''Crveno slovo''

odgovora

Objavljeno

Postujem crveno slovo,ali ne smatram da ne treba pospremiti kucu ili oprati sudove.Mada,ako je bas "veliki" svetac onda se trudim da sve zavrsim dan ranije (mislim na kucne poslove), a sudove ostavljam za sutra ili ih perem kasno uvece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postujem jako Crveno slovo cak i crno podebljano tad samo skuvam rucak i za svako crveno slovo idem u crkvu .....

:rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ateista tako da apsolutno ne obracam paznju na takve stvari, presrecna sam kad imam malo vremena da dovedem stvari u red jer je stalno atomsko stanje u kuci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema te sile koja bi me naterala da radim na svetac
Yora voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema te sile koja bi me naterala da radim na svetac

Nemoj da se naljutis, ne mislim nista lose... Nadam se da ce ta sila koja ce te naterati da radis i na crveno slovo biti beba i puna korpa neopranih pelena, u drugoj sobi puna korpa pelena za peglanje a muz kuka kako sutra nema sta da obuce na posao. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znate kako,meni je pomalo 'čudna' ta podela na poslove koje se rade ili nerade na svetac...mi smo vernici i ja i mm volimo da decu vaspitavano u duhu tradicije samim tim i vetre,vera nam dje odlične smernice,pogotovo mm kpoji vuče predivne uspomene iz detinjstva što se tiče svih naših verskih praznika,idemo u Crkvu kada osetimo potrebu,dakle ne 'nedeljom' i 'redovno',mada bi možda trebalo,skavimo Božić,slama mi je ispod trp.stola,farbamo jaja,slavimo Slavu,trudim se da učim da razumem zašto to sve radimo,mada i uživamo jer su svi ti praznici povod za okupljaje i smeh...e sada ja na svetac radim svakodnevne poslove,prosto moram jer nas je punokoja je razlika između pranja sudova i usisavanja...nekada su se ta 'pravila znala' na selu,kada na svetac nisu kopali ili uzimali iglu )šili,vezli9,nije se izlazilo navelike radove u njivu....nekako mi je malo 'čudno',striktno 'ne raditi na crv.slovo' a ovamo raditi svašta-nešto protivno veri...na pr.većina nas 'kuka' kada dođe Slava,a istu slavi,kako mora spremati,prati,umarati se..po meni je to veći 'greh' neg raditi svakodnevne poslove svaki dan......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao mna bas se slazem sa tobom,pogotovo ovo u vezi slave.Ali ja sam tako odgojena da kad je crveno slovo,ne mogu nista da radim,ne mogu i ne mogu.Ne ukljucujem masinu,ne perem,ne sijem,ne radim te specijalne poslove.Mada opet sve kontam,pa nije to kopanje,i to sto bi ukljucila ves masinu nije ne postovanje Svetca.Al nesto mi se ne da. :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se naljutis, ne mislim nista lose... Nadam se da ce ta sila koja ce te naterati da radis i na crveno slovo biti beba i puna korpa neopranih pelena, u drugoj sobi puna korpa pelena za peglanje a muz kuka kako sutra nema sta da obuce na posao. :rolleyes:

Ma taman posla da se ljutim,bas si mi postala simpaticna,nismo do sada(do spec. pitanja)nigde se sretale i razmenjivale postove,ali mislim da sam te koliko toliko skontala,tako da no sikiriki

Jao mna bas se slazem sa tobom,pogotovo ovo u vezi slave.Ali ja sam tako odgojena da kad je crveno slovo,ne mogu nista da radim,ne mogu i ne mogu.Ne ukljucujem masinu,ne perem,ne sijem,ne radim te specijalne poslove.Mada opet sve kontam,pa nije to kopanje,i to sto bi ukljucila ves masinu nije ne postovanje Svetca.Al nesto mi se ne da. :mellow:

Ja mislim da jeste,sad ti nemoj da se ljutis ja stvarno tako mislim,a isto tako i postujem i dbrugo misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna, nije vernik onaj ko ne izlazi iz crkve a ne veruje u "višu silu"...

