Poreklo, značenje, simbolika imena


odgovora

Objavljeno

I vama dosadilo? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

djevojcice: Anastasija (tako se zove moja cerka), Teodoara, Kristina

djecaci: Stefan (najverovatnije), meni je lijepo i Marko ali MM se ne svidja, Nemanja, ...

A da li je na izbor imena uticao vas sud o nekim ljudima koji se tako zovu?

Evo sada sam bratu spomenula ime Kristina (ako bude djevojcica) i kaze on meni jaoo nemoj, znam dvije Kristine i ni jedna mi se ne svidja kao osoba ili MM sa Markom, poznaje njih par koji se zovu marko i ne sjeda mu ni jedan pa mu se ni ime ne svidja ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je na izbor imena uticao vas sud o nekim ljudima koji se tako zovu?

Evo sada sam bratu spomenula ime Kristina (ako bude djevojcica) i kaze on meni jaoo nemoj, znam dvije Kristine i ni jedna mi se ne svidja kao osoba ili MM sa Markom, poznaje njih par koji se zovu marko i ne sjeda mu ni jedan pa mu se ni ime ne svidja ....

Bez uvrede, ali meni je to bas bezveze. Pa uvek ima dobra i losa osoba sa tim imenom. Kupujem ja u piceriji, naravno picu, kad ce prodavacica Kako ti se decak zove? Kazem ja Aleksa. Kad ona Jao, pa kao onaj ludi Aleksa... Rekoh, da, pa ne mogu svi biti pametni :). Strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bez uvrede, ali meni je to bas bezveze. Pa uvek ima dobra i losa osoba sa tim imenom. Kupujem ja u piceriji, naravno picu, kad ce prodavacica Kako ti se decak zove? Kazem ja Aleksa. Kad ona Jao, pa kao onaj ludi Aleksa... Rekoh, da, pa ne mogu svi biti pametni :). Strasno!

ja bi je odvalila onom picom u glavu (bar bi zamislila da to radim) ....

ne... nema uvrede, cak sta vise slazem se sa tobom da nema nikakve veze ali primjetila sam da mnogo ljudi izbjegava razna imena jer se neko koga ne vole iz okoline zove tako ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta mislite o "nasledjivanju "imena, tj o praksi da se deci daje ime deda,baka i ostalih "zasluznih i istaknutih" clanova familije? :)

Mi smo bas trazili ime koje se nije pojavilo u poslednje 3 generacije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S'obzirom da su mi svi na ultrazvuku (osim na prvom) pricali da je musko, mi smo smislili imena kao sto su Jovan (na vrhu liste) Vid, Relja, Veljko i Najdan (staro srpsko ime) a u slucaju devojcice imala sam samo u 'opticaju' Petra, Srna, Miljana i Nikoleta... I na kraju rodio se zenskac i nazvali smo je Doroteja (poreklom grcko ime-znaci Boziji Dar) Odnosno ime joj je dala moja seka :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bi je odvalila onom picom u glavu (bar bi zamislila da to radim) ....

:) :) :)

Da znas, trebala sam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta mislite o "nasledjivanju "imena, tj o praksi da se deci daje ime deda,baka i ostalih "zasluznih i istaknutih" clanova familije? :)

Mi smo bas trazili ime koje se nije pojavilo u poslednje 3 generacije :)

Ni to ne volim :). Mi smo se odmah dogovorili ni po mojima ni po tvojima :)

Kad ono Aleksa u prevodu Branko, dakle po ujaku :), ali to smo skoro saznali. Ja nosim ime Branka, dakle po bratu (uzasno mi je to) a moj brat po dedi. I sad zamisli kad pise ime mog brata i ime mog oca i ime oca moga oca (nadam se da si me razumela), uzas jedan, vise ne znas ko je kome ko. :).

A da, to je praksa u selu odakle moj otac potice i gde su sahranjeni baka i deda. Joj, odem na groblje, citam imena pokojnih komsija, a sve zivi tj svi unuci nasledili njihova imena....ma jeza me uhvati. Dakle, DEFINITIVNO NE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako vreme prolazi, sve mi se manje i manje svidja ime ANJA. Valjda mi je dosadilo. Prvo smo pomenuli to ime i svi pricaju KAD SE BUDE RODILA ANJICA... (ne znam da li je devojcica, ali su svi ubedjeni u to) i meni dosadilo. Stalno smo brisali i dodavali imena i sada su nam ostala dva imena za devojcicu: KRISTINA i LANA (dozvolicu muzicu da odluci za cerino ime ;) )

A musko ime... Na spisku nam je samo Andrej. Luka nam se svidelo puno, ali je moja sestra dala to ime bebici, pa da ne bismo prepisivali... ne ide. Mom dragom se svidjeju ruska imena, pa molim jos neki predlog muskog ruskog imena. :)

Maksim, Aleksej, Kiril, Anton, Nikita, Fedja, Nikolaj, Oleg, Konstantin... Zelis jos? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ooooooo... Hvala lepo! :) Dosta je. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, meni se svidja ime Andrej i kraj price. :D Nego, ja da budem fina prema muzicu, pa kao da nadjem jos neko interesantno ime. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ooooooo... Hvala lepo! :) Dosta je. :D

Moze i Sergej. Igor je takodje rusko ime. Ivan takodje (ruska verzija Jovana...)

