Zabrane igranja sa odredjenom decom

odgovora

Objavljeno

Evo zanimljive temice. Naime, koleginica je zabranila detetu da se igra sa jednom devojcicom jer je ova tera da se igraju neke glupe igre i njena majka (koja je veoma prosta zena) stalno navraca kod nje, a jednostavno nemaju zajednicke teme. Imala sam iskustva sa time kada sam bila dete, mama mi je zabranila da se igram sa dve devojcice jer su stalno bile ostalu decu po ulici i terale nas da se igramo nekih opasnih igara. Kakve su danas-zahvalna sam majci sto me je drzala podalje od njih. Da li mislite da deci treba odredjivati drugove na taj nacin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka čast na temi.

Iskreno se nadam da neću biti u prilici da svom detetu uskraćujem druženje sa nekim drugim detetom a to ću postići ukoliko je naučim da sama bira sa kim treba da se druži.

vaskrsija i KruelaDeviL volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takve situacije deluju diskriminisuce, ali i ja sam za da se odrede neke granice. Ne trebaju druga deca da ispastaju zbog loseg vaspitanja drugih roditelja. Vrlo nezgodna situacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete sada ima 2 godine i sada uvidjam da mu neka deca njegovog uzrasta ne odgovaraju. Imali smo prilike da boravimo sa decom cije je vaspitanje sasvim drugacije ili je nacin na koji ih roditelji vaspitavaju drugaciji.

Sada, dok smo bili na moru, bila su dva decaka njegovog uzrasta koji su pokazivali poprilicnu agresiju prema Petru. Njih smo izbegavali. Sa druge strene, imamo par decaka ovde ciji se roditelji stalno deru na njih, cesto ih i biju. Ta deca i ti roditelji nisu nase drustvo jer samo prisustvo takvim stvarima je potresno za dete od 2 godine ili starije.

Da, imam nameru da uticem na druzenje svog deteta jer je u takvom uzrastu u kom ja inace 'serviram' druzenje. Ne moze on sam naci druga ili drugaricu, pa je i logicno da uticem na druzenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvu selekciju drugara mora napraviti roditelj da bi dete naucilo kako da u zivotu bira drustvo. Koliko god lepo zvucalo da sva deca treba zajedno da se igraju, mislim da je nemoguce u praksi. Nisu sva deca ista samim tim sto se ne rode u istoj sredini i ne dobijaju isto vaspitanje. Neki od njih jednostavno rastu u problematicne licnosti. Dete treba usmeravati da se druzi sa decom koja nisu preterano agresivna, i koja dobijaju slicno vaspitanje kao vase dete. Ne bih da budem pogresno shvacena, ali kulturoloski milje je jako bitan jer moja deca rastu u porodici gde se sa njima radi, gde nisu prepustena sama sebi, i gde uvek nadjemo vremena da se igramo sa njima. Dok recimo, jedino dete sa kojim svojoj deci ne dozvoljavam da se igraju, raste u jako imucnoj porodici, gde je majka krajnje nezainteresovana (provodi dosta vremena sa njim ali na potpuno pasivan nacin, samo fizicki je prisutna), a otac je retko sa njim, i to vreme koje provede sa njim mlati ga, vuce za usi i sl, a sve to sto mu fali kompenzuju tj pokusavaju da kompenzuju skupim poklonima. To dete je uvek ljuto, svadljivo i spremno na okrsaj. I naravno da cu uciti svoju decu da uvek u zivotu takve ljude izbegavaju...

KruelaDeviL voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvu selekciju drugara mora napraviti roditelj da bi dete naucilo kako da u zivotu bira drustvo. Koliko god lepo zvucalo da sva deca treba zajedno da se igraju, mislim da je nemoguce u praksi. Nisu sva deca ista samim tim sto se ne rode u istoj sredini i ne dobijaju isto vaspitanje. Neki od njih jednostavno rastu u problematicne licnosti. Dete treba usmeravati da se druzi sa decom koja nisu preterano agresivna, i koja dobijaju slicno vaspitanje kao vase dete. Ne bih da budem pogresno shvacena, ali kulturoloski milje je jako bitan jer moja deca rastu u porodici gde se sa njima radi, gde nisu prepustena sama sebi, i gde uvek nadjemo vremena da se igramo sa njima. Dok recimo, jedino dete sa kojim svojoj deci ne dozvoljavam da se igraju, raste u jako imucnoj porodici, gde je majka krajnje nezainteresovana (provodi dosta vremena sa njim ali na potpuno pasivan nacin, samo fizicki je prisutna), a otac je retko sa njim, i to vreme koje provede sa njim mlati ga, vuce za usi i sl, a sve to sto mu fali kompenzuju tj pokusavaju da kompenzuju skupim poklonima. To dete je uvek ljuto, svadljivo i spremno na okrsaj. I naravno da cu uciti svoju decu da uvek u zivotu takve ljude izbegavaju...

