Masaza beba i male dece

odgovora

Objavljeno

Drage mame sigurna sam da volite da se masirate,a da li znate da i vasa beba to voli???

Masaza beba je za bebu veoma prijatna i opustaljuca stvar ali isto tako moze biti od velike pomoci kod raznih problema kao sto su temperatura,problemi sa varenjem,grcevi!!takodje masazom i blagim vezbanjem moremo da preveniramo razne deformitete kukova,nogica,vrata i kicme i ojacamo bebeinu muskulaturu i tako i njen organizam!!! ja sam visi fizioterapeut i radila sam sa decim deformitetima-najbitnije je spreciti pa zato vam evo par saveta!!!

ako bebu ili malo dete masirate dnevno 5 min(najbolje posle kupanja) primetice te posle 7dana,da dete bolje spava,da se lakse opusta,da su mu stopala i sakice toplije itd!!!

za masazu bebe je bitno da beba ima potpuno poverenje u onoga ko je masira-uprotivnom se nece opustiti i plakace!! zato je najbolje da to radi mama,takodje dok ih masirate nemojte ih nikada okrenuti tako da vas ne gledaju-neka uvek gleda sta mu radite!

MASAZA RUKU-ispod pazuha stavite vas palac a sa ostalim prstima obuhvatite rama pa polako i bez pritiska(kao mazenje)idite spoljasnjom stranom ruke sve od sake.stavite svoj palac u bebinu saku i blago trljajte dok se svi prsti ne otvore.zatim od sake vratite nazad do pocetnog polozaja unutrasnjom stranom bebine ruke, ali uz blagi pritisak.ovo ponovite 5-7 puta,uvek bez pritiska na dole i sa pritiskom na gore!!!!

MASAZA NOGU-stavite predeo izmedju palca i kaziprsta na bebinu preponu i polako i bez pritiska idite svim prstima kruzno na dole(tako da vam sa tim kruzenjem palac dodje okreut gore i stoji uspravno)sve do bebinog spopala,pa trljajte stopalo palcem(ako je beba mala ona ce savijati prste i odguravace nogu-to je normalno).zatim vracamo unutrasnjom stranom nogice nasu ruku ali uz blag pritisak.ovo ponovimo oko5-7puta!! najbolje je raditi obe noge kao i obe ruke istovremeno!!!

MASAZA STOMAKA- jako pomaze kod rada creva i varenja uopste,moze da pomogne kod grceva ili kad se beba muci zbog gasova ili ne moze da kaki!!! stavite svoj desni dlan na bebin stomak tako da vam sredina dlana dodje na njen pupak!okrecite svoje prste u smeru kazaljke na satu(nikada obrnuto) 10 puta uz blagi pritisak!zatim stavite svoj palac malo iznad bebinog pupka i okrecite ga oko pupka(tako da sam pupak ne dodirujete) u smeru kazaljke na satu-5-6 krugova!!!

MASAZA LEDJA-beba lezi na ledjima(za vece bebe moze i na stomaku ali u maminom krilu)postavite vase dlanove na bebina ledja iznad guze tako da vam prsti jedne ruke gledaju sa prstima druge ruke,a palcevi stoje uspravno i podignuti su tako da njihovi vrhovi gledaju u bebin pazuh!! nikada ne dodirujte samu kicmu vec ruke stavite tako da su vam prsti na obema rukama na odstojalju od kicme 0,5 do 1cm!povlacite na gore uz blag pritisak sve dok ne stignete do ramena-vrat nemojte masirati jer su vratni prsljenovi osetljivi!zatim isto tako vratite ruke do gize ali bez pritiska-ponovite 5-7puta!!

mozete masirati i guzu kruznim pokretima u pravcu kazaljke na satu-pjijace joj!!

masaza vam moze pomoci da joj skinete temperaturu(onu koja nije izazvana nekom tezom bolescu) veliku decu sa temp. mozete masirati alkoholom!!!

POSLE MASAZE

1.koza koja je masirana je crvena i vruca

2.mesto koje ste masirali je mekse na dodir

3.koza je glatka i sjaji se

4.beba se obicno upiski

Za masazu koristite ulja za bebe(licno preporucujem jonson ulje od lavande),uvek moze obicno hladnocedjeno maslinovo ulje ili pavloviceva mast!!!!!

nikada ne masirajte ako postoji otvorena rana,ekcem ili bilo kakvo krvarenje!!!!!ako vasa beba ima neku bolest uvek se prvo konsultujte sa lekarom jer se kod mnogih bolesti masaza izbegava!

