Zacini u bebinoj ishrani

odgovora

Objavljeno

Zanima me sta koristite od zacina za spremanje kasica? Ja mom bepcu nisam ni jednom posolila ni zasecerila kasicu, niti imam namere.. Ali sam zato stavljala beli luk, persun, cimet..i naravno maslinovo ulje.. Sve po mrvicu, naravno.. Cime bih jos mogla da obogatim ishranu mog malisana?

Citala sam da je zdrav i djumbir, korijander, mirodjija..

Sta vi koristite od zacina???

t8724.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U casopisu Moja beba sam procitala da so i secer po mogucnosti nikad ne davati ( ne bas bukvalno nikad) a od zacina, od 8 meseca, beli luk, bosiljak, persun, anis, ruzmarin, cimet, muskatni orascic, djumbir... Mogu ti napisati sta sa cim ide :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super bi bilo da mi napises sa cime kombinujes te zacine.. Hvala unapred i pooooozzzzdrav! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne stavljam zacine, pocecu od 8 meseca, a so i secer cu nastojati sto duze da ne koristim. U kupovnim kasicama ih ima pa bar ja da ne stavljam.

JABUKA -cimet, muskatni orascic

KRUSKA - djumbir, cimet

BANANA - kao i kruska

PUNOMASNI JOGURT - pomesati sa sitno iseckanim liscem nane ili uz malo mlevenog kima

KROMPIR - seckan persun, muskatni orascic

BUNDEVA-cimet, djumbir ili nekoliko kapi vanile

SARGAREPA - mleveni bosiljak, beli luk u prahu

GRASAK - iseckana mirodjija, mleveni beli luk

TESTENINA - origano, bosiljak, beli luk

PIRINAC - cimet, djumbir, vanila

PILETINA - beli luk, bosiljak, korijander

JUNETINA - beli luk, iseckan persunov list

Moze po jedan zacin, a moze i vise. Uglavnom, samo malo ih treba dodavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda, ovo je fenomenalno sto si ubacila... Na zalost ja sam pocela da ubacujem vrlo malo jodiranu morsku so u slane kasice koju spremam jer drugacije nece da ruca (Emica ima tek 5 meseci). Da li sam puno pogresila?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma nisi pogresila, moja mama radi sa pedijatrom, joj, da znas sta sve odobrava. Ali ja nisam htela, meni je Aleksa sve za sada prihvatio, mislim da se nece buniti i kad mu zacine pocnem davati. a problem je u tome, sto ni ja ne volim zacine, caj, kafu, limunadu i sl nista ne secerim, a takodje, i so retko koristim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Legenda, hvala ti sto si bila vredna pa mi napisala koji zacini idu sa kojom hranom. I moja bebica, hvala Bogu, za sada sve lepo prihvata, i slano i slatko, tako da sa tim nemam problema. Stavise, cini mi se da lepse rucka ako mu stavim malo crnog ili belog luka u kasicu, ili cimet, persun.. Probacu i ostale zacine koje si mi napisala. Jos jednom hvala! Pozz! t1941.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi ne koristimo so i šećer. Upotrebljavam peršun, crni i beli luk, mirođiju i maslinovo ulje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mom decaku ne solim i ne secerim nista.... zabluda je da se nesto mora posoliti i da ce dete tako hteti da jede....Slano je stecen ukus,tako da do prve godine treba izbegavati so,tj ne uvoditi kao ni secer posto ga ima sasvim dovoljno u vocu koje dete konzumira....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slažem se da treba izbegavati so i uvesti je što kasnije, ali nije zabluda da će beba pre prihvatiti nešto što je slano, ovo kažem iz ličnog iskustva.

Moja beba spada u velike izbirljivce, ali je luda za solju i slanim (što baš i ne dobija).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi so ne dodajemo ni u svoju hranu tj jako malo ili uopste. Mala nista sa solju nije jela do godine. Secer takodje- kasice od svezeg voca su bile dovoljno slatke, dodavala bih samo cimet, morski orsacic, djumbir redje.

