Trajanje porodiljskog odsustva u drugim zemljama

odgovora

Objavljeno

Po poslednjoj informaciji Evropski parlament je odlučio da minimalno porodiljsko odsustvo u zemljama Evropske unije treba da bude produženo sa 14 na 20 nedelja, uz isplatu pune plate.

Odlukom Evropskog parlamenta, novopečenim očevima odobrene su najmanje dve nedelje plaćenog odsustva. Takođe, prema usvojenoj rezoluciji, zaposlene žene na porodiljskom odsustvu treba da primaju punu platu.

U Srbiji porodiljsko i bolovanje radi nege deteta zajedno traju 365 dana.

Priključite se i recite nam vaše mišljenje koliko u Srbiji treba da traje porodiljsko bolovanje?

Članice foruma koje žive u inostranstvu neka nam napišu koliko u državama u kojima žive traje porodiljsko bolovanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U poredjenju sa ostalim drzavama, moze se ciniti da u Srbiji dugo traje porodiljsko bolovanje. Ali treba imati u vidu da je u Srbiji nije razradjena "infrastruktura" koja bi omogucavala da se zene pre vrate na posao. Znaci, vrtici (koliko sam ja obavestena) uglavnom ne primaju decu mladju od 12 meseci, a cak i kasnije je tesko naci mesto u vrticu.

Dodatno, na zapadu je i razvijeno da velike organizacije imaju organizovane vrtice uz firme pa je majkama omoguceno da izadju na pauzu i podoje svoju decu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U poredjenju sa ostalim drzavama, moze se ciniti da u Srbiji dugo traje porodiljsko bolovanje. Ali treba imati u vidu da je u Srbiji nije razradjena "infrastruktura" koja bi omogucavala da se zene pre vrate na posao. Znaci, vrtici (koliko sam ja obavestena) uglavnom ne primaju decu mladju od 12 meseci, a cak i kasnije je tesko naci mesto u vrticu.

Dodatno, na zapadu je i razvijeno da velike organizacije imaju organizovane vrtice uz firme pa je majkama omoguceno da izadju na pauzu i podoje svoju decu.

E to su kod nas pusti snovi :(

Tanja81, apsolutno se slazem sa tobom. Tuzno, ali istinito. Do duse u Bg su otvorili jaslice i za bebe od 6 meseci ali znajuci kako u nasem sistemu sve "odlicno" funkcionise, pitanje je kako i koliko se u tim jaslicama posvecuje paznja bebi a ona im je jedino i potrebna u tom uzrastu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno sam protiv toga da dijete ide u jaslice prije navrsene prve godine zivota ali ne diktiraju majke pravila nego su im nametnuta i moraju postupiti po njima. U BiH, tacnije u Banja Luci (kao i u Srbiji pretpostavljam) cim se dijete rodi moras da ga prijavis za vrtic da bi MOZDA dobio mjesto nakon godinu dana. Zene su ovde donekle i "zasticene" po tom pitanju jer imaju pravo na godinu dana + neiskoristeni godisnji odmor a koliko sam upucena trudnicama se NE SMIJE smanjivati plata.

Za oceve se odsustvo sa posla u slucaju dobitka djeteta regulise kolektivnim ugovorom ako ga firma uopste ima potpisanog sa poslodavcem. Mislim da to nigdje nije definisano zakonom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam rodila ćerku nisam radila, i vreme provedeno sa njom do treće godine je dragoceno za nju samu, ali i za mene. Kada sam sina rodila počela sam raditi kada je imao 11 meseci, i mogu samo da kažem da ja nemam vremena za njega. Po meni bi bilo idealno da firma ima vrtić ili da porodiljsko traje 2 godine, naravno da je plaćeno. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja tek treba da se porodim za dva meseca, ali cim pomislim kako ce izgleda moj dan kada se vratim na posao vec mi je lose. Najgore je sto u mom poslu je prekovremeni rad normalno stanje. Razmisljam da li cu moci npr da zbrisem kuci oko 17h pa da budem sat dva sa bebom, pa da radim od kuce jos nekoliko sati.

A sto se tice vrtica, vec su mi rekli da cim se bebica rodi da se prijavimo kako bi imali sanse da ga dobijemo.

