Komentari za tekst "Projekat podrške dojenju izazvao burne reakcije mama"

Komentara
80
Ostavite komentar
Porodila sam se pocetkom decembra u Frontu. Bila sam u dvokrevetnom apartmanu. Od subote kad sam se porodila do utorka kad sam izlazila ni u jednom momentu NIKO nije dosao da porazgovara sammnom o dojenju a kamo li da mi pokaze kako pravilno dojiti. Poslednjeg dana mi je starija babica(na moje pitanje sta da radim jer i dalje ne krece kolostrum) pogledala i rekla da dzabe stavljam bebu bez vestackih bradavica i da pripazim kad dodjem kuci. To je bilo sve! Kuci sam dosla sa mastitisom. I tad krece haos.Tek kad je patronazna dosla mi je pokazala kako dojiti ispravno ali tad je vec bilo kasno jer se beba navikla na flasicu. I da, u Frontu bebe donesu nahranjene i uspavane! Odgovorno potpusujem da je ovaj program za edukaciju cista laz i poludim svaki put kad vidim reklamu jer sam na svojoj kozi osetila kako NEedukuju!
Ja sam se porodila ponovo u frontu sve pohvale za doktore, sestre, babice, pedijatre. Zaista se trude tri puta na dan dolaze da vam vide grudi i pomognu pri dojenju. Meni pomoc nije bila potrebna ali stvarrno se trude ja sam prezadovoljna.
U aprilu prosle godine sam se prvi put porodila, i pre 3ned drugi put, oba puta u narodnom frontu... Velika razlika je sto se tice dojenja, sad nakon porodjaja odmah vam stavljaju bebu na nedra, kada je "prvi" put donesu u sobu kod vas, popricaju sa vama i pokazu vam kako treba da dojite, isto tako za svaku pomoć su tu, na sva pitanja dobijete odgovor... Sto se tice dohrane, nije istina da ne daju, pitaju vas na svaka 3h da li zelite da vasoj bebi daju dohranu... Prosle godine nije bilo ni blizu ovako, cimerka iz sobe kojoj je bilo drugo dete mi je pokazala kako se doji... Sada su sestre mnogo pristupacnije... Ovo je moje iskustvo...
Nisam sigurna da dohrana u porodilistu toliko utiče na ishod dojenja, sa prvim detetom sam bila u porodilistu 11 dana i tamo su ga redovno dohranjivali, pošto je bio na poluintenzivnoj nezi, smela sam samo 2 puta dnevno da ga dojim i posle sam ga dojila 22 meseca, a sa drugim sam izašla posle 2 dana, samo par puta je dobio dohranu, jer je u međuvremenu uveden Baby friendly, i sad ima 9 meseci i već mi ponestaje mleka. Sigurna sam da su to neki drugi, psihološki faktori koji utiču na količinu mleka.
Inače, htela bih da pohvalim Baby friendly u Visegradskoj na trećem spratu, jer mame koje nisu mogle da budu sa decom (npr zbog teskog porođaja, ili ako su bebe mnogo plaakale), nisu morale, već su im odnosili bebe. Sve bebe uzimaju u 5 ujutro, peru, presvlace i mere, i dr ih pogleda. Sestre su jako ljubazne, a pedijatrijske sestre jedva čekaju da nekoj mami uzmu bebu pa se tamo u svojoj sobi igraju sa njima. Zamerka je što sam na dan izlaska otišla da ih zamolim da mi daju da podojim bebu, ali nisu mi dali, rekli su da mora da dodje dr da pogleda pre izlaska i da ne mogu da kvarim protokol, da će je oni nahraniti a ja kad dodjem kući da ga dojim.
Sve pohvale za doktoru Stanković. Ona voli svoj posao i daje sve od sebe. Hvala joj!!! Sve bi bilo bolje kada bi i sestre i porodilje imali vise empatije.
Porodila sam se pre 6 meseci tamo. Malo sestara ima. Nemaju vremena, strpljenja, volje. Castila sam sestru. Potrudila se i pomogla mi da dojim.
Tako da, samo da drzava ima vise novca ovako nesto bi uspelo. Ovako mozemo samo da citamo ovako bombastične naslove.
