Narodni lekovi

odgovora

Objavljeno

Da li ste čule za SREMUŠ,ako niste evo nekih podataka.

divlji beli luk, sremuš, srijemuš, cremboš, medveđi luk, a zovu ga i "ubica otrova".

Sremuš je posle snega prvi koji je u stanju da ,,remontuje'' ljudsko telo, jer fantastičnom brzinom organizam čisti od štetnih materija. U sebi sadrži obilje eteričnih ulja, vredne mineralne soli, šećer, vitamin C, karotin, belančevine, masti i alicin - kao glavni sastojak.

Blagotvoran je kod oboljenja: arterioskleroze, povišenog krvnog pritiska, bolesti jetre, pluća, pri čišćelju rana, želuca i creva... pa onda ne čudi što je Johan Kunzle, sveštenik i pobornik lečenja biljem za njega rekao:

"Ni jedna biljka na zemlji nije tako delotvorna za čišćenje želuca, creva, krvi, kao divlji luk. Večito bolesni ljudi... skrofulozni i bledunjavi, trebalo bi da divlji luk cene kao zlato. Mladi ljudi cvetali bi kao ruže i razvijali se kao jele na suncu..."

Provereno dobro,ja i moja porodica ga svakog proleća jedemo kao blesavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se zove Crijemoš...i često ga konzumiramo(samo vikendom)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da izuzetna biljka,mi ga stavljamo u salate,a negde ga ljudi beru za prodaju ustanovama koje priozvode lekove i meleme. :) Kod nas se zove Crembus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicna tema!

Caj za koncentraciju, kome treba prilikom ucenja ili posla, u vrelo mleko stvaiti prstohvat zalfije, da odstoji kao klasican caj, pa procediti i popiti, moze sa secerom.

Neobican je ukus, ali pomaze, provereno.

Za pocetne upale grla koristim Propolis kapi, kupljene kod medara, ubijaju (izmedju ostalog) ono grozno peckanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cremus uredno beremo sada... sezona je. Lepo, Comi, sto si ga spomenuo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zamolila bih malog veseljaka da mi pomogne malo u vezi "zmijinog mlijeka"???

do sada nisam cula za to,sta je to???

ne vjerujem da se i zmije muzu... :P

Ne draga ne muzu se jos uvek....mada ko zna od ove radijacije sta ce biti :blink:

U nekim mestima tako nazivaju Rosopas ili Rusa ili Zmijino mleko

e5-Chelid.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo jedan narodni lek za dobar sex :lol:

kasicica meda plus saka kiirikija ili oraha.malo odlicnog raspolozenja par treptaja okicama i to je to :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo...moram i ja dati komentar. Ih koliko sam se nabrala ove biljke, odnosno imala sam mnogo odvratnih i manje odvratnih bradavica koje sam skidala ovom čudnovatom travkom.

Uglavnom raste blizu kamenitog područja, odnosno starih zgrada i sl. ima je i u okruženju živica...ispušta žut sirup koji se tri puta dnevno maže na bradavice...

Za nekih 15-tak dana se skroz sasuše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za poboljsanje krvne slike:

u veliku solju mleka,razmutiti kasicicu meda i kakao.

Jako delotvorno,preporucio mi je jedan stari doktor jos u trudnoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste čule za SREMUŠ,ako niste evo nekih podataka.

divlji beli luk, sremuš, srijemuš, cremboš, medveđi luk, a zovu ga i "ubica otrova".

Sremuš je posle snega prvi koji je u stanju da ,,remontuje'' ljudsko telo, jer fantastičnom brzinom organizam čisti od štetnih materija. U sebi sadrži obilje eteričnih ulja, vredne mineralne soli, šećer, vitamin C, karotin, belančevine, masti i alicin - kao glavni sastojak.

Blagotvoran je kod oboljenja: arterioskleroze, povišenog krvnog pritiska, bolesti jetre, pluća, pri čišćelju rana, želuca i creva... pa onda ne čudi što je Johan Kunzle, sveštenik i pobornik lečenja biljem za njega rekao:

"Ni jedna biljka na zemlji nije tako delotvorna za čišćenje želuca, creva, krvi, kao divlji luk. Večito bolesni ljudi... skrofulozni i bledunjavi, trebalo bi da divlji luk cene kao zlato. Mladi ljudi cvetali bi kao ruže i razvijali se kao jele na suncu..."

Provereno dobro,ja i moja porodica ga svakog proleća jedemo kao blesavi.

Kako izgleda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo kako izgleda sremuš,tek sam sad video da si me pitala.

dfz-images.jpg

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikad pravile ili koristile med od maslačka?

Odličan je za decu,za izbacivalje šlajma i za iskašljavanje.

Pravi se lako i isprobano pomaže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Comi nikad cula. Kako se pravi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mama je to pravila, i baš je delotvoran :) A i ukusan :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja mama je pravila kad smo bili mali...ali meni se baš i nije nešto sviđao ukus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Comi nikad cula. Kako se pravi?

400 cvetova maslačka,1 limun 1 pomorandža i 1,5 kg šećera.

Maslačak,limun i pomorandžu iseci na četvrtine i kuvati da ključa desetak minuta.Ostaviti da odstoji 24h,onda sve procediti,u sok sipati šećer pa kuvati do gustine meda.

U toku kuvanja mešati povremeno i proveravati gustinu.Čim se primeti malo gušće izvadite malo na tacnicu i sacekate minut dva da se ohladi i proverite gustinu,pošto je onako u šerpi teško provaliti.Ako ostane duže da se kuva onda može da se karamelizuje kad se ohladi.

Sipati u tegle i uzimati tri puta dnevno po kašičicu.Ne preporučuje se konzumiranje u velikoj količini.

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Comi. Bas cu napraviti, sad bar ima maslacka. Nego recimi u koliko vode se kuva maslacak, pomorandza i limun?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Comi. Bas cu napraviti, sad bar ima maslacka. Nego recimi u koliko vode se kuva maslacak, pomorandza i limun?

U jednoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćomi...pretpostavljam da je Baca pitala u kojoj količini vode, što i mene zanima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćomi...pretpostavljam da je Baca pitala u kojoj količini vode, što i mene zanima?

A nisam skontao pitanje. U 1,5 litara vode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Comi i hvala Filipa - volim kad se razumemo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Једна моја покојна прабака-тетка, била је траварка и имала је доста неких тако лекова, на жалост, она то изгледа није писала а и ако јесте ко зна где је то. Ја се сећам једног "лека" за киселину у желудцу, као добро је и за чир, НЕ ЗНАМ КОЛИКО ЈЕ ТАЧНО, нисам никада пробао али звучи логично.

Ујутру на празан желудац попије се НЕ РАЗМУЋЕНО БЕЛАНЦЕ, и то је као то... Звучи логично, можда створи неки "филм" и обложи желудац и црева, а опет, не мора да значи... Не кошта много да се проба :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

gde su moji recepti... :blink:

:( :( :( :( :(

Jel moram da ih ponovo pišem?

Oću ako treba - samo da sad nađem malo vremena, trenutno sam na poslu, pa je malo zgužva-no :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Zapamtili smo mi to Ivančice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.