Ambicije roditelja vs ambicije djeteta

odgovora

Objavljeno

Svako ima pravo izbora i postujem oba. Ali, mislim da kad tad one zazale. Prosto ne mogu da poverujem da ne proradi ''ono nesto'' u njima kada vide bebu ili kada je drze u rukama. Nema nista vrednije od deteta, a karijera, dodje i prodje. Najbolje je da zena bude ostvarena na svakom polju, i da pre rodjenja deteta bar nesto ostvari na poslovnom planu. Ne mislim da dete moze biti ''kamen spoticanja'' u naprtku na poslu. Veci deo svog zivota sam govorila da mi ne pada napamet da se udam, i da rodim dete, kao sta ce to meni. Medjutim, ipak to sve dodje na svoje. Zalim jedino sto nisam rodila blizance :) :) :).

Ali, takodje mislim da je iskrenije posvetiti se karijeri ako od srca ne zelis dete, nego postati majka ''zato sto to tako treba'' , a onda svi nezadovoljni. Jednostavno, niti ce patiti zena, ni dete a ni muz na kraju krajeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali, takodje mislim da je iskrenije posvetiti se karijeri ako od srca ne zelis dete, nego postati majka ''zato sto to tako treba'' , a onda svi nezadovoljni. Jednostavno, niti ce patiti zena, ni dete a ni muz na kraju krajeva.

Slazem se 100%

Ne razumem zene koje ne zele decu...niti se trudim...

Ali kada pogledam neke "majke" oko sebe...mozda je i postenije iskreno reci NE ZELIM,nego radjati da bi se zadrzao decko,muz...ili samo zato sto je radjanje pravilan sled dogadjaja...A kao sto imam i zivi primer,roditi da bi se zadrzao decko...pa kada ne ide, razvesti se i 1,5god.dete na sudu prepustiti bivsem muzu...to dete ce se, sigurna sam, celog zivota negde u podsvesti osecati napusteno od najbitnije osobe u svom zivotu

Mada znam i dosta njih koji sad kada imaju oko 50-ak godina priznaju kako nisu mogli da imaju decu...a zeleli su...Lakse im je bilo da svojoj okolini kazu da im je bitnija karijera...tj.kada su videli da su slabi izgledi za ostvarivanje sebe kao roditelja...bacili su se na karijeru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da je roditeljstvo vaznije od bilo kakve karijere. Ne kazem da u trenutku kada je to potrebno ignorises svoju karijeru, ali kada dodjete u neke godine kad vise ne mozes da postanes roditelj onda ti ni karijera ni pare, ne trebaju. Mislim da je biti roditelj nesto najlepse u zivotu. Jeste i velika odgovornost i briga, ali bar znate kad se vratite kuci s posla ko vas tamo ceka :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam surova karijeristkinja, daleko sam od toga, porodica mi je uvek na prvom mestu, ali posto volim svoj poziv i posao (i to ne zbog para ili titule, vec, kako volim da verujem zivota koje cinim kvalitetnijim) onda mi naravno i karijera znaci.

Decu sam oduvek volela i znala da cu ih imati kad-tad.

Sad kad je porodica tu te dve motivacije i ljubavi je ponekad jako tesko uklopiti- kad znam na kraju radnog vremena da hocu da posao zavrsim jer ce nekom tamo detetu to mozda zivot promeniti (radim na dizajnu za obrazovni sektor- vrtici, skole, akademije) a ipak znam i da sam svom kod kuce neophodna, da od mene direktno zavisi... Kako naci balans kad vec porodica postoji a da se nista i niko ne zrtvuje? Tesko, meni sigurno...

E zato kazem da bi mi lakse bilo da radim nesto sto ne obozavam, sto mi je SAMO posao... Onda se ne bih rastrzala...

Takodje iz jedne druge perspektive ne osudjujem ljude koji odlucuju da decu nemaju, ali verovatno ne samo zbog karijere vec iz drugih, meni humanijih razloga...

Prvo: pogledajte svet u kom zivimo! Donekle je surovo roditi dete u ovim uslovima, u ovako "zagadjenom" drustvu, a o sivotnoj sredini da i ne govorim.

