Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Mani bre cokolino! Jesi videla koliko ima secera u 100gr cokolina?

da...18%, u frutolinu 24%... :o

ne jedemo ga bas cesto, ali bas ga obozava. Slatko :P a i milupa 7 zitarica je podosta slatko, iako nema secara.

Ali rizolino bas puno jede, u jogurtu, sa vocem ili povrcem, kakaom i cimetom... Rizolino ima isti sastav kao milupa pirinac, samo je granulacija veca.

Dobili smo i grizolino, ali to nam stoji jos uvek neotvoreno, preeevise zitarica :o on ih voli i svi nam ih kupuju :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi vec sesti dan jedemo Milupove zitarice sa pirincem, prihvatila je fenomenalno, samo mljacka :)...E sad...ona pojede celu porciju koja pise na kutiji ( 4 kasike sa 150ml vode), samo sto ja ne dodajem bas toliko vode posto ispadne mnogo retko, pravim joj malo gusce...Ali, i pored te porcije ona popije dosta mleka posle (pre uvodjenja pirinca je pila 180ml, sad joj ostane nekih 40, 50ml posle pirinca), pa sam malo u soku...po pricama sam skontala da bi ona, posle te kolicine pirinca trebalo da izbaci mleko?! Mozda nju taj pirinac ne zasiti mnogo? Da joj ubacim i neku povrcku u pirinac, pa pomesam sve, mozda bude malo jaca hrana? I ako ubacujem, jel' ima neko savet sta ubaciti prvo???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi vec sesti dan jedemo Milupove zitarice sa pirincem, prihvatila je fenomenalno, samo mljacka :)...E sad...ona pojede celu porciju koja pise na kutiji ( 4 kasike sa 150ml vode), samo sto ja ne dodajem bas toliko vode posto ispadne mnogo retko, pravim joj malo gusce...Ali, i pored te porcije ona popije dosta mleka posle (pre uvodjenja pirinca je pila 180ml, sad joj ostane nekih 40, 50ml posle pirinca), pa sam malo u soku...po pricama sam skontala da bi ona, posle te kolicine pirinca trebalo da izbaci mleko?! Mozda nju taj pirinac ne zasiti mnogo? Da joj ubacim i neku povrcku u pirinac, pa pomesam sve, mozda bude malo jaca hrana? I ako ubacujem, jel' ima neko savet sta ubaciti prvo???

Kolika je beba? Ne pravi kao sto je na kutiji, to je previse! I treba da bude retko. Zasto 6 dana jedete samo to? Treba po par kasicica dnevno da dajes bebi dok se ne navikne. Idi na 112 stranu ove teme i procitaj opsirni post YeleneC i sve ce ti biti jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kolika je beba? Ne pravi kao sto je na kutiji, to je previse! I treba da bude retko. Zasto 6 dana jedete samo to? Treba po par kasicica dnevno da dajes bebi dok se ne navikne. Idi na 112 stranu ove teme i procitaj opsirni post YeleneC i sve ce ti biti jasno.

Pa ja koliko sam skapirala obrok bi trebalo da bude izmedju 150 i 250 ml,i na tu kolicinu beba bi trebala da izbaci mleko za taj obrok, mada ona i dalje pije bas dosta mleka... Pa zato ja i pitam da li bih mogla nesto da joj ubacim u pirinac i sta, kako bi je malo vise zasitilo i kako posle toga ne bi trazila mleko....Imamo 5 mes. :). Ma ja nisam imala problem, ona je prihvatila hranu super vec prvi dan...ali kad je bilo retko malo joj je bilo bljutavo pa sam joj ja spremila gusce i sad samo mljacka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja koliko sam skapirala obrok bi trebalo da bude izmedju 150 i 250 ml,i na tu kolicinu beba bi trebala da izbaci mleko za taj obrok, mada ona i dalje pije bas dosta mleka... Pa zato ja i pitam da li bih mogla nesto da joj ubacim u pirinac i sta, kako bi je malo vise zasitilo i kako posle toga ne bi trazila mleko....Imamo 5 mes. :). Ma ja nisam imala problem, ona je prihvatila hranu super vec prvi dan...ali kad je bilo retko malo joj je bilo bljutavo pa sam joj ja spremila gusce i sad samo mljacka...

