Govor, 1.godina

odgovora

Objavljeno

D zna da kaze dosta reci,ali nekako nije da ih cesto upotrebljava,vec samo ponavlja za nama,mada posle i zapamti.Npr.zna meda,torta,voda zove Janu po imenu,macku Maru,zna da oponasa zivotinje i jos dosta toga,ali ono sto mi je najinteresantnije je to sto peva pesmice.Npr. raja...jaja...paja i otpeva celu pesmicu bas po ritmu,a peva samo poslednje slogove.

I J je sa 18 meseci znala bar deset pesmica na isti nacin,peva po ritmu celu pesmicu,ali ne zna sve reci.

Megi. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I J je sa 18 meseci znala bar deset pesmica na isti nacin,peva po ritmu celu pesmicu,ali ne zna sve reci.

Sofija peva pesmice,samo njoj znane,spoji barem tri moje u jednu.Pa mama bebu,tetu i deda deda,tutu,hahah,ma to je haos moram jednom snimiti taj remix.A najviše voli da peva dok se vozi.

Zna sve što mi pričamo,ponavlja,al čini mi se da neke riječi skraćuje.Npr kolica kaže ica,koštice tote,itd kao da je mrzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mrzi je, sastavlja ce kad za to njoj dodje vreme

moja vec sasvim dobro prica, svi se okolo iznenadjuju i misle da ima bar preko 2 godine...ali i dalje je smotana u noge :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mrzi je, sastavlja ce kad za to njoj dodje vreme

moja vec sasvim dobro prica, svi se okolo iznenadjuju i misle da ima bar preko 2 godine...ali i dalje je smotana u noge :ph34r:

Ko ima u glavi nema u nogama :P Ognjenka je budući govornik. :)

vaskrsija voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne mrzi je, sastavlja ce kad za to njoj dodje vreme

moja vec sasvim dobro prica, svi se okolo iznenadjuju i misle da ima bar preko 2 godine...ali i dalje je smotana u noge :ph34r:

Kod nas je obrnuto :D Penje se na sve i svasta, svi kad vide koliko je spretan, a i visok je prilicno, misle da ima 2,5 godine :blink: ali govor - jok, i to sto zna nece da govori :D Zna par reci sasvim ispravno da kaze, ali kaze jednom i onda danima ne ponovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kod nas i jedno i drugo,kao upaljen na struju a dosta dobro napreduje sa govorom.

Sada spaja polako "tata/mama dodji ovde" ,"baba papa","tamo nece","vode daj","pipi nema","nece njam njam" ,"tata pava"i slicno tome...A reci stvarno dosta zna jedino ne znam sta mu je "puko bane",to kaze kad nesto pukne ili udari.... :lol:

C*I*C*A*N*A voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma i moja je ukljucena u struju, al nekako je smotana :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma i moja je ukljucena u struju, al nekako je smotana :D

Ja sam ti smotana i dan-danas :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka zna: mama, tata, baba, deda, mimi, gogi, keka, kako kazu: krava, ovca, koka, kuca. Kasika je kakika. Mleko je meme. Duda je dudi(jao a kako on svojoj dudi tepa :) ), Kad ga pitamo kako ti kazes lopta on kaze go :) Tasi tasi tanana peva: tai, tai, a ostatak pesmice se kezi i pljeska :) Za tortu nismo ni znali da zna, dok jednom nije video parce na stolu pa poceo da vice "totaaaa". Na sat pokazuje i govori tik tak, za ikonu Boe (Boze pomozi). Dagi je dragi. Cita-tita. Taja ga je sad ucio i gde je sika (tajina :rolleyes: ) to bude ika. Jutros je gledao i ogledalo i sve se umiljavao "beba, bebe" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas je Mika isao sa mojom mamom da se vozi biciklom. Kad su se vratili, Mika je non-stop govorio KAMION! Naucila ga je mama usput da pravilno kaze kamion, i evo vec satima ponavlja samo tu rec. Jede i posto dok jede ne sme da prica, u sebi onako prica kamion, samo otvara usta i bez glasa to prica. Sad lezi u krevetu, sisa palac, pa izvadi ruku iz usta i kaze "kamion" i tako non stop...

Jedva cekam da zaspi. :D

vaskrsija i Miva volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koji car!

a ti si bas stroga :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

koji car!

a ti si bas stroga :ph34r:

Ju, sto stroga? :ph34r: zato sto jedva cekam da zaspi? Pa dojadilo mi, slusam istuuuuuuuuuu rec vec satima :rolleyes: ima da mi odzvanja cini mi se danima, kao sto je "atomobij" pre nekoliko dana... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne, nego zato sto ne sme da prica dok jede :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aaaaaa :)

Pa sto da prica kad ne mora :D Nisam ja stroga, nego je on mnogo dobar (da ga ne ureknem) i slusa sve sto mu se kaze, tako sam mu lepo jos odavno rekla da nema price dok se jede i on vise ne prica dok jede. Ne pricam ni ja, niko. On ima isto tako puno pravo da kaze nekome od nas da ne pricamo dok jedemo, kao sto i mi govorimo njemu, sto se toga tice pravila su za sve ista ;)

