Kvalitet mlijeka

odgovora

Objavljeno

Vasa iskustva,misljenja...da li mlijeko vremenom dobija ili gubi na kvalitetu?Po misljenju "nekih",mlijeko vec od 9. mjeseca Bebinog zivota gubi na kvalitetu!Malo sam skepticna,razuvjerite me! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,draga,odusevila si me...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ajd' sad kad vec pricamo o kvalitetu:

Ja mislim da nije problem kvalitet nego vise ne moze mleko da detetu da sve sto mu je potrebno za razvoj. Da je tako, svi bi mi ceo zivot pili samo mleko, zar ne? B)

Ljudi su, kao bica, svastojedi. To sto sad filosofiramo o zdravoj i nezdravoj ishrani je sasvim druga stvar. Mi smo hanu napravili nezdravom... al' odoh ja u OT :rolleyes:

Tako, u nekom trenutku razvoja, dete treba da pocne da biva taj svastojed :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da nije problem kvalitet nego vise ne moze mleko da detetu da sve sto mu je potrebno za razvoj. Da je tako, svi bi mi ceo zivot pili samo mleko, zar ne? B)

Apsolutno se slazem sa tobom ali i ako neko sumnja od dojilja u kvalitet mleka lako moze da ga posalje na analizu.

E sad, evo ja ne bih pila mleko celi zivot :D nisam neki mlekoljubitelj, pijem ga samo u nes kafi ili par puta godisnje uz doruzak sa tostom i dzemom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne gubi mleko na kvalitetu. :) Jedino može biti kontaminirano psihoaktivnim supstancama, ukoliko dojilja puši ili pije alkohol, konzumira narkotike, ili zbog nekog zravstvenog stanja pije lekove koji mogu naškoditi bebi kroz mleko (ali ovo je retkost). Dokaz da mleko ne gubi na kvalitetu ni nakon par godina aktivne laktacije je taj da Banka mleka na Institutu za neonatologiju uzima mleko i majki donora koje imaju već velike sisavce. :) Naravno nakon 6 meseci starosti (u proseku), beba ima potrebu i za drugim namirnicama. Ali to ne znači da je mleko postalo nekvalitetno ili da nije potrebno i dalje, i to baš majčino, jer je ono neprocenjivo kao imunoaktivna supstanca radi što boljeg formiranja imuniteta kod deteta. Ali na žalost... Majkama se često na početku dojenja novorođenčeta plasira (iz raznoraznih pogrešnih razloga) primedba kako im mleko ''nije kvalitetno''. Ne postoji nekvalitetno majčino mleko, ukoliko je majka zdrava i normalno se hrani, pod čim podrazumevam da si ničim ne truje. :)

Earl Grey i KruelaDeviL volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na decidnom objasnjenju!t2019.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a gde se salje mleko na analizu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam jedno pitnje,moja beba ima 2 meseca,siki lepo na svaka 2,5-3 sta nocu kad zaspe oko 21 ne budi se do 4...a sadrzaj pelene nam je juce i danas bilo zelenkast,sta to moze da znaci,da li mi je slab kvalitet mleka?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam jedno pitnje,moja beba ima 2 meseca,siki lepo na svaka 2,5-3 sta nocu kad zaspe oko 21 ne budi se do 4...a sadrzaj pelene nam je juce i danas bilo zelenkast,sta to moze da znaci,da li mi je slab kvalitet mleka?

Ne mora da znaci da ti je slab kvalitet mlijeka,ali ipak prati,zelena stolica moze da znaci da je beba gladna,a isto tako moze da znaci da si ti jela neko zeleno povrce!A s' obzirom da beba relativno dobro spava,ne bih rekla da je gladna i da ti je kvalitet mlijeka sasvim u redu! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam jedno pitnje,moja beba ima 2 meseca,siki lepo na svaka 2,5-3 sta nocu kad zaspe oko 21 ne budi se do 4...a sadrzaj pelene nam je juce i danas bilo zelenkast,sta to moze da znaci,da li mi je slab kvalitet mleka?

Blanka ako je rec o tome da su te pelene napunjene nekada u toku noci a menjali ste ih ujutro,tj. ako je izmet malo onako sasusio,odstajao( :rolleyes: ),moze da poprimi neku maaalo zelenkastu boju.I kod nas se to desavala,sa oba deteta,a ako smo im odmah promenili pelenu ne bi bilo zelenkasto.Ako beba lepo napreduje,ako je beba zadovoljna i ne budi se,ja mislim da je sve ok ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To da je zelena stolica, - stolica gadi, JE NETAČNO. Moguće je to što je ChiMama spomenula, da je stolica usled boravka u peleni oksidirala, (to se na primer, desi sa zumancetom jajeta ako vam odstoji tvrdo kuvano neko vreme).

