Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Mi smo počeli sa mlijekom vrlo rano...sa nekih 5 mjeseci! I da...kajem se, ali takva je finansijska situacija bila, nismo mogli nešto drugo priuštiti, čak i to jedva...

Mada nikakve neželjene simptome nismo imali, ali mogli smo....

Uglavnom bolje da ne daješ mlijeko nego da daješ ovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde i ovde da pitam...

Je l' previse rano da mu uvedem kravlje mleko? Mislim, to nije cvrta hrana, ali ne mogu da nadjem temu o tome...

Nesto se dvoumim, do sad sam bila bas protiv do godinu dana, ali pocela sam da razmisljam...

Moja drugarica je dala kravicu sa cetiri meseca,bilo joj je jeftinije i odlucila se tako rano da ga uvede.Nista njenom bebanu ne fali,ali kao sto Filipa kaze,moglo je i da se desi neka alergija i sl.Ne znam sta da ti kazem,ali ja sam procitala ovde,ako se ne varam,da se sa nekih osam meseci uvodi kravlje mleko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde i ovde da pitam...

Je l' previse rano da mu uvedem kravlje mleko? Mislim, to nije cvrta hrana, ali ne mogu da nadjem temu o tome...

Nesto se dvoumim, do sad sam bila bas protiv do godinu dana, ali pocela sam da razmisljam...

Meni su govorili da ako budem uvodila kravicu,prvo bude 2 trecine vode,1 mleka pa pola-pola pa tek onda samo mleko.Znam dosta majki koje su davale kravicu bas rano pa im nije bilo nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas jeli karfiol...joj majko moja ala smrdi sto Mara kaze na kiseo kupus...s cim bih mogla da ga kombinujem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas jeli karfiol...joj majko moja ala smrdi sto Mara kaze na kiseo kupus...s cim bih mogla da ga kombinujem?

Ja ga kombinujem sa svim i svačim: meso bilo koje, brokoli, žumance, može i sa pavlakicom, šargarepom... On mi je siroma nekako k'o tikvica, u svakoj čorbi može lako da postane mirođija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vala moje dete i sad voli karfiol skuvan na pari.

Inace, jako ti je mirisao jer si ga prekuvala. Moras manje da ga kuvas i super je sa puterom samo. Persun svakako lepo ide uz karfiol, a i pavlaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu da izludim! Danas mi doktorka kaze da on sa 7 meseci (tj.sad) SME I TREBA po malo soli da koristi u ishrani. Ja odbijam I dalje da mu dajem, a svi oko mene (pocevsi od majke I svekrve) pokusavaju bez mog znanja da mu daju! E, sad, mene zanima iz kog razloga oni ne smeju so I secer? I kada ste vi pocele da uvodite deci u ishranu I to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer je potpuno nepotreban i daje deci laznu nergiju, a nema uticaja na rast i razvoj osim u negativnom smislu.

So opterecuje bebine bubrege koji se razvijaju po funkciji sve do 2. godine. Dakle, so tek nakon 2. rodjendana, a ni tad nije neophodna jer soli ima u mesu i u nekom povrcu kao i u zitaricama.

Tvoja mama i svekrva su gajile svoju decu, a ti tvoje. Prema tome, nema soli, secera, ne daj boze vegete.

Postoje samo prirodni biljni zacini kao sto su persun, bosiljak, biber, cimet, vanila, majcina dusica, origano itd.

Dete treba da se nauci da jede hranu u izvornom obliku. So i secer su nametnuti i nama kako bi sticali pogresan utisak o prirodnim namirnicama da bi industrije moge da nam uz so i scere prodaju ostale otvrove.

Vrlo je jednostavno.

Uzmi da pojedes bilo kakve 'decije' grickalice, tipa cipsa ili smokija i reci mi KOLIKO je to slano?! :blink: Da ne pricam o ostalim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vala moje dete i sad voli karfiol skuvan na pari.

