Uvođenje čvrste hrane

odgovora

Objavljeno

Vuk je za danas zavrsio sa klopanjem,svaki dan sve vise rucka.Danas je poruckao oko 90ml i trazi obavezno da siki posle kase.Ne mnogo ali siki.Sutra ce biti sesti dan na kasama pa bih mogla od srede da uvedem krompir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, tako sam i ja mislila. Ne pokazuje, nekada kada nece da bude sama i ja je drzim dok rucamo, hoce sve da uzme. Ali to ima veze sa njenim hvatanjem, ovako nista, mljackanje i tako to...

I jos nesto me zanima (inace, meni je sve kao jasno, a kako se blizi ja imam tremu kao da cu na ispit :lol: ): davacu joj tu pirincanu tri dana, pa bih je onda prebacila za popodne (ili davala tu sa kukuruzom) a oko podneva joj klrenula sa recimo krompirom i mojim mlekom 3 dana, pa bih tu dodala sagarepu itd. Znaci menjala bih povrca, popodne davala te zitarice (koliko razumem tu ima nekoliko opcija), a u trece vreme bkrenula sa vocem (posle10ak dana). I trako bih joj drzala neko vreme 3 obroka, pored sisanja, pa kasnije (ne znam kada) formiram ono 3 obroka + uzine?

Sve si isplanirala i sad me pitas da li si dobro planirala? Jesam li dobro shvatila?

Beba treba da ima jedan obrok oko podne sve dok taj obrok potpuno kolicinski ne zameni mlecni obrok. Dakle, kada pojede svoj nemlecni obrok i posle toga nece ni gutljaj mleka, onda se dodaje drugi obrok u popodnevnim casovima.

To "pomeranje' obroka za poslepodne posle 3 ili 5 dana je jako nezdravo i glupo ma sta govorili 'pametni' pedijatri. Ti pametni pedijatri govore kako beba treba da jede u kasnim popodnevnim casovima da bi navodno bebe bolje nocu spavale sto se pokazalo odavno kao netacno. Bebe nocu ne spavaju jer im je preopterecen stomak! Bebe moraju posle obroka da budu aktivne i zato se obrok i daje u podne dovoljno dugo kako bi svoj zeludac navikli na varenje da bi se kasnije dodao popodnevni obrok.

Ti nisi htela bebi da uvodis hranu sa 4 meseca, a sad si planirala da joj uvedes tri obroka u roku od 20dana, ako sam dobro razumela?

OK. Kako ko shvata situaciju, ali zarad vase dece i vas samih( da se sto manje patite), pregledajte temu detaljno, trazite cinjenice koje upucuju na ono osnovno: kad, kako i najpre ZASTO? Nemojte samo slepo citati knjige, magazine, portale i slusati pedijatre koji imaju oprecne stavove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk je za danas zavrsio sa klopanjem,svaki dan sve vise rucka.Danas je poruckao oko 90ml i trazi obavezno da siki posle kase.Ne mnogo ali siki.Sutra ce biti sesti dan na kasama pa bih mogla od srede da uvedem krompir.

7 dana jede pirinac? I sad ces mu dati krompir? Jel to savet pedijatra? Mora da jeste :) Vec sam negde cula da se uvode prvo svi moguci ugljeni hidrati pa posle sve ostalo, pa cak i da se mesa pirinac sa krompirom. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

7 dana jede pirinac? I sad ces mu dati krompir? Jel to savet pedijatra? Mora da jeste :) Vec sam negde cula da se uvode prvo svi moguci ugljeni hidrati pa posle sve ostalo, pa cak i da se mesa pirinac sa krompirom. <_<

Pise mi da mu uvedem pire od povrca posle zitarice :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve si isplanirala i sad me pitas da li si dobro planirala? Jesam li dobro shvatila?

Beba treba da ima jedan obrok oko podne sve dok taj obrok potpuno kolicinski ne zameni mlecni obrok. Dakle, kada pojede svoj nemlecni obrok i posle toga nece ni gutljaj mleka, onda se dodaje drugi obrok u popodnevnim casovima.

To "pomeranje' obroka za poslepodne posle 3 ili 5 dana je jako nezdravo i glupo ma sta govorili 'pametni' pedijatri. Ti pametni pedijatri govore kako beba treba da jede u kasnim popodnevnim casovima da bi navodno bebe bolje nocu spavale sto se pokazalo odavno kao netacno. Bebe nocu ne spavaju jer im je preopterecen stomak! Bebe moraju posle obroka da budu aktivne i zato se obrok i daje u podne dovoljno dugo kako bi svoj zeludac navikli na varenje da bi se kasnije dodao popodnevni obrok.

