Sve o porođaju carskim rezom

odgovora

Objavljeno

 

Kate je sve lepo rekla, u svetu vam ni jedan doktor zdrave pameti nece zakazati CR na zdravu trudnocu. Retko ce biti i totalna anestezija. Jednostavno se takav nacin porodjaja smatra rizicnijim od prirodnog i to je to.

Mislim da je ovde problem (u ovoj nasoj diskusiji) sto je majkama koje su rodile prirodno neverovatno da neko daje prednost CR, tj svesno se odlucuje na operaciju iako realno nema razloga za to. Bol i strah se lako savladava epiduralom i mozda je, eto meni licno, jos fascinantnije da neko ko se plasi bola svesno dozvoljava da ga seku. Eto, to je meni u citavoj ovoj situaciji cudno, da se plasis jednog bola, a nanosis sebi drugi. No, radite kako hocete, negde ne bi moglo, jer nema doktora koji bi vam uslisio tu zelju. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je neko za slobodu izbora pri porođaju, slobodu i dostojanstvo svake žene, to sam ja i mnoge žene koje ovde dolaze i pišu. 

Ali ovo o čemu vi govorite je apsurdno. Jedno je sloboda izbora da se porodim onako kako priliči jednoj zdravoj, pravoj ženi koja zna i poštuje svoja i tuđa prava, a sasvim drugo je praviti izbore koji mogu ugroziti i sebe i bebu (a mogu, ne predstavljajte cr kao nužno bezbedniju varijantu). Kako će ko da se porađa - njegova birga, hvala bogu. Ali mi je stvarno strašno da se o tome priča s takvim stavom, potpuno nesvestan drugih opcija, mogućnosti, pedstavljajući pritom svoj izbor kao jedini ispravan. Mislim, šta znači neizdrživi bolovi koje ne znate kako iko podnese? Šta to znači? 

Uostalom, mogu samo da potpišem Kate u onom delu o korupciji - navodno su svi korumpirani, a ja sam to čula samo od onih koji guraju lekarima šuške i koverte u džepove. Ja se porodih divno i bajno sjajno, vaginalno, bez ijednog dinara da sam dala ikome. I znate šta? Nisam jedina. Zato ajmo nemojmo da otvaramo tu kutiju tema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vidi na temi Treci trimestar, tamo ces naci info sigurno...:)

Jesam, hvala puno. :)

Avri voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se ove polemike tiče, vrlo je interesantno da se uzduž i popreko raspreda o strahu i bolu koji žena trpi, ali niko živi ni ne pominje NEMERLJIVU korist koju će beba imati ako se rodi prirodnim putem (da se razumemo, isključujem sve opravdane cr, nadovezujem se na priču o cr na zahtev) . 

Za priču o bolovima i kako je to samo tek eto nekome "bilo grozno ", bez komentara. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam recimo bila u fazonu prirodni pa prezivecu i to. Medjutim zbog krupnoce bebca i pritiska morala sam carski i kao sto rekoh nesto ranije i to je moj decko ubrzao tako da nisam mogla da razmislim i super sam prosla

i ja sam imala strah is porodilista i krupne bebe i sto nikoga ne znam i sto ne znam kome da platim uopste. I nije mi trebalo. Moja dr je odradila odlicno svoj posao i spinalna mi je bila skroz ok i nisam ni kontrakciju osetila, bukvalno ne znam sta je to. I jedinu bol sam osetila pri prvom ustajanju. Ne kazem da nema posledica i da me ne zigne na promenu vremena ili kada podizem nesto tesko. Ali za tih 6-7 dana u porodilistu sam se toliko naslusala vristanja i kukanja da se ne bih u zivotu nikada usudila na prirodni. Mene zaboli na par min i kad legnem prodje, a ono vristanje je znalo da traje satima cini mi se i plus sto se vrlo lako moze desiti da zavrsis na cr

