Govor, 2.godina

odgovora

Objavljeno

Moj sin progovori ali na engleskom jeziku. Cak i ono sto je pricao na nasem sad hoce da kaze iskljucivo na eng. Znam da mu je za isgovor puno lakse pricati na eng. ali opet volela bih da zna i nas. Uff, konjina je toliko tvrdoglav i svojeglav da je to strasno ! <_<

Jao blesava :lol: Nema to veze, kad odete za Srbiju videces da ce sa svima pricati na srpskom ;) I bravo u svakom slucaju!

Mi smo u cetvrtak bili kod dr, i rekla nam je da bi deca sa 2 godine vec morala da sklapaju recenice, sto Luna ne radi jos uvek, ali posto ona uci vise jezika, ima fore jos pola godine. Tad cemo opet imati kontrolu, a dotad treba samo puno da citamo knjige (sto i ovako radimo, to je Luna odredila da nam je glavna aktivnost) i da ne brinemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu napisati par reci na ovu temu.Moj sin ce ove nedelje (23.02) napuniti 2.5 godini i ima zastoj u govoru.Znaci nema osnovnih onomatopeja ma-ma,ta-ta i sl.Voleo je da gleda TV,cuvaju ga baka i deda kod kuce,ne voli bas mnogu drugu decu t.j nikad se ne bi svajdao sa drugom decom oko neke igracke ili sl.

Od 01.02.2012 smo poceli (na moju inicijativu,a veliko protivljenje mog supruga i babe i dede),da ga nosimo po lekarima,ne bi li saznali uzrok.Pa smo prvo bili kod privatnog logopeda,pa kod nevrologa,pa na Detskoj klinici,kod jedne Dr. koja je kao strucna za autizam,pa u Centar za mentalno zdravlje,pa kod privatnog defektologa,uradili milion ispitivanja,jos toliko nas cekaju (medju kojima i EEG glave),ali postoi jedna interesantna stvar.Niti jedan od ovih strucnih ljudi se nije poklopio u dijagnozi.Dok jedan tvrdi da se radi o par autisticnih elemenata,drugi tvrde da se radi od razmazenom detetu,kojem je sve ponudjeno,pa ide linijom manjeg otpora (ovo mene podseca na vic sa Crnogorcem),dok treci su nam zabranili totalno gledanje TV i hitan upis u vrtic.

Ja,kao majka sam duboko potresena.Pocela sam da sumljam u sve,mislim samo na lose stvari i ne znam kako da se ponasam u celoj ovoj situaciji.

Ukoliko neko ima ovakvo iskustvo,molim Vas da mi pomognete.

Izvinite ukoliko ima gresaka u ovo sto sam napisala,jer nisam iz Srbije.Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

dok treci su nam zabranili totalno gledanje TV i hitan upis u vrtic.

Ovo obavezno i to što pre.

Imam iskustva sa jednom malenom iz mog okruženja. Ali kod nje je išao nekako drugačije proces, prvo je pričala savršeno i bila prava pametnica a onda presek i skroz druga priča. Dugo se ponašala kao osoba sa autizmom. I danas ide u školu u sklopu programa Inkluzije dok svi veći stručnjaci do kojih se moglo doći tvrde da je to posledica njene razmaženosti i nedostatak socijalizacije (u vrtić je išla samo po dva sata dnevno i to tek od pete godine).

Tako da upisivanje u vrtić je svakako preporučljivo uraditi (od 3 godine) a dalje će te videti kako se stvari odvijaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Paulina, jeste li proverili sluh?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Paulina, jeste li proverili sluh?

Bravo, vrlo moguće da ima veze... Paulina? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uhhhhh

moj sin puni 19 meseci. Zna samo da kaze pa-pa (da ide napolje), am (da je gladan),av (imitira kucu) i tata.

