Mobilni telefon i dijete

odgovora

Objavljeno

Sta vi mislite o tome i kada ste vi vasoj djeci omogucile taj "luksuz"

Mobilni telefon koliko je los toliko je i dobar.

Sa jedne strane osjecala bi se mnogo sigurnije kada bi u svakom momentu mogla da nazovem i razgovaram sa svojim djetetom. Jos ako mobilni ima GPS uredjaj za locraanje i pracenje osjecala bi se jos sigurnijom (ne daj boze izgubi se ili neke slicne gluposti) - paranoicna mama, priznajem

Sa druge strane dati djetetu mobilni telefon prerano nisam bas sigurna kako bi to uticalo na njihov psiho-fizicki razvoj, koliko je to pametno uraditi, da li bi se dijete kraj mobilnog osjecalo bolje i sigurnije ili ugrozenije, kakve psihicke posljedice bi to kasnije ostavilo na to dijete (npr ja sam bez mobilnog kao bez glave) i sl gluposti.

Kakva su vasa iskustva, sa koliko godina je vase dijete krenulo da nosa mobilni uz sebe? Moja cerka treba da krene u skolu za mjesec dana :) ali je ona jos pre mala za tako nesto - 6 god. Ona je indiretno izrazila zelju za mobilnim telefonom ali ja sam joj rekla da ce ga dobiti tek kada nauci da cita i pise (kod nas je to do kraja drugog razreda jer im je prvi totalna igra, sa 6 krecu u skolu) znaci sa nekih 8 godina. Da li je i to prerano?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sta vi mislite o tome i kada ste vi vasoj djeci omogucile taj "luksuz"

Mobilni telefon koliko je los toliko je i dobar.

Sa jedne strane osjecala bi se mnogo sigurnije kada bi u svakom momentu mogla da nazovem i razgovaram sa svojim djetetom. Jos ako mobilni ima GPS uredjaj za locraanje i pracenje osjecala bi se jos sigurnijom (ne daj boze izgubi se ili neke slicne gluposti) - paranoicna mama, priznajem

Sa druge strane dati djetetu mobilni telefon prerano nisam bas sigurna kako bi to uticalo na njihov psiho-fizicki razvoj, koliko je to pametno uraditi, da li bi se dijete kraj mobilnog osjecalo bolje i sigurnije ili ugrozenije, kakve psihicke posljedice bi to kasnije ostavilo na to dijete (npr ja sam bez mobilnog kao bez glave) i sl gluposti.

Kakva su vasa iskustva, sa koliko godina je vase dijete krenulo da nosa mobilni uz sebe? Moja cerka treba da krene u skolu za mjesec dana :) ali je ona jos pre mala za tako nesto - 6 god. Ona je indiretno izrazila zelju za mobilnim telefonom ali ja sam joj rekla da ce ga dobiti tek kada nauci da cita i pise (kod nas je to do kraja drugog razreda jer im je prvi totalna igra, sa 6 krecu u skolu) znaci sa nekih 8 godina. Da li je i to prerano?

Hmmm...ja ne bih smela...sreca da ce Ogi ovde ici u skolu,gde je sve mirno i blizu jer ja da razmisljam da bi neko stariji mogao da ga prebije zbog telefona od 50 e?Nisam za to uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hmmm...ja ne bih smela...sreca da ce Ogi ovde ici u skolu,gde je sve mirno i blizu jer ja da razmisljam da bi neko stariji mogao da ga prebije zbog telefona od 50 e?Nisam za to uopste.

to si apsolutno u pravu .... nije mi palo na pamet!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma daaaj, totalna mi je budalastina detetu od 6-7-8-9 godina davati telefon!!! Em sto zraci, a deca ga uglavnom koriste za igrice, em sto kaze Sanja89, jos da ga preutku zbog telefona! A i uopste ne vidim svrhu, dete je uglavnom sa roditeljima, kod druga/drugarice(ili te negde sa njima i njihovim roditeljima) ili u skoli (ili negde sa uciteljicom) i u poslednja dva slucaja ukoliko nesto neplanirano iskrsne ima mogucnosti da se javi! Ja sam za telefon saznala u srednjoj i nista mi do tada nije falilo ni bez njega! Problem je sada sto ga mnoga deca imaju pa i tvoje hoce da bude "IN"...