 Tako da, eto ja sam uvek bila hrabrica ali sledece dete mogu da planiram samo ako mi dr obeca da idem na cr 

llolle i Zelenooka ;-) volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzaludno je ulaziti u polemiku, jer svako od nas ima razlicito iskustvo, samim tim i misljenje.Pored toga sto je svako od nas ima razlicit dozivljaj bola, mentalni sklop, itd... A ova tema je bas zato i tu, da razmenimo ista,a ne da ih namecemo drugima. Uostalom, svaka od nas se poradja za sebe, i najbitnije treba da joj bude kako ce ona da se porodi, a ne drugi-bar je meni tako bilo. Sada kada je sve gotovo, samo sam iznela svoje misljenje, podelila iskustvo koje je predivno. Sto, opet kazem ne znaci da i neka druga zena imati takvo, niti da ce cak i ako se odluci za carski rez podneti operaciju isto kao ja... Carski rez nosi rizike, kao i svaka operacija i zato je bitno da je doktor strucan i da mu verujete. mene je u Krusevcu porodio dr. Hadzi Zoran Randjelovic, nisam platila ni dinar :) Prednost za bebu jeste vaginalni ako mama jeste u stanju da prati instrukcije, ako nije onda se i beba muci. MOja beba je dobila ocenu 9/10, odmah naucila da sisa, ja imam mleka previse... tako da licno ja nijednu  komplikaciju nisam imala posle Cr, opet to je moje iskustvo, ne znaci da ce i neko drugi imati isto. Pozdravljam vas, i ostavljam da vodite polemiku jer sam iznela svoje misljenej i ne zelim da se ponavljam :) jub :*

Avri voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam i ne vjerujem :huh:

Hocu dijete, al necu da ga rodim.

Ja sam se na oba porodjaja tresla kao prut od straha i bolova, ali na svijet donesoh oba svoja ceda PRIRODNIM putem. Bog je zenu nacinio sposobnom da rodi i nema tog straha koji je jaci od prirode. Beba izaci mora i ona kad krene i majka dobije tu snagu da joj pomogne da izadje, uprkos bolu i strahu.

Ja imam malo izrazeniji da ga tako nazovem "stid" od starijih zena, danasnjih nana, pranana koje su radjale u uzasnim uslovima, bez ikakvog izbora, i bile su tako hrabre. Nisu one bile od celika pa su mogle i po 10ero djece da rode u kucama, neke i same(moja mama je mene sama rodila u kuci bez icije pomoci, beba preko 4kg), a mi danas od papira pa ne mozemo 2,3 bez neke waaaao pompe uz sve specijaliste, babice...

Priroda je priroda i mislim da bismo svi trebali teziti ka tome.

Zenama koje nemaju drugog izbora do carskog, svaka cast, hvala Bogu pa i ta opcija postoji, ali to ne treba nikako da bude izbor "hocu-necu"vec iskljucivo moranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Молим чланице да се у размени мишљења придржавају правила форума, тј. да једне не вређају друге. Хвала.

*Sole* voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ako se poradjate prirodnim putem imate sansu da budete moje srece, ujutro dijete rodite, a popodne vec kod kuce goste docekujete na nogama i ne moljakate se nikome da posluzi goste ili opere kahvenjake kad gosti odu :D

A sa carskim rezom je to samo pusti san -_-

Sanja 79 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kate, dobi ti mahanje odozgor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Žao mi je, zaista, ali smatram da je izuzetno bitno zbog žena koje će ovo sutra čitati nazvati stvari pravim imenom odn. CR ozbiljnim medicinskim zahvatom. To je kao da ste išle na operaciju žučne kese ili slepog creva ili kile. Ne može se CR predstaviti ličnim izborom.

