Matične ćelije

odgovora

Objavljeno

moje neko misljenje, javne banke ce se otvoriti za koju godinu kod nas ali kao i kod transplatacije nekih organa ide se po principu lista i... pitanje je da li cete i kad doci na red.. ako ostavis svoje celije u javnu banku niko ti ne garantuje da ces ih dobiti.. a ako ih ostavis u privatnu one su ti dostupne kad ti trebaju..

jeste puno para, ali..

i da i ako nemaju pare, ljudi koji imaju bolesnu decu lece ih.. skupljaju pomoc i snalaze se kako znaju i umeju.. ovo je da mozemo da budemo korak ispred..

ovih dana ulazim u sedmi mesec pa cu da resim kod koga cu da ostavim !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako razmislja na svoj nacin. Neko ce pre taj novac uloziti u nov auto, putovanje...

To su sve materijalne stvari i osim trenutnog zadovoljstva ne pruzaju nista drugo.

Ako neko moze da poredi avion i zdravlje nije na meni dalje da komentarisem!

Sto bi jedan dr stomatologije rekao na komentar pacijenta da je mogao umesto sto je cerki stavio fiksnu protezu da kupi nov lcd televizor, " A ti joj stavi televizor u usta, pa da vidimo kako ce joj to pomoci!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim u osiguranju i dok nismo dobili novo osiguranje dece koje je vezano za deponovanje maticnih celija priznajem nisam imala mnogo informacija o tome.

Međutim, zbog posla,a kasnije i iz ličnog interesovanja saznala sam mnoge pojedinosti. I zakljucak je, ko god moze, pa bilo i kreditom, posto postoji i ta mogucnost kod deponovanja kod Cryo-Save banke za deponovanje celija treba da to uradi. U mojoj osiguravajucoj kuci postoji mogucnost i popusta uz polisu za dete i na polisu i na cenu deponovanja celija.

Planiram licno iskoristiti tu mogucnost, uz danasnji tempo zivota, bolesti i sve nesrecne okolnosti u kojima zivimo mi i deca, cena mi je ostala u drugom planu. Iz Novog Sada sam pa znam da kod nas u porodilistu moze da se uradi vadjenje celija iz pupcanika za ostale gradove u Srbiji nisam sigurna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde je po novom zakonu tj od skoro za dzabe i u privatnim i drzavnim bankama cuvanje maticnih celija.

Šećeru je si li sigurna? Zaova treba da se porodi za manje od mesec dana u Katarini je,oni su potpisali ugovor i platiće 1700 E!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radim u osiguranju i dok nismo dobili novo osiguranje dece koje je vezano za deponovanje maticnih celija priznajem nisam imala mnogo informacija o tome.

Međutim, zbog posla,a kasnije i iz ličnog interesovanja saznala sam mnoge pojedinosti. I zakljucak je, ko god moze, pa bilo i kreditom, posto postoji i ta mogucnost kod deponovanja kod Cryo-Save banke za deponovanje celija treba da to uradi. U mojoj osiguravajucoj kuci postoji mogucnost i popusta uz polisu za dete i na polisu i na cenu deponovanja celija.

Planiram licno iskoristiti tu mogucnost, uz danasnji tempo zivota, bolesti i sve nesrecne okolnosti u kojima zivimo mi i deca, cena mi je ostala u drugom planu. Iz Novog Sada sam pa znam da kod nas u porodilistu moze da se uradi vadjenje celija iz pupcanika za ostale gradove u Srbiji nisam sigurna

Moja kuma je potpisala sa Seracelom. Kaže da su najodgovorniji i najprofesionalniji. Mislim da je dogovorila i neko plaćanje na rate, bez provizije ili bilo čega. Ona mi je rekla da je Cryo Sava-u zabranjen rad u Kragujevcu jer su nešto radili iligalno. Ova zemlja je čudo! Jel zna neko nešto više o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja kuma je potpisala sa Seracelom. Kaže da su najodgovorniji i najprofesionalniji. Mislim da je dogovorila i neko plaćanje na rate, bez provizije ili bilo čega. Ona mi je rekla da je Cryo Sava-u zabranjen rad u Kragujevcu jer su nešto radili iligalno. Ova zemlja je čudo! Jel zna neko nešto više o tome?

