Siroki povoj - da ili ne?


odgovora

Objavljeno

Ja sam čula priču kao što je Ivančica napisala i isto tako sam čula da devojčice imaju češće problem nego dečaci...

Mi smo široki povoj skinuli pre nedelju dana nakon UZ kukova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrijska sestra(iz porodilista) objasnila jos bolje: kaze da, kod nas, pri porodu, babice tj. doktori(kako gde) hvataju bebe za skocne zglobove i okrecu naopako kako bi izasla plodova voda i uradio se prvi pregled. U drugim zemljama se bebe hvataju za kukove i okrecu naopako. E, sad, ona tvrdi da je kod nas jos uvek u medicinskoj skoli akutelan taj zahvat koji vise nigde nije pozeljan. Naravno, taj zahvat za skocne zglobove moze da doprinese pomeranju mekih casica kukova za razliku od hvatanja bebe za same kukove.

Ja ovo samo prenosim. Ne znam da li je istina. Ako neko moze da proveri neka proverava.

:blink::blink::blink::blink:

Pokušala sam da se sjetim tog dijela porođaja,i da u pravu si.Sjećam se da je bilo tako,poslije sam trražila da mi daju bebu,ali se sjećam da su je tako uhvatlili kad je izašla :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidiš to mi nije palo na pamet... Možda je stvarno od pampersa...

moje dete je pocelo da dobija infekcije od pampersa, siroki povoj joj je ukinut sa 2,5 meseca, ali sam ga ja vratila u 4 ne zbog samog sirokog povijanja, vec zato sto sam ukinula plasticne pelene i presla na starinske...a to momentalno znaci tetra plus svedske plus zastitne...ne primecujem da mi je dete manje aktivno u njima, niti da je nesto zulja...

inace, drugarica koja zivi u Americi gde je takodje ukinut siroki povoj odavno kaze da Amerikanke imaju strasno krive noge :lol: i da je ona svoje dete povijala u skladu sa nasim pravilima hahhah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je pedijatrijska sestra(iz porodilista) objasnila jos bolje: kaze da, kod nas, pri porodu, babice tj. doktori(kako gde) hvataju bebe za skocne zglobove i okrecu naopako kako bi izasla plodova voda i uradio se prvi pregled. U drugim zemljama se bebe hvataju za kukove i okrecu naopako. E, sad, ona tvrdi da je kod nas jos uvek u medicinskoj skoli akutelan taj zahvat koji vise nigde nije pozeljan. Naravno, taj zahvat za skocne zglobove moze da doprinese pomeranju mekih casica kukova za razliku od hvatanja bebe za same kukove.

Ja ovo samo prenosim. Ne znam da li je istina. Ako neko moze da proveri neka proverava.

Da,ja sam na porodjaju ocekivala da ce tako uhvatiti bebu i izvrnuti je naopako(tako sam gledala na tv-u da rade),ali ovde ne,beba je izasla,nisu je podizali nikako samo su ubacili neko crevo u usta i izvlacili vodu tako,ostatak su rekli da ce da iskija. Nismo koristili siroki povoj,u porodilistu su stavili pampers i to je to.

UZ kukova je dr. radio tek sa prvih mesec dana i nijednom vise. Pedijatar nam je inace sa nasih prostora,i kad sam ga pitala za siroki povoj,odgovorio mi je da on kod problema ne moze da pomogne. Sad ovo sto je Yelena pisala ima logike!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo danas bili na UZ kukova i dobili dozvolu da sedimo.

Siroki povoj nosimo do 9meseci nocu, danju ne ;) jeeeeeeeeeej! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Išli na UZ kukova,ne moramo više dolaziti,potpuno formirane kuglice.Nismo nosili od drugog mjeseca široki povoj,sad nosimo platnene pelene kojima se sestra oduševila,kaže ovo je pravo za kukove.

Dakle,nema široki povoj toliki uticaj.Jedna beba,mukica,8 mjeseci mora opet na kontrolu,a mama i dalje nosi široki povoj.

Dr je objasnila da su bitnije vježbe za kukove,voljela bih da ih mogu opisati ali nisam vješta.Pitajte pedijatre sigurno znaju.