Kopiram:

Komplikacije
CR nije bezopasna operacija, ali je maternalni i fetalni morbiditet (oboljevanje) i mortalitet (smrtnost)  mali. Po literaturi smatra se prihvatljivim maternalni mortalitet 1-2 / 1000 žena a najčešći uzroci smrti su: nezadovoljavajuća preoperativna priprema, pogrešna hirurška tehnika, komplikacije anestezije, krvavljenje, sepsa, peritonitis, plućna embolija, popuštanje srca, greške u određivanju krvnih grupa, neadekvatna antibiotska terapija itd. Vodeći uzroci smrti su: plućna embolija, kardiopulmonarni arest (zastoj), krvavljenje i sepsa. Postoperativne rane i kasne komplikacije su: krvavljenje, sepsa, ileus, oštećenje bubrega, trombophlebitis, urinarna infekcija, anemija, subinvolucija materice, endomyometritis, peritonitis, infekcija rane, popuštanje reza na uterusu (sava), mastitis, stres-ulkus, endometrioza na rezu i td. U sledećoj trudnoći češća je pojava placente praevie, popuštanje ožiljka na materici i ponovni CR i infertilitet. Najčešće komplikacije su: puerperalna sepsa, infekcija urinarnog trakta i infekcija rane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

U mom kraju, doktor je radeci carski posjekao dvije bebe skalpelom po celu! U jednoj godini. Djeca su ok, ali ostade oziljak... A sta je sve moglo da bude, ne smijem ni da pomislim!

A izuzetno iskusan dr. Ovo sve vrijeme izbjegavam da pomenem, ali eto da se zna da je, nazalost, itekako moguce.
:(

Boze, kako smo svi razliciti. Meni kad su pomenuli carski ja sam automatski zaplakala, sanjala sam o prirodnom porodjaju. Imala sam jednu manje ozbiljnu indikaciju za carski. Na kraju je dr popustio i sreca porodih se oba puta prirodno. I drugi put sam pola trudnoce strepila da mi opet ne pomene carski... 

Izmenjeno od strane Brezica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Moguce je i da detetu iscase rame prilikom prirodnog porodjaja i da ga fino obeleze za ceo zivot... Sve je moguce. Drugo- kolika je smrtnost na porodjaju bila kod nasih mama i baka? 

Eto mene je mama prirodno rodila sa 5400 vrlo brzo sa naprsnucem karlice i visokim pritiskom. Ja kad sam cula da mi dete ima 5 kg prekukah da idem na carski i oni nisu hteli da rizikuju. Ja ga rodih sa 6 celih. Ne zelim ni da razmisljam kako bih prosla prirodno. A po svim ovim pricama ja i da ne planiram drugo?! Cula sam za primere kada su zene imale 36 kopci na prirodnom. Ili da im je rana gnojila po 6 nedelja pa su se patile mogu samo da zamislim. Znam i zenu koju su mucili 20 sati na prirodnom, rizikovali i njen i bebin zivot, a pri tom ona od straha nije mogla sa saradjuje sa njima. Posle toga i ne pomislis na drugo dete.  

Naravoucenije, na zalost, lose stvari se desavaju i ovako i onako. I jedan i drugi imaju prednosti i mane. Niti ste vi vise mame sto ste rodile prirodno a mi ne jer smo na carski. Kao sto rekoh ja sam prva bila za prirodni ali iz ove perspektive trazila bih cr bez problema. Ok dete kad prolazi prirodnim putem ima mnoge prednosti, ali ja, hvala Bogu, ne vidim da mom detetu ista fali. I ta rana je prosla i zaboravila se i to je to. 

I tacno je sve smo mi razlicite, zato i ne osudjujem one koje se plase prirodnog porodjaja. Imajte malo poverenja i u doktore, oni su ipak obuceni za taj posao i nisu svi korumpirani i losi. 

Izmenjeno od strane G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Kate je sve lepo rekla, u svetu vam ni jedan doktor zdrave pameti nece zakazati CR na zdravu trudnocu. Retko ce biti i totalna anestezija. Jednostavno se takav nacin porodjaja smatra rizicnijim od prirodnog i to je to.