Slane kasice sam kombinovala i spremala sa vezim aromaticnim povrcem tipa crni i beli luk i svezim ili susenim zacinskim biljem (mm ima fetish ka istim pa imamo nekih 50-ak ako ne i vise bocica i samo dopunjuje kolekciju :rolleyes: ).

Cura nam je lepo prihvatila sve ukuse i danas nemamo problema sa hranom jer sve tamani- od svezeg nezacinjenog do prilicno zrelih ukusa i mirisa recimo orijentalne kuhinje. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O soli i seceru necu da diskutujem mnogo: oni koji deci daju kupovne slane kasice, daju im i so, a oni koji deci daju medolino, cokolino i ostale 'lino' daju im kroz to secer. Vec sam vise puta napisala da sam odlepila kad sam videla da u Lino proizvodima ima 40% secera!?!

Koristimo sve zacine koje je Legenda nabrojala, na razne nacine i jos koristimo biber crni i beli, vlasac jako cesto i majcinu dusicu. Ti svi zacini su zastupljeni u nasoj kuhinji i mi smo se trudili da bebcu sve ponudimo na vreme. Generalno, nije se nikad bunio ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O soli i seceru necu da diskutujem mnogo: oni koji deci daju kupovne slane kasice, daju im i so, a oni koji deci daju medolino, cokolino i ostale 'lino' daju im kroz to secer. Vec sam vise puta napisala da sam odlepila kad sam videla da u Lino proizvodima ima 40% secera!?!

Bas tako! ;) Zato ja recimo maloj plazmu (vise od 15% secera ima) nisam dala ni da omirise do punih 13 meseci i jedino sto je jela kupljeno bile su nezasladjene bebi zitarice za dorucak u koje sam ja dodavala sveze i suvo voce za ukus. Kod slanih jela ista prica. Mislim da sam joj ukupno dvaput kupljene kasice dala, a ona ih lepo ispljujavala i bojkotovala :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O soli i seceru necu da diskutujem mnogo: oni koji deci daju kupovne slane kasice, daju im i so, a oni koji deci daju medolino, cokolino i ostale 'lino' daju im kroz to secer. Vec sam vise puta napisala da sam odlepila kad sam videla da u Lino proizvodima ima 40% secera!?!

YelenaC, ja sam do pre neki dan koristila iskljucivo Milupine kasice, i onda mi je palo na pamet da probam da joj dam i Frutolino. Procitala sam u sastavu i nigde ne napominju da ima secera u sebi. E sad cinjenica je da je Frutolino, kao i Milupa, sladunjav <_< a stvarno nisam procitala da ima secera.

Sto se tice secera u ishrani apsolutno joj nista slatko ne dajem i takodje smatram da je voce savrsen izvor "secera" a sto se tice soli, uspela sam da joj izbacim i sad bez problema jede i neslano. Naravno, ponekad joj ubacim i soli (po savetu nutricioniste).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK, mozda Frutolino nema, ali se bas jezim od tako nekih komercijalnih stvari, kad zaista ima mnogo kvalitetnijih za iste ili slicne pare. No, sve je stvar izbora roditelja. Iskreno, ja jako volim Cokolino i rado ga sebi napravim jer sam "kinderlada" generacija :D i poprilicno sam zavisnik od cokolade. Medjutim, tek sad, kad sam dobila bebca, pocela sam da citam sta pise sitnim slovima :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno za sve druge nisam pogledala vec samo za Frutolino, ali bas me cudi odakle im sladunjav ukus ako nemaju secer?! Pa valjda nebi smeli da lazu... mada .... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno za sve druge nisam pogledala vec samo za Frutolino, ali bas me cudi odakle im sladunjav ukus ako nemaju secer?! Pa valjda nebi smeli da lazu... mada .... <_<

aha ne bi i u mamaviti pise da gvozdja ima 60 mg a ima ga samo 4omg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja inace ne koristim so i secer nigde. so jako malo zbog mm-a ali naravno ovde postoji samo morska jodirana so.

