- Beba i zima
- Kada i koliko beba sme napolje?
- Kako obući bebu za šetnju po zimi?
- Kako prilagoditi bebi uslove boravka u stanu zimi?
- Kako zimi negovati bebinu kožu?
- Šta ako bebi curi nosić?
Beba i zima
Roditelji koji u ovim hladnim danima imaju bebe, često se pitaju da li smeju sa bebama napolje i na koji način da bebu zaštite od zime. Svako godišnje doba je doba za bebe i svako ima neke svoje specifičnosti.
Foto: Freepik
Ipak, veoma je važno na pravi način pripremiti bebu za izlazak napolje, a tu se pre svega misli na odeću, pravilan izbor zimskih aksesoara, ali i doba dana kada je najbolje izaći, vremenske prilike i slično. Budite sigurno da ako je sve prilagođeno bebi - zima će joj samo prijati, a svež, hladniji vazduh može imati benefite za vašu bebu.
Kada i koliko beba sme napolje?
Bebe treba što češće da budu napolju, na čistom vazduhu bez obzira na godišnje doba. Ukoliko nema smetova, ne pljušti kiša i nije neko veliko nevreme koje ne odgovara ni odraslima, slobodno svakodnevno izvodite bebu napolje.
Foto: Freepik
Čist vazduh prijaće vašoj bebi, a mnogi bebci najslađe spavaju baš napolju pa je to idealna prilika da se i vi odmorite i uživate u šetnji. Za bebu su opasniji zatvoreni prostori, posebno mesta na kojima boravi puno ljudi. Zato izbegavajte tržne centre i odlazak sa bebom na slična mesta.
Kako obući bebu za šetnju po zimi?
Kada pripremate bebu za izlazak napolje zimi - obucite je slojevito i pazite da je ne pretoplite. Kada je broj slojeva u pitanju najbolje je da merite po sebi - a bebi dodajte još jedan sloj odeće u odnosu na ono što ste vi obukli.
Pročitajte i: Šta obući bebi za izlazak iz porodilišta zimi?
Vodite računa i o meterijalima odeće za bebe. Nije važno samo da odeća bude topla već da bude i udobna i da ne iritira bebinu osetljivu kožu. Ono što je u samom kontaktu sa bebom (bodići, čarape, zeke..) treba da je od potpuno prirodnog materijala i da bude odgovarajuće veličine, odnosno malo komotnije.
Foto: Freepik
Od hladnoće, vetra i padavima zaštitite bebu zaštitom za kolica i pokrite je ćebetom. Preporuka je i da skafander ili odelce koje oblačite preko bebine odeće bude od toplih materijala koji zadržavaju temperaturu, ali i čija spoljašnjost ne propušta vlagu.
Kako prilagoditi bebi uslove boravka u stanu zimi?
U zimskom periodu stanovi su često pretopli, a suv vazduh neće prijati bebi kao ni vama. Preporuka je da što češće provetrite prostorije u kojima beba boravi. Poželjno je da koristite i ovlaživače prostorije - alternativno, možete umesto ovlaživača postaviti posudu sa toplom vodom u blizini bebinog krevetića.
Foto: Freepik
Temperatura u stanu ne bi trebalo da prelazi 23 stepena tokom dana, dok je idealna temperatura za spavanje bebe između 18 i 22 stepena. Kada je beba unutra, obucite je udobno i u skladu sa temperaturom u stanu.
Kako zimi negovati bebinu kožu?
Bebina koža je zimi posebno osetljiva i može da bude izrazito suva. Koža koja je suva pogodna je za razvoj ekcema i drugih kožnih oboljenja i promena, lakše dolazi do različitih iritacija i slično.
Pravilna nega bebine kože je važna tokom svih godišnjih doba, a podrazumeva i kupanje bebe u vodi koja je odgovarajuće temperature. Bebu nemojte kupati u vodi koja je pretopla jer se tako dodatno isušuje nežna bebina koža. Idealna temperatura vode treba da bude između 35 i 37 stepeni.
Foto: Freepik
Kako biste osigurali da voda u kojoj se beba kupa neće iušiti bebinu kožu - slobodno dodajte uljanu kupku u vodu ili neku od alternativa kao što je kokosovo ili bademovo ulje.
Kada idete sa bebom napolje, otvorene delove tela namažite zaštitnom kremom namenjenoj nežnoj bebinoj koži, a za bebine usne možete koristiti vazelin ili neki blagi balzam.
Šta ako bebi curi nosić?
Promene temperature i izlasak iz toplog u hladno može pojačati sekreciju iz bebinog nosića. Takođe, suv vazduh u stanu može dovesti do začepljenja bebinog nosića, što može otežati hranjenje i spavanje bebe. Upravo zato je važno da vazduh u stanu bude dovoljno vlažan i danju i noću, a beba adekvatno zaštićena od direktnog udisanja previše hladnog vazduha.
Važno da bebi redovno čistite nos kako se sekret ne bi slivao niz grlo bebi ili pravio druge probleme. Sekret iz nosića redovno odstranjujte sa malim aspiratorima i koristite fiziološki rastvor za bebin nosić.
Unesite termin porođaja ili datum
rođenja vašeg bebca i pratite njegov
razvoj iz nedelje u nedelju.





Patronažna sestra koju smo angažovali oko masaže i izmlazanja je optimistična:„Začas ćemo mi to, ne brinite se, uskoro Vaša beba dobija mleko made in...»