Mislim da je ovde problem (u ovoj nasoj diskusiji) sto je majkama koje su rodile prirodno neverovatno da neko daje prednost CR, tj svesno se odlucuje na operaciju iako realno nema razloga za to. Bol i strah se lako savladava epiduralom i mozda je, eto meni licno, jos fascinantnije da neko ko se plasi bola svesno dozvoljava da ga seku. Eto, to je meni u citavoj ovoj situaciji cudno, da se plasis jednog bola, a nanosis sebi drugi. No, radite kako hocete, negde ne bi moglo, jer nema doktora koji bi vam uslisio tu zelju. 

 

U pitanju je samo loša ili gotovo nikakva informisanost.

Setih se jedne moje drugarice koja mi je dok sam bila trudna rekla:A što se ne porodiš CR-om?

Ja je pitam,što bih se porodila CR-om ako ne budem morala?

Pa kako što,kaže ona sva u čudu,ne bi se zvao carski da nije carski,porodiš se ko carica.

Voljena i BgB volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

G, doktor koji nalozi da se carskim rezom odradi porodjaj koji je bez indikacija za carski, gdje je majka osam prstiju otvorena, a beba vec u porodjajnom kanalu je itekako korumpiran i los doktor, po mom misljenju. Naravno da je carski ok ako beba ima 6kg, ali se tu postavlja drugo pitanje za ginekologa koji vodi trudnocu, kako je beba nagurala 6kg, da li se na to moglo uticati i na koji nacin.

Nacin na koji smo se porodile ne odredjuje kakve cemo majke biti, majcinstvo je cjelozivotni proces i mozemo mi do sjutra misliti da smo super mame, vrijeme koje je pred nama ce to pokazati. Svaka majka MISLI da zna sto je najbolje za njeno dijete, ali da smo upravu ne bi ovoliko goveda na dvije noge setalo ovom planetom. (da se ne uvrijede goveda sa cetiri, posto ona nisu izazvala da nam se planeta zemlja bukvalno raspada sto od ratova, sto od zagadjenja).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro ni ja ne vidim realan razlog za carski ako si vec otvorena toliko i sve je u redu...

A sto se tice moje bebe-krupne bebe se radjaju kao posledica secera kod majke ili genetika prosto. Kod mene je ovo drugo. Ja sam se rodila kao sto rekoh sa 5400 i sada sam visoka i krupnije gradje (nisam debela,bavila sam se dugo odbojkom) i nijedan dr nije mogao moju bebu da stavi na dijetu u stomaku nikako. I on nije cudoviste sto je rodjen tako velik. Dobio je 9/10 u porodilistu i za sada je apsolutno savrsena i zdrava beba i totalno je skladan nije debeo. On je moje malo cudo i hvala mojim dr-ima sto smo super prosli oboje. 

llolle i malagarava volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, Voljena, jos nisi skontala da je rec iskljucivo o mamama koje "ne mogu da trpe bol"? Koga briga za bebe.

Najtužnije je što je stvarno tako! Stavljati svoje doživljaje na prvo mesto naspram savršenog prirodnog mehanizma, meni je apsurdno. Kojoj bebi još trebaju i "dobre bakterije " i aktiviranje kardiovaskularnog sistema kontrakcijama i istiskivanje plodove vode iz pluća i postepen prelazak iz jedne sredine u drugu i hiljadu drugih stvari, važno je da mami zbog sebe same nije "grozno" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni zapada za oči kako žene koje preporučuju carski rez prvo pišu kako je zaista carski nema bola samo pri prvom ustajanju i posle u daljoj raspravi se pominju gomile lekova pa kao boli ipak pa sad dogovorite se da li boli ili ne.

