Djak prvak

odgovora

Objavljeno

Hvala, majat.

Pa svi u okruzenju mi govore da je neka praksa da ih pitaju tj traze da izrecituju pjesmicu.

Potrazicu na netu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pravo da ti kazem, da moj sin ne zna ni jednu - ja ga ne bih ucila posebno za testiranje. Rekla sam mu da ce tamo biti neki kviz... Ali ako ti procenjujes da ce se ona osecati bolje i sa vise samopouzdanja ako zna neku pesmicu, super je da joj pomognes... Nekako mislim da je najvaznije da u njihovom uzrastu zavole skolu a ne da od samog pocetka imaju osecaj da ih samo nesto primoravaju da rade.... 

Verujem da je meni mozda lakse jer imam vec skolarca u kuci koji voli skolu i super je đak a uzor je mlađem detetu...

Srecno! I javi kako je proslo....

Mi imamo tek krajem aprila kod pedijatra pa cemo posle toga, ali javljam utiske...

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas smo bili kod pedijatra zbog upisa u skolu... mozda je cela ova prica za bisere, ali evo pisem je ovde. Stojimo A i ja i cekamo a on razgleda plakat o dojenju :D. A: Sta je ovo? Ja: Uputstvo kako se pravilno doji. A: Goji?! Ja vec kontam da on u stvari nema pojma sta je to ali spas dolazi iz ordinacije... Obavimo mi sve, sedimo u autu i on opet pita. Vidim da nemam kud i objasnim sta je dojenje. Majko mila, taj pogled pun gadjenja i iznenadjenja i neverovanja i gledanja u moje si.. Muz i ja smo vrištali od smeha. A. je inace strasno gadljiv kada je hrana u pitanju... bas mi ga bilo zao sa kojim uzasom je u svojoj glavi morao da se suoci:huh::(...

Ehinacea, broccoli i MatroNadja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa nista majat, rodis jos jednu bebu pa mu pokazes koliko je to lepo :P 

Nama stiglo pismo da je mladja upisana u prvi razred od septembra...znaci od jeseni cu imati dva skolarca i malu bebu, ako Bog da :wub: leti vreme...

Skolom smo relativno (ne)zadovoljni, najvise zbog uciteljice...onako je sva, nit smrdi nit mirise...videcemo kakvu ce uciteljicu dobiti Anita...

 

Ehinacea, majat, broccoli i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hahah Majat, nekad je bolje ziveti u neznanju. :D

Mi imamo testiranje pocetkom maja, gospodjica je vec uzbudjena. Bas mi je porasla i sazrela, vec vidim da je skroz spremna za skolu. Od septembra-djak prvak! :wub:

majat, broccoli i MatroNadja volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat, bas simpaticno;-)

Nadja, nadam se da cete Anitinom uciteljicom biti zadovoljniji.

I ja od septembra imam djaka prvaka. Testiranje nam zakazano za 8.maj.
Ova moja ne da je spremna za skolu nego spremna je i za polijetanje na Mjesec hahaha tesko toj uciteljici, popece joj se na glavu sa pitanjima i potpitanjima:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo problem druge prirode..Hoću da joj odložim polazak u školu jer tek 22.12. puni 6.Međutim,ove godine su uveli da je obavezno osim ako psiholog u školi,pedijatar ne odluče drugačije.Zaista mislim da je premala za školu,eto da je samo nekoliko dana kasnije rođena navodno ne bi bila za prvi razred..pazi kriterijume..

I sad treba da prođemo kroz sva ta testiranja,molbe,bla,bla..Nadam se da ćemo se izvući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo problem druge prirode..Hoću da joj odložim polazak u školu jer tek 22.12. puni 6.Međutim,ove godine su uveli da je obavezno osim ako psiholog u školi,pedijatar ne odluče drugačije.Zaista mislim da je premala za školu,eto da je samo nekoliko dana kasnije rođena navodno ne bi bila za prvi razred..pazi kriterijume..

I sad treba da prođemo kroz sva ta testiranja,molbe,bla,bla..Nadam se da ćemo se izvući.