Ne smes joj uvesti obrok odmah cim krenete sa hranom. Vec nakon mesec dana. Obavezno je mlekce posle jela. 3 dana dajes jednu namirnicu, pa tri dana drugu i tako ceo mesec. I to po nekoliko kasicica. Nikako ceo obrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pri uvodjenju cvrste hrane, prvi put se daje 3-5 kasicica, pa se sledeci dan povecava za duplo,pa sledeci dan za duplo i sve tako dok se ne dodje do 200-250ml od prilike.. Vec 4. dan moze da se uvede nova namirnica tako sto se da 3-5 kasicica nove namirnice, odmah zatim onu kolicinu poznate hrane koju ste jeli prethodnog dana. Sutradan se povecava kolicina nove namirnice+ poznatog obroka.

I kolicine se uvode polako da se ne bi opterecivao stomak. Mleko se nudi posle obroka sve dok ga beba sama ne odbije.

Sararara, sad, kad si vec bebi dala vecu kolicinu, i ako beba nije imala problema sa stolicom i varenjem, uvedi novu namirnicu. Na primer sargarepu, 3-5 kasicica pa nastavi sa pirincem i mlekom. Sutra 6-10 kasicica, pa isto nastavi sa pirincem i mlekom ( u kolicini koju vce dajes),a treceg dana pomesaj sargarepu sa pirincem i mlekom,ali gledaj da ti obrok ne bude veci od 180ml, na primer.Prati kako beba kaki i da li je boli stomak.

Posle sargarepe uvodis sledecu namirnicu po istom principu. Na primer voce, tri dana, pa kukuruz itd.

Kad uvodis zitarice nove,izbacujes pirinac i mesas npr.kukuruz sa poznatim povrcem ili vocem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pri uvodjenju cvrste hrane, prvi put se daje 3-5 kasicica, pa se sledeci dan povecava za duplo,pa sledeci dan za duplo i sve tako dok se ne dodje do 200-250ml od prilike.. Vec 4. dan moze da se uvede nova namirnica tako sto se da 3-5 kasicica nove namirnice, odmah zatim onu kolicinu poznate hrane koju ste jeli prethodnog dana. Sutradan se povecava kolicina nove namirnice+ poznatog obroka.

I kolicine se uvode polako da se ne bi opterecivao stomak. Mleko se nudi posle obroka sve dok ga beba sama ne odbije.

Sararara, sad, kad si vec bebi dala vecu kolicinu, i ako beba nije imala problema sa stolicom i varenjem, uvedi novu namirnicu. Na primer sargarepu, 3-5 kasicica pa nastavi sa pirincem i mlekom. Sutra 6-10 kasicica, pa isto nastavi sa pirincem i mlekom ( u kolicini koju vce dajes),a treceg dana pomesaj sargarepu sa pirincem i mlekom,ali gledaj da ti obrok ne bude veci od 180ml, na primer.Prati kako beba kaki i da li je boli stomak.

Posle sargarepe uvodis sledecu namirnicu po istom principu. Na primer voce, tri dana, pa kukuruz itd.

Kad uvodis zitarice nove,izbacujes pirinac i mesas npr.kukuruz sa poznatim povrcem ili vocem.

Da,da, nisam ja nju opteretila odmah, davala sam joj prvog dana 4,5 kasicica, pa sledeci dan duplo, i tako redom, sada jede sve...nego sam htela reci da je ona vec drugi dan mogla da porucka sve, ali ja sam joj prekinula da joj ne bi bilo mnogo.... A to kad kazes 200, 250ml obroka, se misli na kolicinu vode sa kojom se sprema, to je u principu mera obroka ili ??? Mozda je glupo pitanje, ali :) Znaci, dajem joj posebno sargarepicu pre pirinca i mleka? Ma ja sam i mislila da joj ubacim sargarepicu u pirinac, ali mi nije bilo logige posto je ovaj pirinac sladak, maltene kao sutlijas kad napravim, pa kao slatko i sargarepa, da li ide!!? To verovatno nije bitno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne smes joj uvesti obrok odmah cim krenete sa hranom. Vec nakon mesec dana. Obavezno je mlekce posle jela. 3 dana dajes jednu namirnicu, pa tri dana drugu i tako ceo mesec. I to po nekoliko kasicica. Nikako ceo obrok.