Probajte ovo na svojoj bebi pa mi pisite kako joj se dopalo!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooooj jedva cekam da je sutra kupam!!!!

Ja sam je i tako i tako masirala,tacnije mazila rukama po celom telu,slicno kao sto si opisala i to je takooo opuštalo a sutra krecem malo strucnije :P

Nego,ajde tamo na temu bolovi u nogama da pomognes i mamam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uz masazu uvek mozete raditi i vezbice,kako gimnastiku za bebe! dokazano je da deca kojima se radi gimnastika manje oboljevaju od deformiteta kicme(skoliozai kifoza),deformiteta kukova i gornjeg dela tela!!!

Za gimnastiku je bitno da vam dete nije najedeno kako ne bi doslo do povracanja ili mucnina!!

VEZBE ZA NOGICE-beba lezi na ledjima i glava je pravo.uhatite bebinu nogicu u predelu kolena i dignete na gore ka stomaku,zatim rasirite spolja(koliko vam beba dozvoli,tj koliko joj je prijatno a da se ne steze)tako da se kolena sve vise i vise udaljavaju jedno od drugog,zatim vratite na dole tako da se kolena isprave u potpunosti i pete priljube za podlogu.ponovite 5-7 puta!!!

VEZBE ZA RUKE-uvatite bebu za sake i povlacite ih na gore iznad glave sve dok vam beba dozvoli,potom idite ka spolja tako da njenim rukicama opisujete krug,vratite na dole tako da se ruka potpuno ispruzi u laktu.ponovitr 5-7 puta! obuhvatite bebino rame prstima i odizite ga od podloge pa ga gurajte na dole vrseci blag pritisak ka grudima i kljucnoj kosti.ponovite 3 puta!!!!

Posle vezbanja bebu ostaviti 1min da lezi-da se odmori!!!!

probajte i ovo na vasim malisanima pa pisite kako se njima dopalo,a i vama????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooooj jedva cekam da je sutra kupam!!!!

Ja sam je i tako i tako masirala,tacnije mazila rukama po celom telu,slicno kao sto si opisala i to je takooo opuštalo a sutra krecem malo strucnije :P

Nego,ajde tamo na temu bolovi u nogama da pomognes i mamam :D

moze vrlo rado :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena bravo, odlicna tema!

Ja sam luki prva 3 meseca svako vece pre kupanja radila vezbice i masazu. Vezbice kao sto je biciklo, pa noge savijene i dizanje na gore pa ispavljanje, pa vezbice rukicama. i I masazu posle...

Iskreno, masazu sam samo znala stomacica da radim , cini mi se da je bilo pravljenje krugova u pravcu kretanja sata, i jos ponesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala ti puuuuno na ovome a masazu obavezno sutra :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena, svaka cast! Mi smo o masazi pricali na temi 'Hipertonus kod beba' u tragovima jer nas ima par koje smo provele sa tvojim kolegama po 5,6,8 meseci. Ove informacije koje pruzas strucno su od velike vaznosti, ali cu te zamoliti ukoliko budes imala vremena, poseti teme:

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=369

i

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=109

pa daj na znacaju i tamo vaznost masaze. Molim te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo vam video na youtube odlican pa malo pogledajte i uzivo kako se to radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete vise ne voli da ga masiram :( Nema vremena :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete vise ne voli da ga masiram :( Nema vremena :lol::lol::lol:

hahahaha nemoj da se zakunes da nece voleti kasnije,recimo kad bude imao 3 ili 5 godina? a reci mi jel tvoj Petar "stegnut" ili je opusten,ako kapiras na sta mislim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hahahaha nemoj da se zakunes da nece voleti kasnije,recimo kad bude imao 3 ili 5 godina? a reci mi jel tvoj Petar "stegnut" ili je opusten,ako kapiras na sta mislim

Draga, Bogu hvala, pa vise nije 'stegnut'. 8 meseci smo isli na vezbe. Sad, prosto, ne mogu da ga uhvatim i da ga smirim na jednom mestu posle kupanja. Inace je vrlo zilav i jak. Interesantno je koliko ima jak stisak prstima. Neverovatno.

