu pomoći nema i da samo treba što "bezbolnije" proći kroz sve to. Iskreno se nadam da je reč o fazi :unsure:

Vrsnjaci :rolleyes:

Citala sam da je faza, sad hoce a to sutra to isto nece... Al me to svakako nervira!!!! Uzas jedan, trudis se da pripremis a onda nista!! Ufff.

Koliko mlka pijete? I koliko spavate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, postala je redovna stolica od kako smo mu uveli Ferum sirup po savetu doktora. pili smo ga mesec dana i vise nismo imali problema.

petar je jeo sve, ali je imao tu fazu kada nije jeo voce uopste. tada sam mu uvela lako rastvorljivi vitamin C kako bi mi savest bila mirna. Sve su to faze u jelu i ja sam skontala da deciji organizam tacno zna sta mu je kada vise potrebno od onog drugog.

palentu nikad nije voleo ali zato je uvek jeo kukuruz secerac. Pa zasto mora palentu bas? Ima jos zitarica koje su jako zdrave, osim kukuruza.

Da i mi cemo piti Ferum nekih 2 meseca, svaki dan meso, dzigerica ili zumance tj jaje. A znate li neki nacin pripremanja brokolija a da to nije kuvanje? Jana ga obozava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrsnjaci :rolleyes:

Citala sam da je faza, sad hoce a to sutra to isto nece... Al me to svakako nervira!!!! Uzas jedan, trudis se da pripremis a onda nista!! Ufff.

Koliko mlka pijete? I koliko spavate?

Što se tiče mleka još uvek ima podoj ali to računam da ima plafon 50ml a ovog "kravice" popije oko 400ml u toku celog dana (za doručak oko 200ml) i za večeru oko 150

Spavanje, zbilja to nam je odlično, mada malo ne "uglavljujemo" kako treba drugu turu a bez nje je opet nervozna. Ujutru ustaje oko 8h pa spava od 12 do 15h i onda popodne oko 17h na 10ak minuta i onda je budim. Uveče je stavljam u krevet oko 9 mada poslednjih dana teško zaspi ali ja je ipak stavim pa neka se igra po krevetcu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je dr rekla da počnemo sa kašicama i sokićima od jabuke i šargarepice.

Prvi dan dve kašičice između dva podoja u prepodnevnim satima (između 10 i 12)

Drugi dan 4 kašičice

treći dan 6

i tako svaki dan da povećavam dok ne pojede celu onu teglicu. Tek kad pojede celu, tom kašicom menjam jedan podoj.

Rekla nam je da posle toga ubacimo kajsiju i breskvu, pa bananu... I sa svakom kašicom isti postupak. Onda svaki dan da mešamo. Sad ga čekam da se budne, pa ručkamo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas prvi put jeli kašicu od jabuke i šargarepe i to samo 2 kašičice, po savetu pedijatra.Već sam pisala kako nam je dr rekla:

Prvi dan dve kašičice između dva podoja u prepodnevnim satima (između 10 i 12)

Drugi dan 4 kašičice

treći dan 6

i tako svaki dan da povećavam dok ne pojede celu onu teglicu. Tek kad pojede celu, tom kašicom menjam jedan podoj.

Rekla nam je da posle toga ubacimo kajsiju i breskvu, pa bananu... I sa svakom kašicom isti postupak. Onda svaki dan da mešamo. Sad ga čekam da se budne, pa ručkamo.

Nacedila sam mu i sokić od šargarepice. :)

Da se pohvalim svojim detetom:

Nisam mogla da verujem kako je lepo prihvatio kašicu. Uopšte nije pravio grimase, niti je pljuvao hranu. Jeo je kao da je mesecima jede. :)

isto je bilo i sokićem. Kao da sam mu dala vodu. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, živo me interesovalo šta ste pisale ovde. :)

Mene jetrva smara već 2 meseca da počnem da dajem Akiju jogurt (Bifidus) da bi stekao refleks gutanja. :blink: To mi je pričala pre kašice, a sad mi je rekla da moram da mu dajem taj Bifidus da bi lakše vario. :blink: Čak mi je pre mesec dana rekla:˝Ma, kad mu budem ja dala jogurt, ti nećeš ni da znaš. ˝ :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, živo me interesovalo šta ste pisale ovde. :)