Da, nisam ja njoj ni izbacila mleko...Axa, ali s' obzirom da ja njoj nisam uvela jos ni jednu novu namirnicu, i da jos uvek rucka samo pirinac, jer nije problem to sto porucka celu porciju kao sa kutije (4 supene kasike) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, nisam ja njoj ni izbacila mleko...Axa, ali s' obzirom da ja njoj nisam uvela jos ni jednu novu namirnicu, i da jos uvek rucka samo pirinac, jer nije problem to sto porucka celu porciju kao sa kutije (4 supene kasike) ?

Mislim da je to sa kutije previse. Daj joj danas dve tri kasicice sargarepe i nakon toga ovaj pirinac, a sutra to pomesaj i napravi lepu kasicu. Nemoj da citas sta je na kutiji jer je to mnogo. Koliko ti ispadne kada napravis sa 4 kasike i sa mlekom? Odprilike?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada smo vec ovde imam i ja pitanjce. Vuk sisa oko 9h pa tazi oko 11h i tek onda oko 14h. Kada da mu dam obrok? U 11h ili u 14h? Ovo u 11h mi je malo rano, a ovo u 14h kasno <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je to sa kutije previse. Daj joj danas dve tri kasicice sargarepe i nakon toga ovaj pirinac, a sutra to pomesaj i napravi lepu kasicu. Nemoj da citas sta je na kutiji jer je to mnogo. Koliko ti ispadne kada napravis sa 4 kasike i sa mlekom? Odprilike?

Ja pravim sa vodom, posto u njima ima mleka... a porcija je 4 kasike sa 150 ml. vode... A ja ne znam kako se to meri kolicina obroka, je l' je to kolicina vode, pa to je to, ili kako.... :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja pravim sa vodom, posto u njima ima mleka... a porcija je 4 kasike sa 150 ml. vode... A ja ne znam kako se to meri kolicina obroka, je l' je to kolicina vode, pa to je to, ili kako.... :?

Pravis odokativno.Stavis npr.kasiku pahulja i vode dodajes do zeljene gustine.Za pocetak treba da ti curi sa kasike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena pomagaj! Plasticno mi objasni tu kombinaciju palenta, voce, cimet, vanila :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja pravim sa vodom, posto u njima ima mleka... a porcija je 4 kasike sa 150 ml. vode... A ja ne znam kako se to meri kolicina obroka, je l' je to kolicina vode, pa to je to, ili kako.... :?

To ti je, duso, kada napravis odredjenu gustinu kasice koju tvoja beba rado jede da bude skoro puna solja za caj od 250ml ili 2,5 decilitra kasice ili grama. sve je to odokativno.

Yelena pomagaj! Plasticno mi objasni tu kombinaciju palenta, voce, cimet, vanila :)

Lepo! Skuvas npr jabiku, iscedi sokic. U sokicu skuvaj palentu, dodaj parce stapica vanile da prokuva. Kad se skuva palenta, dodaj malo cimeta i zgnjecenih jabuka iz kompota. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti je, duso, kada napravis odredjenu gustinu kasice koju tvoja beba rado jede da bude skoro puna solja za caj od 250ml ili 2,5 decilitra kasice ili grama. sve je to odokativno.

Lepo! Skuvas npr jabiku, iscedi sokic. U sokicu skuvaj palentu, dodaj parce stapica vanile da prokuva. Kad se skuva palenta, dodaj malo cimeta i zgnjecenih jabuka iz kompota. ;)

<3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sutra cemo jabuku. Ispecicu je u rerni. Moze tako? Ili da je skuvam? Mislim da je bolje u rerni.

Kako breskvu da mu dam?