A najbitniji je kaže sam porođaj i genetika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,ja sam na porodjaju ocekivala da ce tako uhvatiti bebu i izvrnuti je naopako(tako sam gledala na tv-u da rade),ali ovde ne,beba je izasla,nisu je podizali nikako samo su ubacili neko crevo u usta i izvlacili vodu tako,ostatak su rekli da ce da iskija. Nismo koristili siroki povoj,u porodilistu su stavili pampers i to je to.

UZ kukova je dr. radio tek sa prvih mesec dana i nijednom vise. Pedijatar nam je inace sa nasih prostora,i kad sam ga pitala za siroki povoj,odgovorio mi je da on kod problema ne moze da pomogne. Sad ovo sto je Yelena pisala ima logike!

Definitivno!kod nas to rade :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo siroki povoj prestali da nosimo sa 9meseci konacno!!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo siroki povoj prestali da nosimo sa 9meseci konacno!!! :D

Cestitamo! ;) Taman mu je sad super da ga ne nosi po vrucinama ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo siroki povoj prestali da nosimo sa 9meseci konacno!!! :D

Mora da uživa ;) posebno sada..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo siroki povoj prestali da nosimo sa 9meseci konacno!!! :D

U vi ste bas dugo nosili, cestirtamo za skidanje ... taman da ladi guzu na ovu vrucinu sad :P ... Ja sam se bila naoruzala opremom za siroki povoj ali odmah u porodilistu su nam rekli da nema potrebe za njim , medjutim kad smo dosli kuci patronazna nam je rekla da ipak stavljamo pa smo stavljali tih nedelju dana dok nam je ona dolazila i to samo pred njen dolazak :P posle nismo , obe kontrole kukova su nam bile super ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo skinuli sa tri ipo,mada sam htela da mu stavljam do cetri meseca.Kad su pocele ove vrucine ja mu skinula.Moram priznati lakse ga je bilo nositi sa sirokim povojom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo skinuli sa tri ipo,mada sam htela da mu stavljam do cetri meseca.Kad su pocele ove vrucine ja mu skinula.Moram priznati lakse ga je bilo nositi sa sirokim povojom :)

Jao, jes' lakše, nekako si sigurniji kad držiš dete... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: onda "dobiju" guzu ovako su mrsavci!

I se bas dvoumim oko ovog sirokog povoja cisto zbog ovih vrucincina. U porodilistu su rekli da ne treba, patronazna da treba. Ja joj stavljam jer ne moze da skodi, ali sad se jadna sva osula, nemamo klimu u stanu a toplo je toliko da se meni place. Sad gledam ovih dana da joj nocu stavim siroki a danju joj ga skidam. Vise stvarno nisam pametna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: onda "dobiju" guzu ovako su mrsavci!

I se bas dvoumim oko ovog sirokog povoja cisto zbog ovih vrucincina. U porodilistu su rekli da ne treba, patronazna da treba. Ja joj stavljam jer ne moze da skodi, ali sad se jadna sva osula, nemamo klimu u stanu a toplo je toliko da se meni place. Sad gledam ovih dana da joj nocu stavim siroki a danju joj ga skidam. Vise stvarno nisam pametna.

A koliko je dete? Skini da se raskomoti, bar kad se rita nogicama i kad je budna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: onda "dobiju" guzu ovako su mrsavci!

I se bas dvoumim oko ovog sirokog povoja cisto zbog ovih vrucincina. U porodilistu su rekli da ne treba, patronazna da treba. Ja joj stavljam jer ne moze da skodi, ali sad se jadna sva osula, nemamo klimu u stanu a toplo je toliko da se meni place. Sad gledam ovih dana da joj nocu stavim siroki a danju joj ga skidam. Vise stvarno nisam pametna.

