Povišena temperatura kod beba

odgovora

Objavljeno

U bolnici mi je jedna starija sestra pokazala odlican nacin (bar je kod mog sina delovalo brzo) za skidanje temperature, pokusacu da opisem:

-pokvasite mlakom vodom 2 pelene i savijete *u rolat*, stavite detetu ispod oba pazuha, tako da pelene celom duzinom prate telo (znaci drugi kraj pelene dodje odprilike do kukova), i prislonite detetove ruke uz te pelene i pokusate da drzite rukice tako da ne pomeri pelenu. Tako drzati par minuta pa izmeriti temperaturu, postupak ponavljati sve dok ima potrebe.

Evo jos par saveta:

-pokvasite pelenu pa je detetu stavite na glavu ali NE PREKO USIJU (hladiti glavu da ne dodje do frasa)

-umutiti belance , dodati projino brasno, ugurati sve u carapice i navuci na nogice (napominjem da se ovo radi samo ako su tople noge)-ovo ne iritira kozu kao sirce

-ne tusirati dete jer je to sok za organizam, vec ga staviti u kadicu sa mlakom vodom kao kad ih kupate

-trljati noge i ruke kada su hladne da uspostavite cirkulaciju

- i na kraju, za ne daj Boze, ukoliko niste detetu dali Diazepam a desi se da vam dete klone i izgubi svest pa makar i na par sekundi (kao sto se nama desilo) OBAVEZNO i STO PRE u hitnu.

I jos nesto, ne slazem se sa pricom tog lekara da to nama strasnije deluje nego sto jeste, jer da to nije tako strasno ne bi posle na svaka 3 meseca pratili dete i isli na EEG. Tako da ta prica po meni *ne pije vodu*, moze da ostavi i te kakve posledice na dete. Ali to je u najgorem slucaju, nadam se da ga niko nece doziveti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo da javim da je noc prosla bez temperature... samo se cesto budio i sikio, a i plus ga muci stomacic jer nije kakio 3 dana. evo ga sad u ljulji i igra se sa svojim igrackama i prica im kao i inace! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

c011.gif E, ma nije strasno sto je sikio malo cesce nego inace, to je cak i preporucljivo jer ga je temperatura iscrpila.

Sve u svemu pregurali ste c014.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Buhlic draga nemoj se brinuti reakcija na vakcinu bude skoro 90%,

T pada preko dana ili je uopste nema a kako krene popodne i vece tako krece i T da raste.

Samo tusiraj , ja sam moje na svakih 10-15 min pod vodu, sacekas 15min pa meris T.

Ja sam po preporuci dr davala cepic u guzu ako nema proliv samo i kada predje preko 38.5,

jer po savetu dr telo mora samo da se bori, tako se jaca prirodni odgovor na T i infekcije, bolesti...

LJUBIM VAS puno puno proci ce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

samo da javim da je noc prosla bez temperature... samo se cesto budio i sikio, a i plus ga muci stomacic jer nije kakio 3 dana. evo ga sad u ljulji i igra se sa svojim igrackama i prica im kao i inace! :)

Drago mi je da ste dobro :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U bolnici mi je jedna starija sestra pokazala odlican nacin (bar je kod mog sina delovalo brzo) za skidanje temperature, pokusacu da opisem:

-pokvasite mlakom vodom 2 pelene i savijete *u rolat*, stavite detetu ispod oba pazuha, tako da pelene celom duzinom prate telo (znaci drugi kraj pelene dodje odprilike do kukova), i prislonite detetove ruke uz te pelene i pokusate da drzite rukice tako da ne pomeri pelenu. Tako drzati par minuta pa izmeriti temperaturu, postupak ponavljati sve dok ima potrebe.

Evo jos par saveta:

-pokvasite pelenu pa je detetu stavite na glavu ali NE PREKO USIJU (hladiti glavu da ne dodje do frasa)

-umutiti belance , dodati projino brasno, ugurati sve u carapice i navuci na nogice (napominjem da se ovo radi samo ako su tople noge)-ovo ne iritira kozu kao sirce

-ne tusirati dete jer je to sok za organizam, vec ga staviti u kadicu sa mlakom vodom kao kad ih kupate

-trljati noge i ruke kada su hladne da uspostavite cirkulaciju

- i na kraju, za ne daj Boze, ukoliko niste detetu dali Diazepam a desi se da vam dete klone i izgubi svest pa makar i na par sekundi (kao sto se nama desilo) OBAVEZNO i STO PRE u hitnu.