Porodila sam se pre tacno nedelju dana u Visegradakoj i beba je bila nahranjena dok mi mleko nije krenulo. Sestre za laktaciju su dolazile pre podoja da provere kakvo je stanje sa grudima i davale nam savete. Ipak, najvise mi je pomoglo to sto sam se EDUKOVALA tokom trudnoce, jedno predavanje o dojenju koje je odrzala Halo beba i drugo predavanje u samom domu zdravlja. Topla preporuka za sve buduce mame, jer tad se psihicki pripremljene za ono sto dolazi.
bebu su mi donosili na podoj situ, nije bilo sanse probuditi je i podojiti
volela bih da je ovakva situacija bila kad sam se ja poradjala
Ja koja imam problema sa bradavicama, koristila sam u prvoj trudnoci silikonske i mucila se, treba sad i u porodilistu da gledam i slusam.kako mi dete place gladno jer se muci na sisi a nece da dobije dohranu! To je sramota! Svaka majka odlucuje o svom detetu a ne neki projekat. U porodiliste se dolazi da se nauci nesto a ne da ja pripremljena i edukovana kuci dodjem u porodiliste i sve znam. Tako se samo traumiraju majke i bebe narocito one koje su prvi put radjale.
Draga moja i te kako treba da se edukuješ sama. 9 meseci si imala.
Porodila sam se u Dragise Misovic,imala sam temperaturu 39.1 i bila prikacena na obe ruke na venske antibiotike,beba mi je bila gladna i zacenjivala se od placa,sestra pre svega nije bila tu neko vreme,nakon sto je dosla rekla mi je oa ne moze on da jede kad hoce nego kad ja idem sa dohranom,mi toliko trosimo dohrane kao porodiliste da su to cifre strasne ...dala mu je tada 30ml i bio je jos gladan,ali nije je bilo briga,pritom nije htela da ga drzi da podrigne,pa se napunio gasova,bila sam ocajna i od tog stresa se jos nisam oporavila psihicki nazalost
Novorođenčetu dati 30 ml je ne samo dovoljno, nego i previše. A plakao je jer nije više u stomaku, na sigurnom, nego u nekoj novoj, previše svetloj sredini, pa traži maminu kožu,dojke, miris, nežnost.
Ja stvarno moram ovu citavu stvar da prokomentarisem, inace se retko oglasavam, prica oko podrske dojenju u kojem god obliku, mi je posebno iritantna. Evo zasto: podrska dojenju sto se tice onih koji su za to stvarno zaduzeni i odgovorni, ostaje samo u usmenom smislu. Donesem ti bebu, stisnem te za dojku, potapsem te po ramenu, ''doj'' i odem. Ali, podrska je podrska, jel? Dakle, prava podrska i posvecenost izostaje tamo gde je napotrebnija, u zdravstvu, ali ne manje vazno mesto gde je takodje nema jeste drustvo u kojem vlada, medju zenama, tolika netrpeljivost i osuda usmerena na one koje se nisu snasle u dojenju (iz ko zna kojih sve razloga), a nisu iskljucivo odlucile da prestanu da doje iz cistog ceifa. A cak i da jesu, koga to treba da zanima osim porodicu te iste zene? Fascinantno mi je koliko se zene vredjaju na to sto neka druga ne doji, kao da je njima dete rodila a ne sebi. Ne razumem potrebu da se komentarise licna stvar drugog coveka, koja vas nicim ne ugrozava i da se velica svoj uspeh u dojenju, kao da samo to odredjuje majku. Uostalom, sutra kada necije dete odraste i postane olos ili postenjacina, ni jedno ni drugo nece biti jer ga je ona dojila, vec kako ga je vaspitala.
Drzava mi je posebno simpaticna sa njihovim projektima i brigom za nase zdravlje. Pocevsi od pritisaka ginekologa da se rade svi moguci testovi i amneocinteze i da se po potrebi plod odstrani, iako majka to ne zeli, da se slucajno ne rodi dete sa nekom manom do, evo sada, pritisaka da se iskljucivo doji, da dete bude zdravo. Valjda se vlast sekira da ce neko da odraste u bolesljivog, pa nece moci da ga eksploatise ili nece biti sposoban kad prodaju fabriku strancu, da stoji za trakom 18h dnevno, pa nece moci da ga prodaju kao jeftinu radnu snagu? A mozda bi pri projektu ''podrska dojenju'' ipak samo da ustede na adaptiranom mleku?
Nemam nista protiv dojenja, ko bi mogao da ima nesto protiv najzdravije i najlepse stvari? Imam protiv nevidjenog licemerja od kojeg mi je muka.
