Otkaz nakon porodiljskog

odgovora

Objavljeno

gleda se po broju radnih dana.

od 25.12. do 31.12.2010. bilo je 5 radnih dana (u decembru je ukupno bilo 23 radna dana)

19704/23= 856,695652 je dnevnica * 5 dana = 4283,478 din je 100%....

2.784 din 65%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno,ja sam racunala po danima i po satima, ali nisam znala sta je ispravno. Moram ponovo da proveravan isplate mog poslodavca.

No, da se ipak vratim i na temu, danas se setih jos jednog slucaja. Dok sam trazila posao, krenula sam sa probnim radom u jednoj apoteci, vlasnik je zena i majka dvoje dece. Radnika je po konkursu trazila na godinu dana, jer joj radnica odlazi na odrzavanje trudnoce. Nakon par dana rada ona meni kaze da radnika ustvari ne trazi na godinu dana, vec za stalno, jer ce dati otkaz nakon bolovanja prethodnoj. Razlog joj je to sto je devojci bila trudnoca zaredom u kratkom vremenskom intervalu, ona ne zeli neposvecenog radnika. Kasnije sam se i posvadjala sa njom oko druge stvari te sam je napustila.

Ne pitam se vise kako te zene mogu dati otkaz na taj nacin, pitam se gde se izgubise zakoni u nasoj zemlji?! Treba trudnice i porodilje da organizuju strajk i traze svoja prava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tako ce biti sve dok se vecina trudnica/porodilja ne bude oglasavala po sudovima, a to ce biti na sveti nikad jer, osim toga sto se zene boje i to s razlogom sta ce im biti s poslovima, i zbog toga sto je ovde i inace kultura protesta i socijalna osvescenost jako niska, ima i jos dodatni razlog a to je da se sveze porodjena a narocito trudna zena nece baviti ovakvim stvarima. Naprotiv, klonice se toga jer je izvor dodatnog stresa. I zato je to tako, i bice sve dok ostane na zenama da isteruju pravdu i dok ne postoji nikakav mehanizam kontrole sa strane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li pomoć!

Ako je porodiljsko bilo 18.000 i dobijem otkaz kao višak kolika će biti nadoknada sa biroa za nezaposlene? Cifra mi treba onako otprilike.

Pošto će 90% tako da bude. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li pomoć!

Ako je porodiljsko bilo 18.000 i dobijem otkaz kao višak kolika će biti nadoknada sa biroa za nezaposlene? Cifra mi treba onako otprilike.

Pošto će 90% tako da bude. :(

I nadoknada sa biroa ce ti biti, otprilike, tolika,jer je to cifra zagarantovanog minimalca.Jedino sto ces na, kontu radnog staza,nadoknadu dobijati 3 ili 6 meseci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I nadoknada sa biroa ce ti biti, otprilike, tolika,jer je to cifra zagarantovanog minimalca.Jedino sto ces na, kontu radnog staza,nadoknadu dobijati 3 ili 6 meseci!

Hvala na odgovoru!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

I ja radim u prosveti, mijenjala sam jednu koleginicu od aprila prosle godine. Ona je bila na trudnickom a kasnije i na porodiljskom bolovanju sve do 14.o6.11.

Ja sam se porodila u februaru ove godine i otisla na porodiljsko, koje mi je nazalost prekinuto njenim vracanjem.

Interesuje me kakav je zakon po ovom pitanju? Ima li zena pravo na porodiljsko od godinu dana bez obzira na sve?

Ili joj se ukida onda kad, kao u mom slucaju,koleginica koju je mijenjala vrati sa bolovanja?

Hvala unaprijed!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao svima,

I ja radim u prosveti, mijenjala sam jednu koleginicu od aprila prosle godine. Ona je bila na trudnickom a kasnije i na porodiljskom bolovanju sve do 14.o6.11.

Ja sam se porodila u februaru ove godine i otisla na porodiljsko, koje mi je nazalost prekinuto njenim vracanjem.

Interesuje me kakav je zakon po ovom pitanju? Ima li zena pravo na porodiljsko od godinu dana bez obzira na sve?

Ili joj se ukida onda kad, kao u mom slucaju,koleginica koju je mijenjala vrati sa bolovanja?

Hvala unaprijed!

