Blizanačka trudnoća

odgovora

Objavljeno

Tako je i meni bilo,ali nekako sad kad pogledam bas mi brzo proslo :) a tek ovih 8 nedelja sto me jos ceka,bojim se da nista necu stici :)

Ma tako je,samo da one meni dovoljno porastu i da se rode zdrave a sve ce posle toga doci na svoje mesto samo :)

Jel ti to kontrola za double test?

Ja isto oteknem ali samo u stopalima,ako su ti i ruke i lice isto otekli mislim da bi trebala da obavestis doktora o tome,moj doktor mi je rekao da mu se ja javim ako pocnem bas da oticem tako da ne znam,a da smanjis unos soli?!

Divno za bebe,ti ces uskoro da brojis sitno :) a sta ti je rekao za carski? hoce li da ti zakazuje?

JA SAM BILA KOD DR I REKO DA TO NORMALNO ZATO STO SE DOVOLJNA KOLICINA VODE NE IZBACUJE JOS I TEZINA JA SAM SE POPRAVILA SKORO 23 KG SAMO KAD HODAM MI SPLANU A KAD SEDIM MI OTEKNU LICE UJUTRU I RUKE POSLE NE.KAD POCNEM DA SE ZNOJIM ODMAH MI SE OTOCI SPUSTE A SOLI KOLIKO TI NEKO BRANI TOLIKO UNOSIS GLEDAM DA SMANJIM DA GA UOPSTE NE KORISTIM DOSTA UNOSIM TECNOSTI,JESTE JOS MALO JOS DVE NEDELJE PA 9 MESEC,A ZA CARSKI NIJE MI REKO NISTA AKO SE OKRENU PR PUTEM ALI MI TOPLO PREPORUCUJE CARSKI ZBOG SIGURNOSTI BEBEA JA SAM PREDHODNA DVA PORADJAJA IMALA PR PUTEM A SADA ME HVATA PANIKA KAKO SE BLIZIMO KRAJU.KAZU KADA ZENA OTICE U TRUDNOCI ZBOG VISOKOG PRITISKA A JA USTVARI NIZI NEGO NORMALNO.BICE SVE OK.A DALI STE VI RADILI DOUBLE TEST?JA NISAM KOD MENE KAZE DR DA SE VECINOM RADI ZENAMA PREKO 30 GOD. <_< <_< :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni jako smeta vrucina,gotovo da ceo dan ne izlazim,ako nemoram,samo ujutru i uvece kad je prijatnije.Tebi je vec 33 nedelj,pa je sigurno tesko.Ponekad sa aktivni kiseonikom(sprej) poprskam noge,hladi i prija.Jos uvek neoticem,nisam ni u prethodne dve trudnoce(mada me tada nije kacilo leto).Idem na obicnu kontrolu.dr mi nije spominjao dabl test,mozda zato sto imam nepunih 29 god...videcu na kontroli. Pozdrav

JESTE TESKO,NI JA NISAM OTICALA SA PREDHODNE DVE TRUDNOCE A SA OVOJ ME I SNASLA VRUCINA SADA.NI MENI NISU SPOMINJALI DABL TEST TO SE KAZU RADI ZENI POSLE 30,MA ZAVISI OD DR NEKO TI DA DA RADIS NEKO NE,GLEDAM BAREM KOD NAS NA JUGU SRBIJE NEKO PANICI OKO TOGA PA MORA KAKO GENETIKA DA SE URADI,OVO ONO MA GLUPOSTI VISE NEMA VERA NI U KOGA.ALI BOG SAM OPRAVI TO DA SVE BUDE OK.SAMO NAPRED GURKAJ TE .........POZ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da sad ne prepricavam sta je dabl test,kopirala sam tekst sa bebca :)

Koliko znam dabl test nema veze sa godinama,ja imam 27 pa su mi radili,a takodje i mojim sestrama koje imaju 31 i 34 god,on se radi iz razloga navedenih u tekstu :) georgijedimitrije,posto ides u 13 nedelji na uz mislim da ce ti uraditi taj pregled,mada ko zna...

Šta su dabl i tripl testovi i kada se rade?

U 12. nedelji trudnoće radi se veoma važan ultrazvučni pregled na kojem lekar kontroliše koliki je nabor na vratu ploda, da li je prisutna nosna kost i između ostalog vrši se procena rizika od Daunovog sindroma.

Posle ovog pregleda, najbolje do 13 – 13,5 nedelje, treba uraditi Dabl test iz krvi trudnice.

