Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

Da, da upravo to. Slazem se.

Mozda ce se neko uvrediti a ja se nadam da nece jer je to samo moje misljenje, ali uopste ne volim ova neka moderna imena : Tea, Lea, Lara, Mia, Iva...

Potpisujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milica, valjda mila umiljata ili tako nesto..staro ime postalo mnogo popularno sa caricom Milicom...

a isto tako sam na onim plocicama pise, potice od Gr.Melisa u prevodu pcela, pa se povezuje sa pametna i vredna :D

Milica je ime slovenskog porekla, deminutiv od Mila. Omiljeno među Srbima, nacionalno žensko ime. Nosila ga je jedna od najpoznatijih Srpkinja u istoriji - kneginja Milica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takođe, treba imati svest o svom poreklu.

Primera radi, detetu nikad ne bih mogla dati ime npr. Mihajlo (ne želim da uvredim nikoga ko je to ime svom detetu dao ili ko se tako zove), jer je to samo prelik hebrejskog imena Mihael, gde je el u imenu jedno od imena za Boga, a u našoj verziji je to otišlo na lo, pa samim tim i nema značenje. Sa druge strane, ne osećam nikakvu povezanost sa takvim imenom.

Naravno, ne kažem da neko ko je sa ovih prostora i ima slovensko poreklo treba da da detetu slovensko ime, ali mi je to opet mnogo prirodnije nego birati grčka ili hebrejska imena.

Nisam čula da je i jedan francuz dao svom detetu ime Dragan ili nešto slično, dok se kod nas zaista frljaju sa raznim imenima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da upravo to. Slazem se.

Mozda ce se neko uvrediti a ja se nadam da nece jer je to samo moje misljenje, ali uopste ne volim ova neka moderna imena : Tea, Lea, Lara, Mia, Iva...

Meni ovo što si navela više zvuči kao nadimak, ne i ime ;)... Molim da se niko ne uvredi, al ni meni se ne dopadaju ova kako ih Milar nazvala "moderna" imena. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, ja sam se trudila da deci dam internacionalna imena, pa su tako dobile imena Marija, Andjela i Sara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja na "biblijska" imena (nazvacu ih tako) ne gledam na taj nacin, s obzirom da je puno nasih imena poteklo bas odatle,vremenom se to asimiliralo u nesto nase.

Slažem se i dodala bih da se to ne odnosi samo na biblijska imena, već i na mnoga grčka imena, a i na neka koja potiču iz drugih stranih jezika. Moje ime je grčkog porekla, ali je uobičajeno kod nas vekovima i ne gledam na njega kao na neko strano ime.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta znam, mozda je to navika, ali pre bi dala ime detetu i Mihajlo nego npr. Perun. :D Izgleda da sam se i ipak i ja malkice modernizovala :D

Nije ti dobro poređenje, ali sve jedno. Razumem šta hoćeš da kažeš.

Primerom koji sam dala sam pokušala da kažem da se "odomaćivanjem" tih stranih imena, njihovo značenje izvitoperilo. To je isto kao kada bi neki stranac hteo da da detetu ime Dragan (od reči drag, drago), ali pošto se kod njih lakše izgovara recimo Drogan, takvo ime da, gde, dakle, originalno značenje više nema smisla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Milena:

1. omiljena,mila,draga...

2. od staroslovenske reci mil sto znaci GRACIOZNA

3.ona koja nosi crno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol:

To je izgleda cela planeta ispostovala u jednom slucaju - vise nema malih Adolfa! :lol:

E ima ih, ovde u Bezdanu i okolini dosta...i ne mogu da shvatim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da upravo to. Slazem se.

Mozda ce se neko uvrediti a ja se nadam da nece jer je to samo moje misljenje, ali uopste ne volim ova neka moderna imena : Tea, Lea, Lara, Mia, Iva...

Meni ovo što si navela više zvuči kao nadimak, ne i ime ;)... Molim da se niko ne uvredi, al ni meni se ne dopadaju ova kako ih Milar nazvala "moderna" imena. ;)

Aaaaha! Sad sam vas uhvatila! :) A kada sam nekada davno pisala da smo za moju curu izabrali MIA, onda su svi hvalili.....ne mere to tako. Dobro, mozda niste bas vas dve, tri ;)

Ja licno se ne ljutim i ne vredjam, pa normalno je da se ne moze svima svidjati. I razumem i vase navedene razloge.

Ja npr. nikada necu moci svojoj Miji objasniti znacenje njenog imena, za poreklo mogu reci "iz glave tvoga oca" :D .

A isto tako moje, Nina, ja ga volim, ali ne znam zapravo sta znaci i odakle potice. Nalazila sam mnoga objasnjenja, ali se ne slazu. I neka niko ne kaze da je skracenica od Nikolina, ludim od toga, sigurno nije, jer su NIna odavno davali i Nemci i Rusi i Amerikanci.

Neko mi je na forumu napisao da Mia znaci na grckom jedna, jedina....to mi se svidja.

Jel iko zna vise o ova dva imena?????

Meni su lepa biblijska imena, stara, ali ne volim ona koja su previse tradicionalna...pa da se svi zovemo isto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink: :blink: :blink:

Mislis ima ih dosta po imenu ili po naravi???