Inace, jako ti je mirisao jer si ga prekuvala. Moras manje da ga kuvas i super je sa puterom samo. Persun svakako lepo ide uz karfiol, a i pavlaka.

koje je optimalno vreme kuvanja karfiola? ja to ne jedem pa nemam pojma kako se pravilno sprema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To zavisi od samog karfiola. Treba da bude dovoljno mekan da ti pod blagim pritiskom viljska prodje kroz njega a ne da se raspada kad zabodes viljusku. To vazi za svo povrce a najvise, pored karfiola, za sargarepu, brokoli i krompir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To zavisi od samog karfiola. Treba da bude dovoljno mekan da ti pod blagim pritiskom viljska prodje kroz njega a ne da se raspada kad zabodes viljusku. To vazi za svo povrce a najvise, pored karfiola, za sargarepu, brokoli i krompir.

hvala ti sutra cu obratiti paznju jer je bas mlad karfiol :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam razmisljala da pocnem polako da mu uvodim kravlje mleko, najvise zbog finansijske situacije sto kaze Filipa. Procitala sam temu Kravlje mleko i slogirala sam se. Definitivno cemo bar do godinu dana, a najverovatnije do godinu i po na adaptiranom. Moja sestra je bebi kravlje mleko uvela sa 6m, i to ne 2/3, nego odmah 100%kravlje mleko, i beba joj vec 4m pije i nema problema. Kontala sam da i nije tako strasno da Mika pocne da ga pije, ali ipak odustajem.

Mi planiramo da uvedemo curetinu uskoro, za sad od mesa jede samo piletinu, ali mozemo da nabavimo domacu curku, pa sam resila da sledece bude curetina, verovatno batak! :lol:

Wido, ja kuvam karfiol+brokoli+sargarepu, karfiol+krompir+tikvicu, karfiol+belo meso+spanac, karfiol+cveklu+krompir... :D bukvalno sa cim mi padne na pamet :D

Sad si me lepo podsetila, sutra cemo jesti karfiol :lol:

Dolazim na ideju da mu pisem jelovnik kad mi je dosadno, jer nemam vise ideja... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenskice, uvedite zelje i blitvu(stiglo mlado i ukusno!). To se lako vari, bolje od spanaca, a dojenim bebama ce puno znaciti.

Andjelcicu, za 2 meseca tvoja beba ce mozda piti samo ujutro i uvece mleko. Nije to tako strasno finansijski.

Ja sam ti odgovorila na temi Ishrana od 6-1. godine u vezi mleka. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenskice, uvedite zelje i blitvu(stiglo mlado i ukusno!). To se lako vari, bolje od spanaca, a dojenim bebama ce puno znaciti.

Andjelcicu, za 2 meseca tvoja beba ce mozda piti samo ujutro i uvece mleko. Nije to tako strasno finansijski.

Ja sam ti odgovorila na temi Ishrana od 6-1. godine u vezi mleka. ;)

To stoji, s tim da smo opet na istoj količini mleka. Dok je pila više puta dnevno, pila je manju količinu. Sad je skoro duplirala količinu mleka za jedan "obrok" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kolicine mleka ce biti varijabilne sve dok rastu zubi. To je sasvim normalno, ali su to periode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde da ponovim neka pravila uvodjenja hrane pored tabele koju sada verujem svi imate. Tabela se nalazi na:

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=40&st=2300#entry237391

potrebno je ispratiti link kako bi se doslo do posta sa tabelom. nismo imali tehnicke mogucnosti drugacije da je postavimo.

Pravila ili principi koji vam smanjuju rizik od loseg varenja, alergisjkih reakcija i grceva:

Pravilo br. 1: Uvek je obrok oko podne da bi videla eventualne reakcije na namirnicu koju si mu dala.

Pravilo br. 2: Uvodis mu namirnicu po namirnicu na svaka tri dana. Pozeljno je da prvi dan pojede malo nove namirnice-kafenu, dve kasicice, a ostatak obroka ono sto je vec jeo. vec sledeceg dana mozes da mesas poznate namirnice koje je vec jeo sa tom novom od prethodnog dana.

Pravilo br. 3: Kolicinu obroka svakodnevno povecavas i pratis koliko moze da pojede. Uvek je povecavas za 30 ml mleka ili ako ne spremas sa mlekom,, nek ti mera bude cajna solje od 2,5dl.Prvo 1/3 solja pa polovina dok ne dodjete u nekom trenutku da jede skoro puno solju za obrok. Tada mu smanjujes na pola taj obrok i uvodis novi obrok oko 17h ili 18h.