Testom krvi meri se nivo prisutnosti tri hormona u majčinoj krvi (alfa-fetoprotein (AFP) i hormoni estriol i humani korionični gonadotropin (hCG)), koje označavaju eventualni rizik od hromozomskih anomalija.

Ukoliko lekar proceni da je potrebno, posle 15. nedelje radi se i Tripl test. Takođe ovaj test može da se radi i ako trudnica nije prethodno radila Dabl test.

Koliko su dabl i tripl test pouzdani?

Stepen pouzdanosti dabl testa koji se radi od 15. do 20. nedelje je 65 %, dok pouzdanost tripl testa, koji se radi u istom periodu iznosi 75 do 78 odsto.

Međutim, treba istaći da se pouzdanost testiranja povećala na 80 % pojavom ranog dabl testa, koji se radi u 12. nedelji trudnoće.

Šta pokazuju rezultati ovih testova?

Na osnovu ekspertskog ultrazvuka u 12. nedelji i dabl i tripl testa statistički se procenjuje ukupan rizik na Daunov sindrom, kao i druge hromozomske anomalije kod ploda, kao što su Edvardsov sindrom, SLO sindrom.

Ukoliko postoji velika verovatnoća da postoji hromozomopatija, tačnije ukoliko su rezultati tripl testa abnormalni, lekar će vam najverovatnije predložiti da uradite analizu plodove vode – amniocentezu, zbog brige od specifičnog genetičkog poremećaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,

da se predstavim ...i ja sam buduca mama blizanaca .Sada sam osamnaesta nedelja i neki dan jos uvek ne znamo tacno koja su kombinacija da li decaci i ili devojcice ili mesano.Videcemo verovatno sada u julu na sledecem ultrazvuku.Inace dugo nismo mogli da imamo decu i bili smo zimus na vto i uspela nam je.

Ja imam 35 god. i sto se tice analiza radila sam dabl test koji je bi sasvim ok .Moja dr nije bila za neke dalje analize jer kaze da nema potrebe ,zadovoljna je poslednjim uz i jedino sto mi je preporucila je da u radim u 24 do 26 nedelji fetalnu ehokardiografiju ili u prevodu uz bebinih srca .Nadamo se i tom dobrom uz,a inace trudnoca mi sada lepo prolazi.Sto se tice kilograma za sada sam nabacila 4 i zadovoljna sam.Mucnine i sve pratece pojave su prosle i sada mi se cini da imam energije za sve ljude oko sebe.Ponekad promena raspolozenja od plakanja do euforije ali to sve ide u trudnicki staz... :rolleyes:

Toliko od mene za ovo prvo javljanje pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,

da se predstavim ...i ja sam buduca mama blizanaca .Sada sam osamnaesta nedelja i neki dan jos uvek ne znamo tacno koja su kombinacija da li decaci i ili devojcice ili mesano.Videcemo verovatno sada u julu na sledecem ultrazvuku.Inace dugo nismo mogli da imamo decu i bili smo zimus na vto i uspela nam je.

Ja imam 35 god. i sto se tice analiza radila sam dabl test koji je bi sasvim ok .Moja dr nije bila za neke dalje analize jer kaze da nema potrebe ,zadovoljna je poslednjim uz i jedino sto mi je preporucila je da u radim u 24 do 26 nedelji fetalnu ehokardiografiju ili u prevodu uz bebinih srca .Nadamo se i tom dobrom uz,a inace trudnoca mi sada lepo prolazi.Sto se tice kilograma za sada sam nabacila 4 i zadovoljna sam.Mucnine i sve pratece pojave su prosle i sada mi se cini da imam energije za sve ljude oko sebe.Ponekad promena raspolozenja od plakanja do euforije ali to sve ide u trudnicki staz... :rolleyes:

Toliko od mene za ovo prvo javljanje pozz

Draga, dobro nam došla!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam pa se dopisujemo i druzimo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam pa se dopisujemo i druzimo :D

dobro nam dosla, pa se kuckamo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo, devojcice fino napreduju :wub: Gledaj da podizes noge sto cesce, mislim da postavis neki jastuk ispod njih kad lezis, i tako, zbog otoka.

Sto se tice terapije nisam te bas najbolje razumela, kako da nastavis da pijes a da ne koristis oralno !? Mislim, oralno je na usta, da tako kazem :))

da,da da nastavim oralno a ne vaginalno :) ovih dana brkam pojmove i lupam takve gluposti da svi oko mene padaju u nesvest od smeha :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,

da se predstavim ...i ja sam buduca mama blizanaca .Sada sam osamnaesta nedelja i neki dan jos uvek ne znamo tacno koja su kombinacija da li decaci i ili devojcice ili mesano.Videcemo verovatno sada u julu na sledecem ultrazvuku.Inace dugo nismo mogli da imamo decu i bili smo zimus na vto i uspela nam je.