ako će dete imati probleme sa kukovima imaće ga sa i bez širokog povoja.Još ako stavljaš pampers,pa preko široki povoj baš je bebi teško.Ja stavljam u kući pamučne pelene,koje su kao široki povoj,al kad idemo vani stavim u torbu Huggies..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja imam tacne inf ne znam , ali su mi rekli da se u svetu to vise ne koristi , sem ako dete vec po rodjenju nema neki izrazen problem , zato nam uvek u porodilistima govore da ne treba a patronazne zive u proslosti pa ga savetuju jer se nekada on koristio masovno iz preventive ..... Mislim da ce joj vise skoditi vrucina i ojed od nje nego da ne nosi siroki povoj ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko ja imam tacne inf ne znam , ali su mi rekli da se u svetu to vise ne koristi , sem ako dete vec po rodjenju nema neki izrazen problem , zato nam uvek u porodilistima govore da ne treba a patronazne zive u proslosti pa ga savetuju jer se nekada on koristio masovno iz preventive ..... Mislim da ce joj vise skoditi vrucina i ojed od nje nego da ne nosi siroki povoj ....

Široko povijanje ne pomaže ako postoji neki problem (eto nas ko primer), i to je greška u uverenju ;)

Nama je rečeno da se širok povoj u Srbiji još drži i savetuje, jer smo generalno podneblje koje je sklono lošem razvoju kukova, i da se bebama preporučuje preventivno (znači zdravim).

Ja ne vidim da je išta falilo i jednom detetu sa zdravim kukićima što nije nosilo široko povijanje... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko je dete? Skini da se raskomoti, bar kad se rita nogicama i kad je budna...

Mesec i nedelju dana. A stavljam pampers svakako.

Sad je samo u pampersu, pretoplo je u stanu, bas je i ona nesto nervozna.

Mozda to stara skola vise propagira siroki, mi kad smo bili mali nije ni bilo pampersa.

Kumina deca nisu nikad nosila siroki ( i sad su mali) pa im nista ne fali. Mozda bih je i pakovala na dalje ali zbog temperature ne mogu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svom detetu nisam stavljala siroki povoj, jer su mi i u porodilistu i patronazna rekli da ne treba, jer ako ima neku deformaciju, nece mu pomoci. Kukovi su u redu, a poznajem i decu koja su imala problema a nosila su siroki povoj. Dakle, pravila nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se da nema pravila.

Ja sam Andjeli stavljala do 5,5 mjeseci, dakle skinula sam joj posle drugog ultrazvuka kukova. A bio je pocetak avgusta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo zvanicno skinuli siroki povoj posle drugog UZ,a nezvanicno kad su krenule velike vrucine,negde u ovo vreme prosle godine. Imala je manje od 6 meseci. Razmisljam da li uopste da stavljam taj siroki povoj ukoliko budem imala jos jedno dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo zvanicno skinuli sa nekih 5 meseci valjda a nezvanicno.. nosila je prvih 15 dana, pa do treceg meseca nije i onda taj treci mesec malo jeste malo nije i kad se sve sabere i oduzme nosili smo ih ukupno mozda mesec dana :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ako će dete imati probleme sa kukovima imaće ga sa i bez širokog povoja.Još ako stavljaš pampers,pa preko široki povoj baš je bebi teško.Ja stavljam u kući pamučne pelene,koje su kao široki povoj,al kad idemo vani stavim u torbu Huggies..

Sa ovim se ne slazem u potpunosti.

Uostalom vratite se stranicu-dve unazad i procitajte postove, lepo su Yelena i Strelac sve detaljno napisale zasto u svetu ne a kod nas da.

Mi smo imali problema sa skracenim butnim misicima (posledica hipertonusa) i siroki povoj smo nosili po ceo dan do 6m, posle samo nocu do skoro 9 (koji dan ranije zbog vrucine).

Sto kaze Ivancica - problem sa kukovima nece resiti siroki povoj, to je preventiva.

Nisam za to da se dete muci po vrucincini, mi smo imali srece jer nam se taman uklopilo u zimu i hladno vreme :) nisam sigurna da bih mu leti stavljala. Izvagas sta je ozbiljnije, problem (kao sto smo mi imali sa misicima) ili osip i vrucincina. Tvoje pamucne su super i za to ne treba siroki povoj, ti resavas problem sirokog povoja jednim udarcem ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.