Masnoće u ishrani dece

odgovora

Objavljeno

kada ste pocele dodavati ulje u kasice bebama , koje ulje i u kolikim kolicinama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maslinovo ulje,hladno cedjeno posle mesec dana od prvog nemlecnog obroka. Po kafenu kasicicu od prilike. Posle pola meseca od toga, suncokretovo hladno cedjeno (odlicno ide uz palentu) i posle toga vec puter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do 11 meseci nisam ni koristila već samo maslac a sa njenih 11 meseci sam počela i to maslinovo kada završim kuvanje pa vrlo malo prelijem a ovo "klasično" ulje sa 13meseci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maslinovo hladno ceđeno sa oko 6 meseci. Po kafenu kašičicu u obrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maslinovo hladno ceđeno sa oko 6 meseci. Po kafenu kašičicu u obrok.

znaci niste kuvale u ulju vec dodavale u gotov obrok.

pa pretpostavljala sam ali nisambila sigurna.

i sada me nesto strah da stavim "zivo" ulje.

razlika izmedju dece je velika tako da se i ne secam sta sam luki davala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znaci niste kuvale u ulju vec dodavale u gotov obrok.

pa pretpostavljala sam ali nisambila sigurna.

i sada me nesto strah da stavim "zivo" ulje.

razlika izmedju dece je velika tako da se i ne secam sta sam luki davala.

Ovo prvi put cujem: 'zivo ulje' :D

Hladno cedjena ulja se obicno i jedu termicki ne obradjena. Retko koje ulje podnosi dobro termicku obradu. Pa i najkvalitetnija izgube puno kvalitetih materija takvom obradom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo prvi put cujem: 'zivo ulje' :D

Hladno cedjena ulja se obicno i jedu termicki ne obradjena. Retko koje ulje podnosi dobro termicku obradu. Pa i najkvalitetnija izgube puno kvalitetih materija takvom obradom.

Plus dobijaju neka štetna svojstva.

Bebi ne možeš dati ništa bolje od gladno ceđenog ekstra devičanskog maslinovog ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

DIDI,da se prvo razumemo o kom tacno ulju ti govoris??

Jedino tako ti mozemo dati prave informacije,na koje ulje mislis??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dodavala masl.ulje čim je beba počela da jede povrće...znači sa nekih 6 meseci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo prvi put cujem: 'zivo ulje' :D

Hladno cedjena ulja se obicno i jedu termicki ne obradjena. Retko koje ulje podnosi dobro termicku obradu. Pa i najkvalitetnija izgube puno kvalitetih materija takvom obradom.

YelenaC, nemoj me bukvalno shvatati.

sve je to ok i ja znam da se hladno cedjeno ulje koristi termicki neobradjeno.

ali se plasim posto je moja beba atopicar i odreagovala je i na sveze rendanu jabuku, tako da joj ja sve namirnice dajem termicki obradjene.

sin koji ima 10 godina sa sedam meseci jeo je mnogo vise namirnica i pio kravlje mleko .

ovo je sada skroz drugacija situacija i ja sam zaista u velikom strahu pri svakom novom ukusu.

ipak vama hvala na pomoci znacilo mi je da cujem vasa iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neko je negde napisao da je svinjska mast stetnija od suncokretovog ulja .....e pa ja sam misljenja da to nije istina.Ovo je sad vezano za ljudsku ishranu,a ne samo za bebe.

Stavite kasiku masti negde napolju na betonu i pored nje stavite kasiku ulja....ostavite tako danima pa i nedeljama,kisa,sunce,sneg sve ce to uticati na spiranje masti i ulja...videcete da od masti vrlo brzo nista nece ostati cak ni mrlja,a od ulja ce fleka ostati jos dugo, dugo zapeknuta na betonu.

Ovo je samo dokaz da ulje stvara zacepljenja krvnih sudova,a mast lako prolazi kroz organizam i mast se priprema na svima dobro poznat nacin,a ulje se preradjuje u rafineriji ko zna kako i sta mu se sve dodaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC, nemoj me bukvalno shvatati.

sve je to ok i ja znam da se hladno cedjeno ulje koristi termicki neobradjeno.

ali se plasim posto je moja beba atopicar i odreagovala je i na sveze rendanu jabuku, tako da joj ja sve namirnice dajem termicki obradjene.

sin koji ima 10 godina sa sedam meseci jeo je mnogo vise namirnica i pio kravlje mleko .

ovo je sada skroz drugacija situacija i ja sam zaista u velikom strahu pri svakom novom ukusu.

ipak vama hvala na pomoci znacilo mi je da cujem vasa iskustva.

Izvini, nisam nigde procitala za tvoju problematiku. Ipak, iako sam laik, mislim da mozes da probas da joj das kap maslinovog ulja na prst da proba.

Hvala tebi sto si otvorila ovu temu jer ima stvarno razlicitih iskustava i po pitanju raznih ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Neko je negde napisao da je svinjska mast stetnija od suncokretovog ulja .....e pa ja sam misljenja da to nije istina.Ovo je sad vezano za ljudsku ishranu,a ne samo za bebe.