Ha,ha....dezinformacija...mislim da nije u redu da pričate ovako nešto ako to nije provereno....mi smo ostavila mat.ćelije preko cryo-save kompanije i jako su profesionalni....došli su u porodilište po uzorak....platili po dobijanju informacije da su mat.ćelije dobre i to je to....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nešto mi je ovde čudno.....počelo se previše pisati hvalospeva o Serasell-u a pljuvati po Cryo-save-u....nešto je tu čudno :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na žalost nisam imala iskustva ni sa jednom tako da ne mogu da dam nikakvo mišljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi cemo, po preporuci doktora koji mi vodi trudnocu, ostaviti mat.celije preko Future Health-a, a koliko vidim njih ovde niko ne spominje... :unsure:

Da li je neko cuo nesto o njima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nešto mi je ovde čudno.....počelo se previše pisati hvalospeva o Serasell-u a pljuvati po Cryo-save-u....nešto je tu čudno :unsure:

I mi smo poverili maticne celije Cryo save-u. A naravno da se desavaju takve stvari kad nova firma zeli da se probije na trziste. Pogotovo kad je ovako malo kakvo je u Srbiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se ozbiljno posvetila istrazivanju da li da ostavim maticne celije ili ne i preko koje banke da ostavim. Sve sam kontaktiktara i dobro sam se informisala. Prosle nedelje ugovor sam potpisala sa Seracell-om. Sigurna sam da sam napravila pravi izbor.

Sto se tice komentara da se Seracell hvali, a Cryo-Save pljuje, cista srpska posla i teorije zavere. Sasvim je normalno da kad se neko probija na trziste bude prisutniji od drugih. Uostalom, sve je proverljivo, nazoves pa se informises, pregledas sajtove, tekst ugovora, postavis im koje pitanje, raspitas se malo oko sebe, pogledas poneki forum i onda u principu lako doneses odluku. Ja sam tako uradila..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da mi je otac danas pricao o tome da kroz par meseci bice besplatno cuvanje ,ali malo mi je neverovatno! Ovde kod nas u Srbiji B) tesko!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da mi je otac danas pricao o tome da kroz par meseci bice besplatno cuvanje ,ali malo mi je neverovatno! Ovde kod nas u Srbiji B) tesko!!!

To sam i ja čula, ali ne znam kad će da bude, a i to će biti javna banka, čuvanje će biti besplatno, ali svako može da dobije te matične ćelije, napraviće se lista čekanja, pa kome treba.

A evo jutros su javili da se sredinom 2012. godine u Kragujevcu otvara Centar za biologiju matičnih ćelija sa bankom:

"Krajem iduće godine u Kragujevcu će početi da radi Centar za biologiju matičnih ćelija sa bankom ćelija u kome će naši građani moći da deponuju matične ćelije. Banka matičnih ćelija, koja će funkcionisati u okviru Centra, biće prva na prostoru bivše Jugoslavije, a Kragujevac će se svrstati u red svetskih centara za istraživanja u oblasti biologije matičnih ćelija.

Građani Srbije više neće morati da matične ćelije deponuju u Grčkoj, Švajcarskoj, Turskoj ili Francuskoj. Projekat vredan 9,3 miliona evra finansiraće Evropska investiciona banka, a delom i Ministarstvo za nauku i tehnologiju, Grad Kragujevac i Medicinski fakultet. Centrom će rukovoditi genetičar Miodrag Stojković iz Leskovca.

- U Kragujevcu će moći da se deponuju matične ćelije koje se izdvajaju iz različitih tkiva, počev iz pupčanika prilikom rođenja deteta, do izdvajanja iz krvi i ni po ćemu neće zaostajati za sličnim svetskim centrima. Budući Centar za biologiju matičnih ćelija je od državnog značaja i biće na raspolaganju srpskoj naučnoj zajednici i zemljama u regionu. U Centru će funkcionisati i Banka matičnih ćelija i već su sklopljeni ugovori sa međunarodnim institucijama sa sedištem u Švajcarskoj, čime je obezbeđen ulaz u druge banke - kaže profesor dr Nebojša Arsenijević, dekan Medicinskog fakulteta u Kragujevcu.

Koliko će usluga deponovanja matičnih ćelija koštati, zasad nije poznato.