Pravilo br. 4. Kada uvedes drugi obrok, bar mesec dana jede dva obroka a pratis i povecavas kolicinu. Tek kada opet dodje do neke kolicine da pojede za jedan obrok preko pola cajne solje kasice, menjas mu raspored obroka, tj. uvodis dorucak, rucak i veceru.

Pravilo br. 5: svaku novu namirnicu koju uvodis, uvek treba da mu das u toku pre podneva tj. oko podne bez obizra sto mozda vec ima dva obroka.

Korisni savet za pocetak: Milupa zitarice/pirinac treba da mu dajes sa mlekom koje pije. To znaci da kupujes pirinacne pahulhice koje se spremaju sa mlekom , a ne sa vodom. one koje se spremaju sa vodom u sebi sadrze adaptirano mleko Milupa, na sta moze da ima reaciju(a ne mora!). Nikada ne koristi kolicine koje pisu na kutiji. Beba koja pocinje da jede ne moze i ne sme da pojede te kolicine niti tu gustinu kasice. Pravi odokativno gustine kasice i koristi pirincane pahuljice u odnosu koji tebi odgovara. Posle uvodjenja pirinca, bilo koje voce ili povrce koje mu skuvas, spremaj mu za tim pirincem i probaj da mu das bez mleka, samo u vodi u kojoj se kuvala vocka ili povrcka. Posle svakog obroka, naravno, nudis mu mleko. Kada bude pojeo vise od polovine solje ili skoro punu solju, trebalo bi da nece hteti mleko da pije nakon toga. To je dokaz da si zamenila jedan mlecni obrok nemlecnim. isto tako racunaj da nece posle takvog obroka piti mleko nakon 3 sata vec malo kasnije.

Ove principe sam slala svojoj drugarici i sad sam ih prekopirala. Zbog toga ovaj tekst ima formu obracanja, ali sada nema vremena da ga prepravljam. wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC-arica :D

Jutros sam pravila sebi jaja sa slaninicom. Tisa sedi u stolici za hranjenje dok ja to radim i igra se flašom. Gledam ja nju, gledam onu slaninu - miriše k'o duša. Deda pravio pre par meseci, lepa ne moš lepša biti. Uzmem ja nož, odsečem onako jednu "fronclu" od nekih desetak cm i dam joj da sisa. Da ste videli to oduševljenje, nije je ispuštala iz ruku pola sata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelo,hvala ti od srca.Puno mi znaci ovo sve napisano,ima dosta odgovora na moje pitanja.

Pored toga sam htela samo da te pitam da li je ok da se te zitarice daju bebi i za rucak i za veceru,naravno sa povrcem ili i mesom?Ili se daje samo za rucak ili samo za veceru?Posto je meni pedijatar rekao i da je tako ok,htela sam da cujem tvoje misljenje.Posto znas duplo vise od njih. :rolleyes: I jos jedno sad sam se setila: koliko vrsta povrca mogu da dam bebi u jednom obroku?Recimo kad ih pasiram i dajem sa tim zitaricama 2-3 ili i vise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jeste li davali bebama blitvu...moja je do sada jela krompir, pirinac, sargarepu, jabuku....da l da dam tikvicu, brokol pa blitvu il...nesto drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obzirom da nam se tata zaposlio, od danas se cuvamo sami, pa jednostavno ne mogu bas kao pre da mu spremim kasu tik pre nego sto ce da jede, postane nervozan, a nema ko da ga cuva dok ja to odradim.. Pa me interesuje, mogu li da mu i dorucak i rucak skuvam ujutru? Moze li da stoji tako do rucka u 14h? Ne bih da mu kuvam pa ledim, vise volim sveze kuvano da mu dam... Pa u tom slucaju ne vidim neko drugo resenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da lije previse rano da bebi sa 6,5m pocnem da dajem kravlje mleko?

Kazu da kravlje mleko treba da se daje sa godinu dana. Meni je dr. svojevremeno rekla da mogu sa 6 meseci da mu kuvam nesto u mleku, sto znaci ne vise od 2 supene kasike za nesto sto treba da se skuva u mleku, kao sto je spanac ili sl.

A nama je pa pedijatar rekla da beba može da pije kravlje mleko sa punih 6 meseci, jer već tada počinje skoro sve da jede. Ne da pije umesto svih obroka, nego da mu se uvodi od 6 meseca po jedan obrok, pa lagano do godine izbaciti AD.