Stavite kasiku masti negde napolju na betonu i pored nje stavite kasiku ulja....ostavite tako danima pa i nedeljama,kisa,sunce,sneg sve ce to uticati na spiranje masti i ulja...videcete da od masti vrlo brzo nista nece ostati cak ni mrlja,a od ulja ce fleka ostati jos dugo, dugo zapeknuta na betonu.

Ovo je samo dokaz da ulje stvara zacepljenja krvnih sudova,a mast lako prolazi kroz organizam i mast se priprema na svima dobro poznat nacin,a ulje se preradjuje u rafineriji ko zna kako i sta mu se sve dodaje.

Nemam sta da dodam. To je tako. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zbog svih hranjivih sastojaka maslinovo ulje je idealno jer:

• blagotvorno utice na srce i krvne sudove

• na digestivni trakt (želudac, jetru i creva)

• na rast i razvoj kostiju deteta

• ima efekat majcinog mleka koji doprinosi razvoju centralnog nervnog sistema kod beba i dece

• usporava starenje zbog visokog sadržaja antioksidanata

• sprecava dijabetes

• na moždano tkivo

• na kožu

• kao pomoc u borbi protiv raka debelog creva, prostate, dojke i ostalih tumora.

• vitamin E i provitamin A štite kožu od štetnih suncevih zraka i opekotina

Maslinovo ulje i svinjska mast se nalaze na dve sasvim suprotne strane po kvalitetu i zdravim sastojcima. Obe sirovine su se vekovima koristile u proizvodnji, no isto tako su obe odavno prestale da se koriste u tu svrhu. Maslinovo ulje zbog specificnog mirisa i ukusa a svinjska mast zbog obilja zasicenih masnih kiselina

Naravno ovo je tekst sa interneta i jos mnogo tekstova koji govore o istom.Saznanje sam naravno stekla ovde,pa da nebi prepricavala evo sta strucnjaci kazu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo dole nisam shvatila bas najbolje... koristile u proizvodnji cega?

Ja kupujem ulje u Ulcinju od starih majstora koji i sada melju masline na kamenom tocku...

Obe sirovine su se vekovima koristile u proizvodnji, no isto tako su obe odavno prestale da se koriste u tu svrhu. Maslinovo ulje zbog specificnog mirisa i ukusa a svinjska mast zbog obilja zasicenih masnih kiselina

Naravno ovo je tekst sa interneta i jos mnogo tekstova koji govore o istom.Saznanje sam naravno stekla ovde,pa da nebi prepricavala evo sta strucnjaci kazu.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nekako rezimiramo:

Ulja - upotrebu rafinisanih ulja treba svesti na minimum (drugim rečima - izbaciti ih iz upotrebe). Sve što je u njima valjalo pre obrade je uglavnom uništeno. Ostalo je nešto malo tokoferola (vitamina E), a dobijeno niz toksičnih supstanci.

Stoga, treba koristiti hladno ceđena ulja. Jesu nešto skuplja, ali toliko za zdravlje dece, pa i nas vredi. I još ako ih ne bi termički obrađivali, idealno. :)

Sa druge strane imamo svinjsku mast, koja pored holesterola ima više zasićenih masnih kiselina (štetnih) od bilo kog ulja, ali sa druge strane imaju dosta i nezasićenih masnih kiselina.

Mast svinje rase Mangulica ima oko 80% manje holesterola od svinje neke druge rase! Teško se nabavlja i malo je ima, ali vredi.

Zaključak - najbolje bi bilo u ishrani koristiti hladno ceđenja ulja u svežem stanju, a ako baš moramo da pržimo nešto, bolje je na svinjskoj masti, jer termičkom obradom sva ulja na neki način postaju štetna (bilo da su industrijski obrađena ili ne). Mada, na kraju krajeva, trebalo bi izbegavati prženje, već više dinstati, kuvati i peći.

Eto. Ode ja u OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nekako rezimiramo:

Ulja - upotrebu rafinisanih ulja treba svesti na minimum (drugim rečima - izbaciti ih iz upotrebe). Sve što je u njima valjalo pre obrade je uglavnom uništeno. Ostalo je nešto malo tokoferola (vitamina E), a dobijeno niz toksičnih supstanci.

Stoga, treba koristiti hladno ceđena ulja. Jesu nešto skuplja, ali toliko za zdravlje dece, pa i nas vredi. I još ako ih ne bi termički obrađivali, idealno. :)

Sa druge strane imamo svinjsku mast, koja pored holesterola ima više zasićenih masnih kiselina (štetnih) od bilo kog ulja, ali sa druge strane imaju dosta i nezasićenih masnih kiselina.

Mast svinje rase Mangulica ima oko 80% manje holesterola od svinje neke druge rase! Teško se nabavlja i malo je ima, ali vredi.

Zaključak - najbolje bi bilo u ishrani koristiti hladno ceđenja ulja u svežem stanju, a ako baš moramo da pržimo nešto, bolje je na svinjskoj masti, jer termičkom obradom sva ulja na neki način postaju štetna (bilo da su industrijski obrađena ili ne). Mada, na kraju krajeva, trebalo bi izbegavati prženje, već više dinstati, kuvati i peći.