Ja sam se oba puta porodila prirodno i nisam ni pomišljala na carski prošla sam odlično bez ikakve veze i ni dinar nisam dala tako da je moguće a za korupciju su krivi pacijenti i ne mogu da shvatim to plaćanje doktora i čula sam mnogo puta čuvenu rečenicu:   

" pa mora se platiti ako želiš da sve prodje kako treba" to uopšte nije tačno. Druga stvar sa ćerkom nisam sečena mogla sam da ustanem odmah ništa me nije bolelo sem kad se materica skupljala pri sisanju a to se dešava i posle carskog plus je beba bila uz mene svo vreme sisala i spavala pored mene ja sam uživala u maženju a ona u mojoj blizini to je još jedna prednost o kojoj nijedna nije pričala a koja je jako bitna i za psihu majke a i bebe naravno da ako mora carski mora i hvala bogu da postoji spasao je milione života ali iz hira raditi operaciju je po meni neodgovorno i nikako ne može biti želja porodilje kao ni komentar pa valjda žena zna najbolje, pa šta će nam onda lekari i njihovo školovanje ako ipak mi znamo najbolje?

Naxy, Nice i mama maza volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam uverena da bismo moje starije dete i ja u frontu prosli mnogo bolje da smo platili lekara ili makar imali nekakvu preporuku (ili kako se to vec zove). ovo sada nema nuzno veze s pricom o carskom rezu, ali razumem svaku zenu koja u srbiji strepi da ce biti zanemarena na porodjaju. pisala petsto puta o tome, i necu da smaram, ali ako ti se poklopi tezak porodjaj sa guzvom u bolnici, a ti nemas "svog lekara" ili makar nekog od osoblja, mozes na*ebati, da se strucno izrazim. mi smo imali mnooooogo srece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila na carski, karlični položaj je bio u pitanju. Niti je bila moja želja, niti išta. Niti sam se osećala carski, pre kao neka žalosna vrba koja se vuče po hodnicima nakljukana lekovima. No, prođe i to. Dete zdravo, ja ostala živa i zdrava. Posle ove debate, trebalo bi debelo da razmislim o sledećoj trudnoći. Jer, velike su verovatnoće da će se nešto loše desiti. Ja razumem da je cr rizičan, stari štreber je iščitao i proučio detaljno sve. Da sam mogla, išla bih na prirodni porođaj i ne razumem kako nekoga nije strah operacije. Ali nisam mogla na prirodni, niti ću sledeći put. Zato ovolika ostrašćenost ume da zasmeta jer je ovo tema za sve sa carskim rezom, i za one koje tek sve to čeka. Razumem da je poenta da carski nije hir i da ne bi smeo da bude stvar izbora nikome. Apsolutno se slažem. Samo što se posle ovih nekoliko strana osećam vrlo čudno po pitanju neke sledeće trudnoće. Da ne pričamo o mirisu lomače koji se odmah oseti u ovakvim raspravama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

e, moram da napisem sta mi je drugarica lekarka ispricala na ovu temu. kao studentkinja na praksi u porodilistu dok je bila, ona i kolege su prvog dana prisustvovali prirodnom porodjaju. kaze, posle toga sve koleginice dosle do istog zakljucka: "mi cemo carskim da se poradjamo". sutradan ih odvedu da gledaju porodjaj carskim, kad sve posle: "ipak cemo vaginalno". :lol:

meni je i iskreno i patoloski strah od porodjaja vaginalnog legitiman razlog za cr. naravno, lekari treba dobro da predoce o cemu se radi, o ozbiljnosti zahvata, o komplikacijama, o tome da je oporavak tezi... pa ko proceni da mu je to bolja opcija, uz potvrdu od lijecnika za nerve, neka ga. ali ideja o tome da ces na carski jer ne bi da ti se pokvari gospoja na oko, tu se slazem potpuno. 

Izmenjeno od strane andisam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Miris lomače I te kako, plus nepotrebna ostrašćenost, plus sveprisutna ideja o "velikoj majci".

Izmenjeno od strane pipi duga čarapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako jos neko ima koji  tekst o mogucim komplikacijama u toku carskog reza molim da postavi na ovoj temi.  Nama koje cemo biti podvrgnute istom u narednom periodu puno znaci takva podrska. 

*Sole*, llolle, ivanaica i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.