Ponekad mi dozvoli, kad je bas pospan, da mu izmasiram stopala, ali ni to ne traje dugo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gdje bih ovo postavila....neki dan sam primjetila, a postavljam vam i sliku. Palac na lijevoj ruci je ovako skvrčen, znači ne može ga ispraviti unazad, ali može naprijed...Nemam pojma šta se moglo desiti...možda je slomio pa tako zaraslo...u svakom slučaju, masaža, doktor...da li prerano paničarim ili ne?

vnv-P10107.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da je slomljen bio znala bi jer bi ga puno bolelo... možda se samo neki mišić zgrčio... Možda bi bilo dobro odvesti ga kod lekara da ga pogleda, ali ti nikako ne treba da paničiš jer možeš samo gori efekat da postigneš... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK...hvala...odvešću ga...samo se nadam da opet neću naletjeti na onog ludog doktora...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OK...hvala...odvešću ga...samo se nadam da opet neću naletjeti na onog ludog doktora...

:lol: :lol: :lol: ti nazovi ambulantu pa proveri ko radi :)

A sad razmišljam i da se mišić zgrčio bolelo bi ga....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam gdje bih ovo postavila....neki dan sam primjetila, a postavljam vam i sliku. Palac na lijevoj ruci je ovako skvrčen, znači ne može ga ispraviti unazad, ali može naprijed...Nemam pojma šta se moglo desiti...možda je slomio pa tako zaraslo...u svakom slučaju, masaža, doktor...da li prerano paničarim ili ne?

A kad si ti to primetila? Da je neka povreda, sigurno bi ga bolelo neko vreme. Ovako, moguce je da mu je malo ligament popustio. Pokusaj, ako ti dozvoli da mu laganom masazom izvlacis prst kako bi ga ispravila, ali ne unazad vec samo da bude ispruzen. Moze da mu bude zabavno ako mu namazes kremu po prstima da bude sve belo. ;) Ukoliko vidis da posle 2-3 minuta takve masaze imas rezultat, ja ne bih brinula. Ukoliko nemas rezultat, bez panike ga odvedi doktoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Yelena na savjetu, odmah ću danas pokušati. To smo primjetili prije par dana, možda za vikend...Njega to ne boli...ne buni se kada masiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Yelena na savjetu, odmah ću danas pokušati. To smo primjetili prije par dana, možda za vikend...Njega to ne boli...ne buni se kada masiram.

Ubedjena sam da nije nista strasno onda. Ako se ne bude bunio kada mu polako ispravljas prst, onda je to mozda i neki tik. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde vidjećemo šta će masaža ovih dana donijeti...Uglavnom ga ne boli...ja se bojim da nije neki urođeni deformitet, a ja tek sada primjetila...mada i da jeste...ali ako se može liječiti da na vrijeme reagujem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hajde vidjećemo šta će masaža ovih dana donijeti...Uglavnom ga ne boli...ja se bojim da nije neki urođeni deformitet, a ja tek sada primjetila...mada i da jeste...ali ako se može liječiti da na vrijeme reagujem...

Ma primetila bi ti to mnogo ranije da je deformitet. Nema sanse da bi tako nesto propustila za svo ovo vreme dok je Filip ucio da hvata i drzi sakama predmete. nema nikakve logike. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas jr radio snimak, ništa nije slomljeno, valjda je samo "podbio"...sada moramo na vježbice..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas jr radio snimak, ništa nije slomljeno, valjda je samo "podbio"...sada moramo na vježbice..

Dobro je. Pa neka, malo vezbica nije na odmet. To ce mu biti novo iskustvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene iz teme Treci trimestar su tamo postavile ovaj video. smatram da je vrlo poucan i zanimljiv za sve nove mame i one koje cekaju bebu:

[media=]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prelep video!!

Ja sam "uhvatila fazon" Anki da joj prija da je blago masiram po ledjima, ramenima i rukama dok sisa. Sto od sisanja, sto od masazice, ispusta one divne zvuke uzivancije :) Nocu je ionako uhvatim da siki dok se meskolji u polusnu, pa je jos tako opustim i ona samo nastavi da spava.

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.