Uglavnom, nisam za to da se maloj deci poklanjaju/daju mobilni i tacka! :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom, nisam za to da se maloj deci poklanjaju/daju mobilni i tacka! :ph34r:

Strogo sam svojoj okolini zaprjetila da im NE PADNE NA PAMET da joj kupe mobilni posto ga zeli a ima NEVJEROVATNU MOC UBJEDJIVANJA bake i dede.

Interesuju me vasi stavovi po tom pitanju posto ja bas i nemam neki izricit stav po pitanju djeta od 8-9 godina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja nisam za mobilni u tom uzrastu i slažem se u potpunosti sa razmišljanjima Tamare i Sanje, najranije možda tamo negde u 7-om razredu. Moja ćerka ga traži u zadnje dve godine, baba i deda kažu da nije problem-kupiće, ali tu sam ja problem... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm, pa ne znam..

Kad se sa jedne strane pogleda - da, rano je da dete od 7-8-9 godina ima mobilni telefon, MEĐUTIM, u vreme kad smo mi odrastali, em što to nije ni postojalo, em što nije bilo ni potrebno.

U današnje vreme, kad se skoro sve promenilo, promenile su se i starosne granice za sve i svašta, pa tako i za posedovanje mobilnog telefona.

Da moje dete kreće u školu, razmislila bih dobro da li mu je telefon neophodan, iako bih SVAKAKO volela da mogu da ga čujem kad god mi padne na pamet (u vreme odmora i sl.).

Dakle, drugačije je vreme danas, tako da nisam izričito protiv telefona. Naravno, prvi telefon će svakako biti neki od 10-20eu da isprobamo kako ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni 7. razred djeluje "kasno" (ako uopste postoji "kasno" za mobilni telefon). primjetila sam da roditelji iz mog okruzenja djetetu vec sa nekih 8-9 godina dozvoljavaju mobilne (vidjela sam na igralistu da ih nosaju) i gotovo sva dijeca te generacije imaju telefone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, tad računam da ću puštati decu da idu negde bez nadzora starije osobe, do tada ne može... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја бих била сигурнија када би имао телефон код себе...нпр. дам му свој стари, нека има пар игрица и то је то. Једноставно ради сигурности, да ми се може јавити уколико се нешто деси и да га ја могу контактирати. По мени, користан поклон за почетак другог разреда, 7 година, за мене и њега.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani, tad rašunam da ću puštati decu da idu negde bez nadzora starije osobe, do tada ne može... :D

a ja sam mislila da sam JA stroga mama :) :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

А дај РУСКИЊА, значи мој нећак иде на пливање, има 7 година...раније је завршио са тренингом, назвао је тату да дође по њега...По мени је то ОК.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja htedoh otvoriti temu, ali samo zbog toga sto moj Aleksa obozava da se igra sa mobilnim telefonom. To me izludi, nista mu ne drzi paznju, ali kad mu tata da mobilni, moze se igrati i po sat vremena. Ali samo tatin telefon. Ipak, zraci i nisam za to. Mada, kada ga dajemo Aleksi, ugasimo ga. Inace, brinu me sva ta zracenja, mobilni telefon (dva u kuci), televizor, laptop... Uzas jedan.

A kad bi mu kupila??? Stvarno ne znam, sto kasnije, ali opet da ne odskace od svoje generacije.

Evo juce sam cula glupost, prica meni komsinica koja ima 7 godina: Trazila sam da mi kupe mobilni, eto ima i Ivan, jeste da ne zna da cita i pise, ali to mu sve tetka radi! EEEEEEEEEEEEEEEEEj, koja glupost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

А дај РУСКИЊА, значи мој нећак иде на пливање, има 7 година...раније је завршио са тренингом, назвао је тату да дође по њега...По мени је то ОК.

Popustice Ruskinja, i pre nego sto misli :);)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја ћу бити доста мирнија када знам да ми је доступан...