Ti nisi htela bebi da uvodis hranu sa 4 meseca, a sad si planirala da joj uvedes tri obroka u roku od 20dana, ako sam dobro razumela?

OK. Kako ko shvata situaciju, ali zarad vase dece i vas samih( da se sto manje patite), pregledajte temu detaljno, trazite cinjenice koje upucuju na ono osnovno: kad, kako i najpre ZASTO? Nemojte samo slepo citati knjige, magazine, portale i slusati pedijatre koji imaju oprecne stavove.

Jesam isplanirala, ali ja nemam iskustva, pa verujem da planiranje nece da se obestini 100%. I mogu jedino da planiram na osnovu teorije, saveta i iskustva drugih...ali naravno, da cu videti kako ce to kod nas ici. Nesto kao da si ljuta ili mi se cini. Ja sam poslusala savet o iskljucivom dojenju 6 meseci i nisam pogresila (da ne ureknem dete, pppp).

Vidis ovo sto si napisala, kada je kompletan prvi obrok...pa se popodne uvodi drugi. Ja sam mislila da uvek savladan obrok pomerim na popdne, a novi uvodim oko podneva ne bi li lakse pratila reakije. Uopste ne razmisljam o tom kasnijem hranjenju da se ne bi nocu budili, da je tako odavno bih je hranila.

Mozda nisam lepo napisala, odnosno bezveze sam neke dane stavila, ali u mom razmisljanju nisu bili presudni dani - kada ce imati tri obroka, pa pet: nego nacin rasporedjivanja (zitarice,povrce, voce).

U svakom slucaju, hvala na odgovoru. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pise mi da mu uvedem pire od povrca posle zitarice :huh:

Krompir jeste povrce ali ima najvise ugljenih hidrata. Pire od povrca ne mora da bude od krompira, zar ne? ;) Sargarepica se lakse vari, na primer. :)

Nale, nisam nikako ljuta. Samo sam pokusala sto pre da ti odgovorim u haosu svoje svakodnevice, a bojala sam se da li sam te uopste dobro razumela ili ne.

OK. Sad smo se obe razumele. ;)

Uzivajte u klopanju! Sad krece najbolja zabava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzivajte u klopanju! Sad krece najbolja zabava!

:D da, a cekaj tek kad krene (da pokusava) sama da jede, e tad sa zabave prelazis u cirkus :)

Svakako, prijatno vam bilo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam Tisi dala kupovnu Hipp od šljive, pošto smo zaglavile u šetnji pa sam usput uzela. Kakila je danas pet puta, kontam da se skroz iščistila :D

Probali smo boraniju, prošlo je kao krompir, možda malo bolje - nije odmah pljunula. Videćemo sutra kad joj zbućkam s nečim. Ne kontam, krompira sam joj podvaljivala sa svim i svačim, od mleka preko šargarepe, sa puterom...sa blitvom. Odmah pljuje. A rek'o ajd da probam da kupim. Uzmem Milupa šargarepa krompir i vid' nje - jede k'o mećava :blink: Videćemo sutra za boraniju kad joj zbućkam s nečim.

E da, nadam se da neću biti mnogo OT, ali moram da spomenem svoju izmišljotinu, uvođenje bebeće hrane u ishranu odraslih :D Danas sam od ostataka kelerabe i šergarepe koje Tisa nije pojela, a nisam ih mešala ni sa čim, napravila nama fantastičnu čorbu za ručak. Uz neke dodatke naravno, ali da ne širim priču ovde. Dakle, što oni ne pojedu - sve se da iskoristiti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam Tisi dala kupovnu Hipp od šljive, pošto smo zaglavile u šetnji pa sam usput uzela. Kakila je danas pet puta, kontam da se skroz iščistila :D

Probali smo boraniju, prošlo je kao krompir, možda malo bolje - nije odmah pljunula. Videćemo sutra kad joj zbućkam s nečim. Ne kontam, krompira sam joj podvaljivala sa svim i svačim, od mleka preko šargarepe, sa puterom...sa blitvom. Odmah pljuje. A rek'o ajd da probam da kupim. Uzmem Milupa šargarepa krompir i vid' nje - jede k'o mećava :blink: Videćemo sutra za boraniju kad joj zbućkam s nečim.

