Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Meni se od arapskih imena svidja Seid, to mi se svidja. :) Cekam od Tangerine predlog jos u vezi imena. :)

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se od arapskih imena svidja Seid, to mi se svidja. :) Cekam od Tangerine predlog jos u vezi imena. :)

Meni se nekako od muslimanskih imena na S ranije svidjalo Senad, ali ne znam da li je arapsko ili tursko! Jedan moj ucenik se zove Šukri, ako sam dobro zapamtila sta mi je njegov otac (Palestinac) rekao -- to znaci nesto kao zahvalnost. Said mi se sviđalo kad je Žade bila aktuelna. Sahib je lepo ali ne znam šta znači (nešto kao vetar, nisam najsigurnija).

Amal -- nada, stremljenje.

Amaan -- najdrazi.

Arslan (daje se recimo u Makedoniji) -- lav.

Naim -- nezan ili castan.

Rašid/Rašad -- pravedan, častan.

Zaim -- imucan ili zdrav.

Zahir -- imucan ili ponosan.

Mnoga ženska arapska imena su mi prelepa, recimo Leila ili Emina. Žensko arapsko ime koje mi je jako smešno je Jusra. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerine, lepa imena, lepe ideje ;) Meni se Leila jako sviđa,kao i Naim.

PS. Šukran- hvala.

To sam naučila iz Žade :D Obožavam je i dan danas!

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srdjan :)

Ime mm :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerince,puna si ideja :) I ja sam obozavala Zade :) Hvala svima na predlozima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nesto ne mogu da citaram postove, pa se nadovezujem na Tangerine post. Bas su lijepa imena. Inace Sahib znaci prijatelj, kolega, a Senad je arapsko ime i znaci oslonac. Arapski jezik,mnogo volim i sad zavrsam fax, sadsam OT:)

Tangerine, andisam i Kristina86 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smem da pitam, ali molim vas da me ne razumete pogrešno: Zašto bi radije dali dete strano ime? Takođe sam primetila da često roditelji daju ime da ni ne znaju izvor i samo značenje imena.

Razumem kada recimo neko ima veze sa nekim drugim podrčujem, jezikom, kulturom i slično. Eto, recimo Mejja, voli arapski jezik, studira ga, razumem da ona da arapsko ime.

Ja nekako nisam mogla da osetim povezanost sa nekim jevrejskim ili grčkim imenom da dam detetu.

Iskreno, malo mi je žao što naša, slovenska (dakle, ne samo srpska) imena zamiru i vrlo retko se daju deci.

Dakle, ovo nema nikakve veze sa nacionalnim ili tako nečim. Dakle, molim da me pogrešno ne shvatite.

paper_moon i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smem da pitam, ali molim vas da me ne razumete pogrešno: Zašto bi radije dali dete strano ime? Takođe sam primetila da često roditelji daju ime da ni ne znaju izvor i samo značenje imena.

Razumem kada recimo neko ima veze sa nekim drugim podrčujem, jezikom, kulturom i slično. Eto, recimo Mejja, voli arapski jezik, studira ga, razumem da ona da arapsko ime.

Ja nekako nisam mogla da osetim povezanost sa nekim jevrejskim ili grčkim imenom da dam detetu.

Iskreno, malo mi je žao što naša, slovenska (dakle, ne samo srpska) imena zamiru i vrlo retko se daju deci.

Dakle, ovo nema nikakve veze sa nacionalnim ili tako nečim. Dakle, molim da me pogrešno ne shvatite.

Ja nemam nista protiv srpskih imena ali da budu jedinstvena,neobicna jer ne bih volela da mi dete ima par drugova u odeljenju koji se zovu isto...Volim mastovita imena...Strana imena nisam ni planirala da dam jer nemam toliko hrabrosti aki neko sa nasih prostora,da je drugacije,vrlo rado :)

Ukusi su razliciti,svako neka da kako voli,to je njihovo dete...

Mejja i Djudja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix,daj mi neki predlog muskog imena na S jer sam ja sve pretrazila ali nije to to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Smem da pitam, ali molim vas da me ne razumete pogrešno: Zašto bi radije dali dete strano ime? Takođe sam primetila da često roditelji daju ime da ni ne znaju izvor i samo značenje imena.

Razumem kada recimo neko ima veze sa nekim drugim podrčujem, jezikom, kulturom i slično. Eto, recimo Mejja, voli arapski jezik, studira ga, razumem da ona da arapsko ime.

Ja nekako nisam mogla da osetim povezanost sa nekim jevrejskim ili grčkim imenom da dam detetu.

Iskreno, malo mi je žao što naša, slovenska (dakle, ne samo srpska) imena zamiru i vrlo retko se daju deci.

Dakle, ovo nema nikakve veze sa nacionalnim ili tako nečim. Dakle, molim da me pogrešno ne shvatite.

Stvar ukusa... recimo meni je moje ime (Djurdjica) jako tesko, i za izgovoriti i kao sto vidis i za napisati, tako da cu ja svom djetetu dati malo jednostavnije, ali s druge strane drago mi je da nemam puno poznanika koji se zovu isto kao ja, pa ce ime biti malo i neobicno... Anika. A porijeklo i znacenje nalazim i u slovenskim, ali i u grckim, ruskim, i jevrejskim korjenima, izvedenica je od Ana, ili Hanna, znacenja milost, plus moja cukunbaka (srpkinja) se zvala tako. :)

Meni se licno ne svidjaju sad ova neka nova imena koja zvuce kao izmisljena(Miona, Kalina i sl..), niti neka zivotinjska (Srna, Lav i sl.)