Brbljiva sam nenormalno, al za vreme jela nikad nisam pricala, to mi je bas fuj. Jede a svi mu gledaju zvakotine koje mu ispadaju iz usta <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vuk napreduje vidno. Vec sam pisala da primetim kako mnogo napreduje za par dana a onda primetim stagnaciju od mesec, mesec i po. Kaze dede papa kada odlazi od dede, zna da kaze mama, tata, baba, dede, dada, marina-maja, macka-mama, kuca (av av)- aja aja, ptica-guga, sisa-meme, motor -moto brm, auto-brmbrm, jabuka, jbka ili bka :D (to je najnovije), tata moj-tato mau, pupak-pupa, vuk-ka, halo-ija, ima jos stvari, ne mogu da se setim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A moje dete izmišlja svoj jezik,dobro zna da kaže pravu,al koristi svoju. <_<

kašika-budu

kupus-pupic

hljeb-po

voda-gde je

To je par primjera,a savršeno dobroizgovara sve ove riječi,al samo u specijalnim prilikama.Kad nešto neće kaže ne,a izričito ne je naajnn kao da je nemica,otkud joj to pojma nemam.

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danan je rekla taj za caj. Juce ejtin-zejtin, ima je ima, a moju mamu zove Mima, tetka je Maja, jos ima, ali ne mogu da se setim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je rucak-kuna :D A oko vise nije koko nego kono :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako je ovo slatko!

Moja ne staje, s tim sto ne razumijemo pola. Umije dosta toga da izgovori pravilno, ali mora da doda neko slovo. Tako joj je konj-konjo, puz-puzu, jaga-janga, lampa-langa...

Pravi mali sou.

A od recenica, za sada, samo "pas njam buba".

Mislim da bi kao iz topa umjela da izgovori Zan Klod Van Dam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi vec opusteno sklapamo recenice, s' tim sto ga ponesto samo ja razumem :)

Poceo je redovno da govori "hvala", kad dobije nesto, sedne za sto i kad mu se kaze prijatno, kad trazi nesto pa mu se da... lepo uredno zna da kaze "hvala". Nisam ga posebno ucila tome, jednostavno ja njemu kazem svaki put "hvala" kad mi nesto da, vidi od nas i naucio je. "Izvoli" kaze ponekad, ali i to je poceo da ubacuje u recnik. Sve vise je veliki decak koji sve zna, sad ne samo sto razume vec ume i da prica.

"Ako ne budes rucao neces dobiti bombone", naravno odmah porucka sve. Medjutim sad je on poceo da formulise svoju uslovnu recenicu "Ako nema bone, necu da edem!".

Vec pravilno zna kad i gde da upotrebi reci necu, nemoj, daj. I trudi se da ih koristi sto vise i sto cesce! I sto glasnije.

Muke zive ponekad sa njim...

macka maza i Cipelic volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmm da i ja sam bila zabezeknuta zmajevskom motorikom.

Ali zato je muta mutavi :)

zna da kaže kako kaže maca, krava, kuca i lav. najpre naučio lava pa sve ostale. pre neko jutro, probudila se ja i osetim da je on već budan, samo leži tiho pored mene. neki psi laju u daljini. i tako ćutimo minut, dva .. tek će on, dubok uzdah pa reče ko mator "vauvauva."

to je bilo to. crkla sam od smeha

Ilina, malam, Sanja 79 i 2 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mnoge studije kazu da kada je dete ekstremno napredno u jednoj oblasti, bilo to krupna motorika ili govor, da je veoma cest slucaj da umereno ili sporije napreduje u drugoj oblasti. Kazu da je razlog ovome to sto oni svu svoju energiju, snagu i koncentraciju usmere ka toj jednoj aktivnosti da nemaju kad da se posvete drugoj.

Dakle ovo je za decu koja su ekstremi za nesto, ovi nasi za hod ili margarittin Dule za govor (otuda objasnjenje zasto je trenutno trapav). Naravno, to ne znaci da ce citav zivot biti takvi, ovi hodajuci ce propricati, a pricalice ce sasvim lepo voziti bajs npr. Nego sada u fazi intenzovnog razvoja je tako, i smatra se normalnom pojavom. Ali takodje jeste znak da ce npr moj Uros biti sjajan u sportovima, dok ce Dule verovatno citav zivot imati 5 iz srpskog i imati talenta za drustvene nauke. Vecina dece koja se "normalno" razvojaju manje-vise jednako napreduju unobe ove grupe, ali za ekstreme koji su dosta pre vremena savladali i usavrsili hod/govor vazi ovo pravilo sto ga opisah :)

Auuu brate mili, al ga iskomplikovah. Mrzi me da se vracam kroz ovo sto sam napisala. Valjda ste razumeli sta sam htela da kazem :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene bas nerviraju ti stereotipi kao devojcice pricaju, decaci mutavi isl.

Kod mene je potpuno suprotno, a i kod dosta roditelja koje znam. Nema tu pravila...

Moj sin je rano progovorio, prohodao s 14 meseci.

Cerkica nista ne progovara skoro. Govori tata, ali ta ta joj je i papa, ne ne i ostalo na svom jeziku. Ni mama ne govori jos. Isto nije jos prohodala, ali svaki dan ce.

Svako dete je prica za sebe, sve dalje od toga su predubedjenja...

mama maza i malam volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anastasja, slazem se s tobom. Ja evo imam dvije djevojcice i potpuno su razlicite. Ne vjerujem da tu igra ikakvu ulogu jel dijete musko ili zensko. Tu nema pravila.

Meni je moja smijesnja, prva rijec joj je bila mama i bas cisto i fino izgovori, ali u zadnje vrijeme kad joj kazem de reci mama ona meni kaze baba(babo) i smije se. Lopuza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.