E da, nadam se da neću biti mnogo OT, ali moram da spomenem svoju izmišljotinu, uvođenje bebeće hrane u ishranu odraslih :D Danas sam od ostataka kelerabe i šergarepe koje Tisa nije pojela, a nisam ih mešala ni sa čim, napravila nama fantastičnu čorbu za ručak. Uz neke dodatke naravno, ali da ne širim priču ovde. Dakle, što oni ne pojedu - sve se da iskoristiti :)

Eto... Bravo, da se ne baci... :)

Cula sam za to da se desava da neku namirnicu nece spremljenu, ali hoce kupovnu. Pa zene prave razne mixeve, da bi se raznovrsno jelo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da javnem samo da nam se avokado nije bas dopao...... Dala sam ga uz rucak, malo ga ubacila uz ostalo povrce i mesce, i pojela je ona sve, ali nije bas odusevljena bila......a probala sam, nije gorak bio..... Tako da eto, ne dopada nam se. Idemo dalje sa novim namirnicama i novim ukusima.....

YelenaC, kada mogu da joj dam pirinac ovaj sto mi jedemo....nisam za sada, samo Milupa pirinac. I mogu li da joj uvedem kukuruz, grasak, plavi patlidzan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes sve sto si navela da joj uvedes. Beli pirinac nije zdrav kao integralni pa bi bilo dobro da kupis integralni. Od belog moze da ima zatvor.

Kukuruz secerac i grasa skuvas i propasiras kroz cediljku jer su ljuske mnogo tvde za njih.

SanjaRuska, da te utesim: moje dete ni sad nece krompir da jede ;) Nije ni vazno. Vazno je da hoce bundevu. :)

buraniju spremaj drugi put sa sargarepom i dodaj persuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes sve sto si navela da joj uvedes. Beli pirinac nije zdrav kao integralni pa bi bilo dobro da kupis integralni. Od belog moze da ima zatvor.

Kukuruz secerac i grasa skuvas i propasiras kroz cediljku jer su ljuske mnogo tvde za njih.

SanjaRuska, da te utesim: moje dete ni sad nece krompir da jede ;) Nije ni vazno. Vazno je da hoce bundevu. :)

buraniju spremaj drugi put sa sargarepom i dodaj persuna.

Pojela je ona bundeve za ova dva meseca više nego ja za ceo život :D A za boraniju sam i mislila sa šargarepicom da pomešam, nekako mi idu i za nas kad kuvam. I još kombinacija zelene i narandžaste, ih! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajd' i ja da se ukljucim...

Milance je jeo 2 nedelje samo pirincane pahuljice, koliko hoce, kad pocne da se buni prelazimo na mleko. Posle je jeo 7 dana samo jabuku i jabuku sa pirincem. Sad sam mu uvela sargarepu koju planiram da mu dajem 7 dana. 3 dana je jeo samu sargarepu, 2 dana je kombinovao sa jabukom, a sad mu mesam sa pirincem. Kad bude bilo 7dana od uvodjenja jabuke planiram da mu uvedem trecu namirnicu. Sad sam u dilemi da li krompir ili tikvicu. Citala sam da bi trebala banana, ali mi se cini da je ona mnog oteska... bas razmisljam sta sledece...

U pocetku sam mu davala koliko hoce kasika da pojede, kad pocne da se buni prelazimo na mleko. Kad sam uvela tek jabuku i sargerepu, dobio je samo par kasicica za pocetak pa smo nastavili sa kasom koju je vec jeo.

Sad je poceo da jede svu kasu koju mu dam. Merim mu 100ml kase u kupovnoj teglici od juvitane, ali posle kase je jos gladan i trazi jos. Ne znam da li je ta teglica od 100ml odredjena kao preporucena kolicina kase za bebu tog uzrasta, ili se jednostavno tako pakuje a moze da pojede i vise. Posto posle svake kase popije bar jos 120ml mleka, zanima me da li bih pogresila ako bih mu povecala kolicinu kase, a smanjila kolicinu mleka za taj obrok? Ili je mozda doslo vreme da jede 2 kase dnevno - pre i posle podne?

Ponovo je poceo da se budi i nocu na 3 sata da klopa, pa sam zato dosla na ideju da mu povecam kolicinu kase...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povecaj kolicinu kase sve dok ne zameni skroz mleko za taj obrok, pa onda uvedi sledeci obrok.