Mene jetrva smara već 2 meseca da počnem da dajem Akiju jogurt (Bifidus) da bi stekao refleks gutanja. :blink: To mi je pričala pre kašice, a sad mi je rekla da moram da mu dajem taj Bifidus da bi lakše vario. :blink: Čak mi je pre mesec dana rekla:˝Ma, kad mu budem ja dala jogurt, ti nećeš ni da znaš. ˝ :angry:

REFLEKS GUTANJA? :blink: A kako onda tvoj Andrej pije mleko ako ne guta? :unsure: hahahaha ona ti je BISER. Što se tiče varenja e to je već blizu razloga ali te bakterije koje se nalaze u jogurtu su bebici potrebne tek kada krene da ručka nemlečne obroke i kad dođe vreme da se polako ubacuju mlečni proizvodi. Najbolje "obožavam" te "pametnice" koje tuđu decu žele da hrane na svoj način. Mislim da ona ima pametnija posla, da gleda svoju decu :angry:

Taki, samo napred, radi kako ti znaš i želiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

naprimer kacamak moze da se je bebi? napravljen od kukuruznog brasna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stvarno nisam to nikada davala,pa ne moras bas sa tim da pocnes,zbog onih sitnih mrvica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žene, pomažite, meni se ovaj način uvođenja kašica uopšte ne sviđa. Svaki dan jede jedno isto. Posle će celu nedelju da jede isto, pa one tamo jedno te isto... Meni je to malo čudno...

Kaže ddr, da tek kad sve počne da jede po celu teglicu ( a to će biti posle mesec dana) Počnem da mešam:jedan dan jednoo, drugi dan drugo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam tako radila. Vec kad hocu da mu uvedem nesto novo, tu teglicu danas otvorimo, pola je smaze a pola sutra. I onda probamo nesto drugo, u kombinaciji sa onim sto je vec prihvatio. Do sada nije bilo problema. Niti nekih losih reakcija na bilo koju vrstu hrane. Isto mi je bilo nepojmljivo da po nedelju dana, ili 3-4 dana jede jedno isto. Mozda gresim, ali vidim da i njemu tako odgovara.

Recite mi kada ste uvele i drugi obrok? Ja Luki sada dajem oko 12 ili 13h kasicu, i

posle samo podoj. Mada mi se cini da bi on rado ruckao jos u toku dana. Ali sta, i kada? Da li vocnu kasicu, ili mlecnu? :unsure: Ovih noci se i cesce budi. Razmisljam da li nije gladan...? :( Ili zbog zubica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, Luka sad ima 7 meseci. A kasice papi od nepunog 6.meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U skladu sa savetima nutricioniste naša ishrana u 5 i 6 mesecu (ona je počela u 4 mesecu tako da je Jecika ovo važi za ovaj vaš period) je izgledala ovako:

oko 6h podoj

oko 9h podoj + milupa kaša

oko 12h užina sok (ja sam ubacivala svežu voćku)

oko 14h ručak podoj + povrće koje si do sada ubacila u ishranu

oko 16h podoj+voćna kaša

19h mlečna kaša

21h podoj

u toku noći po zahtevu podoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sin mi ima 21 mesec...Povrće mu dajem kuvano (osim salate naravno) a voće sveže, seckano ili celo zavisi šta je. Inače, voće obožava banane, grožđe, mandarine, kruške, kiwi...sa povćem imamo malih problema, jede kisele krastavce i sve kiselo ali kuvano neće više. Pre, dok sam mu pasirala jeo je sve živo a sada bira gospodin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Anastasija jede ... i to kivi :unsure: - niko u kuci ne jede kivi, ne znam kako joj on pada na pamet, vjerovatno je jela u produzenom boravku ... takodje voli i jabuku i bananu .... a obozava cjedjeni sok od narandze ...

Od povrca samo frisko i to krastavci i paradajiz ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.