Tajming aktivnosti u vrticu

odgovora

Objavljeno

Drage mame,

Od kada sam pocela da razmisljam o odvodjenju sina u vrtic, ne mogu da se pomirim sa cinjenicom, da su vremenski raspored obroka i spavanja isti kao pre 20-25 godina, kada smo mi isli u vrtic a kada su nasi roditelji radili do 14h najkasnije 15h sati. Ovo rezultira time da vam dete bude "mrtvo" gladno kada u 17 i 30h dodjete po njega, posto ste radili do 17h, jer od 11 i 30h nista konkretno nije pojelo. Da ne pricamo da je uvek pod znakom pitanja koliko je dete ruckalo. Ne komentarisuci energetske i druge vrednosti hrane koja im se sluzi, zaista se postavlja pitanje, da li je i to mozda jedan od razloga zasto skro svakom detetu sa polaskom u vrtic opadne imunitet?!

Ne iskljucujuci mogucnost da gresim, molim da date vasa razmisljanja, iskustva i komentare.

p.s. Inace se pripremam da srocim neko pismo o svemu tome predskolskoj ustanovi i gradskom sekretarijatu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam koji grad je u pitanju, ali u principu od radnog vremena vrtića zavise i rasporedi obroka....to što neko dete neće da jede kad je vreme ručka nije do vrtića...

Zato i postoji period adaptacije kad se dete navikava na rasporede, pa se po mogućstvu takav tajming i vikendom pravi kod kuće... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U vrtiću na Nbgd je raspored obroka sledeći:

08,30-09,00 doručak

11,30-12,00 užina

14,30-15,00 ručak

16,30 užina

Današnji meni je:

doručak - praška šunka, krem sir, hleb, kakao

užina - kolač sa ovsenim pahuljicama, sok

ručak - varivo od tikvica sa junećim mesom i pavlakom, hleb, voće

užina - voće

Kod nas je doručak u 8:00, užina u 10:30 a ručak u 13h, retko koje dete ostaje u vrtiću posle 14h tako da verovatno zbog toga nema užine :)

Raspored je sledeći:

8-8:30h doručak

10-10:30h voćna užina

11-11:30h ručak

11:30-12h uspavljivanje

14-14:30h užina.

Vrtić radi od 6:30-18h.

Moj Aleksa je u vrtiću otprilike od 7:45-16:15h

Inače, moj Aleksa uvek sve pojede, a onda uzima i ono što drugari ne pojedu iz njihovih tanjira...kao da ga kod kuće ne hranim uopšte...

Kod nas je raspored ovakav:

8-8.30: dorucak

11-11.30: uzina

11.30-13.30 spavanje

13.30-14.00 rucak

oko 16.30-17: uzina (ko ostane dotle)

Ja sam iz NS-a a ostali rasporedi su iz BG-a i naš vrtić radi od 5:30-16h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam iz NS-a a ostali rasporedi su iz BG-a i naš vrtić radi od 5:30-16h

Kod nas u vrticu u Bgd-u je sledeci tajming:

8h - dorucak

uzina, ne znam tacno u koliko

11h - rucak

11,30 - spavanje

14h - uzina

Pri tome, treba imati u vidu, obimnost uzina?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas u vrticu u Bgd-u je sledeci tajming:

8h - dorucak

uzina, ne znam tacno u koliko

11h - rucak

11,30 - spavanje

14h - uzina

Pri tome, treba imati u vidu, obimnost uzina?!

Da li si sigurna da je u 11h užina??? jer po svim pravilima ide užina, pa spavanje pa onda ručak...

Da li tvoje dete već ide u vrtić ili tek treba da krene?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li si sigurna da je u 11h užina??? jer po svim pravilima ide užina, pa spavanje pa onda ručak...

Da li tvoje dete već ide u vrtić ili tek treba da krene?