Uvedi sta ti se uvodi. ;) Imas nasu tabelu, imas preporuke,a ja bi mu uvela najpre bundevu jer ima dragocenih ulja u njoj. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povecaj kolicinu kase sve dok ne zameni skroz mleko za taj obrok, pa onda uvedi sledeci obrok.

Uvedi sta ti se uvodi. ;) Imas nasu tabelu, imas preporuke,a ja bi mu uvela najpre bundevu jer ima dragocenih ulja u njoj. :)

Pa to sam i ja mislila, da mu povecavam kasu i smanjujem mleko.

I za bundevu sam razmisljala, sve je na toj tabeli za prvi mesec pa se sve nesto dvoumim oko redosleda... :) Bundeva ce biti sledeca. Za 2 dana primamo vakcinu, pa razmisljam da preskocim jos par dana sa uvodjenjeg novog, jer ne bih da mu uvodim novu namirnicu isti dan kad dobija i vakcinu. Vidim da svi uvode novu namirnicu na 4-5 dana, je l' ga ja odvlacim previse sa 7 dana? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

andjelce citam sta si i kako uvodila i svidja mi se redosled.Ja sam Vuku davala sest dana rizu i danas sam mu skuvala sargarepicu,nesto je bila redja ali progutao je 2-3kasicice.Mislim da mu sargarepicu dajem isto 5,6dana pa cu onda videti sta cu.Vec sam pisala u temi o budjenju u toku noci i Vuk se u poslednje vreme budi na 3sata i siki ko da danima nije ruckao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa to sam i ja mislila, da mu povecavam kasu i smanjujem mleko.

I za bundevu sam razmisljala, sve je na toj tabeli za prvi mesec pa se sve nesto dvoumim oko redosleda... :) Bundeva ce biti sledeca. Za 2 dana primamo vakcinu, pa razmisljam da preskocim jos par dana sa uvodjenjeg novog, jer ne bih da mu uvodim novu namirnicu isti dan kad dobija i vakcinu. Vidim da svi uvode novu namirnicu na 4-5 dana, je l' ga ja odvlacim previse sa 7 dana? :)

Uklapaj kako tebi odgovara i u odnosu na vakcinu. To je OK. Mi uvek pricamo da je vazno i najmanje 3 dana da dete jede istu namirnicu. Moze da je jede i 5 i 7 dana, ali ces vremenom videti da to moze i brze kako bi sto vise uvela namirnica tj. kako bi beba imala sto raznovrsniju hranu. Sve ces sama videti vremenom. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pise mi da mu uvedem pire od povrca posle zitarice :huh:

Mozda da krenes sa sargarepom, bundevom, tikvicom pa na kraju krompir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juče sam Tisi dala kupovnu Hipp od šljive, pošto smo zaglavile u šetnji pa sam usput uzela. Kakila je danas pet puta, kontam da se skroz iščistila :D

Probali smo boraniju, prošlo je kao krompir, možda malo bolje - nije odmah pljunula. Videćemo sutra kad joj zbućkam s nečim. Ne kontam, krompira sam joj podvaljivala sa svim i svačim, od mleka preko šargarepe, sa puterom...sa blitvom. Odmah pljuje. A rek'o ajd da probam da kupim. Uzmem Milupa šargarepa krompir i vid' nje - jede k'o mećava :blink: Videćemo sutra za boraniju kad joj zbućkam s nečim.

E da, nadam se da neću biti mnogo OT, ali moram da spomenem svoju izmišljotinu, uvođenje bebeće hrane u ishranu odraslih :D Danas sam od ostataka kelerabe i šergarepe koje Tisa nije pojela, a nisam ih mešala ni sa čim, napravila nama fantastičnu čorbu za ručak. Uz neke dodatke naravno, ali da ne širim priču ovde. Dakle, što oni ne pojedu - sve se da iskoristiti :)

I meni je neko pricao da beba hoce samo kupovne kasice kad joj tu istu naprave sami nece ni da lizne...jel si videla na flasici da nema jos neki dodatak pored sargarepe i krompira u kupovnoj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uveli celer...koj je meni fuj ali moje dete ga sa uzivanjem jede....mi se spremamo za vikend kad uvodimo meso ;)

Ako je neko ovo vec pitao izvinite, ja se trudim sto vise da procitam ali mi nesto i promakne. Da li za prvo uvodjenje mesa da u povrce stavim samo par kasikica vode u kojoj se meso kuvalo cisto da oseti ukus ili da odmah izblendam meso i dam sa povrcem?