Eto. Ode ja u OT.

Ovo nikako nije OT :) .....

I još jedno pitanje....ulje od koštice grožđa,iako znam da sva ulja pri zagrevanju dobijaju na štetnosti,ima li istine u tome da ovo(grožđano) podnosi ,koliko-toliko,tremičku obradu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije OT, admine uopste! Zasto ne bi temu malo prosirili, a sa tim ( i tobom ;) ) vidike.

Mi koristimo hladna cedjena ulja masline i suncokreta bez termicke obrade. Vec sam pisala da retko sta przimo, pa ako i przimo to radimo na puteru i na masti.

Holesterol nije toliko stetan ukoliko nas metabolizam dobro odradi posao. Slazem se za zasicene i nezasicene masne kiseline... ali od dva zla, gledamo da koristimo manje zlo. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kada ste pocele dodavati ulje u kasice bebama , koje ulje i u kolikim kolicinama?

Ovde se uvodi maslinovo ulje sa 6 meseci tj sa prvom povrcnom kasicom.Kada se kasica izblenduje, stavi se par kapi maslinovog ulja i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo malo statistike:

Today heart disease causes at least 40% of all US deaths. If, as we have been told, heart disease results from the consumption of saturated fats, one would expect to find a corresponding increase in animal fat in the American diet. Actually, the reverse is true. During the sixty-year period from 1910 to 1970, the proportion of traditional animal fat in the American diet declined from 83% to 62%, and butter consumption plummeted from eighteen pounds per person per year to four.

During the past eighty years, dietary cholesterol intake has increased only 1%. During the same period the percentage of dietary vegetable oils in the form of margarine, shortening and refined oils increased about 400% while the consumption of sugar and processed foods increased about 60%

Weight gain and cholesterol levels had an inverse correlation with fat and cholesterol intake in the diet.

A survey of 1700 patients with hardening of the arteries, conducted by the famous heart surgeon Michael DeBakey, found no relationship between the level of cholesterol in the blood and the incidence of atherosclerosis.

Mother's milk provides a higher proportion of cholesterol than almost any other food. It also contains over 50% of its calories as fat, much of it saturated fat. Both cholesterol and saturated fat are essential for growth in babies and children, especially the development of the brain.

Margarine provokes chronic high levels of cholesterol and has been linked to both heart disease and cancer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavi ovaj tekst i na temu Margarin!

Nije da volim sto Ameri kazu, ne volim uopste, ali se potpuno slazem sa kontstacijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Данас је болест срца узрок најмање 40% од свих америчких смрти. Пошто су болести срца резултати потрошње засићених масти, требало би очекивати да да дође до одговарајућег повећање потрошње масноће животињског порекла у америчкој исхрани. Заправо, обрнуто је истина. Током шездесет година од 1910 до 1970, удео традиционалних животињских масти у исхрани америчком опао је са 83% на 62%, а потрошња путера пала од осамнаест фунти по особи годишње на четири.

Током протеклих осамдесет година, унос холестерола је порастао само 1%. У истом периоду проценат конзумирања биљних уља у облику маргарина и рафинираних уља повећана око 400%, а потрошња шећера и обрађене хране повећана 60%

Телесне тежине и ниво холестерола је инверзна корелација са уносом масти и холестерола у исхрани.

Истраживање од 1700 пацијената са оболењима артерија, које је спровео познати хирург срце Мајкла Дебејкија, нису пронашли везу између нивоа холестерола у крви и појаве атеросклерозе.

Мајчино млеко обезбеђује већи проценат холестерола него скоро било које друге хране. Такође садржи преко 50% својих калорија као масноћа, много тога засићених масти. И холестерола и засићене масти су неопходни за раст бебе и децу, а посебно развој мозга.

Маргарин изазива хронично висок ниво холестерола и био је повезан са обе болести срца и рака.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa nevedenim tekstovima,ali moram reci kada se govori o ulju uopste u decijoj ishrani,ja uopste ne pomisljam na suncokretovo ulje (konkretno mislim na vital,dijamant).ajaer to ne dolazi u obzir.I nadam se da moje dete to ulje nece nikada ni konzumirati,i mi se trudimo u zadnje vreme da ga sto vise izbacimo iz ishrane.

Ono sto je maliveseljak navela je sasvim ok kada se radi o suncokretovom ulju,dok maslinovo je nesto sasvim drugo i tu poretka sa svinjskom mascu nema.

Bas ja znajuci kako se pravi svinjska mast i koliko je stetna,izbegavam je sto je vise moguce.

Moje dete u ishrani ima samo hladno cedjeno maslinovo ulje,i to kada sam saznala sva blagotvorna svojstva,dajem ga jos cesce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moram da dodam na sve ovo vezano za razna ulja.

moj suprug je po preporuci nutricioniste koristio palmino hladno cedjeno ulje i to je jedino hladno cedjeno ulje na kome se moze prziti i to cak vise puta. tako nam je bar ona rekla.

nisam sigurna da li se ono moze koristiti u ishrani bebaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.