Šetalice da ili ne?

odgovora

Objavljeno

licno sam protiv dubka.danas lekari savetuje da se ne koristi,malo sam pretrazivala po netu i nasla dosta podataka na tu temu,naime smatra se da kicmeni stub nije dovoljno razvijen i da deca koristeci dubak ga samo sabijaju na dole,a takodje mnogi kasnije imaju problema sa hodanjem(na prstima).moja devojcica evo ima 11,5 meseci,dubak nije videla,dize se uz namestaj,u krevecu.......mnogi kazu da se odmore dok je beba u njemu,ali nije fer da se odmaramo na ustrb njih.ne znam,svako ima svoje misljenje,ovo je samo moje.ja sam recimo bila u dubku,moja mama bi ti odmah rekla da kupis,ali smatram da je medicina napredovala i ako vec ne valja,sto forsirati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

licno sam protiv dubka.danas lekari savetuje da se ne koristi,malo sam pretrazivala po netu i nasla dosta podataka na tu temu,naime smatra se da kicmeni stub nije dovoljno razvijen i da deca koristeci dubak ga samo sabijaju na dole,a takodje mnogi kasnije imaju problema sa hodanjem(na prstima).moja devojcica evo ima 11,5 meseci,dubak nije videla,dize se uz namestaj,u krevecu.......mnogi kazu da se odmore dok je beba u njemu,ali nije fer da se odmaramo na ustrb njih.ne znam,svako ima svoje misljenje,ovo je samo moje.ja sam recimo bila u dubku,moja mama bi ti odmah rekla da kupis,ali smatram da je medicina napredovala i ako vec ne valja,sto forsirati?

u pravu si,tacno tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo pre neki dan bili kod somatopeda i dobili letak o setalici...

Pa evo 7 cinjenica o setalici.

Setalice odlazu prohodanje i ometaju pravilan razvoj deteta:

*Dete u setalici ne uci kako da nosi svoju tezinu.

*Setalica ne podupire kicmu vaseg deteta;osim toga kicma nije jos uvek dovoljno razvijena da duze vreme bude u uspravnom polozaju pa nametanje ovog neprirodnog polozaja moze da dovede do problema u razvoju kicmenog stuba.

*U setalici dete ne moze da ovlada ravnotezom,pa i kad prohoda ima poteskoca sa ustajanjem,cesce pada,i to na glavu jer nije naucilo da se doceka na ruke.

*U setalici dete ne moze da vidi svoje noge a ovo je vazno jer deca uce da hodaju putem gledanja i osecanja (pokreta).

*Sediste u setalici takodje namece neprirodan polozaj nogu,pa se kod deteta moze javiti izvrtanje stopala upolje ili ka unutra.

*Vas malisan u setalici najcesce stoji na prstima;u setalici se krece odgurivanjem a ne hodanjem sto moze da dovede do poremecaja u razvoju kukova,kolena i stopala.

*Setalica nije bezbedna za vase dete,vrlo lako moze da padne niz stepenice,sklizne u bazen,saplete se o prag,tepih ili igracke,a prilikom pada moze doci do ozbiljnih povreda glave!

Mada sam ja odrasla u dubku i nista mi ne fali...Ziva,prava i zdrava.. :D

Prednost dajem puzenju...To je najsigurnije!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obojicu sam u dubak stavila sa sedam meseci.Oni su ga obozavali.Stariji je prohodao sa nepunih deset meseci,a mladi sa godinu dana.Nikakvih problema nismo imali. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam izricito za NE.... verovatno vodjena svojim problemom koji imama sa segejem.... imam nameru da rodim i drugo dete kad sergeja "sredim"... i znam da nema sanse da ga stavim u hodalicu.... ima jako jako puno razloga sa za takav moj stav.... puno realnih i argumentovanih razloga... ako sam nesto naucila u ovom svom problemu sa sergejem onda je to da je puzanje cudo.... ok ima dece koja ne puze.. ja prva nisam puzala, niti moj brat, niti muz,.. ali kakve se sve stvari pravilno razvijaju sa puzanjem to je cudo.... knjiga i knjiga je napisano na tu temu.... ako dete zeli da puzi 8 meseci.., nek puzi 8 meseci,,,, kad dete bude spremno da ustane uradice to samo.... ali cak i oni koji ce decu da stave u dubak ili ti hodalicu ..savetujem da nikako to ne rade pre nego li dete propuzi.... cujate decu :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bebanu nisam stavljala u dubak, ali ne iz medicinskih razloga, već yato što nemamo baš nekog prostora u stanu, a i bilo mi je lakše da ne strepim od pragova i padanja na nos. Propuzala je sa sedam meseci, sad već uveliko hoda pridržavajući se za nameštaj i odlično se čuva da ne razbije guzu. Vrlo je pažljiva, i čini mi se da će uskoro da se pusti, jer svaki dan isprobava po nekoliko koraka bez pridržavanja, ali samo kad je niko ne gleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bebanu nisam stavljala u dubak, ali ne iz medicinskih razloga, već yato što nemamo baš nekog prostora u stanu, a i bilo mi je lakše da ne strepim od pragova i padanja na nos. Propuzala je sa sedam meseci, sad već uveliko hoda pridržavajući se za nameštaj i odlično se čuva da ne razbije guzu. Vrlo je pažljiva, i čini mi se da će uskoro da se pusti, jer svaki dan isprobava po nekoliko koraka bez pridržavanja, ali samo kad je niko ne gleda.