Ali ja za sada razmisljam pozitivno. Resavacemo jedan problem po jedan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam rodila ćerku nisam radila, i vreme provedeno sa njom do treće godine je dragoceno za nju samu, ali i za mene. Kada sam sina rodila počela sam raditi kada je imao 11 meseci, i mogu samo da kažem da ja nemam vremena za njega. Po meni bi bilo idealno da firma ima vrtić ili da porodiljsko traje 2 godine, naravno da je plaćeno. :D

Da, i ja mislim da bi bilo idealno da firme ili ustanove u kojima radimo imaju vrtiće za decu zaposlenih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre neki dan sam se cula sa prijateljem koji zivi u Ceskoj. Njegova zena se porodila ove godine u januaru, kao i ja. Pitala sam ga kada se ona vraca na posao, a on mi je rekao da joj porodiljsko traje dve godine! Za to vreme prima fiksnu platu koju joj isplacuje drzava, a ne poslodavac, i koja iznosi oko 500 EU. Bas lepo, rekoh, a onda mi on rece da u Ceskoj MOZE DA SE BIRA koliko ce trajati porodiljsko - od jedne do cetiri godine. Fora je sto drzava odredjuje fiksni iznos primanja za to vreme, pa ti ga podeli na toliko godina koliko ostajes na porodiljskom - znaci, sto si duze na porodiljskom, to su ti mesecna primanja manja. Mislim da je ovo odlicno resenje, jer ima zena (porodica) koje imaju razlicite prioritete: nekima odgovara da primaju manje novca, da bi duze bili sa detetom. Ko ne moze da priusti sebi da ne radi, vrati se na posao posle godinu dana, kao i kod nas. Vazno je da postoji izbor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pre neki dan sam se cula sa prijateljem koji zivi u Ceskoj. Njegova zena se porodila ove godine u januaru, kao i ja. Pitala sam ga kada se ona vraca na posao, a on mi je rekao da joj porodiljsko traje dve godine! Za to vreme prima fiksnu platu koju joj isplacuje drzava, a ne poslodavac, i koja iznosi oko 500 EU. Bas lepo, rekoh, a onda mi on rece da u Ceskoj MOZE DA SE BIRA koliko ce trajati porodiljsko - od jedne do cetiri godine. Fora je sto drzava odredjuje fiksni iznos primanja za to vreme, pa ti ga podeli na toliko godina koliko ostajes na porodiljskom - znaci, sto si duze na porodiljskom, to su ti mesecna primanja manja. Mislim da je ovo odlicno resenje, jer ima zena (porodica) koje imaju razlicite prioritete: nekima odgovara da primaju manje novca, da bi duze bili sa detetom. Ko ne moze da priusti sebi da ne radi, vrati se na posao posle godinu dana, kao i kod nas. Vazno je da postoji izbor!

Ja glasam za ovo,ja glasam za ovo ako moze :D

Meni je dragoceno vreme koje provodim pored bebe i ne bi da porodiljsko traje duze od godinu dana jer ne bi da propustim prvi osmeh,prvo hvatanje igracke, prvu suzu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa jeste lepo je to sto postoji u Ceskoj. Samo nesto razmisljam da kada se ne bi dosla na posao dve godine, da ne bi imala gde ni da se vratim. Rekli bi mi samo hvala dovidjenja! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Ceskom, ali mislim da jos neki susedi kao Rumunija imaju 2-3 god porodiljskog. Zaista mislim da je za dete najvrednije da ga majka cuva do trece godine.

Moja beba je krenula u vrtic sa 10 meseci i od tad je non - stop bolesna. Kazu, normalno je dok se ne adaptira, a to traje oko godinu dana. Koji ce poslodavac imati razumevanja za zenu koja je tek dosla sa "bolovanja" da cesto uzima bolovanje radi deteta. Svedok sam da su trudnice kod nas degradirane kada se vrate na posao: prebacene su na gore radno mesto, manja plata, kao da ponovo moraju da se dokazuju iako imaju dugacak radni staz. Ja na primer, se vracam na posao u decembru i jos ne znam na kom radnom mestu cu biti. A da ne govorim da to ponovno dokazivanje podrazumeva prekovremeni rad.

