Narodni lekovi

odgovora

Objavljeno

Hajde da na ovoj temi dajemo recepte iz narodne medicine. Sta je dobro za kasalj,kijavicu,dijareju,povrede,rane,ukocenost...Ja uvek pre posezem za necim prirodnim pre uptrebe medikamenata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa tobom Baco,bravo za temu t2019.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za kasalj, caj od lista bokvice, za dijareju caj od lista dunje.

To sam se sad setila. Idemo dalje! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lice sam ocistila od bubuljica i jos uvek koristim tonik od Rosopasa ili Zmijinog mleka potopljenog 20-tak dana u komovoj rakiji,bolji lek za rane i bubuljice po meni ne postoji,a caj od te iste trave se koristi kod cisti i raznih drugih boljki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ovako,ja imam knjigu "1001 domaci lek" i fantasticna je,puna je prakticnih saveta.Pa da pocnemo.....

BRONHITIS (videh da se nazalost ovih dana pominjao na forumu)

samopomoc:

* kod akutnog bronhitisa nastojte da boravite u toplom i izbegavajte stres i stresne situacije

* prostorija u kojoj boravite mora da bude provetrena i vazduh ne sme da bude suv,stavite na radijator platno ili posudu sa vodom i dodajte u nju par kapi ulja od lavande

* ne koristite sredstva za smirenje i sredstva koja sadrze kofein. Ne suzdrzavajte se od kasljanja jer je nadrazaj na kasljanje bitan za izbacivanje slajma

*jedite hranu koja sadrzi vitamine A i C,izbegavajte da jedete beli secer i mlecne preradjevine

* cajevi od eukaliptusa (koristiti kao caj,kupku i za masazu),zove,podbela,ljubicice,jaglaca,majcine dusice - piti 4 soljice dnevno

* dnevno sto toplije i u manjim gutljajima: caj od hrena (20-30gr korena stavite u litru vode i ostavite da odstoji 12 sati)

* etericna ulja: borove iglice,eukaliptus,kamilica (inhalirati 2-3 puta dnevno),2-3 kapi ulja lavande ili pomorandze sa kasikom meda

* stavljati tople obloge na grudi i ledja,obloge od gline,ilovace stavljati na grudi,umotavanje noznih listova u obloge radi skidanja povisene telesne temperature

* kretati se sto vise na svezem vazduhu i disati punim plucima: akupresura

UPALA SINUSA (licno sa tim imam jako puno problema)

* parenje lica nad vrucom vodom sa dodatkom kamilice,eukaliptusa,bora,nakon kupke paziti da vam se lice naglo ne ohladi (ne izlagati se hladnoci)

* za umanjenje bolova,stavljajte naizmenicno hladne i tople obloge na nosnice,na bolno mesto stavljati obloge sa dodatkom lista kelja,trine ili gline

* cajevi za sprecavanje upale: kamilica,majcina dusica

* cesce umivanje naizmenicno u toploj i hladnoj vodi

* lecenje primenom plavog svetla

* akupresura i masaza

ima puno....pitajte sta vas interesuje....trazim i pisem o'ma ;)

bojanans voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco...svaka čast za temu, mnogo mi se sviđa...

Uglavnom se najčešće "služim" narodnim lijekovima...

Npr: za upalu sinusa koristim hren...inhalacije i konzumiranje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sinuse je dobra inhalacija biljkom cuvarkuca.Inace ova biljcica je dobra za jos mnoge stvari npr bol u uhu,rane... Jako se lako odgaja takoreci divlja je,da je zabodes naopako iznikla bi.

Drago mi je da vam se svidja tema :)

Dajte neki recept za kasalj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to za cuvarkucu izprobah i izgleda da stvarno deluje.Sipala sam detetu u uho kada smo sumnjali na upalu i dete prestade da boli.I posto nema pravila koliko se moze sipati ja cu zasigurno nastaviti da primenjujem svaki put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kasalj :

- karamelizovano mleko

- rendani beli luk (ili seckani) u malo pavlake ili jogurta

- caj od belog sleza

- prijkin recept - kasicica maslinovog ulja,kasicica meda i kasicica limunovog soka 3-4 puta dnevno po kasicicu

- luk i med (pitati Mnu za detalje :P )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dajte neki recept za kasalj.