Pa isto skuvanu kako bi drugacije i ja itam svasta <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti je, duso, kada napravis odredjenu gustinu kasice koju tvoja beba rado jede da bude skoro puna solja za caj od 250ml ili 2,5 decilitra kasice ili grama. sve je to odokativno.

Lepo! Skuvas npr jabiku, iscedi sokic. U sokicu skuvaj palentu, dodaj parce stapica vanile da prokuva. Kad se skuva palenta, dodaj malo cimeta i zgnjecenih jabuka iz kompota. ;)

Ja retko to pravim sa palentom. Ovako najviše voli: skuvam jabuku sa štapićem od vanile. Stavim u bleder, dodam puter i cimet i ispadne fantastični pire :)

A palentu sam joj samo jednom mešala sa jabukom pa se šmizli dopalo kako je sve lepljivo, ceo trosed mi je bio umrljan time. Kad sam videla da je obe šake umočila u činijicu za sekund, rekoh kad je bal nek je bal - maži ćero di ti duša poželi :P I ona me poslušala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja retko to pravim sa palentom. Ovako najviše voli: skuvam jabuku sa štapićem od vanile. Stavim u bleder, dodam puter i cimet i ispadne fantastični pire :)

A palentu sam joj samo jednom mešala sa jabukom pa se šmizli dopalo kako je sve lepljivo, ceo trosed mi je bio umrljan time. Kad sam videla da je obe šake umočila u činijicu za sekund, rekoh kad je bal nek je bal - maži ćero di ti duša poželi :P I ona me poslušala :)

Ne bih se bunila da to probam :)

:wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje je l moze Milupa 7 da se rastvara samo u svezem vocu sobne temperature ili mora da bude kuvano tj. nesto mlako?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje je l moze Milupa 7 da se rastvara samo u svezem vocu sobne temperature ili mora da bude kuvano tj. nesto mlako?

moze na bilo kojoj temperaturi, a mi najvise volimo sa jogurtom iz frizidera, cista poslastica, osvezava... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sutra cemo jabuku. Ispecicu je u rerni. Moze tako? Ili da je skuvam? Mislim da je bolje u rerni.

Kako breskvu da mu dam?

Pa isto skuvanu kako bi drugacije i ja itam svasta <_<

ja sam pekla jabuku kada sam joj prvi put davala... ukusnija je tako...

e, ja opet imam nedoumice :D

aj da rezirmiram najpre :P

počeli smo sa uvođenjem klope kada je imala 4,5 meseci... dakle pre manje od dve meseca.... posle mesec dana smo prešli na još jedan obrok... prvo sam joj taj nemlečni obrok davala kasno popodne, ne znam zašto, ne pitajte... onda sam ga prebacila na prepodne... onda smo uveli obrok kasno popodne, a pre podne sam joj davala nove namirnice....

od voćkica smo jeli jabuku, breskvu, bananu, kajsiju, krušku i avokado...

od povrćkica šargarepu, krompir, kelerabu, brokoli, mladi grašak, tikvice, paškanat, crni luk (prvo sam ga samo kuvala sa drugim povrćkicama, pa joj posle i blendirala u kašicu)..

jeli smo pirinčane i kukurnuzne pahuljice u početku, sada ručamo integralni pirinač i palentu...

jela je i piletinu i puter i hladnoceđeno suncokretovo ulje....

nisam joj davala sokiće, jednom ili dva puta samo onaj sokić od kompota i to je to...

e sad, moje nedoumice su sledeće :D

nikada nismo imali red sa sikenjem, nismo imali obroke, jelo dete kad joj se jelo, pa mi je i sada jako teško da joj dajem nemlečne obroke u isto vreme svaki dan, jer nekada siki neposredno pred obrok... a nekada bogami i spava do 10h, a oko 10h joj dajem obrok.... kako da regulišemo ovu situaciju? jel smem da jopj ne dam siku ako traži i da joj dam nemlečni obrok? (sad već davim :D) ako npr. ona traži siku u 9h, a kašica još nije spremna, jel smem da joj odvlačim pažnju dok ne napravim kašicu ili da joj dam siku pa kašicu za dva-tri sata?