MIA - na arapskom znaci "sto" (broj 100, ne astal :D)

Ime, zeno, ime, kukuuuu!!! Ne znam sta ih spopade, ok, njihov izbor, ali ne moze da te ne asocira na Hitlera.

100??? Sta cu ja jadnom detetu reci? Ma pun si pogodak, mila moja devojcice!! E, bas to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ivana je ustvari drugi oblik imena Jovana, sto izvorno znaci 'Bog se smilovao" a moze da se prevodi i kao 'milostiva'.

Prepisujem ;) i za Ivanu i za Jovanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da upravo to. Slazem se.

Mozda ce se neko uvrediti a ja se nadam da nece jer je to samo moje misljenje, ali uopste ne volim ova neka moderna imena : Tea, Lea, Lara, Mia, Iva...

Pa bolje i takva imena nego npr: Gostoljub, Belosava, Biserka, Cedomirka, Gvozdana, Persida, Izvorinka, Leposava, Ljubosava, Petrija, Zivadinka, Zdravoljub, Stojadin, Spasoje....

izvinjavam se ako sam nekog uvredila nije nista licno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna li neko znacenje imena Ana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zna li neko znacenje imena Ana?

Značenje imena Ana - poreklo je od latinskog Anna ili grč. i heb. Hanna što u prevodu znači - milost

Ana je jedno od mnogih svetopisamskih vlastitih imena, vrlo raširenih u svijetu.

To sam nasla na netu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Značenje imena Ana - poreklo je od latinskog Anna ili grč. i heb. Hanna što u prevodu znači - milost

Ana je jedno od mnogih svetopisamskih vlastitih imena, vrlo raširenih u svijetu.

To sam nasla na netu ;)

Hvala! Ja obozavam svoje ime, kratko, internacionalno, i uvek popularno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje ime je Aleksandra:

Ime je grčkog porekla (Αλέξανδρος) i javlja se u grčkoj

mitologiji. Naime, u grčkoj mitologiji ime Aleksandra služilo je kao

epitet za grčku boginju Heru, i ime koje se smenjivalo sa imenom

Cassandra. Ime Aleksandra nosila je i žena ruskog cara Nikolaja II,

koja je bila poreklom iz Nemačke i zapravo se zvala Alix, ali prešavši

u Rusku crkvu, prekrštena je u Aleksandru. Ime Aleksandra znači ''

zaštitnik (čoveka, čovečanstva)''. Ovo ime je postalo popularno u

Engleskoj nakon što je princ Velsa Edvard VII oženio dansku princezu

Alexandru 1863 godine. Često se koristi u engleskim kraljevskim

porodicama. Postoji 111 formi imena Aleksandra.

Aleksandra od muškog imena Aleksandar, zaštitnik ljudi, ime hrišćanske svetiteljke, grčko.

Inače, meni nije bitno poreklo imena, niti sam ga po tom principu davala deci...zanimljivo je što svi misle da je Aleksa dobio ime po meni... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Značenje imena Ana - poreklo je od latinskog Anna ili grč. i heb. Hanna što u prevodu znači - milost

Ana je jedno od mnogih svetopisamskih vlastitih imena, vrlo raširenih u svijetu.

To sam nasla na netu ;)

Pretpostavljam da onda ovo vazi i za Anitu ;) Moje ime-Nadezda-ima sasvim jasno znacenje, i obozavam ga, i ime i znacenje :rolleyes: Cerkama nismo mogli da biramo imena jos i po znacenju, dovoljno je komplikovano bilo uskladiti sve da moze da se izgovara i pise isto na svim jezicima (srpski, italijanski, nemacki :wacko: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pretpostavljam da onda ovo vazi i za Anitu ;) Moje ime-Nadezda-ima sasvim jasno znacenje, i obozavam ga, i ime i znacenje :rolleyes: Cerkama nismo mogli da biramo imena jos i po znacenju, dovoljno je komplikovano bilo uskladiti sve da moze da se izgovara i pise isto na svim jezicima (srpski, italijanski, nemacki :wacko: ).

Ti meni imaš jako lijepo ime :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa bolje i takva imena nego npr: Gostoljub, Belosava, Biserka, Cedomirka, Gvozdana, Persida, Izvorinka, Leposava, Ljubosava, Petrija, Zivadinka, Zdravoljub, Stojadin, Spasoje....

izvinjavam se ako sam nekog uvredila nije nista licno

E takva se meni ne svidjaju....a zivim u sredini u kojoj ima jako puno nacionalosti, i sama sam mix, pa smo gledali da nam se dete zove sto jednostavnije i da ga ne izvrcu na drugim jezicima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto ja imam dugačko ime i niko me njime i ne zove, Anji sam dala kratko. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pošto ja imam dugačko ime i niko me njime i ne zove, Anji sam dala kratko. :)

Kod mene je problem sto su mi nadimci duzi od imena :lol:

Ranije me je nerviralo kad me neko zove Anica ili Anchy, sad sam oguglala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da, i nervira me kad neko misli da mi je pravo ime Aleksandra :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da, i nervira me kad neko misli da mi je pravo ime Aleksandra :angry:

:lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol: :lol:

Nije valjda da se ti tako zoves? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.