Vrlo dobro rečeno...složila bi se sa svakom reči ovde! Jako mi je bitno s kim se moja deca druže i pokušavam da im ukažem ko je 'dobar a ko ne'...pisala sam negde da se tek sada susrećem sa 'svakojakon' problemima po pitanju društva...Kod Miloš je najbolja situacia,deca su relativno dobra...kod Nikoline skoro isto...ali zato u razredu kod Anastasije ja katastrofa....tu vršim strogu selekciju i budem direktna (još uvek mogu)....p.s. jAnastasija je juče došla iz škole i pitala me je da li može sa drugaricom i njenom mamom na žurku u peni :angry::o . :blink: ..MOOOOOOOOOOLIM? Rekla sam joj ko sve tu dolazi...šta se radi...kako se radi...i da,hm, doooobro ću se pozabavaviti sa 'daljim druženjem' nje i te devojčice!!!!!!!!!!!!!!!!

KruelaDeviL voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vrlo skakljiva tema. Zabranila sam druzenje deci sa jednom devojcicom. Vaske. Njena mama uopste ne vodi racuna o tome. Smucilo mi se i stavila sam tacku na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veoma zeznuta tema....za sada nisam imala razloga da branim detetu da se igra sa nekim drugim detetom ( iako u okolini ima i dece cije mame imaju zavrsenu samo osnovnu skolu a ima i onih dr , ima siromasnih i dobrostijecih ),Ima i onih sa cijim mamama rado popijem kafu, a ima i onih sa cijim mamama nerazmenim cak ni ono " dobar dan". Desilo se da je neko dete nagovara na gluposti ali ja nisam zabranila da se igra sa tim detetom, vec sam joj objasnila da neslusa uvek druge i da razmisli svojom glavom da li je to u redu ili nije i naravno da mene pita. Evo primera : Bili smo kod jednih prijatelja i deca su se igrala u sobi, dolazi nase dete i kaze : " Mama, da li smem sa drugaricom da kroz prozor bacamo igracke? "... oni zive u zgradi na 2 spratu ja sam nju pitala sta ona misli, a ona mi odgovori " pa ne jer ih necemo imati, ali ona ih baca " u tom momentu njena drugarica je vec bacila par igracaka.... Znaci, ipak je moja skontala da to nesto nije bas u redu i dosla da me pita....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veoma zeznuta tema....za sada nisam imala razloga da branim detetu da se igra sa nekim drugim detetom ( iako u okolini ima i dece cije mame imaju zavrsenu samo osnovnu skolu a ima i onih dr , ima siromasnih i dobrostijecih ),Ima i onih sa cijim mamama rado popijem kafu, a ima i onih sa cijim mamama nerazmenim cak ni ono " dobar dan". Desilo se da je neko dete nagovara na gluposti ali ja nisam zabranila da se igra sa tim detetom, vec sam joj objasnila da neslusa uvek druge i da razmisli svojom glavom da li je to u redu ili nije i naravno da mene pita. Evo primera : Bili smo kod jednih prijatelja i deca su se igrala u sobi, dolazi nase dete i kaze : " Mama, da li smem sa drugaricom da kroz prozor bacamo igracke? "... oni zive u zgradi na 2 spratu ja sam nju pitala sta ona misli, a ona mi odgovori " pa ne jer ih necemo imati, ali ona ih baca " u tom momentu njena drugarica je vec bacila par igracaka.... Znaci, ipak je moja skontala da to nesto nije bas u redu i dosla da me pita....

I kod nas, ali meni nije to kriterijum, nego koliko se roditleji bave detetom i cemu ga uce. Ne podnosim kad neko kaze: sakrij uzece ti druga deca, ili kad mu dete vristi iz besa, a oni mu kazu: ma prebicu ja tog i tog koji te naljutio, umesto da mu ukazu na pravi nacin resenja problema, kako da pregovara i dogovara se. Normalno sve to se reflektuje na dete i ono je manje ili vise agresivno, socijalizovano itd.