Ali svako bira svome djetetu ime... I za to cu reci, isto kao i kad je vjera u pitanju, ja svoje volim, a tudje postujem... tako da ako neko odluci djetetu dati ime npr. Semafor, ko sam ja da to komentarisem, vjerovatno imaju svoj razlog, i koji god da bio, ja ga postujem. :)

SuperStar i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

anika mi se bas dopada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, na koja si to stara slovenska imena mislila? Koja se tebi svidjaju?

I ja volim neka neobicna imena, a svojoj cerki sam dala sasvim obicno ali meni lijepo.

Vjerovatno ce biti i jos koja Andjela u odeljenju, 100% sam sigurna :D ali nijedna nece imati prezime kao sto je nase..i u to sam 100%sigurna. :D

Za drugo biram neko koje nije bas cesto...ako uspijem da nagovorim muza ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni se svidja Andjela :) Problem je jer mi treba na S (tata i mama su na S),a musko mi nijedno nije zapalo :( Lepo je Sergej ali (ser+gej ??? ) odustala sam.Mozda Simeon ali zvace ga Sima -_- ,dalje nemam ideju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne bih dala radije strano ime, ali se ne vezujem ni za nasa slovenska imena. Vazno mi je znacenje imena, a sasvim slucajno najvise mi se dopada grckih imena.

Inace, posto smo i muz i ja iz mesovitih brakova, a vazno nam je da dete ima dodira sa svim tim kulturama, onda biramo ime koje ce svuda zvucati OK, a to su u nasem slucaju internacionalna imena. Valjda sam dobro objasnila.

Djudja i Mejja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

anika mi se bas dopada.

Hvala ti! Malo kome se dopada bas jer je dosta rijetko. A nase je. Kad je ikad Andric pisao "Anikina vremena". A meni sad govore da sam luda sto dajem djetetu svedsko ime, haha :D Mm i meni je bas sjelo to ime, i mada nas cesto pitaju da li smo se predomislili, ili nam nude neka "ljepsa" imena, mi smo bas srecni sto ce to biti nasa mala Anika!

andisam voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Lepo je Sergej ali (ser+gej ??? ) odustala sam.

Sir Gay. :D;)

Meni recimo Jovan (iako je lepo ime i sv. Jovan pada na dan mog termina) nije prvi izbor zato sto ce svi da ga zovu Joca.

SuperStar voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Djudja, i Miona i Kalina su jako arhaicna imena, nisu novokomponovana, i oba su ako se ne varam slovenskog porekla. Ja ne volim kratka zenska imena, vocna i zivotinjska, ali to je stvar ukusa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni su od zenskih lijepa Sara, Lina, mada ima ih jos dosta.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni Staša,Srna,Selena...Ma ima ih dosta.Muska Aljosa,Vukasin.... I sva su srpska,samo su drugacija...Mozda Spasoje na S?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda zato sto tih imena nije bilo u mom okruzenju, pa meni su nova i cudna, mada licemjerno s moje strane, jer ni Anika nije bilo puno ovdje pa mi to nije cudno. Od vockastih mi je jedino Dunja lijepo, i to vjerovatno jer ih par poznajem pa povezujem s karakterom. A najgora mi je kombinacija nekog stranog imena, ili internacionalnog napisanog npr. Emma, Annika, i sl.i nekog naseg prezimena sa hrpom kvačica npr. Šišić, Čupić, Đurđević... :D

SuperStar voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni Staša,Srna,Selena...Ma ima ih dosta.Muska Aljosa,Vukasin.... I sva su srpska,samo su drugacija...Mozda Spasoje na S?

izvinis to zapitkujem a sto mora da bude na slovo S?

@tangerine hahaha jos se smejem za vocna imena

SuperStar voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Djudja, nemam vise lajkova. :)

izvinis to zapitkujem a sto mora da bude na slovo S?

@tangerine hahaha jos se smejem za vocna imena

Mislim da se oboje zovu na S, pa zele da i dete bude na S. Vido, ja obozavam kupus i kelerabu, rotkvice, karfiol... i mislim da nije u redu sto se povrce diskriminise!

Djudja voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SuperStar, izvini ako sam te uvredila, ja sam se samo salila sa onim imenima, da ne trazim unazad da se citiram. Elem, da li si gledala onaj mali crkveni kalendar, tamo ima imena po slovima? Ja sam za nasa imena a svidjaju mi se Strahinja, Srdjan, Stefan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@tangerine pravda za povrce! Zamisli das cerki ime Tikvica (tako moj tata tepa Emi)....meni se od tih vocnih svidja Visnja al sam imala neku koleginicu Visnju koja je eto tako bila nas voju ruku pa me to odbija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@Djudja, nemam vise lajkova. :)

Mislim da se oboje zovu na S, pa zele da i dete bude na S. Vido, ja obozavam kupus i kelerabu, rotkvice, karfiol... i mislim da nije u redu sto se povrce diskriminise!

Tako je...Mada odustajem polako :D

Mozda Tomato-Tomatelo (italijanska verzija) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.