Mnogo je lepo Andrej i ja navijam da se izboris za to ime :)

Mojakoleginica ima troje dece i ocigledno voli ruska imena: Andrej, Anastasija i Sergej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma, kad mu budem trepnula par puta mojim okicama, bice kako ja kazem. :lol::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I vama dosadilo? :)

Nazalost...ali meni je to stvarno lepo ime...ali avaj...prerano smo poceli da je zovemo :)

Sto se Legendine price tice...dodje pre par meseci neka mamina dalja prijateljica(dr.mr...) kod nje i usput da vidi Leu (prvi put!?)...i sve super...nja nja nja bas je slatka...te na mamu te na tatu...klasika,svi vrte istu pricu...I odjednom ona meni..."a zasto si joj dala to jevrejsko ime,kada ima tako lepih srpskih imena?!?" Daje meni keva krisom signale da iskuliram...I ja...smireno...jos je oslovim sa Doktorko ta i ta...apsolutno ste u pravu...grdno sam pogresila...ne znam sta mi je bilo...trudnoca,hormoni valjda...ma nek izdrzi jos malo...pa sa 18 nek promeni u neko lepo srpsko ime, Jelisavetu ili Milojku...

Ma nikad ali nikad dok sam ziva necu razumeti zasto ljudi daju sebi za pravo da se mesaju tamo gde im nije mesto...nikad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maksim, Aleksej, Kiril, Anton, Nikita, Fedja, Nikolaj, Oleg, Konstantin... Zelis jos? :rolleyes:

Zelim ja :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost...ali meni je to stvarno lepo ime...ali avaj...prerano smo poceli da je zovemo :)

Sto se Legendine price tice...dodje pre par meseci neka mamina dalja prijateljica(dr.mr...) kod nje i usput da vidi Leu (prvi put!?)...i sve super...nja nja nja bas je slatka...te na mamu te na tatu...klasika,svi vrte istu pricu...I odjednom ona meni..."a zasto si joj dala to jevrejsko ime,kada ima tako lepih srpskih imena?!?" Daje meni keva krisom signale da iskuliram...I ja...smireno...jos je oslovim sa Doktorko ta i ta...apsolutno ste u pravu...grdno sam pogresila...ne znam sta mi je bilo...trudnoca,hormoni valjda...ma nek izdrzi jos malo...pa sa 18 nek promeni u neko lepo srpsko ime, Jelisavetu ili Milojku...

Ma nikad ali nikad dok sam ziva necu razumeti zasto ljudi daju sebi za pravo da se mesaju tamo gde im nije mesto...nikad

Hahahahahaha :lol: :lol: :lol: :lol:

I ako si joj rekla!!! Neki ljudi prosto uzivaju da vode tudju brigu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste li primjetili kako u zadnje vrijeme ima puuuunooo Dunja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:) ja jesam. Prelepo ime. Ne znam da li da ga iskoristim ako ima cerkicu... Iako je cesto i dalje mi se svidja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad mi istekne odmor, oticicu u skolu (na posao) i napravicu statistiku imena da vidim koja su najcesca :)

Mogu za nekoliko godina u nazad.. Imamo elektronsku bazu vec 4-5 godina

:D Glupiram se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se isto sviđa Dunja...voćkasto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nazalost...ali meni je to stvarno lepo ime...ali avaj...prerano smo poceli da je zovemo :)

Sto se Legendine price tice...dodje pre par meseci neka mamina dalja prijateljica(dr.mr...) kod nje i usput da vidi Leu (prvi put!?)...i sve super...nja nja nja bas je slatka...te na mamu te na tatu...klasika,svi vrte istu pricu...I odjednom ona meni..."a zasto si joj dala to jevrejsko ime,kada ima tako lepih srpskih imena?!?" Daje meni keva krisom signale da iskuliram...I ja...smireno...jos je oslovim sa Doktorko ta i ta...apsolutno ste u pravu...grdno sam pogresila...ne znam sta mi je bilo...trudnoca,hormoni valjda...ma nek izdrzi jos malo...pa sa 18 nek promeni u neko lepo srpsko ime, Jelisavetu ili Milojku...

Ma nikad ali nikad dok sam ziva necu razumeti zasto ljudi daju sebi za pravo da se mesaju tamo gde im nije mesto...nikad

Jelisaveta takođe nije srpsko ime :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Već sam nekoliko puta čitala u novinama, od kada se moja ćerka rodila da po statistikama u BG-u ima najviše devojčica sa imenom MILICA, što ja recimo nisam primetila, kod mene u okolini se niko tako ne zove, a ni kod ćerke u vrtići, niti sada u školi nije bila ni jedna Milica...Mislim da u BG-u vode ANĐELA i LUKA...To su imena sa kojim se veoma često srećemo...

I Taki, moj glas definitivno za ime ANDREJ! :)

A, to da se deci daju imena po babama i dedama-pa, nisam za to, ja baš suprotno-tražila sam ime kojeg nema u familiji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muz i ja nikako da se dogovorimo,meni se svidja Tara volim kratka imena,muz je za Anastasiju a opet mislim da ce joj skracivati ime a Ana se zove svako drugo dete tako da nemam pojma koje cemo uzeti.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Taki, moj glas definitivno za ime ANDREJ! :)

^_^:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.