To je vec lutrija, da li ce dete proceniti ili nece sta je ok a sta nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si.... ali cinjenica je da dete ne mozemo sacuvati od dece takvih roditelja, danas sutra ce krenuti u vrtic pa u skolu, ali treba im ukazati sta je u redu a sta nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost tako je. Ali sve nesto mislim, shvatice da ako se ja sklanjam od takvih ljudi i dece da nesto sa njima nije kako treba pa ce i one izbegavati one koji se slicno ponasaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost tako je. Ali sve nesto mislim, shvatice da ako se ja sklanjam od takvih ljudi i dece da nesto sa njima nije kako treba pa ce i one izbegavati one koji se slicno ponasaju.

Ja se nadam da cu i ja uspeti svojim primerom da dam detetu uzor kakvo treba da bira drustvo, ali ako ipak to ne bude tako, sigurno cu uticati na njegov izbor osoba za druzenje.

Meni nisu imali potrebe nikada da brane sa kim cu da se druzim jer sam imala vrlo visok kriterijum da bi mi se neko svideo za druzenje. Uvek sam se vodila onim - ako mi ne odgovara ne moram se druziti ni sa kim, ja imam sestru bliznakinju koja je uvek tu i bolja mi je ona od bilo koga drugog. Ali mojoj sestri bliznakijni vrlo je cesto bilo zabranjeno da se sa nekim druzi jer je uvek upadala u neko lose drustvo. Cak sam ja cesto bila ta koja je prijavljivala mami da nesto nije u redu sa sestrinim drustvom. Onda je mama razmatrala i ako bi primetila i ona da je drustvo nedovoljno dobro za nju branila joj je takvo druzenje. Sada mi je malo glupo sto sam to radila, ali drago mi je sto je moja sestra izrasla u jednu dobru osobu sto se sigurno ne bi desilo da je nastavljala ta pogresna druzenja...

Pitanje je samo kakvo ce moje dete biti, da li ce spadati u grupu u kojoj sam ja bila da je vrlo probirljivo za druzenje, ili ce spadati u grupu onih kao moja sestra da joj svako "drustvo" odgovara ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veoma nezahvalna tema ali i veoma korisna.

Vukasin je jos mali pa nema svrhe da mu objasnjavam sta je dobro a sta ne,ali vec sada sam pocela u korenu da sasecam druzenje u parkicu sa nekim mamama i decom.

Evo primer,juce prilazimo parkicu,ispred nas mama sa sinom od nekih tri godin on ide ulicom psuje,svadja se,kada nas je ugledao okrece se prema meni i Vukasinu i pocne da vice,da se kao svadja samnom,dosta ruznih reci,svasta pokazuje rukama..iz sve te njegove price shvatila sam da on u stavri imitira svoje roditelje i tako skontah u sustini u kakvoj porodici zivi..Njegova mama se izvinjava i kao ne zna sta da radi,on stalno tako i stalno se svadja sa drugima i ona prosto ne zna sta da radi sa njima,cak i vaspitacice u vrticu su joj rekle kako je mnogo nevaspitan .i tak u toj prici dosli do parkica,tamo se deca igraju i jos neki ljudi sede,a taj mali se popeo na neke stepenice pocne da se svadja sa svima u parkicu,da vice na sve,da psuje...ma strasno.E SA TAKVOM DECOM I SA TAKVIM RODITELJIMA kod mene je prica zavrsena i sigurno bih zabranila da se sutra mojje dete druzi sa takvom decom.

MIslim da smo mi roditelji ti koji treba da pokazemo(prvo nasim odnosom) sta je dobro a sta ne,dete je slika i prilika roditelja.Mnogo treba da radimo sa detetom,mnogo da pricamo,da se posvetimo i mislim da ce dete i samo na kraju shvatiti kakvo mu drustvo odgovara i da ce samo znati da napravi selekciju.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kao mala izbjegavala djecu koja psuju,kunu,svađaju se,jednostavno male agresorwe.U pravu si Violeta,mi smo ti koji ne moramo da im branimo sami će izbjegavati djecu koja se razlikuju od njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Veoma nezahvalna tema ali i veoma korisna.

Vukasin je jos mali pa nema svrhe da mu objasnjavam sta je dobro a sta ne,ali vec sada sam pocela u korenu da sasecam druzenje u parkicu sa nekim mamama i decom.