Ja imam 35 god. i sto se tice analiza radila sam dabl test koji je bi sasvim ok .Moja dr nije bila za neke dalje analize jer kaze da nema potrebe ,zadovoljna je poslednjim uz i jedino sto mi je preporucila je da u radim u 24 do 26 nedelji fetalnu ehokardiografiju ili u prevodu uz bebinih srca .Nadamo se i tom dobrom uz,a inace trudnoca mi sada lepo prolazi.Sto se tice kilograma za sada sam nabacila 4 i zadovoljna sam.Mucnine i sve pratece pojave su prosle i sada mi se cini da imam energije za sve ljude oko sebe.Ponekad promena raspolozenja od plakanja do euforije ali to sve ide u trudnicki staz... :rolleyes:

Toliko od mene za ovo prvo javljanje pozz

Dobrodosla! :)

Super sto ti je tako lepa trudnoca,ja sam od pocetka stalno imala neke tegobe,tek sam skoro pocela da uzivam u trudnboci :)

ja sam od pocetka do sad nabacila 13kg :angry:

a za raspolozenja da ne pricam,svaki dan nova avantura za ukucane i mene :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da sad ne prepricavam sta je dabl test,kopirala sam tekst sa bebca :)

Koliko znam dabl test nema veze sa godinama,ja imam 27 pa su mi radili,a takodje i mojim sestrama koje imaju 31 i 34 god,on se radi iz razloga navedenih u tekstu :) georgijedimitrije,posto ides u 13 nedelji na uz mislim da ce ti uraditi taj pregled,mada ko zna...

Šta su dabl i tripl testovi i kada se rade?

U 12. nedelji trudnoće radi se veoma važan ultrazvučni pregled na kojem lekar kontroliše koliki je nabor na vratu ploda, da li je prisutna nosna kost i između ostalog vrši se procena rizika od Daunovog sindroma.

Posle ovog pregleda, najbolje do 13 – 13,5 nedelje, treba uraditi Dabl test iz krvi trudnice.

Testom krvi meri se nivo prisutnosti tri hormona u majčinoj krvi (alfa-fetoprotein (AFP) i hormoni estriol i humani korionični gonadotropin (hCG)), koje označavaju eventualni rizik od hromozomskih anomalija.

Ukoliko lekar proceni da je potrebno, posle 15. nedelje radi se i Tripl test. Takođe ovaj test može da se radi i ako trudnica nije prethodno radila Dabl test.

Koliko su dabl i tripl test pouzdani?

Stepen pouzdanosti dabl testa koji se radi od 15. do 20. nedelje je 65 %, dok pouzdanost tripl testa, koji se radi u istom periodu iznosi 75 do 78 odsto.

Međutim, treba istaći da se pouzdanost testiranja povećala na 80 % pojavom ranog dabl testa, koji se radi u 12. nedelji trudnoće.

Šta pokazuju rezultati ovih testova?

Na osnovu ekspertskog ultrazvuka u 12. nedelji i dabl i tripl testa statistički se procenjuje ukupan rizik na Daunov sindrom, kao i druge hromozomske anomalije kod ploda, kao što su Edvardsov sindrom, SLO sindrom.

Ukoliko postoji velika verovatnoća da postoji hromozomopatija, tačnije ukoliko su rezultati tripl testa abnormalni, lekar će vam najverovatnije predložiti da uradite analizu plodove vode – amniocentezu, zbog brige od specifičnog genetičkog poremećaja.

A da,da...u prethodne dve trudnoce...gledao je nabore na vratu sve je bilo ok i nisam nikakve dodatne testove,osim obicne analize krvi radila. Isti dr mi i sad vodi trudnocu,pa videcemo.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,

da se predstavim ...i ja sam buduca mama blizanaca .Sada sam osamnaesta nedelja i neki dan jos uvek ne znamo tacno koja su kombinacija da li decaci i ili devojcice ili mesano.Videcemo verovatno sada u julu na sledecem ultrazvuku.Inace dugo nismo mogli da imamo decu i bili smo zimus na vto i uspela nam je.