Upravo sam Emiliji istopila koziji loj i natopila ga na lanenu krpu i stavila na grudi... Pa... videćemo da li ima efekta.

Provereno što znam da ima efekta je čaj od luka. Stavi se pola glavice opranog ali ne oljušćenog luka i staviti da provri. Iscediti limun i dodati med kako bi šmek bio koliko-toliko prihvatljiv. Dva dana ove terapije završava problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vjerovali ili ne, isprobano, Ani sam skinula bradavice

Od bijelog luka napraviti kapicu na bradavicu i zaviti zavojem da stoji preko noći. Ujutru skinuti i nakon 20-ak dana se osuši

Ja sam Ani satvila samo na jednu a osučile su se i ove koje su bile pored.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na receptima za kasalj. Jana rice,danas nam je bio dan za umiranje,nadam se da ce nam noc biti mirnija nego prethodna.Ima neverovatne napade suvog kaslja. OT. Ana znam za foru sa lojem,samo sto mi stavljamo ovciji - to imamo - ili gusciju mast. To cu uraditi sutra jer smo veceras kod mojih na nocenju - bili kod dr .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jabukovo sirce-prebogato kalijumom,unistava stetne bakterije u probavnom traktu.

U kombinaciji sa medom jaca sluzokozu grla,ddobar je za cirkulaciju i jaca organizam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam na receptima za kasalj. Jana rice,danas nam je bio dan za umiranje,nadam se da ce nam noc biti mirnija nego prethodna.Ima neverovatne napade suvog kaslja. OT. Ana znam za foru sa lojem,samo sto mi stavljamo ovciji - to imamo - ili gusciju mast. To cu uraditi sutra jer smo veceras kod mojih na nocenju - bili kod dr .

Mi stavljamo zeciji loj :rolleyes: Inace super tema...

Ima li neko kakav narodni lek za eserihiju ?

Da li postoji nesto drugo sem cajeva, posto moja cerkica nece da ih okusi? Pokusavala sam na sve moguce nacine da je prevarim, ali bez uspeha....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi stavljamo zeciji loj :rolleyes: Inace super tema...

Ima li neko kakav narodni lek za eserihiju ?

Da li postoji nesto drugo sem cajeva, posto moja cerkica nece da ih okusi? Pokusavala sam na sve moguce nacine da je prevarim, ali bez uspeha....

Kupi joj kandiranu brusnicu u zdravoj hrani i neka to jede.Naš Andrija to jede baš mu se sviđa a odlicna je za lečenje ešerihije.

Za jake bolove u ušima kad vam ni čuvarkuća ne pomaže tu je orah.

Iscediti iz oraha orahovo ulje i staviti par kapi u uvo,provereno dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Šta sam danas čula za kalcijum!

Uglavnom, ljusku od jajeta staviti u čašu i preliti sokom od jednog limuna, stoji preko noći i ujutro popiti to...kažu da ljuska od jajeta pusti dosta kalcija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Comi, hvala na savetu. Sigurno cemo probati, tj. nadam se da ce moja cerka hteti.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod kandirane brusnice je nezgodno jer ima šećera, a kod infekcija treba izbaciti šećer potpuno, pa čak i voće ako je infekcija jaka.

Za smirivanje kašlja: bokvica, timijan, anis, nana, šerbet

Za rastvaranja sekreta i iskašljavanje: podbel, beli, crni slez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde da na ovoj temi dajemo recepte iz narodne medicine. Sta je dobro za kasalj,kijavicu,dijareju,povrede,rane,ukocenost...Ja uvek pre posezem za necim prirodnim pre uptrebe medikamenata.