Maki,raspored je kako u kom gradu.Kod nas je isto dorucak,rucak,spavanje,uzina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slažem da je tajming loš...mi smo tražili da ručak bude posle spavanje...jer im je u ta 4h pre spavanja zbrčkan doručak, užina i ručak...a posle spavanja imaju samo jednu užinu...ali odgovor je bio da kuhinja radi do 12h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slažem da je tajming loš...mi smo tražili da ručak bude posle spavanje...jer im je u ta 4h pre spavanja zbrčkan doručak, užina i ručak...a posle spavanja imaju samo jednu užinu...ali odgovor je bio da kuhinja radi do 12h.

Kod nas i nema te prepodnevne uzine,a i bila bi visak.E sada ako se produzava radno vreme vrtica(a ne klasicno do 16h),trebalo bi da se menja ili dodaje jos neki obrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas i nema te prepodnevne uzine,a i bila bi visak.E sada ako se produzava radno vreme vrtica(a ne klasicno do 16h),trebalo bi da se menja ili dodaje jos neki obrok.

Da, vrtić radi od 6:30-18h...pa mi roditelji se dogovorimo i donosimo plazmu, neke druge keksiće, slaniše, slatkiše....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je u 8h dorucak, izlaze u dvoriste da se igraju do rucka, u 11 i 30 rucak, spavanje i uzina kako koje dete ustaje. Vrtic radi do 16h ali retko ko uzme dete posle 15 i 30h. Inace je hrana ok , samo jednom nedeljno ima pasteta i virsla, s obzirom da Aleksa ne voli pastetu oni mu daju eurokrem ili pavlaku. Obicno je caj ili mleko uz dorucak. Za rucak je uvek neka corbica, riza i meso, ili pasulj, ili makarone sa mesom, ili grasak sa piletinom ili kupus, bude i krompir pire sa ribom (uglavnom deca ne jedu ribu, valjda vide od starije dece) ... Uzina voce, jogobela, keks koji oni u vrticu prave.... Izmedju im nude vodu, mleko pred spavanje, caj....

Ne znam kod vas, ali kod nas se vaspitacice bas trude da dete sve pojede. Ako vide da nesto ne ide (kod Alekse je slucaj pasteta) one nastoje da promene ( eurokrem, pekmez, pavlaka )....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Ani uvjek spremala malu torbicu i nešto u njoj, bilo da je voće ili krosan i obavezno kozije mlijeko jer radim do 17h i uvijek dijete pstane gladno

Katastrofa, i sada u dnevnom boravku nije bolja situacija, ručak je u 12 a ja po nju dolazim oko 17 a užina je obično jedna voćka ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se slažem da je tajming loš...mi smo tražili da ručak bude posle spavanje...jer im je u ta 4h pre spavanja zbrčkan doručak, užina i ručak...a posle spavanja imaju samo jednu užinu...ali odgovor je bio da kuhinja radi do 12h.

Upravo je rec o tome. Da li je u redu da obrazlozenje bude: kuhinja radi do 12h?! Ili bi mozda trebali da usklade radno vreme, promenama u radnom vremenu roditelja?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li si sigurna da je u 11h užina??? jer po svim pravilima ide užina, pa spavanje pa onda ručak...

Da li tvoje dete već ide u vrtić ili tek treba da krene?

Nije uzina u 11h. Nego je rucak u 11h a uzina je u nekom vremenu izmedju dorucka i rucka, odnosno izmedju 8-11h.

Moje dete je krenulo sada u vrtic i trenutno je na adaptaciji, ali kao sto sam rekla kada sam pokrenula celu pricu, tajming me opterecuje od kako sam pocela da se raspitujem kako to sve funkcionise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, vrtić radi od 6:30-18h...pa mi roditelji se dogovorimo i donosimo plazmu, neke druge keksiće, slaniše, slatkiše....

Potpuno razumem roditelje, ali mi je stvarno suludo da u danasnje vreme, kada su poznate sve prednosti i mane brze hrane da se deci daju grickalice i slatkisi bez nadzora roditelja. Zasto im umesto toga ne daju voce?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam Ani uvjek spremala malu torbicu i nešto u njoj, bilo da je voće ili krosan i obavezno kozije mlijeko jer radim do 17h i uvijek dijete pstane gladno

Katastrofa, i sada u dnevnom boravku nije bolja situacija, ručak je u 12 a ja po nju dolazim oko 17 a užina je obično jedna voćka ...