Sve razume kad mu se kaze da uradi nesto ali NEMA sanse da progovori <_<

Kad mu nesto kazem da ponovi samnom on se smeje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga moja, kod dečaka je sasvim normalna ta pojava da kasnije progovore...ti svakako insistiraj na govoru, čitaj mu priče, pesme i uvek pričaj šta radiš, gde god da se nalazite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete prica sa svima. ;)

Mislim da bi ti trebala svoje dete da pustis pa nek prica i na engleskom. lako ce on savladati i srpski kada se u kuci prica. Vazno mu je verovatno da bude sigurniji, da se jos malo opsuti i bice sve OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo moje tvrdoglavo deriste :) sto nece da ponavlja ono sto mi kazemo, nego samo kako se njemu cefne, pocelo je malo vise da prica.

Juce su nam rekli da je u vrticu slozio cistu recenicu. Prisao je vaspitacici i ladno joj rekao:"Can I get more apple, please?".

Jest' da uglavnom prica na engleskom, koliko god ja branila to u kuci, njemu je izgleda puno lakse.

Primetila sam da lakse uci kad komunicira sa decom, vavljda mu je tako zanimljivije i od njeih sve upija.

Eto, iskusajte i vi svoje dete, kada vam dodju u goste neka deca, nije vazno kog uzrasta, samo da pricaju, posmatrajte kako vase dete reaguje da i da li prica sa njima.

Bravo za tvog sinčića :wub: ,neka ga neka priča,ali u kući ne popuštaj i isključivo pričaj srpski...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo moje tvrdoglavo deriste :) sto nece da ponavlja ono sto mi kazemo, nego samo kako se njemu cefne, pocelo je malo vise da prica.

Juce su nam rekli da je u vrticu slozio cistu recenicu. Prisao je vaspitacici i ladno joj rekao:"Can I get more apple, please?".

Jest' da uglavnom prica na engleskom, koliko god ja branila to u kuci, njemu je izgleda puno lakse.

Primetila sam da lakse uci kad komunicira sa decom, vavljda mu je tako zanimljivije i od njeih sve upija.

Eto, iskusajte i vi svoje dete, kada vam dodju u goste neka deca, nije vazno kog uzrasta, samo da pricaju, posmatrajte kako vase dete reaguje da i da li prica sa njima.

I mi smo uzasno tvrdoglavi, namjerno nece da prica kad ga odrasli zapitkuju, a sa djecicom i kada smo sami super brblja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi i dalje imamo izuzetno skroman rečnik. Njena priča ide ovako "Mama bljabljalaljalja edem" ja je ispravim i kažem "mama hoću da jedem" ona ponavlja "Mama bljaljaljalja edem" i tako ona jedno ja drugo i u krug. U rečenici striktno ponovi samo prvu i zadnju reč.

Daleko smo od ikakvog recitovanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luka prica sve. Pre neki dan vracajuci se iz parka, vuce on ruku i ne zeli da ga vodim vec hoce sam. Eh a ja znam da ce da mi pobegne, i ponesem ga sto on nikako ne voli. Razgovor ide ovako

L: Spusti me pijav sam.

Ja: Zasto si prljav?

L: Zato sto sam se igjao u pesku a Vejko se gadja. :)

Tako da vec je i tuzibaba. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi i dalje imamo izuzetno skroman rečnik. Njena priča ide ovako "Mama bljabljalaljalja edem" ja je ispravim i kažem "mama hoću da jedem" ona ponavlja "Mama bljaljaljalja edem" i tako ona jedno ja drugo i u krug. U rečenici striktno ponovi samo prvu i zadnju reč.

Daleko smo od ikakvog recitovanja.