Уф мало више рекламирам мобилну телефонију...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

А дај РУСКИЊА, значи мој нећак иде на пливање, има 7 година...раније је завршио са тренингом, назвао је тату да дође по њега...По мени је то ОК.

U tom slučaju trener će me kontaktirati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Уф...опет ти...хм...читам између редова.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, treneru sam poverila dete i on mi odgovara za njega!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Значи да ако има 20 дјеце на тренингу, треба позвати 20 родитеља????

20 пута по двије минуте то ти је 40 минута...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZAISTA NE ZNAM,SIGURNO NE BIH DAVALA DO 7/8 GODINA UOPSTE,A POSLE AKO BI ISLA NA NEKE IZLETE,SKOLU U PRIRODI,ZIMOVANJA,A I TADA PITANJE JE DA LI BI?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Значи да ако има 20 дјеце на тренингу, треба позвати 20 родитеља????

20 пута по двије минуте то ти је 40 минута...

Pa. ako ranije završava trening, to treba i da najavi, jer ja plaćam to...Pa, ako ja mogu da dam 2700din mesečno, može i on (u našem slučaju ona, tako da ti propada ono čitanje između redova- :P ) da potroši koji dinar da nas obavesti o promeni plana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja mislim da to zavisi i od samog deteta...eto npr, moja rodjaka je cerki kupila telefon kada je ona napunila 10 go. ona ga je cuvala i pametno koristila. Kada je mladje dete napunilo 10 god, sin, isto su mu kupili telefon koji je vise puta zaboravio kod na ili ga uopste neponese u skolu i slicno, to njega samo zamara.

E sad najgluplji razlog koji sam cula, van foruma, Zasto je detetu kupio roditelj kupio mobilni je sledeci ( izjava jedne mame) : "Ja sam mom detetu (od 7god) kupila mobilni ( bolji nego sto ona sama ima) zato da nebi bio izbacen iz drustva, da mu se deca ne smeju i da JA U SVAKOM TRENUTKU ZNAM GDE JE I SA KIME JE"....hahaha pazi nazvace dete i pitati," sine jesi u skoli", a dete ce reci "jesam mama", a on pored skole u igraonici...ma daj...

Zato sve zavisi od deteta.

A u skoli bi zabranila da koriste na casu i ucenici i profesori ( zamislite da vas hirurg operise i da u jednoj ruci drzi mobilni). Tih 45 min se moze bez telefona, zar ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam po prirodi panicar po pitanju mog andjela i mogu da nadjem 1001 razlog zbog kojeg bi kupila djetetu mobilni a samo jedan opravdan zasto ne bi ..... smatram da nije OK da dijete koje jos fakticki ne zna ni da ita ni pise kako treba ima mobilni ali ne vidim razloga zasto ga ne kupiti djetetu od npr 9 godina ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ja mislim da to zavisi i od samog deteta...eto npr, moja rodjaka je cerki kupila telefon kada je ona napunila 10 go. ona ga je cuvala i pametno koristila. Kada je mladje dete napunilo 10 god, sin, isto su mu kupili telefon koji je vise puta zaboravio kod na ili ga uopste neponese u skolu i slicno, to njega samo zamara.

E sad najgluplji razlog koji sam cula, van foruma, Zasto je detetu kupio roditelj kupio mobilni je sledeci ( izjava jedne mame) : "Ja sam mom detetu (od 7god) kupila mobilni ( bolji nego sto ona sama ima) zato da nebi bio izbacen iz drustva, da mu se deca ne smeju i da JA U SVAKOM TRENUTKU ZNAM GDE JE I SA KIME JE"....hahaha pazi nazvace dete i pitati," sine jesi u skoli", a dete ce reci "jesam mama", a on pored skole u igraonici...ma daj...

Zato sve zavisi od deteta.

A u skoli bi zabranila da koriste na casu i ucenici i profesori ( zamislite da vas hirurg operise i da u jednoj ruci drzi mobilni). Tih 45 min se moze bez telefona, zar ne?

Svaka ti je na mestu!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka ti je na mestu!!! :rolleyes:

hahaha znala sam da ces se slozit sa mojim komentarom....hahaha cmok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.