Obzirom da nam se tata zaposlio, od danas se cuvamo sami, pa jednostavno ne mogu bas kao pre da mu spremim kasu tik pre nego sto ce da jede, postane nervozan, a nema ko da ga cuva dok ja to odradim.. Pa me interesuje, mogu li da mu i dorucak i rucak skuvam ujutru? Moze li da stoji tako do rucka u 14h? Ne bih da mu kuvam pa ledim, vise volim sveze kuvano da mu dam... Pa u tom slucaju ne vidim neko drugo resenje?

Ne fali ništa - ako samo bariš povrće i meso - skuvaj i nek se ohladi. Ako blendiraš to dete može da sačeka bez plakanja par minuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk i dakje rucka 200g kasice u podne posle toga nece mleko,a kad da mu uvedem jos jedan obrok?Ja u kasicu koju pravim dodam odprilike 4 do 5 kasika kuvanog griza od int.pirinca ne znam da li je to dosta sto se tice zitarica.I da li smem da mesam voce i povrce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja kad citam vase postove prosto se uplasim sta ce biti sa mojom...ona mrljavi li mrljavi, jednostavno na sve je gadljiva...kad joj uvodim novu namirnicu prva reakcija je nagon za povracanjem, pa tek kod trece kao nesto promrljavi :(

to da pojede 200ml...ja nemam pojma kad ce to da se desi...a ovako kad gleda nas kako jedemo pomislio bi covek da bi na sve pojela

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelo,hvala ti od srca.Puno mi znaci ovo sve napisano,ima dosta odgovora na moje pitanja.

Pored toga sam htela samo da te pitam da li je ok da se te zitarice daju bebi i za rucak i za veceru,naravno sa povrcem ili i mesom?Ili se daje samo za rucak ili samo za veceru?Posto je meni pedijatar rekao i da je tako ok,htela sam da cujem tvoje misljenje.Posto znas duplo vise od njih. :rolleyes: I jos jedno sad sam se setila: koliko vrsta povrca mogu da dam bebi u jednom obroku?Recimo kad ih pasiram i dajem sa tim zitaricama 2-3 ili i vise?

2-3 vrste povrca je sasvim OK. Zitarice mozes da dajes u oba obroka ukoliko beba nije puno teska,tj. na gornjoj granici sa kilazom.

jeste li davali bebama blitvu...moja je do sada jela krompir, pirinac, sargarepu, jabuku....da l da dam tikvicu, brokol pa blitvu il...nesto drugo

Tikvicu,paskanat, bundevu, karfiol, pa tek onda blitvu pa brokoli.

Vuk i dakje rucka 200g kasice u podne posle toga nece mleko,a kad da mu uvedem jos jedan obrok?Ja u kasicu koju pravim dodam odprilike 4 do 5 kasika kuvanog griza od int.pirinca ne znam da li je to dosta sto se tice zitarica.I da li smem da mesam voce i povrce?

Uvedi ti njemu drugi obrok sada ako vec ne pije mleko posle tog jednog obroka.

ja kad citam vase postove prosto se uplasim sta ce biti sa mojom...ona mrljavi li mrljavi, jednostavno na sve je gadljiva...kad joj uvodim novu namirnicu prva reakcija je nagon za povracanjem, pa tek kod trece kao nesto promrljavi :(

to da pojede 200ml...ja nemam pojma kad ce to da se desi...a ovako kad gleda nas kako jedemo pomislio bi covek da bi na sve pojela

Nisu sve bebe iste. mozda jos nije potpuno spremna. razredi kasicu da bude skroz tecna. Ima nagon za povracanjem jer joj je gusto. Zdrelo joj reaguje jer jos nije fizioloski spremno.Sa 6 meseci ce vec lepo jesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tikvicu,paskanat, bundevu, karfiol, pa tek onda blitvu pa brokoli.

Uvedi ti njemu drugi obrok sada ako vec ne pije mleko posle tog jednog obroka.

Nisu sve bebe iste. mozda jos nije potpuno spremna. razredi kasicu da bude skroz tecna. Ima nagon za povracanjem jer joj je gusto. Zdrelo joj reaguje jer jos nije fizioloski spremno.Sa 6 meseci ce vec lepo jesti.

budneve nema kod nas nigde...to cu preskociti

razredicu joj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.