Ovako je i kod nas, potpuno isto. I vrlo smo onomatopejicni :lol: Tako da je kod nas to ovako: "Mama bljabljabljabljablja njam njam" :lol: :lol:

Pre koji dan se Luna prvi put posvadjala sa nekim decakom :lol: Fora je sto je on nesto stariji i lepo prica, na nemackom, znaci ona nema sanse da ga razume, kao ni on nju, posto ona lupeta na nekom svom jeziku. Ali oni su se tako lepo sporazumeli, i svadjali su se dosta dugo, jako jako mi je zao sto to nisam snimila, kakvo je to bilo vikanje, sa sve gestikulacijom, uglavnom i sa strane se sve lepo moglo skontati (svadjali su se oko tobogana-prvo on nju nije hteo da pusti da se popne, pa se ona posle ipak popela, pa nije htela da se skloni kad se spustila, pa se on spustio iako je ona bila jos tu i pokupio je pa su zajedno pali...), da sam ja samo sedela i kidala se od smeha, naravno tako da me Luna ne vidi, a i njegovi roditelji su se smejali kad su videli mene :) Posle su stalno bili zajedno, igrali se kamencicima i u pesku, i sve vreme "pricali" i malo se cuskali :) Jos je nisam videla da tako puno komunicira sa detetom, pa makar i kroz svadju ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana* pošto si najbliža - daću ti S da se druži sa E.

Pre neki dan je došao poštar, ovaj sedi na svom motoru i kaže: Moj moton je jep, a tvoj je Božo pod®pan... :lol: Ovaj se valjao od smeha :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li treba da brinem sto moja devojcica (ima 2 godine i 2 meseca) prica na svom jeziku i nista je ne razumem. Od reci zna 50ak reci (mama,tata,baba,svoje ime, nazive escajga,zivotinja,boja,delove telaitd) ,razume uglavnom sve sto joj se kaze, medjutim kada se probudi ili uvece pre spavanja prica na svom jeziku nekih pola sata i to zvuci kao japanski, jos je sve nekako isprekidano. Tacno se vidi da nesto prica, ali nista ne razumem. Kada prica sa nama uglavnom govori jednu rec i pokaze rukom sta hoce, a spaja samo par recenice (npr tu je mama, tu je kasika, daj meni itd).

Jos jedna stvar (pored govora na svom jeziku) me brine, a to je sto neka slova menja. Npr ne kaze Kašika nego kahika, ne kaze sedi nego hedi, ne kaze zeka nego heka, ne kaze lila boja nego jija boa, ne kaze žuta boja nego šuda boa.

Da li to menjanje slova treba da me zabrinjava i da je vodim kod logopeda.

Ona ima 26 meseci.

Hvala svima na odgovoru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Identičan je slučaj i kod nas... Stim da se u zadnjih nekoliko dana vidno fond reči povećava... Ali i dalje ima momente kada priča "japanski"... Kod nas i dalje uspešno ponovi prvu i zadnju reč a sve između "na japanskom" ... NPR "riba ribi grize rep"... ona kaže "jiba bljalja jep".... a već drugi put ponovi "jiba jep" :)

Moj zaključak je da ti i dalje kad skontaš šta želi ponoviš rečenicu sve dok ne vidiš da se i ona trudi da je ponovi pa ćeš se iznenaditi kako iz dana u dan sve preciznije ponovi neka slova u reči. U svakom slučaju za logopeda je rano jer neće sarađivati, oni mogu da sarađuju sa logopedom tek od 3 ili 4 godine (zavisi od deteta do deteta)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok hvala Vam...nadam se da će biti bolje vremenom. Ja sam čula da oko 2i po godine baš počnu razumljivije da pričaju. Nadam se da će do tada biti bolje. Jer ovo kako priča sama sa sobom zvuči ovako "ajo pai moji ne mmm mmm patak.. majo ui oi cung ang cui ... mama... beba baba.. ung cuni uji"

i tako vrti dok ne zaspi. Isprica se sita. Nekad pokazuje nesto dok to prica. Medjutim kada mi se obraca onda lepo pokaze rukom i kaze "daj ono". Kažem jedino kada želi da nesto isprica duze to je japanski ili kineski. Kada konkretno trazi onda je jasnije ali mesa neka slova. Nadam se da ce se javiti neko ko ce dati neki savet iz iskustva sa starijim deteom... hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok hvala Vam...nadam se da će biti bolje vremenom. Ja sam čula da oko 2i po godine baš počnu razumljivije da pričaju. Nadam se da će do tada biti bolje. Jer ovo kako priča sama sa sobom zvuči ovako "ajo pai moji ne mmm mmm patak.. majo ui oi cung ang cui ... mama... beba baba.. ung cuni uji"