Koliko znam, nemaš prava na porodiljsko od godinu dana :( . Na ugovoru ti je pisalo da si zaposlena do povratka radnice sa bolovanja - njenim povratkom ti je istekao ugovor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, je na žalost upravu. Prošla sam kroz istu priču.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam puno!

Bila sam u dilemi, ljudi su mi govorili da mozda imam pravo na to porodiljsko do kraja,kao bilo je tako po starom zakonu bla bla...mada sam ja znala da to nije istina.

Sad mi je lakse...hvala jos jednom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da kazem da u nasoj upravi uopste nemamo problema sa tim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isteklo mi je porodiljsko,sad koristim proslogodisnji odmor,a nakon njega verovatno dobijam otkaz. Zanima me ta nadoknada sa biroa,da li moraju da me otpuste kao tehnoloski visak da bih je dobila,i koliko meseci se prima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isteklo mi je porodiljsko,sad koristim proslogodisnji odmor,a nakon njega verovatno dobijam otkaz. Zanima me ta nadoknada sa biroa,da li moraju da me otpuste kao tehnoloski visak da bih je dobila,i koliko meseci se prima?

Baš mi je žao što će tak oda bude. Što se tiče biroa, najbolje da proveriš sa njima u firmi ili neko ko je knjigovođa, ali mislim da ide ovako kako si napisala - daju ti rešenje da si teh. višak ideš na biro i tamo ti u zavisnosti od ukupnog staža daju nadoknadu nekoliko meseci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isteklo mi je porodiljsko,sad koristim proslogodisnji odmor,a nakon njega verovatno dobijam otkaz. Zanima me ta nadoknada sa biroa,da li moraju da me otpuste kao tehnoloski visak da bih je dobila,i koliko meseci se prima?

Da da... daju ti rešenje o otkazu, razlog otkaza treba da bude da nemaju potrebe za tvojim radnim mestom više.... odmah im tražiš prosek poslednjih valjda 6 ili 3 plate, nisam sigurna i sa svim tim ideš na biro.. i parice budu za oko mesečak dana... možda dva ako kasni rešenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isteklo mi je porodiljsko,sad koristim proslogodisnji odmor,a nakon njega verovatno dobijam otkaz. Zanima me ta nadoknada sa biroa,da li moraju da me otpuste kao tehnoloski visak da bih je dobila,i koliko meseci se prima?

tako je bilo kod mene.dobila sam otkaz cim mi se zavrsilo porodiljsko.nisam stigla ni da otvorim trudnicko za drugo.objasnjenje na moje mesto mogu da prime nekog ko ce im biti od koristi i koga mogu da prijave.dobila sam resenje o tehnoloskom visku sa tim tisla na biro i tamo su mi rekli sta moram jos da donesem.ja sam tu nadoknadu primala godinu dana od prekida rada.ali pazi cim stupi na snagu otkaz imas valjda for jos dve nedelje ili tako nesto zaboravila sam tacno,znam i da su me tu zeznuli jer sam slucajno otisla tamo i saznala da vise nisam prijavljena kod njih.kada sam se na birou raspitala za to postoji taj period od nekoliko dana do kad mozes da podnese te papire za to,ne vazi ti ni zdravstvena knjizicz ni za tebe ni za dete ako je preko tebe.ove budale su me pustile da verujem da je sa knjizicama sve ok dok im ne istekne datum vazenja,ali to nije tacno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je 30 dana rok da se podnese zahtev na birou... ali svakako treba proveriti...

Blesava pa zar ti nisu na birou dali i knjižicu? meni subodmah i to dali... tj. one neke obrasce pa ja sa njim uzela knjižicu...

e da, kad ti istekne nadoknada onda otvoriš bolovanje 30 dana i produžiš za još jedan mesec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako je bilo kod mene.dobila sam otkaz cim mi se zavrsilo porodiljsko.nisam stigla ni da otvorim trudnicko za drugo.objasnjenje na moje mesto mogu da prime nekog ko ce im biti od koristi i koga mogu da prijave.dobila sam resenje o tehnoloskom visku sa tim tisla na biro i tamo su mi rekli sta moram jos da donesem.ja sam tu nadoknadu primala godinu dana od prekida rada.ali pazi cim stupi na snagu otkaz imas valjda for jos dve nedelje ili tako nesto zaboravila sam tacno,znam i da su me tu zeznuli jer sam slucajno otisla tamo i saznala da vise nisam prijavljena kod njih.kada sam se na birou raspitala za to postoji taj period od nekoliko dana do kad mozes da podnese te papire za to,ne vazi ti ni zdravstvena knjizicz ni za tebe ni za dete ako je preko tebe.ove budale su me pustile da verujem da je sa knjizicama sve ok dok im ne istekne datum vazenja,ali to nije tacno

