Otkaz

odgovora

Objavljeno

Da li ste vi dobijali otkaz ili davali? Koji su bili razlozi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste vi dobijali otkaz ili davali? Koji su bili razlozi?

Do sad sam uvek ja davala, a razlog je bio prelazak u novu firmu i bolji posao :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja radim u firmi kod druga već dve godine. Zbog neplaćanja nekih stranaka a i prekida saradnje sa inostranom firmom, firma je pred gašenjem. Drug - direktor mi je danas naglasio da će uskoro do dodje da toga. Iskreno, očekivala sam, ali ne baš toliko brzo. Mislim da mi je ovo poslednji mesec u ovoj firmi. A ja nikad ranije nisam imala "prazan hod" izmedju poslova, a radim već 15 godina. Još uvek sam šokirana! Nisam spremna! Uglavnom sam ja davala otkaz jer sam prelazila na bolja radna mesta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dala sam otkaz iz vise razloga, poslodavac nije ispunjavao svoje obaveze ni prema meni ni prema drugima, a jos uvek nekkao radi. Ja sam se jos i preselila u drugu zemlju, tako da sam na pocetku i tek treba da se snadjem ovde na tom polju.

Nadam se da neces ostati bez posla, tj. da ces preci na novi brzo. Imas dugogodisnje iskustvo, valjda to nije izgubilo znacaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste vi dobijali otkaz ili davali? Koji su bili razlozi?

Dva puta sam ja dala otkaz, jednom sam dobila otkaz, ali ne jer sam loše radila, već su bili neki drugi razlozi u pitanju...i to sam dobila takav otkaz da kad se zaposlim onda da idem...tako da je bilo skroz korektno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje za drugarice knjigovodje :)

Dobila sam otkaz kao tehnološki višak. Na rešenju stoji da je Radnik nije hteo da primi otpremninu koja mu ppo zakonu sleduje!!!

E sad meni nije jasno, ja sam tu istu knjigovodju koja je pisala rešenje, pitala pre mesec dana da li ja imam pravo na otpremninu, rekla mi da nemam, da bi sad u rešenju stajalo da imam! Da li to znači da sam uzela otpremninu ne bi imala prava da uzmem naknadu ili to nije povezano i da li neko zna kolika je otpremnina, tj na osnovu čega se obračunava? Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje za drugarice knjigovodje :)

Dobila sam otkaz kao tehnološki višak. Na rešenju stoji da je Radnik nije hteo da primi otpremninu koja mu ppo zakonu sleduje!!!

E sad meni nije jasno, ja sam tu istu knjigovodju koja je pisala rešenje, pitala pre mesec dana da li ja imam pravo na otpremninu, rekla mi da nemam, da bi sad u rešenju stajalo da imam! Da li to znači da sam uzela otpremninu ne bi imala prava da uzmem naknadu ili to nije povezano i da li neko zna kolika je otpremnina, tj na osnovu čega se obračunava? Hvala!

Ja samo znam da se otpremnina računa za mesece upisanog staža.

I da ako dobiješ rečenje da si tehnološki višak, posle sa biroa primaš određeno vreme neku nadoknadu svakog meseca. I to zavisi koliko si bila prijavljena.

Što se tiče otkaza, iz prethodne sam otišla jer su kolegi i meni najavili da više ne mogu da nas plaćaju - propao je jedan veliki posao.

Brzo sam ovaj pronašla, nisam imala pauzu, i za taj prekid ne mogu da kažem ni da su meni otkazali, a ni ja njima.

Bila skroz fer situacija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste vi dobijali otkaz ili davali? Koji su bili razlozi?

Ovo mi je treci posao, prva dva sam sama napustila zbog tima a ovde radim vec 10 god i imam sve privilegije ( od biranja radnog vremena do procenta rada). Kad se iznerviram pretim otkazom, malo me smire i opet u krug...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedno pitanje za drugarice knjigovodje :)

Dobila sam otkaz kao tehnološki višak. Na rešenju stoji da je Radnik nije hteo da primi otpremninu koja mu ppo zakonu sleduje!!!

E sad meni nije jasno, ja sam tu istu knjigovodju koja je pisala rešenje, pitala pre mesec dana da li ja imam pravo na otpremninu, rekla mi da nemam, da bi sad u rešenju stajalo da imam! Da li to znači da sam uzela otpremninu ne bi imala prava da uzmem naknadu ili to nije povezano i da li neko zna kolika je otpremnina, tj na osnovu čega se obračunava? Hvala!

Imaš prava na otpremninu. Ne možeš da se odrekneš otpremnine.Kako da se obračunava, ne znam to znaju knjigovođe. Imaš pravo na naknadu iako si primila otpremninu.

Evo ovo će ti pomoći oko obračuna otpremnine

Član 158

Poslodavac je dužan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu člana 179. tačka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu.

Otpremnina ne može biti niža od trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu.

Ne potpisuj rešenje da nisi htela otpremninu, traži da ti je daju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam pitanje za nase drugarice koje se bave knjigovodstvom...

Da li se po clanu 158. zakona o radu gleda i prethodni radni staz ili samo staz u toj firmi gde dobijas otkaz kao tehnoloski visak?

Clan 158.

Poslodavac je duzan da pre otkaza ugovora o radu, u smislu

clana 179. tacka 9) ovog zakona, zaposlenom isplati otpremninu u visini

utvr|enoj opstim aktom ili ugovorom o radu.

Otpremnina ne moze biti niza od trecine zarade zaposlenog

za svaku navrsenu godinu rada u radnom odnosu.

Clan 159.

Zaradom u smislu clana 158. ovog zakona smatra se prosecna

mesecna zarada zaposlenog ispla}ena za posledwa tri meseca koja prethode

mesecu u kojem se isplacuje otpremnina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno nisam se susretala sa ovim u praksi ali čitajući zakon tumačim ga ovako

Prvo se izračuna BRUTO plata u zadnja tri meseca koju si primala kod trenutnog poslodavca. Deli se sa tri (da bi se dobio prosek).

Npr u jednom mesecu ti je bila 25000 u drugom mesecu 30000 a u trećem 35000. Radi se prosek = (25000+30000+35000)/3=30000 i ova cifra (30000din) će se deliti na 3 jer se u stvari isplaćuje TREĆINA prosečne zarade a ne cela zarada.

Izračuna se UKUPAN radni staž (dakle ne samo kod zadnjeg poslodavca već gde god si radila).

Npr ovde si radila 6god a kod nekog pre njegga 4 godine tako da ukupno to je 10 god.

I onda

10 god x 30000/3 = 100000din bi trebalo da iznosi visina nadoknade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad me je sokirao jedan slucaj, pa da vas pitam: Drugarica je radila u apoteci sa srednjom skolom dve godine da bi joj u nedelju gazda saopstio da joj je zadnji dan, znaci bez ikakve prethodne najave, otkaznog perioda, samo tako, iz cista mira. Bila je uredno prijavljena, nikakvih problema nije imala, bila je bas zadovoljna poslom a i poslodavac joj je povremeno dizao platu, imali su super odnos i sad odjednom otkaz!!!

Ima li ona ikakva prava, bar otkazni period, neka tuzba zbog naglog prekida radnog odnosa....? Moze li ona nesto da uradi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.