i tako vrti dok ne zaspi. Isprica se sita. Nekad pokazuje nesto dok to prica. Medjutim kada mi se obraca onda lepo pokaze rukom i kaze "daj ono". Kažem jedino kada želi da nesto isprica duze to je japanski ili kineski. Kada konkretno trazi onda je jasnije ali mesa neka slova. Nadam se da ce se javiti neko ko ce dati neki savet iz iskustva sa starijim deteom... hvala

Bas se slatko nasmejah, Luka sve prica ali i dalje voli po nekad na madjarskom. Tako da se njih dvoje ne bi razumeli. :) On prica ovako: Istene meni ke mene, sanike ti pada nakimene.....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:)))) ajoj pa preslatki su

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojčica ima 26meseci i o sebi za sve kaže u muškom rodu. Kaže pikio pejena(piškila u pelenu), poeo(pojela) itd. Sve joj je tako kao srednji ili muški rod i to me brine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja devojčica ima 26meseci i o sebi za sve kaže u muškom rodu. Kaže pikio pejena(piškila u pelenu), poeo(pojela) itd. Sve joj je tako kao srednji ili muški rod i to me brine.

Nema razloga da brineš...svaki put je ispravi...npr. mislila si da kažeš pojela sam...to je stalna pojava i do 3-3,5 godine se to sve lepo iskristališe. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ispravno je i potrebno da se roditelji zapitaju zašto njihov dvogodišnjak ne govori, ili govori nekoliko reči koje su loše artikulisane.

Obratite pažnju na razumevanje govora onih koji ga okružuju. Ako dete razume veći deo jednostavnih verbalnih naloga u vezi sa predmetima i osobama iz svoje najbliže okoline, najverovatnije nema teškoće u recepciji govora, te će se i ekspresivna komponenta govora razviti.

Potrebna je govorno jezička -stimulacija.

Takođe je jako važno da se uradi kompletna dijagnostika - ako stručnjak proceni da treba.

Razvoj govora se može opisati kao jedna krivulja koja je valovita-faze bržeg razvojnog tempa govora smenjuju se sa fazama zatišja. Ono što odrasli doživljavaju kao agramatičnost, u govoru male dece je njihova gramatičnost. Potrebno je dete slušati i pružiti mu pravi govorni model prilagođen njegovom uzrastu. Govor se razvija kroz interakciju sazrevanja i učenja, a to su dva procesa koja su povezana i teško ih je odvojiti u životu . Organ mora da sazri pa da počne da funkcioniše,zato uvek moramo biti oprezni koliko da stimulišemo govorno-jezički razvoj, a da dete ne izgubi samopouzdanje i da to ne utiče na njega negativno.

Govor se najbolje usvaja kroz zajedničke aktivnosti sa sagovornicima koji prate govor i detetov razvoj. Odrasli treba da spontano pojednostave svoj govor (što se i dešava), a ne da tepaju - već da pravilno izgovaraju sve glasove. Tako se prirodno stvara situacija za učenje govora.

Kod svog dvogodišnjaka proverite:

-koristi li u govoru deset reči

-zna li pokazati delove na lutki (3-5) kada to od njega tražite npr."Gde je nos"'? i slično.

-oponaša li glasove životinja ili vozila. (pretpostavlja se da ste ga to kroz igru učili)

-pokazuje li sliku koju mu imenujemo

-koristi li u govoru negaciju (ne,neću)

-povezuje li dve reči

Ako kod svog deteta pola ovih zadataka ne možete smatrati pozitivnim, razmislite da li treba da potražite savet stručnjaka-logopeda

Izvor: mojpedijatar.co.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.