Evo primer,juce prilazimo parkicu,ispred nas mama sa sinom od nekih tri godin on ide ulicom psuje,svadja se,kada nas je ugledao okrece se prema meni i Vukasinu i pocne da vice,da se kao svadja samnom,dosta ruznih reci,svasta pokazuje rukama..iz sve te njegove price shvatila sam da on u stavri imitira svoje roditelje i tako skontah u sustini u kakvoj porodici zivi..Njegova mama se izvinjava i kao ne zna sta da radi,on stalno tako i stalno se svadja sa drugima i ona prosto ne zna sta da radi sa njima,cak i vaspitacice u vrticu su joj rekle kako je mnogo nevaspitan .i tak u toj prici dosli do parkica,tamo se deca igraju i jos neki ljudi sede,a taj mali se popeo na neke stepenice pocne da se svadja sa svima u parkicu,da vice na sve,da psuje...ma strasno.E SA TAKVOM DECOM I SA TAKVIM RODITELJIMA kod mene je prica zavrsena i sigurno bih zabranila da se sutra mojje dete druzi sa takvom decom.

MIslim da smo mi roditelji ti koji treba da pokazemo(prvo nasim odnosom) sta je dobro a sta ne,dete je slika i prilika roditelja.Mnogo treba da radimo sa detetom,mnogo da pricamo,da se posvetimo i mislim da ce dete i samo na kraju shvatiti kakvo mu drustvo odgovara i da ce samo znati da napravi selekciju.

Slazem se u potpunosti!

Mi smo ti koji treba da usmerimo decu,da im pokazemo kako i s kim.

Imam i ja primer u komsiluku gde se majka ne bavi decom,o njima brine prababa,jer ova jelte ne moze da postigne sve (bitnije joj je da ide po komsiluku). Deca su dobra,ali nije to to,smatram da deci treba roditelj. S druge strane,tu je jedna samohrana majka,sa zavrsenom osnovnom skolom,ali njeno dete je vaspitano i dobro.Pita za sve pre nego sto uzme ili uradi,dovoljno je samo da je pogleda i ona odmah staje sa glupiranjem. Objasnjava joj sta je dobro,sta ne,sta sme,a sta ne sme. Ja sa njom nemam zajednickih tema,osim dece,ali ako njeno dete nastavi da bude dobro i poslusno sigurno necu braniti cerki da se igra sa njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala drucaciji npr problem.Sa tom devojkom tj. zenom sam se ja druzila skoro svakodnevno od prvog dana trudnoce,manje vise smo se lepo slagale,imala svoje bubice al sam ja na to umela da zazmurim il kad uhvatim pogodan trenutak lepo kazem.Razlika medju decom nam je mesec dana nepunih,kao bebe sve bilo ok,al problemi nastaju oko njihovih god dana.,Njeno dete je imalo napada place,kasnije histerije,sve je moralo njoj da se ugodi,svaka igracka da,a moja devojcica je uvek bila povlacena uz komentar ti si dobrica,razumna daj joj.Dolazilo i tu do fizickih obracuna.Posle sam ja okrenula pricu kod mog deteta,ako te dira vrati joj,al to je malo teze islo.Bila sam bezobrazna pa sam uvek namestala da mi idemo kod njih,sto je ona u zadnje vreme primecivala,jer meni je bilo lakse kad vidim da se situacija zagreva ja se pokupim i idem kuci,a kad su one dolazile,ona je blazena pila kafu dok su devojke okretale kucu naopacke,ja svojoj kazem ,a tudjem detetu ne mogu,a ona ne reaguje.Zajedno idu i u zabaviste,to se tako vuklo god godinama.Igrom slucaja ja sam sa tom zenom prekinula neko prisno druzenje,sad smo samo na cao,cao.Sad ce polazak u zabaviste i mene opet muci kako ce sve to izgledati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da mislim kontrolisati s kim mi se dete druži, valjda ću ga prepustiti na milost i nemilost nevaspitane i agresivne dece. Tačno je da dete treba vaspitavati i usmeravati tako da i samo prepozna s kim se treba družiti a s kim ne, ali je činjenica da deci treba vremena da to nauče, a dotad ih druga deca mogu itekako maltretirati i iskorištavati, posebno ako su starija i fizički superiornija. Ukoliko primetim u blizini svog deteta drugo dete koje je se agresivno ponaša, automatski ću ga udaljiti iz tog društva ne samo zbog njegove bezbednosti, nego i zbog toga što ne želim da mi neko loše utiče na dete. Zna se da oni kad su mali vole svakoga da oponašaju i imitiraju, a loše stvari po pravilu prvo pokupe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako detetu od 4-5 godina (i starijem) mislite da zabranite da se igra sa nekim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.