I jos nesto, ne slazem se sa pricom tog lekara da to nama strasnije deluje nego sto jeste, jer da to nije tako strasno ne bi posle na svaka 3 meseca pratili dete i isli na EEG. Tako da ta prica po meni *ne pije vodu*, moze da ostavi i te kakve posledice na dete. Ali to je u najgorem slucaju, nadam se da ga niko nece doziveti.

Ja ovako nesto slicno radim, samo sto meni nisu rekli da ta mokra pelena ne sme preko usiju :blink:

Za vikend je bila katastrofa; posto ima eserihiju koju smo utvrdili tek nakon vikenda; dobila je visoku temperaturu. Ustvari probudila se sa laganom drhtavicom, ja izmerim 37.4 a ona pocne sve jace da se trese, koci, pocnu usnice da joj modre, raspremim je - modri celo telo, odmah u hitnu! Temperatura skoro 39 i nakon deset minuta njihovog hladjenja alkoholom, mokrim hladnim oblogama (u medjuvremenu dva cepica iskaki i daju joj sirup) temperatura dostigne 40 :o Stave joj i treci cepic i pocne da spada. I sve ovo se izdesava u roku od 15 min, od budjenja do T 40, sreca sto mi je dom zdravlja ispred nosa.

I tu zakljucim da hladjenje ne obara temperaturu, alkohol i hladna voda su sok za organizam, samo teraju da se organizam jos vise zagreva.

E od tada ja kombinujem neke svoje metode. Sutradan joj se nakon tri minuta merenja pokaze 39.4 i verovatno je bila i veca al' nisam smela cekati. Eferalgan cepic u guzu, drzala sam je mozda minut-dva samo da ga ne izbaci i ujedno natopila alkoholom vatu i gurnula joj pod pazuh (vise ih straha, samo da ucinim jos nesto jer mi nije pri ruci bila topla voda a sama kuci). Odmah pod tus, temperatura niza stepen-dva nego za kupanje i to petnaestak minuta kvasenja, u lavorce mlaka voda i pelena koju sam kvasila i drzala joj na glavi dok sam merila temperaturu. Par puta sam to ponavljala i svaki put je temperatura padala za otprilike 5 stepeni. Inace noge su joj bile ledene pa sam ih masirala i obula joj carapice, a posle tusiranje samo je ogrtala peskiricem po grudima i nogicama.

Grozno, ne ponovilo se vise, skratilo mi je pola zivota, ta dva dana pod temperaturom isla sam kao zombi po kuci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas, sa cim da skinem temperaturu? Bili smo kod Dr nema nikakve znacajne upale, Dr sumnja na urin, ali nalazi tek sutra. U subotu mislim da se prehladio (bio se malo uznojio, a jedna komsinica ga je malo iznela ispred vrata na onu hladnocu). Dala sam mu ibrufen u 18h, od cepica imam samo eferalgan ali 80 miligrama. Pomoc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas, sa cim da skinem temperaturu? Bili smo kod Dr nema nikakve znacajne upale, Dr sumnja na urin, ali nalazi tek sutra. U subotu mislim da se prehladio (bio se malo uznojio, a jedna komsinica ga je malo iznela ispred vrata na onu hladnocu). Dala sam mu ibrufen u 18h, od cepica imam samo eferalgan ali 80 miligrama. Pomoc?

Nama pedijatri rekli da se ne daje nista na manje od 6h, ali ako je bas visoka T moze na 4h kombinacija brufen, pa paracetamol... Pokusaj tusiranje mlakom vodom, ja sam skoro cula da mazanje belanceta na tabane (onako cetkicom) pomaze... ili mast, pa celofan, ako hoce da drzi na nogicama... Brzo ozdravite :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A te male, tj. slabije cepice nam bas savetuje jedna dr, ona inace uvek kaze da dajemo manju dozu od dozvoljene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, i ja gledam na netu, preporucuje se tusiranje mlakom vodom na svakih 20 minuta, ali i pise da temperaturu do 38 C ne treba skidati... :unsure:

I paracetamol pretezno djeluje...

Nama su mame i bake stavljale sirce na carape, i bilo je ucinkovito...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozes da rastvoris alkohol sa vodom i sipas na vatu pa ga tako izmasiras,ja kad imam t koristim komovu rakiju i odlicno mi skida ali oni su mali i nesme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, i ja gledam na netu, preporucuje se tusiranje mlakom vodom na svakih 20 minuta, ali i pise da temperaturu do 38 C ne treba skidati... :unsure:

I paracetamol pretezno djeluje...