A koliko si imala radnog staza pre otkaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tako je bilo kod mene.dobila sam otkaz cim mi se zavrsilo porodiljsko.nisam stigla ni da otvorim trudnicko za drugo.objasnjenje na moje mesto mogu da prime nekog ko ce im biti od koristi i koga mogu da prijave.dobila sam resenje o tehnoloskom visku sa tim tisla na biro i tamo su mi rekli sta moram jos da donesem.ja sam tu nadoknadu primala godinu dana od prekida rada.ali pazi cim stupi na snagu otkaz imas valjda for jos dve nedelje ili tako nesto zaboravila sam tacno,znam i da su me tu zeznuli jer sam slucajno otisla tamo i saznala da vise nisam prijavljena kod njih.kada sam se na birou raspitala za to postoji taj period od nekoliko dana do kad mozes da podnese te papire za to,ne vazi ti ni zdravstvena knjizicz ni za tebe ni za dete ako je preko tebe.ove budale su me pustile da verujem da je sa knjizicama sve ok dok im ne istekne datum vazenja,ali to nije tacno

A koliko si imala radnog staza pre otkaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko si imala radnog staza pre otkaza?

4 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I sa 4g radnog staza si primala godinu dana nadoknadu? Pitam zato sto svugde pominju 3ili 6m da se prima to s biroa? Kad je to bilo? I da,jesi iz BG? Meni bi u septembru bilo punih 5g rada kod njih

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da da iz Beograda sam.bilo je to 2010 godine.porodiljsk sa prvim bebcem je otvoreno 24 maja porodila sam se 24 juna i do sledeceg maja je mini trajalo porodiljsko.cim mi se zavrsilo dobila sam otkaz.i otisla ispricala pricu ovima u birou kako i sta.tako su mi rekli sta mi treba.kad sve to skupis opet kod njih.valjda donijes u toku meseca nesto sitno dok cekas tu nadoknadu.najbolje se raspitaj bilo je davno a ni moje secanje me nesluzi najbolje :) a zasto ces dobiti otkaz?izvini sto pitam :) samo jako me to sve nervira znam kakvih sam imala problema i jurila sam to sve dok sam bila u sedmom mesecu trudnoce!nisam htela da ih tuzim jer su mi bili prijatelji tada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.zso.gov.rs/novcana-naknada.htm

Ovde pise da se za staz od jedne do 5g dobija 3m naknade. Videcu da ise dogvorim sa gazdom,ako bude voljan,da me otpusti kad napunim 5g,da bih dobijala tu naknadu bar 6m.

Ne trebam im vise,firma slabo posluje,a njima treba konj bez obaveza,uvek slobodan,a ja to vise nisam. Ma ne potresam se puno,od tog posla sam samo bore dobila i bronhitis 2-3 puta godisnje. Sta da vam kazem,kad je poslednja isplacena plata bila za decembar. Valjda iskoci nesto bolje,ko zna zasto je ovo dobro :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj ne znam onda mozda se nesto promenilo.samo se dobro raspitaj.na sve moguce strane.drzim ti palceve :) pitaj ako ti jos nesto bude trebalo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sve to skoro radila, za naknadu sa biroa ti treba njihov obrazac za prosek plata, koji ima na sajtu pa to skini i odnesi poslodavcu da ti popuni, treba ti M obrazac odjave, kopija i original otkaza kao tehnoloski, kopija radne knjizice, kopija lk, cini mi se da je to to od papira. Ostajes bez zdravstvene knjizice dok ti ne izdaju resenje o naknadi za koje im treba 30 dana... sto se naknade tice prima se 80% od proseka poslednjih 6 plata i onda od tih 80% ti oduzmu 35% za zdravstveno i pio ...znaci ovako...meni je prosek bio oko 21h...a primam oko 14 hiljada... 18.01. sam predala papire a 25.02. vec dobila prvu isplatu. Iz Postanske ti stigne pin kod na kucnu adresu a po karticu koju ti otvaraju oni sami, moras otici u postansku stedionicu. Krajem meseca je isplata za prethodni mesec. Pitaj ako te jos nesto zanima.

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.