U Srbiji vec godinama u skolu idu deca rodjena od pocetka marta do kraja februara, ove godine svi rodjeni od 1.4.2010. do 28.2. 2011. Moj sin je rodjen 25.12. i nece biti najmladji. Sto mislis da je nezrela? Ja nisam ni razmisljala o odlaganju. Ovde moze da odlozi samo interesorna komisija i vrlo je komplikovano... Ne mislim da je moj sin nesto posebno zreo, ali u skladu sa uzrastom... a i svi njegovi iz predskolskog idu... Mi se bas radujemo i sutra idemo na testiranje za skolu... on je sav hepi, ispao mu i zub... ma skroz je vazan:wub:

broccoli i Ehinacea volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mare, mislim da ce vam istolerisati tih 10tak dana, tako sam cula. Tako da necete morati da prolazite kroz ta testiranja,molbe...Provjeri ovu info svakako.
I slazem se da je rano za nju da krene u skolu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Srbiji vec godinama u skolu idu deca rodjena od pocetka marta do kraja februara, ove godine svi rodjeni od 1.4.2010. do 28.2. 2011. Moj sin je rodjen 25.12. i nece biti najmladji. Sto mislis da je nezrela? Ja nisam ni razmisljala o odlaganju. Ovde moze da odlozi samo interesorna komisija i vrlo je komplikovano... Ne mislim da je moj sin nesto posebno zreo, ali u skladu sa uzrastom... a i svi njegovi iz predskolskog idu... Mi se bas radujemo i sutra idemo na testiranje za skolu... on je sav hepi, ispao mu i zub... ma skroz je vazan:wub:

Majat, ovde u Cg se krece sa 6 godina, njeno dete ce krenuti sa 5 godina i 8 meseci a to je bas rano, u tom uzrastu je ogromna razlika izmedju dece u odnosu 5,5-6,5 godina. To sam uvidela i na primeru moje dece, jedna rodjena u aprilu a druga u septembru, razlika je osetna.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo problem druge prirode..Hoću da joj odložim polazak u školu jer tek 22.12. puni 6.Međutim,ove godine su uveli da je obavezno osim ako psiholog u školi,pedijatar ne odluče drugačije.Zaista mislim da je premala za školu,eto da je samo nekoliko dana kasnije rođena navodno ne bi bila za prvi razred..pazi kriterijume..

I sad treba da prođemo kroz sva ta testiranja,molbe,bla,bla..Nadam se da ćemo se izvući.

Cera moje prijateljice je rodjena 28.12. I super se snasla. Mozda bi i tvoja? Sta ona kaze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat, oce li tvoj sin da krene sa nepunih 6?
Da, leni.je u pravu...mm predaje nizim razredima i kaze da se bas vidi ta razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majat, oce li tvoj sin da krene sa nepunih 6 ili nepunih 7? Ne vidim tikere a nisi napisala godinu.
Da, leni.je u pravu...mm predaje nizim razredima i kaze da se bas vidi ta razlika.

majat voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ups... nisam znala da se krece ranije... da li to znaci da je zapravo ono sto je kod nas predskolsko u CG sada prvi razred? Ako se krece u "klasican" prvi razred, po programu i nacinu rada - slazem se da je rano... ali ako je organizovano da je kao neki prelaz izmedju vrtica i skole... u mnogim obrazovnim sistemima decu krecu cak i ranije u obaveznu skolu... ali mora biti prilagodjeno izrastu... moj sin ima druga koji za dva dana upada sa generacijom ispred... ali slazem se da nije isto ako dete ima skoro 6,5 god i ako nema ni 6 godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Srbiji se krece sa 7 god u skolu, on nece imati sedam... napunice u decembru... ali slazem se da je rano ako nemaju ni 6 a skola ista...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, to je nesto izmedju predskolskog i prvog, kao ne uce slova ali pisu, sto je bozemesacuvaj. Nemaju pojma sto su tu dosli ali smo mi roditelji prisiljeni da placsmo boravak jer je nemoguce decu od 5 god ostavljati same i ovekivati da zakljucsju vrata, ugase sve aparate itd.

paper_moon i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bzv.... i kod nas obavezno skolovanje pocinje sa 6 ali se ta prva godina sprovodi u vrticima, sa vaspitacicama. U nekim manjim sredinama organizuje se i u skolama, ili tamo gde nema mesta u vrticima... ali ga sprovode vaspitaci sto je ogromna razlika. 

broccoli voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas imaju i te popodnevne predskolske grupe, gde deca samo "uce" 3,5 sata. Bez uzine i spavanja. Uglavnom idu deca cije majke ne rade, ili ih cuvaju babe i dede pre podne. 

Ja sam posla sa 6,5 (23. 12.), nisam bila nezrelija, mozda cak zrelija od vrsnjaka.

E, sad, stvarno bude svakom roditelju zao (jednako koliko se i raduje:)), polazak u skolu kraj jednog potpuno bezbriznog doba...