Nama su mame i bake stavljale sirce na carape, i bilo je ucinkovito...

Neki doktori kazu da ne treba skidati do 38,5, a neki priznaju da kad je neko njihov u pittanju, ne cekaju toliko, vec skidaju sa 38...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neki doktori kazu da ne treba skidati do 38,5, a neki priznaju da kad je neko njihov u pittanju, ne cekaju toliko, vec skidaju sa 38...

Pa da... Mene frka hvata na 37,5...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim Vas, sa cim da skinem temperaturu? Bili smo kod Dr nema nikakve znacajne upale, Dr sumnja na urin, ali nalazi tek sutra. U subotu mislim da se prehladio (bio se malo uznojio, a jedna komsinica ga je malo iznela ispred vrata na onu hladnocu). Dala sam mu ibrufen u 18h, od cepica imam samo eferalgan ali 80 miligrama. Pomoc?

i mi smo skoro imali situaciju,ja ga odvela kod dr. kaze nista strasno virus,posle toga 3 dana temp 39.5 skinem,ona se vrati itd,opet kod lekara uplaili su mu se krajnici,sad je dobio pentraxil pa je bolje.

elem odgovaram na poruku zato sto hocu da ti kazem kad kombinujes lekove,mislim na sirup i cepice,moras obratiti paznju na sam sastav, tj.ako koristis cepice efferalgan *150ml ako je beba tezine 10-12kg,uz njega trebalo bi da koristis paracetamol sirup,jer su iz iste `porodice`,i cepic u svom sastavu ima paracetamol. to bi trebalo pedijatar da ti objasni ako si mu rekla da koristis i sirup i cepice,ili apotekar kad kupujes lek obicno naglasi,to je bitno.

od lekova ne volim nista da preporucujem ovako,jer ne znam ni bebin uzrast,ni tezinu ni kolika je temp. u ovakvim situacijama najbolja varijanta je pozvati halo bebu.

i ono osnovno: raskomotis bebu,istusiras je mlakom (nikako hladnom vodom) daj mu puno tecnosti,dobar je sok od jabuke,ako nece da jede nemoj da ga silis,najbitnije je da pije dosta tecnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad bebe ima temperaturu treba pustiti sam organizam da se brani do 38.5,kad predje tu granicu bebi najbolje dati paracetamol i odvesti ga kod lekara.

*procitati u uputima kolika doza treba da bude jer je odredjena po kilazi bebe,meriti na spric jer je to najtacnije i najlakse se bebi tako daje lek

*na 6h davati paracetamol ako je temp. od 38.5-39c,po 4ml ako beba ima oko 10-12kg

*na 4h davati po 6ml paracetamola ako je tezina 10-12kg a temp.prelazi 39

ps meni su cepici mnogo delotvorniji,istusiram malog,raskomotim ga stavim cepic.

ps o svemu se konsultovati sa pedijatrom ili pozivom `halo beba`

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

elem odgovaram na poruku zato sto hocu da ti kazem kad kombinujes lekove,mislim na sirup i cepice,moras obratiti paznju na sam sastav, tj.ako koristis cepice efferalgan *150ml ako je beba tezine 10-12kg,uz njega trebalo bi da koristis paracetamol sirup,jer su iz iste `porodice`,i cepic u svom sastavu ima paracetamol. to bi trebalo pedijatar da ti objasni ako si mu rekla da koristis i sirup i cepice,ili apotekar kad kupujes lek obicno naglasi,to je bitno

Za ovo prvi put cujem. Nama su bas lekari savetovali da mozemo i da kombinujemo, izuzetno na 4h, a inace na 6h. Volela bih da nam pojasnis zasto je to tako, da li si lekar i slicno, jer me je bas iznenadilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je temperatura visoka i ako tesko pada-moze da se kombinuje efferalgan i brufen,na 3 sata naizmenicno.Kod nas je jedino to pomoglo kada je T bila 39,9. I jako je dobro napuniti kadu mlakom vodom i pustiti dete da se brcka(znacida T vode bude nesto niza od T tela)Taj savet sam dobila od jedne mamice koja je sa devojcicom lezala u bolnici i tamo su im tako skidali T.Probali,i odlicno je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za ovo prvi put cujem. Nama su bas lekari savetovali da mozemo i da kombinujemo, izuzetno na 4h, a inace na 6h. Volela bih da nam pojasnis zasto je to tako, da li si lekar i slicno, jer me je bas iznenadilo.