Sunce medeno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pedijatri danas ne preporucuju dubak.Ja jedva cekala kada ce poceti da sedi pa da joj kupimo dubak,ali nam je doktorka rekla NIKAKO!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam licno protiv hodalica i dubkova. Stavise sada su i zabranjeni za upotrebu. Ja imam osecaj da se u dubku nogice i kukici ne razvijaju pravilno. Polako stavljam sincica u lezeci polozaj i radimo pripreme da lakse krenemo sa puzanjem. Ali i on se sam okrece na stomacic tako da nemamo problema sa tim polozajem.

post-42491-1303908018_thumb.jpg

post-42491-1303908086_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам у потпуности за ходаљку, зашто да не?! Па и ја сам била у њој и све ОК. У оградици неће да буде, беззе бачене паре. Филип има 7 мјесеци и за пар дана набављамо ходаљку, не могу више да га носим.

I ja sam za.

I mi smo u njima bili pa nam baš ništa ne fali!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete je jakoo kratko bilo u setalici, kad je pocela sama da se dize nece vise nju tako da smo je izabicili ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam za.

I mi smo u njima bili pa nam baš ništa ne fali!!!!

Slazem se i ja.Samo me interesuje koji je najbolji...ne bih da kupujem novi za drugo dijete. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se i ja.Samo me interesuje koji je najbolji...ne bih da kupujem novi za drugo dijete. :rolleyes:

I mi smo ga koristili sa prvim detetom a verovatno cemo i sa drugim.Dobili smo na poklon 2,jedan je marke pegolini (mislim da je kupljen na pijaci) ali je dosta stabilan i jak a drugi znam da je kupljen u radnji ali uopste nisam zadovoljna sa njim jer je jako slab i samim tim i nestabilan.Cini mi se da je ovaj sa pijace kostao oko 4000 a ovaj iz radnje oko 1500 pa cena sama za sebe govori.Mislim da marka nije toliko bitna koliko je bitno da je on jak i stabilan,a verovatno se kvalitet vidi i po ceni.Kazu ljudi "ako ne znas sta je kvalitetno,kupi ono sto je skuplje". A ako si zadovoljna kako vas je sluzio sa prvim detetom onda nema potrebe za drugim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo ga koristili sa prvim detetom a verovatno cemo i sa drugim.Dobili smo na poklon 2,jedan je marke pegolini (mislim da je kupljen na pijaci) ali je dosta stabilan i jak a drugi znam da je kupljen u radnji ali uopste nisam zadovoljna sa njim jer je jako slab i samim tim i nestabilan.Cini mi se da je ovaj sa pijace kostao oko 4000 a ovaj iz radnje oko 1500 pa cena sama za sebe govori.Mislim da marka nije toliko bitna koliko je bitno da je on jak i stabilan,a verovatno se kvalitet vidi i po ceni.Kazu ljudi "ako ne znas sta je kvalitetno,kupi ono sto je skuplje". A ako si zadovoljna kako vas je sluzio sa prvim detetom onda nema potrebe za drugim.

Meni je marka najmanje bitna, nije ni cijena toliko, samo bih voljela da je jak i stabilan.

Danas sam bila u jednoj chicco radnji, ima ih od 40 do 100 i kusur eura, svi su mi nekako nestabilni, laki kao pero. Ova prodavacica mi pohvali jedan per perego, kosta 84e. Meni je to dosta para, a nije nesto taj dubak, sudeci po karakterisitikama koja sam nasla na netu...

Ne znam, vec me boli glava od razmisljanja... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je marka najmanje bitna, nije ni cijena toliko, samo bih voljela da je jak i stabilan.

Danas sam bila u jednoj chicco radnji, ima ih od 40 do 100 i kusur eura, svi su mi nekako nestabilni, laki kao pero. Ova prodavacica mi pohvali jedan per perego, kosta 84e. Meni je to dosta para, a nije nesto taj dubak, sudeci po karakterisitikama koja sam nasla na netu...