Ja tek sada videh ovu temu :unsure: ...bravo Baco!!!!!!!

evo ga 'čarobni lek' što mija drugarica kaže,a 'radi radnju' barem kod moje dečice:crni luk iseći na nekoliko delova(uopšte nije bitno koliko,2-3-4--) i preliti sa kašikom do dve (naravno drvenom ili plastičnom) domaćeg meda,sačekati barem 2-3 sata da luk pusti sok (ja ga ostavim i preko noći)...obično u taj isceđeni lukov sirup nacedim pomorandzu i dajem detetu 2-3 kašike 2-3 puta dnevno...ovo nas je bukvalno spašavlo da 'prespavamo noć'....e sada treba biti uporan i davati ga detetu koliko je potrebno, 2-3-4 dana,em smiruje kašalj em 'radi' na imunitetu :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna ovo je odlicno,a posto je usput i slatko mislim da ce proci kod Jane.Baksuz mali,bas kad treba da pije vise tecnosti odbija sve zivo i caj,limumadu,vodi pa cak i sok koji joj je inace ogranicen. Da vas pitam za maticni mlec. Da li neka daje svom detetu,od kog uzrasta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna ovo je odlicno,a posto je usput i slatko mislim da ce proci kod Jane.Baksuz mali,bas kad treba da pije vise tecnosti odbija sve zivo i caj,limumadu,vodi pa cak i sok koji joj je inace ogranicen. Da vas pitam za maticni mlec. Da li neka daje svom detetu,od kog uzrasta?

Da, od godinu dana povremeno mu dajem. Ima da se kupi čist liofilizovani matični mleč u apoteci. Pročitam dozu za odraslog, pa shodno otprilike njegovoj kižali odredim dozu. Uglavnom sam mu davala jednom ujutru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za ORL infekcije-čen belog luka, otseći vrh i staviti u uho, zalepiti flasterom da ne ispadne. Ako je čen veći, preseći ga na pola uzduž...

Za kašalj, koristim nešto slično kao Mna mama-izdubim crni luk i u njega sipam med, odstoji preko noći i dajem po kašičicu dnevno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, od godinu dana povremeno mu dajem. Ima da se kupi čist liofilizovani matični mleč u apoteci. Pročitam dozu za odraslog, pa shodno otprilike njegovoj kižali odredim dozu. Uglavnom sam mu davala jednom ujutru.

Hvala. Trazila sam po apotekama i kada bih rekla kojeg je uzrasta dete svi su se zgrazavali,kao mala je pre trece godine nista.Dajem joj propolis,pa ne znam da li ima potrebe i za maticnim mlecom? Ili kombinacija ta dva,moze li se preterati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za regulaciju rada stitne zlezde pomoci ce med sa zelenim orascicima. Ima da se kupi u zdravoj hrani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja znam jedan interesantan sirup za smirivanje kašlja koji je meni mama pravila kad sam bila mala a pravi ga i sad kad sam velika :rolleyes: ovako: u manjoj posudi treba 200 gr šećera se uprži tj da se otopi a onda se nalije 2dl vode. Kad se sve to lepo otopi i sjedini da nema grudvica doda se 1 supena kašika žalfije (može se naći pakovanje žalfije kao za čaj u svim apotekama) i 5-6 listova lorbera tj lovora. Kad se to sve lapo sjedini, opet da ne bude grudvica, poklopiti i ostaviti da odstoji 2 sata. Kad odstoji procediti i sipati u malu flašicu od soka. Sirup se pije po potrebi mada moja preporuka je 3x na dan bilo da ste veliki ili mali, mada neškodi i da se češće pije ;) poboljšanje se vidi već naredni dan, super je stvar. Za iskašljavanje je bila kombimacija ovog sirupa i "mast na krpu", ugreje se malo masti i stavi na krpu i pred spavanje, tačnije kad se legne u krevet ta krpa se stavlja na grudni koš i sa njom se i prespava. To se ponavlja nekih 4-5 dana. Naravno mast se ne ugreje do te mera da treba da se naprave opekotine, nego je cilj da se pluća ugreju i da se taj šlajm odlepi sa istih, tada se mnogo lakše iskašlje... :) Ja sam sve ovo koristila kao klinka i svima rado preporučujem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.