Ja cu da podelim moje iskustvo mamicama sa mladjim bebama..ja mislim da nisam pogresila, Yelena ispravim me ako nisam upravu....

Uvek smo uvodili oko 12-13h novo namernicu, pisala sam vec da mi je pedijatar rekao da mesec ipo dajem zitarice sto ja nisam poslusala i mislim da nisam pogresila...nakon nekih 20dana od uvodjenja nemlecne hrane moje dete je jelo oko 150g i nije trazio mleko posle toga polako se to povecalo na mislim oko 200g, tj. pun tanjiric...sa 5,5 meseci uveli smo obrok u 18h koji je zitarice sa vocem i nakon toga, ped spavanje oko 20:30-21h pije 210ml mleka....polako cemo krenuti sa uvodjenjem samo voca kao uzine prepodne...mali nam je problem sto prvi jutarnji obrok nam je oko 9-9:30 i tu nesto zeza popije oko 150ml mleka pa u 12h-12:30 nam ide rucak...sto znaci da bi vocku trebala negde oko 11h da dam...plasim se da posle nece hteti lepo da mi jede rucak ali videcemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je neko pricao da beba hoce samo kupovne kasice kad joj tu istu naprave sami nece ni da lizne...jel si videla na flasici da nema jos neki dodatak pored sargarepe i krompira u kupovnoj

Nema ništa, samo kropmpir i šargarepa. Šargarepu inače jede normalno, kao i sve ostalo kad ja spremim, samo je krompir problem. Ma ne mora ni da ga jede, nije on ništa posebno bitan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo uveli celer...koj je meni fuj ali moje dete ga sa uzivanjem jede....mi se spremamo za vikend kad uvodimo meso ;)

Ako je neko ovo vec pitao izvinite, ja se trudim sto vise da procitam ali mi nesto i promakne. Da li za prvo uvodjenje mesa da u povrce stavim samo par kasikica vode u kojoj se meso kuvalo cisto da oseti ukus ili da odmah izblendam meso i dam sa povrcem?

Ja cu da podelim moje iskustvo mamicama sa mladjim bebama..ja mislim da nisam pogresila, Yelena ispravim me ako nisam upravu....

Uvek smo uvodili oko 12-13h novo namernicu, pisala sam vec da mi je pedijatar rekao da mesec ipo dajem zitarice sto ja nisam poslusala i mislim da nisam pogresila...nakon nekih 20dana od uvodjenja nemlecne hrane moje dete je jelo oko 150g i nije trazio mleko posle toga polako se to povecalo na mislim oko 200g, tj. pun tanjiric...sa 5,5 meseci uveli smo obrok u 18h koji je zitarice sa vocem i nakon toga, ped spavanje oko 20:30-21h pije 210ml mleka....polako cemo krenuti sa uvodjenjem samo voca kao uzine prepodne...mali nam je problem sto prvi jutarnji obrok nam je oko 9-9:30 i tu nesto zeza popije oko 150ml mleka pa u 12h-12:30 nam ide rucak...sto znaci da bi vocku trebala negde oko 11h da dam...plasim se da posle nece hteti lepo da mi jede rucak ali videcemo...

Ja mislim da prvi dan daš samo par kašičica supice u kojoj se meso kuvalo, pa onda sutradan i meso.

A što se užine tiče, lako ti je da ručak pomeriš za sat, pa recimo da bude oko 13.30, ne? Meni Tisa nikad ne jede u isto vreme, sve je sat tamo 'vamo, zavisi kad ustane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smesko, sve ti je SanjaRuska objasnila ;)

Opusteno! pomerices rucak za sat vremena ili malo vise.

Kada budete poceli da jedete meso, razmak izmedju obroka ce biti jos veci jer se meso sporije vari i nece biti beba gladna sigurno 4-5 sati posle takvog obroka...

Ritam se lako sam uspostavi. ;)

Voda je vazna izmedju obroka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da prvi dan daš samo par kašičica supice u kojoj se meso kuvalo, pa onda sutradan i meso.

A što se užine tiče, lako ti je da ručak pomeriš za sat, pa recimo da bude oko 13.30, ne? Meni Tisa nikad ne jede u isto vreme, sve je sat tamo 'vamo, zavisi kad ustane.

isto razmisljamo ... prvo par kasika supice...javicemo kako je proslo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.