Može da se kombinuje, ali ako koristiš efferalgan čepiće onda ide brufen sirup, jer je effetalgan na bazi paracetamola pa se ne sme davati u kombinaciji sa sirupom paracetamola.

Kombinuje se na 4 sata, a ako T ne može da se skine i ako je velika, onda može i na 3h.

Sirup treba prvo dati, pa onda tuširati dete, jer mu treba vremena da deluje, brufen reaguje tek nakon sat vremena i obavezno dete raskomotiti.

Dete koje ima 10-12 kg može slobodno uzeti 6-7ml paracetamola, a brufena 4.5ml-5 ml.

Brufen je jak za detetov želudac, ali paracetamol slabi krvne sudove i lako dolazi do pucanja istih ukoliko se koristi duži period.

Nisam lekar :lol: :lol: :lol: ali na žalost imam dug "staž" sa visokim T, tako da sam svašta naučila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Povišena temperatura u guzi počinje s 38 st. C, u ustima s 37,5 st.C, pod pazuhom 37 st. C, a u uhu (ako imate "pištolj" za mjerenje temperture u uhu) 38 st. C. Lično bih vam preporučila da djetetu s povišenom temperaturom date antipiretik (lijek za snižavanje temperature) ne čekajući da ona prijeđe i neku drugu (višu) granicu kako se često čuje (obično za 1 stepen višu od graničnih vrijednosti koje sam vam navela), a za što nema baš nikakvog objektivno provjerenog argumenta.

Alkoholne obloge ne valja koristiti jer je poznato da se dijete može omamiti alkoholnim parama, a alkohol nadražuje i intenzivno suši kožu. Onaj tko ima alkohola u kući, sigurno ima i vode. Umjesto obloga alkohola, treba dijete okupati u vodi od 29-30 stupnjeva Celzija, ili ga dodirivati sužvom namočenom u vodu te temperature od čela do stopala. To najbrže skida povišenu temperaturu, osobito ako je vrlo visoka: npr. preko 39,5. Istodobno treba primijeniti i antipiretik, tj. lijek za spuštanje temperature: paracetamol i ibuprofen pod raznim zaštićenim imenima (LUPOCET, PANADON, PARACET, IBUPROFEN itd.). Paracetamol dolazi u obliku tableta, sirupa i čepića, a ibuprofen u obliku dražeja i sirupa.

Paracetamol i ibuprofen su međusobno različiti lijekovi, koji djeluju kako na bol tako i na temperaturu, s time da je ibuprofen nešto jači antipiretik, ali tak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je djete, kakvi su nalazi, jesi li uspjela da skines temperaturu?

Gore ti je sve pomenuto sto se tice temperature samo da napomenem da paracetamol djeluje tek nakon pola sata i u tih pola sat cak moze malo i da podigne temperaturu tako da ti on nije adekvatan ako je temperatura previsoka i ako treba hitno da se spusta

Tusiranje ti trenutno pomogne ali ne traje dugo, temperatura se jako brzo vrati

Ono sto 100% djeluje kod moje cerke (a bilo je momenata kada nicim nisma mogla da spustim temperaturu) jeste da joj carapice natopim sircetom, navucem na nogice i onda preko tih carapica jedne suhe ..... probaj

PS. Javi kakvi su nalazi i ima li jos uvijek emperaturu

Pozzzzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...naribani krumpir na tabane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...naribani krumpir na tabane...

da i to sam cula, krompir u carapice i na tabane navodno fenomenalno izvlaci temperaturu mada ja to nikada nisam probala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je meni i bratu mama stavljala, znači samo sa tim nam je izvlačila T...Filipu ja još nisam jer nisam imala potrebe(hvala Bogu)...

Da ne povjeruješ kakav krupir bude nakon pola sata-bukvalno pečen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao, hvala vam puno. T je spala negde oko 2h posle ponoci, njemu je malo grlo upaljeno (na rodjendanu su dve devojcice kasljale i pile sirup za grlo), mada DR kaze da su mu komletne desni upaljene, kao da ce svi zubi odjednom :(. Stavljala sam sirce, i bjelance, a da i kromir.... ma sve, uglavnom sada je nema. Sto se tice urina, nisam uspela uhvatiti, slabo mokri s obzirom da se tri puta preznojio a tecnost nece bas nesto :blink: . U svakom slucaju, na kontrolu idemo veceras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda obavezno mu daj tekućine...makar i na silu, špricom ili slično...

Možda da mu daš čaj od šipka sa VIT CvitaminCzadecu-1243983381.jpg

To ja Filipu dajem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.