luka sad naravno jede sve sto i mi...

od zacina najvise volim origano i njega stavljam svuda...i u sendvice cak. obozavam taj zacin a i uzasno je zdrav.

luka je inace jako tezak na hrani pa nije samo da li hoce zacine vec hoce li da jede sta mu se ponudi.

kad je bio manji moglo je tu da se lepo saradjuje, sad je vec druga prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zanice sam pocela uvoditi od pre manje od mesec dana,bez posebnog razloga. Dodajem jako malo,dok so i secer ne koristim u pripremi hrane za nju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koristim:

peršun

celer

selen

timijan (ili majkinu dušicu)

kari

kurkumu

beli luk

crni luk

alevu papriku

bosiljak

cimet

anis

đumbir

rogač

So i dalje ne koristim za dete iako ima skoro pa 2 i po godine.

Za nas koristim vrlo malo kombinovanu kalijumovu so, ali u poslednje vreme najviše celerovu so (to je 40% sušeni celer i 60% morska jodirana so), i to vrlo malo.

Vegetu i ostale slične začine ne koristim više od 7 godina.

Šećer - saharozu ne koristim. Koristim fruktozu i malteks, retko med.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citam sve ovo i ne znam zasto niko od vas ne daje so i secer deci? Ja mom dajem so, pomalo u slanim kasicama, a secer mu uopste ne dajem zbog kandide. Zasto su so i secer "toliko" stetni? Jel velika greska ako mu solim kasice, sta moze od toga da mu bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nutricionisti tvrde da je "konzuiranje soli pre 1 detetove godine povecan rizik za pojavu hipertenzije i visokog krvnog pritiska u kasnijem dobu" :huh: Iskreno, Emiliji sam u pocetku koristila morsku jodiranu so pa sam joj izbacila i odlicno je prihvatila onda sam (po preporuci nutricioniste) ponovo u poneki slani obrok ubacivala malo morske jodirane soli preko leta da bi kasnije opet izbacila a sada vrlo malo zasolim (kada kuvam "zajednicki rucak" a to je jednom nedeljno) pa posle za nas dosolim a ostali "slani" obroci su joj neslani. Eto ja pokusavam da nadjem neku sredinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dobila savet od pedijatra, a i čitala sam u raznim člancima da se deci pre druge godine ne daje so. So koju dobijaju iz povrća i mesa je njima sasvim dovoljna.

Ne preporučuje se jer opterećuje bubrege, kao i što je Ana napisala, uzročnik je nekih srčanih oboljenja u kasnijim godinama.

Problem je što smo svi mi navikli tokom godina da koristimo so u većim količinama, i sada kada se ovako nešto kaže, zvuči nenormalno. A zapravo i odraslom čoveku je dovoljan prstohvat soli dnevno! U stvari i manje, ako računamo so iz mesa i povrća koju unosimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zapravo i odraslom čoveku je dovoljan prstohvat soli dnevno! U stvari i manje, ako računamo so iz mesa i povrća koju unosimo.

Ja sam toga svega svjesna, ali jednostavno OBOZAVAM slano! :rolleyes:

Pricala sam o tome sa mm, i usaglasili smo se oko toga da malcu necemo dodavati so i secer u hranu bar godinu dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame, verovale ili ne, meni je juče u domu zdravlja jedna straija medicinska sestra rekla da s obzirom na to da so sadrži jod, beba treba da dobije s vremena na vreme i malu količinu soli, jer je jod važan za razvoj mozga. Moram da priznam da me je to zbunilo, jer potpuno odudara od svega što sam čitala po knjigama, internetu i vašim postovima. Šta vi mislite o tome?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.