Da, da, podrska dojenju... Kakva je to podrska, molicu lepo, kada meni kao prvorotki, posle hitnog carskog, dodje sestra, tutne dete u ruke i ode? Niko nije bio u stanju da mi kaze da su meni neophodne silikonske bradavice, niko da pokaze kako dete da stavim na dojku! Dete vristi, ja dozivam u pomoc, osecam se grozno, nesposobno, jer ne umem dete da nahranim niti da smirim, a niko se ne pojavljuje da pomogne! Kada je bilo vreme da pokupe bebu, sestra je dosla (i posto je cula kako ih naglas kritikujem, sva uznemirena), uzela dete od cimerke koje je spavalo i prokomentarisala “kako su neke bebe dobre, jer su im majke dobre, a neke su nervozne jer su im majke nervozne”!! Jel to podrska?! Kakvi su to komentari uopste, upuceni jednoj osetljivoj i izgubljenoj porodilji u bolovima? Sam ih bilo! Glavni argument u cuvenoj Betaniji je taj da, Boze moj, imaju manjak osoblja, pa im je tesko. To sve zene ponavljaju kao papagaji i nijedna nece sestre da iskritikuje zbog nemara. A kada ja zahtevam da mi pomognu, okarakterisana sam kao neprijatna zena!? Dize mi se pritisak samo dok ovo pisem! Nije nasa odgovoranot to sto je manjak kadrova u zdravstvu, niti smo duzne da zbog toga trpimo! A jedino u zdravstvu, posebno u porodilistima, osoblje moze da se ponasa kako hoce, a svi treba da imamo razumevanja za njihovo nezadovoljstvo i nerad! A ko pita nas porodilje da li je nama na nasim poslovima tesko i da li nas neko ugnjetava? Ja na svom poslu cutim, trpim i vredno radim, a nju , vajnu sestru moram da razumem dok ne radi jedan vrlo vazan posao, od kojeg zavisi zdravlje mog deteta! Nemojte molim vas vise pricati o dojenju i vaznosti, jer mi dodje da odem u porodiliste i sama napravim cistku! Sram ih bilo!!
Svaka ti cast. 😉 Za sve si u pravu.
Ja sam molila da mi neko pomogne jer beba nije mogla da uhvati bradavicu, spava zbog zutice, meni dojke prepune, ne umem sama sebi da pomognem, upalile se grudi... Dosla neka sestra, stisnula bradavicu tako da su mi oci ispale, kaze vidis da imas mleka (iako nisam rekla da nemam vec da beba ne moze da uhvati bradavicu a ja ne znam kako da je namestim...) i otisla. Eto to je podrska dojenju u porodilistima!
zasto se ovde uopste vodi rasprava o dojenju? ovde je problem nas zdravstveni sistem i stanje u porodilistima u kojima nema adekvatne nege, a kamo li edukacije! umesto da to bude najprijatnije mesto puno podrske i radosti, najcesce se pretvara u pakao, jer treba doci pripremljen kao na neki ispit?? majkama pre svega treba puno pomoci i razumevanja u tim trenucima da bi bile najbolje za svoje bebe!
A sta ako ne zele da doje?
Stvar izbora.

To ne znaci da je losa majka, niti je majka dobra majka ako doji.
Srecna mama srecna beba.
Zene imaju pravo izbora i naravno da je ok ne zeliti dojiti - svaka majka je MAJKA (dojila, nedojila, rodila prirodno, uz epidural, carski
..) Stvar je u tome sto veliki broj zena zeli da doji a zbog neinformisanosti i neznanja bude sabotirano u pocetku od strane medicinskog osoblja (o babama tetkama komsinicama i ostalim dragim savetama necu da komentarisem) koje dohranjuje bebe bez potrebe, ne pokazuje majkama kako da postave pravilno dete na grudi, daju komentare o slabom mleku (ne postoji), govore majkama da treba da doje na 3/4sata (bebe se NEuobrocavaju, majcino mleko se vari oko 2sata - jedan od razloga zasto bebe traze stalno da sisaju a ako uz to dodamo i zeludac velicine 5/7ml koji se do mesec dana poveca do velicine kokosjeg jajeta - jasno je da ce beba traziti veeeeooooma cesto da sisa) i ostale nebuloze.

Zato je ovaj projekat (koji je lose osmisljen jer treba prvo da se obuci osoblje) ipak koliko toliko dobar jer ce makar majke koje zele da doje imati mogucnost da doje bebe tih prvih dana u porodilistu bez dohrane.
Porodila sam se oko mesec dana pre pojave ovog pisma. Kolostrum mi je krenuo prvog dana, ali beba nije bila sa mnom, jer je bila na opservaciji 24 sata. Pitala sam da mi dozvole da podojim bebu, nisu dozvolili ni jedan jedini put. Samo su mi dozvolili da vidim i pomazim bebu. A evo, mesec dana kasnije druga krajnost.
Lako je ministarstvu da smisli projekat. A jos lakse zdravstvenim radnicima da ga primenjuju kako im se svidja. Uzas kakvo nam je zdravstvo!!! Radi ko sta hoce i kako hoce... Sve vise sam sigurna da radjanje dece u Srbiji moze da bude samo promasaj.
Vratite se nazad na tekst
Ostavite komentar


Proverite kada se jaje uvodi u ishranu mališana i na koji način »
U videu je na duhovit način prikazana razlika između dojenja prvog i drugog deteta »
Nepokolebljiva hrabrost i snaga ljubavi Gordane Branković inspiracija su i podrška svim roditeljima »