 

Ehinacea i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam rodjena u februaru i krenula sam godinu ranije, u razredu sam imala par drugara koji su rodjeni u februaru predhodne godine. Nije bilo razlike, bar mi se cini, ali ne znam kako bi izgledalo da sam krenula godinu kasnije, da li bih bila zrelija, uspesnija. Bils sam uvek medju najboljima u odeljenju, kasnije i u srednjoj i faksu. U srednjoj sam bila predsednik odeljenja :D 

Ovo sve ide i korist ranijeg polaska ali to je bilo vreme kretanja u skolu sa 7. A ovo sa 6 je totalno bzvz. Do 4. su duduci, ne znaju da spreme torbu za skolu, ne gledaju na sat, to su bebe koje idu u skolu.

broccoli i majat volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja isto verujem, znajuci paper_moon i njenu decu i kako ona radi sa njima, da je njena devojcica intelektualno spremna za skolu:)

Ali ako dete ide u skolu do 11, a roditelji rade do 4, zaista je produzeni boravak jedino resenje, pitanje je ima li ga svaka skola i kako je organizovan? 

Malo sam ranije uporedjivala programe, u Cg i Srbiji, poklapa se po uzrastu otprilike, recimo da kod nas pocinje ocenjivanje u drugom razredu, a u Cg u trecem. 

Mada je nas ministar najavio da ce i kod nas taj nulti razred ili obavezno predskolsko postati prvi razred (izmedju ostalog sto je pricao, a jos nista nije sprovedeno:huh:). 

 

majat i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos gore je kad dete ide od 11 do 3 u prvom, kao sto su isla moja, pa nit da ispratis, nit da docekas :( A boravak skola nema jer je prebukirana. Ovaj jeftiniji nema licencu, ovaj koji ima je skup...pa kad podvuces crtu pitas se ko je ovde lud. Ali dobro...proci ce i ovo :) Sledece godine obe idu popodne, doduse ne u isto vreme, a mozda me to natera na jos jednu trudnocu(citaj porodiljsko :D )

snowhite i broccoli volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 Sledece godine obe idu popodne, doduse ne u isto vreme, a mozda me to natera na jos jednu trudnocu(citaj porodiljsko :D )

Vidis kako drzava fino regulise pitanje nataliteta, ko kaze da nemaju plan:D;)

Ehinacea, snowhite, leni i 1 ostali volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče razlike između škole i predškolskog,razlika je ogromna..Naš školski sistem nije uopšte zavidnom nivou (to sad nije moje mišljenje,nego su rezultati raznih PISA testova pokazali svoje).Tako da mi se stvarno ne žuri da je guram u klupu pre 6. godine.

Isto tako posle slušanja više predavanja Rajovića koji je dao dobre argumente zašto ne ranije u školu došla sam do tog zaključka.Znači nije bitno da li je ona zrelija ili ne u odnosu na vršnjake,postoji neka starosna granica kada se sam dečiji mozak razvija i kojim tempom treba da ide učenje u skladu sa tim.S tim u vezi daleko je efektivnije učenje kroz igru do tamo sedme godine,a toga sigurno za klupom nema.Eto to su moji razlozi.

Znam da ću proći složenu proceduru što se tiče komisija i ostalih vragova,ali daću sve od sebe da odložim školu za sledeću godinu.Eto da sam se porodila par dana kasnije rodila bi dete nespremno za ovu školsku godinu toliko o zakonu :lol:

Kao i sve drugo i ovaj zakon su sklepali nakaradno prepisujući od neke tamo zemlje koja ima potpuno drugačiji plan i program.Samo prepisuju zakone,a u praksi ne umeju da sprovode,niti se trude.Nedavno sam čitala neke nove zakone nisu se potrudili ni da promene neke izraze na hrvatskom jeziku,ne znam šta dalje da pričamo o njihovoj organizaciji i ostalom :D

leni, Voljena, broccoli i 3 ostalih volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hahahha vi ste blesave:-)))))

Za mene je skola skola, a vrtic vrtic. Zna se sta se gdje radi i kako. Ovo sto su kod nas napravili (uveli devetogodisnje osnovno obrazovanje) je da kazem po naski obicna sprdnja.
Stara dobra vremena. Sa sedam godina u skolu. Osnovnu, 8 godina.

Ja se nadam da ce moj prvak upasti u prvu smjenu. Vise bi nam tako odgovaralo.

Ovaj post sam otkucala jutros .

majat, paper_moon i leni volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.