Ja imam 35 god. i sto se tice analiza radila sam dabl test koji je bi sasvim ok .Moja dr nije bila za neke dalje analize jer kaze da nema potrebe ,zadovoljna je poslednjim uz i jedino sto mi je preporucila je da u radim u 24 do 26 nedelji fetalnu ehokardiografiju ili u prevodu uz bebinih srca .Nadamo se i tom dobrom uz,a inace trudnoca mi sada lepo prolazi.Sto se tice kilograma za sada sam nabacila 4 i zadovoljna sam.Mucnine i sve pratece pojave su prosle i sada mi se cini da imam energije za sve ljude oko sebe.Ponekad promena raspolozenja od plakanja do euforije ali to sve ide u trudnicki staz... :rolleyes:

Toliko od mene za ovo prvo javljanje pozz

Dobro nam dosla!

Ja sam usla u 11 nedelju, stomacic se polako raste,a i dalje imam manje 1-2 kg nego pre trudnoce.Imala sam izrazene mucnine i p. koje su se nadam se smirile-konacno sam spojila 4 dana bez mucnine.Nesto bas i nemam apetit,ali verujem da ce uskoro :-)) . U prve 2 trudnoce sam se ugojila 14 kg,a sad cemo videti sa dve bebice :-)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro nam dosla!

Ja sam usla u 11 nedelju, stomacic se polako raste,a i dalje imam manje 1-2 kg nego pre trudnoce.Imala sam izrazene mucnine i p. koje su se nadam se smirile-konacno sam spojila 4 dana bez mucnine.Nesto bas i nemam apetit,ali verujem da ce uskoro :-)) . U prve 2 trudnoce sam se ugojila 14 kg,a sad cemo videti sa dve bebice :-)))

e sad mi je lakse ja sam takodje vec cetri dana bez mucnina pa sam se uprpala da nesto nije ok. Ja sam dodala dobrih 4kg sramota me doduse ja sam bila mrsavko i sad mi BMI ne prelazi 19 tako da se nadam da necu da odjednom postanem burence :( , ali sam sva otecena u rukama i nogama zbog progesterona. ljubac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao,

da se predstavim ...i ja sam buduca mama blizanaca .Sada sam osamnaesta nedelja i neki dan jos uvek ne znamo tacno koja su kombinacija da li decaci i ili devojcice ili mesano.Videcemo verovatno sada u julu na sledecem ultrazvuku.Inace dugo nismo mogli da imamo decu i bili smo zimus na vto i uspela nam je.

Ja imam 35 god. i sto se tice analiza radila sam dabl test koji je bi sasvim ok .Moja dr nije bila za neke dalje analize jer kaze da nema potrebe ,zadovoljna je poslednjim uz i jedino sto mi je preporucila je da u radim u 24 do 26 nedelji fetalnu ehokardiografiju ili u prevodu uz bebinih srca .Nadamo se i tom dobrom uz,a inace trudnoca mi sada lepo prolazi.Sto se tice kilograma za sada sam nabacila 4 i zadovoljna sam.Mucnine i sve pratece pojave su prosle i sada mi se cini da imam energije za sve ljude oko sebe.Ponekad promena raspolozenja od plakanja do euforije ali to sve ide u trudnicki staz... :rolleyes:

Toliko od mene za ovo prvo javljanje pozz

Bas nam je drago,super samo napred.Ja sam vec pri kraju 34 nedelja blizanacka ja nosim decaka i devojcicu,a trudnoca mi proletela za cas.I ja sam se tako osecala mislila sam da imam energije za sve ali kako smo blizi kraju sve teze.Ja sam se popravila 24 kg nesto na mene a vecinom kg je na stomaku.A sto se tice raspolozenja mene sve teralo na plakanju,imala sam dosta nervoze i isplacem se i gotovo.takvo je stanje :D . :rolleyes: Samo napred sve ce biti ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e sad mi je lakse ja sam takodje vec cetri dana bez mucnina pa sam se uprpala da nesto nije ok. Ja sam dodala dobrih 4kg sramota me doduse ja sam bila mrsavko i sad mi BMI ne prelazi 19 tako da se nadam da necu da odjednom postanem burence :( , ali sam sva otecena u rukama i nogama zbog progesterona. ljubac

:-)))) Tek sto sam napisala da nemam mucnine...otrcala sam do toaleta :-) ali dobro bar spojim 4 dana da je ok. Ipak su to dve bebe-vise plodove vode,veca tezina posteljice. Nakon porodjaja,kad sam dosla iz bolnice tacno 10 kg manje sam imala,a onih 4 ode vec u prve 2 nedelje.