Ukoliko beba ima dovoljno MOKRIH pelena u toku 24h, - to je znak da je sita. I još jedna jako važna stvar, - NE POSTOJI NEKVALITETNO MAJČINO MLEKO, naravno ukoliko mama nije pila alkohol ili uzimala bilo koju drugu psihoaktivnu supstancu.

Što se tiče pitanja o laboratorijskoj analizi mleka, to se radi na Institutu za neonatologiju, ali jedino za majke donore. A analize su o bakterijološkoj ispravnosti, a ne o ''kvalitetu'' mleka u smislu da li je hranljivo. MLEKO SVAKE MAJKE JE HRANLJIVO.

Čak i ako dojilja ima nekih zdravstvenih problema, opet je hranljivo i ne samo to, - MLEKO JE IMUNOAKTIVNO...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NE POSTOJI NEKVALITETNO MAJČINO MLEKO

Što se tiče pitanja o laboratorijskoj analizi mleka, to se radi na Institutu za neonatologiju, ali jedino za majke donore. A analize su o bakterijološkoj ispravnosti, a ne o ''kvalitetu'' mleka u smislu da li je hranljivo.

Apsolutno se slažem što se tiče kvaliteta majčinog mleka samo bih dodala da kako beba raste ti hranljivi sastojci više nisu dovoljni pa se ubacuju i nemlečni obroci.

Samo bih pitala Zemunicu da li se u ovom slučaju računaju i bebice koje su iskazale "alergijsku" reakciju na majčino mleko? Mislim da je čak i Bokicina Mikica imala ovaj problem... Možda se varam... :unsure:

Što se tiče analize, Zemunice, jel to sigurno da se vrši ispitivanje samo bakteriološke ispravnosti i to samo za donorke? Iskreno, još dok sam bila trudna slušala sam intervju i sve mi se čini da je žena sa Neonatologije napomenula da može bilo ko da proveri stim da devojke koje doniraju ne moraju da plaćaju... Ali dobro, ko je zainteresovan može lako pozvati sam institut za detaljnije informacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno se slažem što se tiče kvaliteta majčinog mleka samo bih dodala da kako beba raste ti hranljivi sastojci više nisu dovoljni pa se ubacuju i nemlečni obroci.

Samo bih pitala Zemunicu da li se u ovom slučaju računaju i bebice koje su iskazale "alergijsku" reakciju na majčino mleko? Mislim da je čak i Bokicina Mikica imala ovaj problem... Možda se varam... :unsure:

Što se tiče analize, Zemunice, jel to sigurno da se vrši ispitivanje samo bakteriološke ispravnosti i to samo za donorke? Iskreno, još dok sam bila trudna slušala sam intervju i sve mi se čini da je žena sa Neonatologije napomenula da može bilo ko da proveri stim da devojke koje doniraju ne moraju da plaćaju... Ali dobro, ko je zainteresovan može lako pozvati sam institut za detaljnije informacije.

Beba ne može biti alergična na majčino mleko, nego može ispoljiti alergijsku reakciju akutno, na neku hranu koju je majka pojela, a čiji su sastojci naravno dospeli u mleko. Majka onda sistemom eliminacije odredi šta je to što je pojela uzrokovalo alergijsku reakciju, prestane to da jede, i problem je rešen. Postoje namirnice koje nose više rizika, pa se one inače savetuju dojiljama da ih izbegavaju, npr. citrusno voće...

Proverićemo ovo sve za analize, (možemo zvati telefonom i pitati, posle praznika). Za donorke se obavezno rade analize uzoraka, jer se mleko donosi u bočicama, pa je moguće da je prilikom izmlazanja došlo do kontaminacije... Inače, mleko se u grudima ne može ''pokvariti'', mada ima svakakvih nebuloznih priča! Čula sam jednom, kako se nekoj ženi mleko ukiselilo u dojkama, hahahahaha!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čula sam jednom, kako se nekoj ženi mleko ukiselilo u dojkama

auuuu jel mozda proizvela i slatku pavlaku :P mislim stvarno... ljucka glupost nema granice....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... jel' mozda proizvela i slatku pavlaku... :P

Pa, ti ne znaš recept?

Sastojci:

- 100g šećera,

- 2 sike u laktaciji,

- 1 drndavi, dupli autobus br. 83, (dobar je prvi koji naiđe, - svi su bez amortizera).

Priprema:

- Pojesti 100g šećera. Ne obući grudnjak. Zatim, ući u Zemunu na 83ojku i voziti se strpljivo. Sesti po mogućstvu u zadnji deo autobusa, iznad točka. Izdržati tako do TC Ušće. I to je to!

Prijatno! :)

cupcake i bikica85 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahahahahhahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što mi ne reče ranije, da ne kupujem za ove praznika :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

slazem se sa svim navedenim da ne postoji nekvaletetno mleko.. meni je dr rekla da mi je mleko bas dobro verovatno zato jer mi je bebac odlicno napredovao. rodio se sa 3360, iz bolnice smo posle 6 dana izasli sa 3160 a za mesec dana na kontroli je imao 4920g, a posle drugog 6200g

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas da mi pomognete...