Kada bih mogla da biram sigurno bih izabrala manja primanja i duzi boravak sa detetom ili barem pola radnog vremena. Bas sam zabrinuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo znam sada tri majke koje su resene da daju otkaze posle porodiljskog bolovanja kod nas. Sve tri su navele iste razloge: dete u jaslicama sa godinu dana je cesto bolesno, a majke se nece uklapati u posao sa toliko izostanaka zbog bolovanja

Mislim da su u pravu. Ja sam od onih majki koja bih radije jela 'hleba i masti', ali da budem sa detetom do 3. godine, dok ne stasa za vrtic. Mnogima ovo zvuci mozda radiklano, mozda i ja to gledam iz moje perspektive honoraraca, ali radije cu ziveti siromasno nego da mi je dete stalno bolesno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U UK je porodiljsko odsustvo malo komplikovanije no u Sr.

Dobija se 26 nedelja "uobicajenog" i jos 26 nedelja dodatnog porodiljskog bolovanja.

6 nedelja odsustva je placeno 90% plate. Nakon toga se dobija 33 nedelje odsustva placenog po statutu a to je oko £125 nedeljno ili 90% plate (dobija se manja od ove dve cifre). Narednih 15 nedelja je neplaceno. Godisnji odmor se dobija i za mesece porodiljskog odsustva.

Otac po rodjenju deteta dobila 2 nedelje 100% placenog odsustva.

Po povratku na posao roditelji ovde ne dobijaju odsustvo u slucaju bolesti deteta. Moraju ga uzeti kao godisnji ili neplaceno. Roditelji do detetovog 5-og rodjendana imaju pravo na neplaceno odustvo u slucaju bolesti deteta. Roditelji dece do 6god i dece sa disabilitetom do 18god starosti imaju pravo na fleksibilne uslove rada u obliku fleksibilnih radnih sati, rada od kuce, podele radnih sati na vise dana isl. To se moze iskoristiti u slucaju bolesti deteta.

E ono o cemu ne znam puno vec sam tek nacula jeste da se nakon isteka porodiljskog moras vratiti na posao izvesan broj nedelja. Ako to ne uradis razlike izmedju statutarne i 90% plate se mora vratiti. Za to, opet kazem, nisam 100% sigurna.

Sve ovo zavisi i od poslodavca. Pojedine organizacije svojim zaposlenim dopune tih 10% do pune plate za prvih 6 nedelja i takodje do izvesnog procenta za ostatak odsustva. Opet i sa tim nemam licnog iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zivim u Svajcarskoj i ovde je porodiljsko bolovanje mizerno- 14 nedelja i dobija se 80% od plate.Jako sam razocarana time,u petak moram poceti da radim,a moja beba ima 3 meseca...10 sati dnevno cu biti odsutna iz njegovog zivota...Drzava ne preduzima NISTA po tom pitanju,ranije je bilo jos gore- 8 nedelja,izglasavaju svakakve gluposti,a o majkama i bebama nema govora.Jedino je porodiliste fantasticno i tretman tamo carski!

Meni je moj poslodavac rekao da covek treba da bira izmedju porodice i karijere i da ce mi,kad mu treci put dodjem neispavana dati otkaz.Pa vi sad gledajte gde je bolje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zivim u Svajcarskoj i ovde je porodiljsko bolovanje mizerno- 14 nedelja i dobija se 80% od plate.Jako sam razocarana time,u petak moram poceti da radim,a moja beba ima 3 meseca...10 sati dnevno cu biti odsutna iz njegovog zivota...Drzava ne preduzima NISTA po tom pitanju,ranije je bilo jos gore- 8 nedelja,izglasavaju svakakve gluposti,a o majkama i bebama nema govora.Jedino je porodiliste fantasticno i tretman tamo carski!

Meni je moj poslodavac rekao da covek treba da bira izmedju porodice i karijere i da ce mi,kad mu treci put dodjem neispavana dati otkaz.Pa vi sad gledajte gde je bolje!

:blink::blink::blink:

Joj mila, sa takvom izjavom bi tvoj poslodavac ovde zavrsio u zatvoru! A o otkazu da ne pricam- po kratkom postupku bi ti dobila nadoknadu od koje bi mogla troje dece da podignes! Ovo je sramota! Nisam do sad cula za takav tretman a najsokantnije je da potice iz Svajcarske... :angry:

Ja sam mislila da je UK jako losa po tom pitanju. Poredim je sa skandinavskim modelom prava zaposlenih, zdravstva i obrazovanja koji se koristi kao uzor. Iz iskustava koje sam cula nije mu ni prici, al navodno se radi na priblizavanju i implementaciji metoda... <_<