Cmokic drugari :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:-)))) Tek sto sam napisala da nemam mucnine...otrcala sam do toaleta :-) ali dobro bar spojim 4 dana da je ok. Ipak su to dve bebe-vise plodove vode,veca tezina posteljice. Nakon porodjaja,kad sam dosla iz bolnice tacno 10 kg manje sam imala,a onih 4 ode vec u prve 2 nedelje.

Cmokic drugari :-*

I JA SAM DANAS SVA POKISLA POVRETILA SAM PAR PUTA ALI STA DA SE RADI, JA KAZEM NEKA SU ONI MENI ZIVI I ZDRAVI.A JA CU IZDRZATI :angry: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas me je videlo njih nekoliko posle duzeg vremena i kazu da sam se maaaaalo zaokruglila a ja po prvi put u zivotu uzivam u takvim komentarima i mislim se ehej narode pa pocinjem da licim na pravu trudnicu i takooooo...prekosutra idem na lekarsku komisiju pa onda za par dana na uz i tako polagano guramo ove nedelje.Inace sam od pocetka tj od vadjenja jajnih celija i vracanja embriona na bolovanju jer moja dr nije bila za to da radim.Kako kaze ajde da se potrudimo da sve uradimo kako treba :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas me je videlo njih nekoliko posle duzeg vremena i kazu da sam se maaaaalo zaokruglila a ja po prvi put u zivotu uzivam u takvim komentarima i mislim se ehej narode pa pocinjem da licim na pravu trudnicu i takooooo...prekosutra idem na lekarsku komisiju pa onda za par dana na uz i tako polagano guramo ove nedelje.Inace sam od pocetka tj od vadjenja jajnih celija i vracanja embriona na bolovanju jer moja dr nije bila za to da radim.Kako kaze ajde da se potrudimo da sve uradimo kako treba :D .

Ajde postavi nam tiker, da pratimo po nedeljama :):rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos kada bi znala da postavim to bi bilo super...

Ako sada ne uspem veceras cu da se pozabavim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos kada bi znala da postavim to bi bilo super...

Ako sada ne uspem veceras cu da se pozabavim ;)

Evo pomoći za tikere Kako postaviti tiker :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

xexexe danas je punih 11 nedelja polako ali sigurno guramoi ka dvanestoj, kad je moj cika dr reko da je sve mnogo lakse i bezbednije, jedva cekam da proguram ovaj period i da pocnem ko covek da uzivm u trudnoci :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas se osecam ko da me je brzi voz pregazio, glava mi puca muka mi je i imam vrtoglavicu uzas....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas se osecam ko da me je brzi voz pregazio, glava mi puca muka mi je i imam vrtoglavicu uzas....

Proveri pritisak, možda ti je pao, pojedi nešto slano i lezi i odmaraj...

Ako i imaš nešto da radiš - ostavi. Ako si zaposlena - zamoli da ideš kući i da legneš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas se osecam ko da me je brzi voz pregazio, glava mi puca muka mi je i imam vrtoglavicu uzas....

E i meni je danas nesto tezak dan <_< sva se osecam slomljeno,izgleda da je to od ovog vremena..a jos ove moje dve nikako da se nameste pa da legnemo i odmaramo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

CAO MAME KAKO STE DANAS?KAKO SE OSECATE JEL VRUCINE IMA I KOD VAS :blink: ?JA SE DOBRO OSECAM BILI SMO NA KONTROLU NA UZ,BEBE SU SADA TESKE JEDNA 1850 A DRUGA 1700.STO JE MENI VEOMA BITNO.BEBE SU KARLICNO TAKO DA MI DR TOPLO PREPORUCUJE CR JER JE MALA VEROVATNOCA DA SE OKRENU.IMAM MALI STRAH OD TOGA JER SU MI PRVE DVE PR PUTEM,ALI SAMO DA SVE BUDE DOBRO.VEC SE BLIZIMO KRAJU OJ JUCE SMO 34 NEDELJA.JEDVA CEKAM KADA CE I TAJ DAN DOCI A I MOJI SINOVI BROJE NE :) DELJE I DANE. :wub::rolleyes::D:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Proveri pritisak, možda ti je pao, pojedi nešto slano i lezi i odmaraj...

Ako i imaš nešto da radiš - ostavi. Ako si zaposlena - zamoli da ideš kući i da legneš :)

sreca pa sam na bolovanju inace danas bas nisam za nista sem za krevet, bolucka me stomak pa me i panika hvata jedva cekam 6.7. da odem na kontrolu. hvala ti puno :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.