Reference da Ministarstvo za nauku i tehnologiju da podršku Kragujevcu Medicinski fakultet je stekao zahvaljujući ugledu imena redovnog profesora ovog fakulteta Miodraga Stojkovića, te nizom stručnih radova koje su naučni radnici ove institucije objavili u poslednjih pet godina.

- Matične ćelije predstavljaju jedan od glavnih naučnih i tehnoloških pravaca medicine i najperspektivnijih polja za lečenje pojedinih bolesti koje se drugim tehnologijama ne mogu rešiti - kaže Arsenijević. Matičnim ćelijama se leče razne vrste leukemije, genetske bolesti metabolizma, imunološkog sistema i anemije. One služe za obnavljanje oštećenih tkiva. Predstavnici fakulteta danas će potpisati protokol o saradnji sa Ministarstvom za nauku i tehnologiju, čime se ozvaničava početak realizacije projekta i stvaranje uslova za izgradnju Centra za biologiju matičnih ćelija pri Medicinskom fakultetu u Kragujevcu. Gradnja objekta od 4.500 kvadrata u kome će biti Centar i Banka matičnih ćelija počinje na proleće.

Prva javna banka matičnih ćelija tek od 2013.

Prva javna banka matičnih ćelija, koja je prema najavama iz Ministarstva zdravlja trebalo da bude otvorena do kraja ove godine, neće proraditi baš tako brzo.

Na doniranje krvi iz pupčanika beba za lečenje pacijenata od leukemije, tumora i urođenih poremećaja pacijenti će morati da sačekaju najmanje još dve godine, saznaje “Blic”.

Matične ćelije u lečenju trenutno su u primeni na Institutu za majku i dete, Vojnomedicinskoj akademiji i u institutima za hematologiju u Beogradu i Novom Sadu.

Dok se ona ne oformi, čuvanje tih ćelija zasad je moguće samo u inostranstvu - i to o trošku roditelja, po ceni od 1.800 evra.

U Beogradu postoji pet privatnih predstavništava banki matičnih ćelija. Od kada je ministarstvo odobrilo uzimanje matičnih ćelija iz pupčanika našim bolnicama i porodilištima, oko 100 porodilja mesečno zamrzava krv iz pupčanika kao zalog za budućnost svoje dece.

Za razliku od privatnih banaka, ćelije iz javne banke biće dostupne svima. Svako ko želi da sačuva matične ćelije prvo bi trebalo da se obrati bolnicama koje imaju saglasnost Ministarstva zdravlja za uzimanje, skladištenje i transport matičnih ćelija iz pupčanika u inostranstvo.

U Srbiji tu saglasnost imaju 23 specijalizovane ustanove, a to su: beogradska porodilišta “Narodni front”, “Zvezdara” i “Višegradska”, Institut za majku i dete, klinički centri “Zemun” i “Dragiša Mišović Dedinje” i bolnice i klinički centri u Smederevskoj Palanci, Smederevu, Jagodini, Novom Sadu, Sremskoj Mitrovici, Čačku, Užicu, Vršcu, Nišu, Ćupriji i Požarevcu."

Ovde, tj. u "Blicu" piše da se još uvek ne zna cena čuvanja ćelija, a na radio "Indexu" su malopre javili da će da bude 1.000 eura, tako da ne znam šta je tačno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja u skorije vreme treba da odlucim, mislim mi..

ja sam nekako tu negde oko cryo i seracella.. mada mi je dr nahvalila neku grcku, zaboravila sam kako se zove. za seracell ne zna bas nesto konkretno jer su novi, za cryo save mi je rekla da kako salju uzorke dhl-om desi se nekad da oni stoje u bg i po nedelju dana, valjda dok se ne skupi odredjeni broj uzoraka, i onda je kao pitanje koliko je uzorak validan tj koliko celija se sacuva.. mada, sveki ima prijateljicu cija cerka je ostavila preko cryo save i sve reci hvale ima.. kumov drug radi u seracell i on hvali njih, - ne mislim seracell, vec njihovo predstavnistvo u srbiji.. ta politika me vec ne zanima, cena je manje vise ista, bitna mi je sigurnost..