druga stvar, nekada ona pojede jako malo kašice, iako je ja uvek probam i gledam da ne bude bljutava.... i posle neće da siki... a nekada pojede celu i posle siki... a nekada pojede i neće više da siki... u stvari, ne pojede uvek ceo obrok od 200ml... pa se ja sekiram da nije gladna :D

sledeća stvar... do pre mesec dana ona se budila max 2 puta noću da siki(ili 1, oko 3-4h ili oko 1-2h pa oko 5h)... sada se budi 3-4 puta, pa se ja bojim da je to zato što nije jela dovoljno preko dana :D

e sad... kada da joj uvedem još jedan obrok? ja sam mislila za jedno 15ak dana... i kada joj uvedem treći obrok jel onda dosta da siki ujutru i uveče ili i dalje da joj dajem siku između nemlečnih obroka?

i kada smem da joj dam sveže voće i povrće?

mnogo pitanja, i sebe sam zbunila :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Počela sam da čitam od početka i stigoh do 80 i neke strane ali meni treba hitan odgovor pa nemojte zameriti ako ponavljam pitanje koje se nalazilo na onim nepročitanim stranama :rolleyes:

Moj dečkonja ima 4 meseca i nedelju dana,dva meseca je sisao i od tad je na ad mleku, prilično je napredan, prva dva meseca je napredovao od mog mleka po 1700-1800, a i posle je lepo nastavio tako da sad imamo 8100g.Od pre mesec i po dana imamo veliki problem sa mlekom odnosno odbija mleko. Počelo je prvo neprimetno, umesto 150-180ml ujutru je počeo da smanjuje na 120 a popodne da pije normalno. Posle nekoliko dana došli smo do toga da ujutru pojede samo 50-70 i to celo prepodne(jede noćni obrok oko tri i to popije normalno, a oko 7, i oko 10 tek nešto malo) Po savetu pedijatra uveli smo ranije pirinčane i kukuruzne pahuljice da bi pojačali večernji obrok i eventualno preskočili noćni da bi ujutru postao gladniji. Ništa nismo postigli osim što je on počeo da tamani pahuljice baš lepo i da još više izbacuje mleko. U medjuvremenu smo promenili formulu, flašice, cucle, produžili vreme izmedju obroka....ništa nije pomoglo. Ranije smo počeli sa uvodjenjem hrane jer je postalo neizdrživo, gladan je bio stalno, po 5 i po sati izmedju obroka prodje (a popije na primer samo 90ml mleka za prethodni obrok) i zeva ali čim mu prinesem flašicu i oseti mleko,složi facu i nastavi sa kukanjem. Kad to isto mleko prespem u činiju i dodam pahuljice pojede sve i traži još. Pošto nismo mogli da jedemo pahuljice 5 puta dnevno počeli smo sa povrćem i voćem i do sad smo ubrzano uveli šargarepu,krompir,tikvicu,bundevu,jabuku, i breskvu. Sve po dva dana umesto tri, i prvi dan par kašikica a sutradan već veću količinu. On sve to lepo jede i to obilno po 150g po obroku ali i dalje ne znam šta ću sa mlekom. Trenutno jede jedan obrok pahuljice i jedan voće/povrće a ostalo se borimo sa mlekom ali popije minimalno.

Da li imate neki savet? Da li smem da mu uvedem meso jer ne znam više šta ću? Pedijatar je samo rekao da nema veze što ne pije mleko jer je napredan i nek pije koliko hoće, ali ja zaista mislim da je za četvoromesečnu bebu malo 400,500ml(kad doguramo do toliko) mleka dnevno i da je rano za više od dva čvrsta obroka?rano je i za ova dva po mom mišljenju al od očaja ne znam više šta ću pa bolje i da jede na kašiku nego da ne jede ništa. Hvala svima unapred, jako sam zabrinuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Shveco i mi imamo problem sa tim. Nikada skoro ne jede u isto vreme.

Bea, ja ne znam sta da ti kazem, imas tabelu o uvodjenju hrane ovde na forumu, jesi li je citala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.