Moj bebac ima 2,5 meseca. Prvi mesec je napredovala 1kg a drugi mesec samo 400 grama!!!

JA SAM OCAJNA!!!

Mislila sam da nemam dovoljno mleka pa sam pocela da se cedim... Posle podoja iscedim 150 ml- znaci nije to u pitanju...

Beba super sisa,nikada nismo sa tim imali problem. I dalje joj nudim na 3 sata, i rucka svaki put jako fino.

Mislila sam da mozda ne povuce dovoljno mleka jer ne mozes znati koliko mililitara posisa iz dojki, tako da sam je hranila na flasicu- bas da vidim koliko pije za jedan obrok. Popije izmedju 100 i 120 ml sto je super za bebu od 2,5 meseca. Znaci- nije u pitanju ni to da malo siki kolicinski.

E,sad recite vi meni u cemu je problem? Zasto mi beba malo napreduje ako je svako mleko kvalitetno???

PS- Nosili smo urin na kontrolu i vadili su joj krv i hvala Bogu zdrava je ko dren :)

Nocu spava od 21h do 5:30 , ne budi se uopste pa pretpostavljam da nije gladna....

I jos jedna informacija... Dnevno ima 6 podoja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E,da... Gde bih u Novom Sadu mogla da odnesem svoje mleko na analizu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim vas da mi pomognete...

Moj bebac ima 2,5 meseca. Prvi mesec je napredovala 1kg a drugi mesec samo 400 grama!!!

JA SAM OCAJNA!!!

Mislila sam da nemam dovoljno mleka pa sam pocela da se cedim... Posle podoja iscedim 150 ml- znaci nije to u pitanju...

Beba super sisa,nikada nismo sa tim imali problem. I dalje joj nudim na 3 sata, i rucka svaki put jako fino.

Mislila sam da mozda ne povuce dovoljno mleka jer ne mozes znati koliko mililitara posisa iz dojki, tako da sam je hranila na flasicu- bas da vidim koliko pije za jedan obrok. Popije izmedju 100 i 120 ml sto je super za bebu od 2,5 meseca. Znaci- nije u pitanju ni to da malo siki kolicinski.

E,sad recite vi meni u cemu je problem? Zasto mi beba malo napreduje ako je svako mleko kvalitetno???

PS- Nosili smo urin na kontrolu i vadili su joj krv i hvala Bogu zdrava je ko dren :)

Nocu spava od 21h do 5:30 , ne budi se uopste pa pretpostavljam da nije gladna....

Ako je stolica zlatno zuta, ako kaki bar 3 puta, mleko je dobro. Svaka beba napreduje individualno, ako je vesela, aktivna i dobro spava mislim da nema potrebe da se brines.

Inace bebe vece porodjajne tezine dobijaju manje po pravilu na tezini od beba koje su rodjene sa manjom porodjajnom tezinom... Zamisli kada bi beba rodjena sa 5.5kg udvostrucila tezinu sa 6 meseci :blink: ... Sve bebe zavrse oko godinu dana u nekom proseku i one od 2.5kg i one od 5.5kg... Zato nemoj da se opterecujes, beba ima svoj neki ritam kojim dobija na tezini, ako stolica nije zelena, beba nije gladna, tako je bar meni rekao pedijatar... Mojoj sestri beba(rodjena kad i moja) svakog meseca nabacuje 500-600g pa je njen pedijatar zadovoljan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je stolica zlatno zuta, ako kaki bar 3 puta, mleko je dobro. Svaka beba napreduje individualno, ako je vesela, aktivna i dobro spava mislim da nema potrebe da se brines.

Inace bebe vece porodjajne tezine dobijaju manje po pravilu na tezini od beba koje su rodjene sa manjom porodjajnom tezinom... Zamisli kada bi beba rodjena sa 5.5kg udvostrucila tezinu sa 6 meseci :blink: ... Sve bebe zavrse oko godinu dana u nekom proseku i one od 2.5kg i one od 5.5kg... Zato nemoj da se opterecujes, beba ima svoj neki ritam kojim dobija na tezini, ako stolica nije zelena, beba nije gladna, tako je bar meni rekao pedijatar... Mojoj sestri beba(rodjena kad i moja) svakog meseca nabacuje 500-600g pa je njen pedijatar zadovoljan

sa svim se slazem sem sa ovim boldovanim. bebe koje samo sike mogu i do 7 dana da ne kake i sve je u potpunosti u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uz svo dužno poštovanje ali 400gr je dovoljno da se smatra normalan napredak bebe. Ako si baš u panici nudi joj malo češće pa ako hoće da siki daj joj ako ne... neka ima i dalje svoj ritam na 3h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.