To je upravo ono o cemu pricam i zasto sam pokrenula ovu temu. Nije losa ideja da im se spakuje neko voce, ali nisam sigurna da li to sme. Moracu da proverim sa vaspitacicom, narocito sumnjam da bi pustili da donosimo mleko. Cak sam cula neku informaciju, da je na nivou predskolskih ustanova zabranjeno da se donosi hrana od kuce cak i stapici i smoki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije uzina u 11h. Nego je rucak u 11h a uzina je u nekom vremenu izmedju dorucka i rucka, odnosno izmedju 8-11h.

Moje dete je krenulo sada u vrtic i trenutno je na adaptaciji, ali kao sto sam rekla kada sam pokrenula celu pricu, tajming me opterecuje od kako sam pocela da se raspitujem kako to sve funkcionise.

stvarno je užasan tajming...dete između 8 i 11h ima tri obroka i to je to.... mislim još neka užinica...

Kod nas u vrtiću je zabranjeno donošenje bilo kakve hrane, ali dobar nam je tajming za obroke pa onda nema ni potrebe za dodatnom hranom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

stvarno je užasan tajming...dete između 8 i 11h ima tri obroka i to je to.... mislim još neka užinica...

Kod nas u vrtiću je zabranjeno donošenje bilo kakve hrane, ali dobar nam je tajming za obroke pa onda nema ni potrebe za dodatnom hranom...

Pa da. Zato sam se sada dodatno naostrila da im napisem pisamce, samo cu morati da se organizujem da pokupim malo potpisa i od drugih mama ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ovo jako interesantna tema!

Od septembra su i moja dva sina krenula u vrtic, i ne mogu da se pomirim sa tim rasporedom - u pitanju je vrtic u PU Cukarica, a kako sam se raspitivala, isti je tajming i na Opstini Rakovica: 08 dorucak, 10 uzina, 11:30 rucak, 14 uzina.

Suprugovo i moje radno vreme je do 17, sto znaci da cemo ih, kad i ja budem pocela da radim,uzimati tek u 18h. Strasno je da deca poslednji ozbiljan obrok imaju 6 i po sati pre toga... Uzina u 14 h i ostalo iz ranca im nece bas pomoci... Da ne pricamo da niko danas u svojoj porodici ne organizuje rucak u 11:30, tako da vikendom deca moraju da imaju potpuno drugaciji raspored...

Svaka cast Opstini Novi Beograd, koja je uskladila taj raspored sa radnim vremenom svih zaposlenih roditelja, i onih koji rade do 15 i onih koji rade do 17, to je vec mnogo pristojniji i realniji raspored, i uz to, lici na onaj koji deca imaju kod kuce i pre nego sto krenu u vrtic, i onaj koji je aktuelan vikendom kod kuce, za vreme odmora , kod baka i deka, i sl...

Sta vi mislite, da li postoji mogucnost da se, mozda preko udruzenja Roditelj, ili nesto slicno, pokrene peticija Gradskom sekretarijatu za decju zastitu ili kome vec treba, da se to izmeni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je ovo jako interesantna tema!

Od septembra su i moja dva sina krenula u vrtic, i ne mogu da se pomirim sa tim rasporedom - u pitanju je vrtic u PU Cukarica, a kako sam se raspitivala, isti je tajming i na Opstini Rakovica: 08 dorucak, 10 uzina, 11:30 rucak, 14 uzina.

Suprugovo i moje radno vreme je do 17, sto znaci da cemo ih, kad i ja budem pocela da radim,uzimati tek u 18h. Strasno je da deca poslednji ozbiljan obrok imaju 6 i po sati pre toga... Uzina u 14 h i ostalo iz ranca im nece bas pomoci... Da ne pricamo da niko danas u svojoj porodici ne organizuje rucak u 11:30, tako da vikendom deca moraju da imaju potpuno drugaciji raspored...