Zato bi mi bilo jako drago da cujem iskustva zaposlenih mama iz ovog dela Evrope. Da li vas ima na forumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo znam sada tri majke koje su resene da daju otkaze posle porodiljskog bolovanja kod nas. Sve tri su navele iste razloge: dete u jaslicama sa godinu dana je cesto bolesno, a majke se nece uklapati u posao sa toliko izostanaka zbog bolovanja

Mislim da su u pravu. Ja sam od onih majki koja bih radije jela 'hleba i masti', ali da budem sa detetom do 3. godine, dok ne stasa za vrtic. Mnogima ovo zvuci mozda radiklano, mozda i ja to gledam iz moje perspektive honoraraca, ali radije cu ziveti siromasno nego da mi je dete stalno bolesno.

Meni ne zvuči ni malo radikalno, već prirodno i normalno da se tome teži. Ja ću isto zbog prirode posla ostati sa detetom do njegove treće godine. Krenuće sledeće jeseni u vrtić na poludnevni boravak i imaće 3 godine i koji mesec.

Ja zivim u Svajcarskoj i ovde je porodiljsko bolovanje mizerno- 14 nedelja i dobija se 80% od plate.Jako sam razocarana time,u petak moram poceti da radim,a moja beba ima 3 meseca...10 sati dnevno cu biti odsutna iz njegovog zivota...Drzava ne preduzima NISTA po tom pitanju,ranije je bilo jos gore- 8 nedelja,izglasavaju svakakve gluposti,a o majkama i bebama nema govora.Jedino je porodiliste fantasticno i tretman tamo carski!

Meni je moj poslodavac rekao da covek treba da bira izmedju porodice i karijere i da ce mi,kad mu treci put dodjem neispavana dati otkaz.Pa vi sad gledajte gde je bolje!

Ovo je zaista katastrofalno.

Mislim da je najbolje rešenje koje je neko naveo da je u Češkoj, međutim, kod nas bi to bilo neprimenjivo. Ili bi država razrezala takvu mizernu cifru da na kraju oni koji bi se odlučili na 3 godine, ne bi dobijali gotovo ništa. Ali jednog lepog dana, kada naša deca budu imala decu, možda to i bude funkcionisalo.

Mislim da 3 meseca porodiljskog i 9 meseci radi nege deteta jeste solidno u odnosu na druge države, ali daleko od toga da je idealno rešenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni ne zvuči ni malo radikalno, već prirodno i normalno da se tome teži. Ja ću isto zbog prirode posla ostati sa detetom do njegove treće godine. Krenuće sledeće jeseni u vrtić na poludnevni boravak i imaće 3 godine i koji mesec.

U pravu si. Ne zvuci radikalno,pogotovo kad vidis da vecina inace radi za mizerne pare u zemljici Srbiji, pa je moguce da se osecas jos jadnije da radis, a da dete pati i ti zajedno sa njim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja zivim u Svajcarskoj i ovde je porodiljsko bolovanje mizerno- 14 nedelja i dobija se 80% od plate.Jako sam razocarana time,u petak moram poceti da radim,a moja beba ima 3 meseca...10 sati dnevno cu biti odsutna iz njegovog zivota...Drzava ne preduzima NISTA po tom pitanju,ranije je bilo jos gore- 8 nedelja,izglasavaju svakakve gluposti,a o majkama i bebama nema govora.Jedino je porodiliste fantasticno i tretman tamo carski!

Meni je moj poslodavac rekao da covek treba da bira izmedju porodice i karijere i da ce mi,kad mu treci put dodjem neispavana dati otkaz.Pa vi sad gledajte gde je bolje!

Ovo je zaista uzasno. Nisam se o tome raspitivala,ali kada sam videla ovaj post bas sam se iznenadila. S druge strane,ovde ionako gledaju da ti izvuku svaki zaradjeni franak,jos vazduh nije za naplatu. Svajcarska ima uredjenje,ali se to itekako placa.

Nema mnogo komentara za razlicite zemlje,ali meni prednjaci Ceska. Odrediti fiksni iznos,naravno razuman za potrebe porodilje i deteta,ponuditi vremenski period tokom kog se ne mora raditi je idealno. Ja bih samo dodala da pri povratku na posao,bar tri meseca,zena radi 50% radnog vremena. Razlog je privikavanje deteta na odsustvo majke i vracanje zene u formu za posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.