Ne znam, vec me boli glava od razmisljanja... <_<

Samo ti obidji jos neku prodavnicu i nadji neki cvrsci i stabilniji.Sigurna sam da ima i jeftinijih a boljih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da sam ja pogresila stavljajuci dete u setalicu, stvar je u tome sto je bebac prohodao tek sa 14 meseci, a ja krivim setalicu za to :angry: Mada... ne bi imala toliko vremena da mu posvetim koliko bi bilo potrebno da je nismo koristili.

A imali smo pozajmljenu peg perego setalicu (koja kosta oko 8.500 din u Aksi). Stabilna je i prilicno laka, a tockice smo skroz rasturili :rolleyes: i izgrebali parket :( Nije imao problema sa kukovima, to je sve super, ali je dugo setao na prstima, pretpostavljam od koriscenja setalice. Stavljala sam ga od 5.5 meseci do 11 meseci. posle nije hteo da bude u njoj (kad je savladao puzanje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam svoju decu sa 5 meseci stavljala u setalicu i smatram ako su kukovi u redu da je ok i za setalicu dobru smo izdvojili 55 eura Cam al je ekstra

Ej...pa ti si pravi promoter Cam-a... :P:D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je bila zanimljiva 10 dana i toliko. Sreca pa sam uzela neku jeftinu jer sam bacila pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila protiv nje, ali smo je dobili na poklon! Oko mesec dana mi je koristio,aonda sam je fino spakovala ;) ...

Moram da vam ispričam nešto.. :lol: .Išli smo da razgledamo šetalice, Jakov, mm i ja i jedna starija gospođa,prodavačica nam kaže:" Aaaaa, pa vidi se da ćeš ti isto kao i moj unuk-on sedi u dubku i hop! podigne ga, drži u rukama i trči! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad vidim ovu temu tek ... Mi smo prvo dobili od s&s neku jeftiniju , koristio je mesec dana i razvalio sediste :D al ta je jurila ko luda , prelazila i preko tepiha i igracaka e posle smo uzeli Chicco i koristio je oko mesec dana i posle nije hteo( nece preko tepiha i igracaka :D ) , nema mira da sedi u njoj , onda se mama dosetila pa mu ponovo iznela onu prvu , ali bez sedista :D samo rupa u sredini :D e to mu je isto bilo super dve nedelje i to je to .... Sve ukupno jesam za setalicu ali umereno , i obavezno posle kontrole kukova ...

Mene jedino brine sto se Markic cesto izdize na prstice pa sumnjam da mu je to ostala navika od setalice :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol:

Ma mislim da oni samo što ne polete, da mogu! Može da bude, i Jakov to radi, mada mislim da je to normalno, moraju da ojačaju svod stopala! Samo neka vežbaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: :lol:

Ma mislim da oni samo što ne polete, da mogu! Može da bude, i Jakov to radi, mada mislim da je to normalno, moraju da ojačaju svod stopala! Samo neka vežbaju!

Pa ovaj moj ce pre poleteti nego prohodati , delimicno je svaladao letenje vec :D Hvala Bogu bez posledica !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ovaj moj ce pre poleteti nego prohodati , delimicno je svaladao letenje vec :D Hvala Bogu bez posledica !

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam je kupovala jer sam odmah na pocetku resila da je necemo koristiti. U nasem slucaju, i dobro sto nismo. Pocela je da puzi sa nepunih 9 meseci i prohodala sa 11 tako da to isto pripisujem tome sto nije koristila dubak. I mislim da je posledica istog, sto se kad pada doceka na ruke dok klinac moje kume pada direktno na glavu. I koristi dubak iako ume da puzi. Sad, dal to ima veze il ne.. ko ce ga znati. Sve u svemu ja nisam za. Sad da je stavim u dubak samo da bih odradila nesto... posao u kuci me je uvek sacekao :).. bezveze, a mogao je i sam da se odradi :P Naravno ovo je samo moje misljenje ;)

p.s. jednom prilikom smo je kod prijatelja stavili u dubak (jos dok nije hodala, hteli smo da vidimo kako ce reagovati) i sva se zbunila, nije joj bilo jasno sta treba da radi, ukapirala je kako se ide u rikverc al napred ni da mrdne :lol: i onda se iznervirala sto i kad uspe da dodje do onog do cega je htela, ne moze to nesto da dohvati od dubka :lol: eto, to su bila nasa citava dva minuta provedena u setalici :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo koristili setalicu,jer sam morala negde da je stavim dok radim posto nije htela u ogradicu,ni da puzi ili ne daj Boze da sedi na cebencetu. Ona se vozila u setalici,uhvati zalet,podigne noge i jupiiiiii :)

Moguce je da bi pre prohodala da nismo koristili setalicu,a mozda je moje dete jednostavno lenjo ;)

Javicu vam kakva je situacija kad budem imala drugo ! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.