Tako da to nije merodavno, merodavnije je ovo što poštujete i slavite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna, nije vernik onaj ko ne izlazi iz crkve a ne veruje u "višu silu"...

Tako da to nije merodavno, merodavnije je ovo što poštujete i slavite.

Upravo ja to rekoh u mom gornjem postu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja na crveno slovo nista ne radim.Nije svaki dan crveno slovo.Znaci nedeljom, velikim svetcima i na ognjenu Mariju-iako nije crveno slovo ne radim.Evo imam i dete i muza koji radi-svaki dan u kosulji(vojno lice) ali taj dan kada je crveno slovo jok :)

Ali naravno svako ima pravo na svoje misljenje i da radi kako misli da je najbolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne konzumiram religiju pa ni crvena slova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Традиција и вера су ослонац друштва, односно, смернице које треба (или не треба - према нахођењу) следити.

Из мог угла, то би изледало овако, не треба планирати неке посебне послове за велике празнике које имају црвено слово. Сви послови који се "затекну" за тај дан, нормално их треба урадити, а ако је могуће, требало би да се оде изјутра на литургију. После паљења свеће и молитве, многе се мисли "разбистре" па и све недоумице везане за рад на црвено слово.

Драго ми је да доста вас прати и поштује своју веру (било која да је, само искрено) а самим тим мислим да овом друштву има спаса.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja na crveno slovo ne radim poslove koje ne radim svaki dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudim se da ispoštujem crveno slovo. Vernik sam i to mi je bitno.

Kristina86 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na crveno slovo ili podebljano crno,kako kazu,ne radim nista sem uobicajenih poslova...tako sam vaspitana i tako i radim.mislim da nije o glavu da se nesto ne uradi (peglanje,pranje,sivenje..) taj jedan dan moze da se preskoci...pokusam da uradim sve sto mogu dan pre ali ako ne stignem...opusteno :)

M@r@ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne obraćam pažnju na crveno slovo što se tiče kućnih poslova i sličnih restrikcija, kad me neko ne bi podsetio ili edukovao, ne bih ni znala za pojedine praznike i njihov značaj. Npr. Ognjena Marija se nikad u mojoj kući nije pominjala. A kao kad je 2. avgust ne valja da se kupaš u otvorenim vodama -- meni to zvuči malo paganski. Šta je svetog Iliju briga da li ćemo se kupati u moru, neće valjda da nas udavi? ;)

Mašinu uključujemo kad je jeftina struja, tj. noću, a kaže moja baba da se dan završava kad izađu zvezde i da onda 'ističe' i mandat crvenog slova. Ali ja i nisam neka čistunica i domaćica pa verovatno nisam reper.

Moja majka smatra da je jako bitno da se mašina ne uključuje na cs i pridržava se neke svoje podele poslova (jedno može, drugo ne može... ne razumem se baš)... Ako mužu hitno treba košulja za posao (ponekad radi i nedeljom), naravno da ću mu ispeglati. Slažem se da higijenu životnog prostora treba održavati bez obzira na datum...

Neke žene su vernici a pritom dobro organizovane i vredne domaćice i lepo rasporede svoje kućne poslove tako da im crveno slovo taman dođe kao dan za odmor, ali ja radim kad šta dohvatim, kad šta treba da se uradi...

amorfati voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne postujem crveno slovo, radim kad sta stignem, a rucni rad je kod mene svakodnevan, bez obzira na crveno slovo, tako da mi se desavalo da i za Badnje vece radim neke vece porudzbine po celo vece i noc, pa za Bozic rano ujutru trcim po gradu kao sludjena da se nadjem sa musterijama da im urucim porudzbinu, zato sto su se kasno setili da zele nekoga da obraduju za Bozic nekim unikatnim predmetom.

Sto se kucnih poslova tice, ne bi mi bio problem da ih preskocim za ceveno slovo, ali porudzbine nikada ne odbijam koliko god veliki praznik bio jer je i ovako vreme krize i ne mogu da dozvolim da izgubim i ovako mali broj potencijalnih musterija i kupaca.

C*I*C*A*N*A i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.