mozda sam vec pisala negde, kod cryo save mi se svidja sto se uzorak cuva u dve kese u belgiji i holandiji i u slucaju nekih elementarnih nepogoda u jednoj drzavi ostaje ovaj uzorak u drugoj.. kada sam tako nesto pitala u seracellu rekli su pa to nema potrebe da se cuva na dva mestajer ako zatreba treba sto vise, tj ceo uzorak- odgovor nije ni malo bio na mestu u odnosu na moje pitanje ali ok, skontala sam NIJE ZASTICEN UZORAK OD ELEMENTARNIH NEPOGODA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi cemo, po preporuci doktora koji mi vodi trudnocu, ostaviti mat.celije preko Future Health-a, a koliko vidim njih ovde niko ne spominje... :unsure:

Da li je neko cuo nesto o njima?

I mi smo ostavili u Future Health-u, banka u Engleskoj. Nekako mi je to najsigurnija drzava i najmanje rizika da ce banka propasti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekako mi je to najsigurnija drzava i najmanje rizika da ce banka propasti :)

:) To nam je isto i dr.rekao. Mi smo već naručili paket, jer za 2 nedelje ulazim u 9.mesec, pa neka stoji ovde, ne smeta mi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od skoro moze i u NS da se uzimaju m.celije.

Ya mamu je jednostavno: samo da plati. A lekar ima brdo papirologije.

nije tacno ovo, dr nema nista sa tim. roditelji sve moraju da urade, tj mm i ja. u porodiliste se samo ode sa ugovorom sa bankom i nalazima koji se trebaju uraditi i tamo sa njima se potpise ugovor.. dakle, ni jedan dr nema nikakve papirologije..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nije tacno ovo, dr nema nista sa tim. roditelji sve moraju da urade, tj mm i ja. u porodiliste se samo ode sa ugovorom sa bankom i nalazima koji se trebaju uraditi i tamo sa njima se potpise ugovor.. dakle, ni jedan dr nema nikakve papirologije..

Ne to pre uzimanja, ali kad ti vadi tu krv iz pupcanika malo je nezgodno. Sad su i to sredili, ili bar dok ti ne budes dosla, jer je do pre par nedelja uputstvo za uzimanje uzorka bilo samo na engleskom. Mm kaze da stalno ima neki osecaj da je pogresio, jer su to ipak vazne stvari. Njih bilo tad tri lekara, i samo je mm hteo da uzme uzorak, ovi ostali gledali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kao sto vidis, Ivana, imaces svu mogucu paznju na porodjaju. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kao sto vidis, Ivana, imaces svu mogucu paznju na porodjaju. ;)

pa to mi je bitno..

da me neko ne shvati pogresno, za prvi porodjaj nisam trazila nikakvu vezu i iako je porodjaj bio kao po skolski dete mi se zaglavilo u kanalicu i svasta nesto ga zadesilo i sve to samo zato sto je sestru tj babicu bolelo uvo sto je zovem iz predporodjajne sale..

za detetovo mozdano krvarenje na rodjenju sam saznala na kontrolnom uz posle 3 meseca.. zato mi je bitno da se ovo odradi kako treba, da ne bude opet tamo neka babica zeznula maticne celije ili sta vec..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ostavili smo matične ćelije. Već su nam javili rezultate i, hvala Bogu, sve je OK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jutros sam uradila lab analize, sutra ce biti gotov nalaz. ugovor smo potpisali preksutra idemo u betaniju da i sa njima potpisemo ugovor i onda cekamo porodjaj !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cela ova prica je fantasticna, ja sam pre nekoliko godina gledala emisiju o tome i slazem se da treba da se ostavi ali imam samo neke nedumice, da li ukoliko se ustanovi bolest kod deteta da li se operacije rade u srbiji ili ne? ja sam cula da ovde to ne rade nego salju tipa u rusiju ili kinu....

i da li je tacna cinjenica da ukoliko se ne ostavi dovoljna kolicina maticnih celija ( jer sam cula da za razlicite bolesti koriste razlicite "kolicine" celija) kao da ih niste ni ostavili jer ne mogu da se upotrebe...?

hvala unapred na odgovoru ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene ovo interesuje. Da li se mogu vise puta da se uzimaju ukoliko zatreba ili samo jednom cela kolicina???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mene ovo interesuje. Da li se mogu vise puta da se uzimaju ukoliko zatreba ili samo jednom cela kolicina???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.