Svaka cast Opstini Novi Beograd, koja je uskladila taj raspored sa radnim vremenom svih zaposlenih roditelja, i onih koji rade do 15 i onih koji rade do 17, to je vec mnogo pristojniji i realniji raspored, i uz to, lici na onaj koji deca imaju kod kuce i pre nego sto krenu u vrtic, i onaj koji je aktuelan vikendom kod kuce, za vreme odmora , kod baka i deka, i sl...

Sta vi mislite, da li postoji mogucnost da se, mozda preko udruzenja Roditelj, ili nesto slicno, pokrene peticija Gradskom sekretarijatu za decju zastitu ili kome vec treba, da se to izmeni?

Mozemo da pokusamo, jer kada sam pokrenula to pitanje na prvom roditeljskom, rekli su mi da je to vec dugo aktuelno pitanje ali da se nista ne menja, da deca bolje rucaju pre spavanja, jer posle budu uspavani i da kuhinja, koja je inace u sklopu vrtica, radi samo do 12h. Ovaj razlog za spavanje, mi je jedini logican i negde opravdan. Ali ne znam zasto, mislim da je ipak radno vreme kuhinje dominantni razlog!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tajming aktivnosti u vrtićima na Novom Beogradu

Дневни распоред

06.00 - 08.30Долазак и игра

08.30 - 09.00 Доручак

09.00 - 11.30 Усмерене активности

11.30 - 12.00 Ужина

12.00 - 14.00 Одмор и мирне актив.

14.30 - 15.00 Ручак

15.00 - 16.30 Усмер./слободне актив.

16.30 - 17.00 Воћна ужина

17.00 - 18.00 Игра и одлазак

Po meni je ovo ok tajming, što za igru, što obroke i spavanje. Iako nisam očekivala oni već sad (jaslena grupa) deci daju plastelin i vodene bojice (zbog motorike). Crtani im puste u vreme užine, da bi sedeli mirno za stolom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala gde da postavim pitanje tako da se izvinjavam ako sam OT.

Da li ima neko ko je vodio decu u jasle, vrtic malo kasnije tj. oko 10,11h?

Zanima me da li to dozvoljavaju u drzavnim vrticima ako neko zna slucajno ili je radio isto ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam znala gde da postavim pitanje tako da se izvinjavam ako sam OT.

Da li ima neko ko je vodio decu u jasle, vrtic malo kasnije tj. oko 10,11h?

Zanima me da li to dozvoljavaju u drzavnim vrticima ako neko zna slucajno ili je radio isto ?

Mislim da ne...jer je vrtić (tj. kapija) zaključan od 9-14h...mada za sve postoji dogovor. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tajming aktivnosti u vrtićima na Novom Beogradu

Дневни распоред

06.00 - 08.30Долазак и игра

08.30 - 09.00 Доручак

09.00 - 11.30 Усмерене активности

11.30 - 12.00 Ужина

12.00 - 14.00 Одмор и мирне актив.

14.30 - 15.00 Ручак

15.00 - 16.30 Усмер./слободне актив.

16.30 - 17.00 Воћна ужина

17.00 - 18.00 Игра и одлазак

Po meni je ovo ok tajming, što za igru, što obroke i spavanje. Iako nisam očekivala oni već sad (jaslena grupa) deci daju plastelin i vodene bojice (zbog motorike). Crtani im puste u vreme užine, da bi sedeli mirno za stolom.

Ovaj tajming je super...kod nas je sve zbrčkano od 8-14h...a od 14-18h nema nikakvih aktivnosti niti obroka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da ne...jer je vrtić (tj. kapija) zaključan od 9-14h...mada za sve postoji dogovor. :)

Hvala na odgovoru :) Uf valjda cemo se dogovoriti inace me nece vidjati svaki drugi dan po ceo dan sto mislim da je strasno jer je jos mali al valjda su normalni pa cemo se dogovoriti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.