Drugo: planeta je prenaseljena, sami sebi o glavi radimo (ne konkretno nasa nacija jer nam preti bela kuga) ovolikom stopom nataliteta na globalnom nivou.

Trece: zivot kosta i to jako puno ovih dana. Pri tome ne mislim samo na materijalne stvari- vise on kosta zivaca i vremena koje necemo moci da posvetimo svojoj deci jer moramo da im obezbedimo za egzistenciju...

Zato stane covek pa se zamisli dal je sve vrzino kolo i dal ce se uskoro u obrazovanim slojevima drustva uopste radjati jer tu se zna sta se "gubi od zivota" i svojih i dece, sta se propusta i zrtvuje... E kad se ide za srcem tu puno ovih pitanja uopste i nema i puno je lakse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo: pogledajte svet u kom zivimo! Donekle je surovo roditi dete u ovim uslovima, u ovako "zagadjenom" drustvu, a o sivotnoj sredini da i ne govorim.

Drugo: planeta je prenaseljena, sami sebi o glavi radimo (ne konkretno nasa nacija jer nam preti bela kuga) ovolikom stopom nataliteta na globalnom nivou.

Trece: zivot kosta i to jako puno ovih dana. Pri tome ne mislim samo na materijalne stvari- vise on kosta zivaca i vremena koje necemo moci da posvetimo svojoj deci jer moramo da im obezbedimo za egzistenciju...

Zato stane covek pa se zamisli dal je sve vrzino kolo i dal ce se uskoro u obrazovanim slojevima drustva uopste radjati jer tu se zna sta se "gubi od zivota" i svojih i dece, sta se propusta i zrtvuje... E kad se ide za srcem tu puno ovih pitanja uopste i nema i puno je lakse.

E, zbog svega ovog i zato sto mi se pomalo gadi ova 'civilizacija' generalno, radije bih da pobegnem negde gde je zivot jednostavniji, cak i sa manje konfora (da cuvam ovce npr. ;) ) ali da moja deca, moj muz i ja imamo zdrav, human i nadasve miran zivot. Znam, ova moja teorija 'ne pije vodu' , ali eto...prosto mi nekad dodje tako... kakva karijera? Ovo je borba za opstanak u surovoj civilizaciji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, zbog svega ovog i zato sto mi se pomalo gadi ova 'civilizacija' generalno, radije bih da pobegnem negde gde je zivot jednostavniji, cak i sa manje konfora (da cuvam ovce npr. ;) ) ali da moja deca, moj muz i ja imamo zdrav, human i nadasve miran zivot. Znam, ova moja teorija 'ne pije vodu' , ali eto...prosto mi nekad dodje tako... kakva karijera? Ovo je borba za opstanak u surovoj civilizaciji!

bravo!!!

ne, tvoja prica bas pije vodu, !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da svako ima izbor,mada ne vidim tj.ne shavatam razlog za stavljanje karijere ispred dece.Ako su te zene suvise sebicne i egoventricne mozda je i bolje da nemaju dece,u svakom slucaju mene vise brinu ljudi koji izaberu da budu roditelji a na kraju ne brinu za potrebesvoje dece,mnogo gore nego izabrati karijeru...

A sto se tice sveta i zivota,mada i mene nekad uhvati "down" kad potonem u sivilo/crnilo,ipak vidim jos uvek puno toga lepog na planeti Zemlji,mene jos uvek zna da fascinira lepa priroda,suncev zlatan sjaj,smeh dece,retka dobrota ljudi... Pokusavam i dalje da vidim te stvari cesce od ruznih,moramo ostati optimisti inace nam ne gine depresija... Nije zivot toliko komplikovan koliko se nama nekad cini...

The world is a dangerous place to live; not because of the people who are evil, but because of the people who don't do anything about it.

Albert Einstein

There are two ways to live: you can live as if nothing is a miracle; you can live as if everything is a miracle.

Albert Einstein

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

The world is a dangerous place to live; not because of the people who are evil, but because of the people who don't do anything about it.

Albert Einstein

E zato meni "pobeci na kraj sveta" ne drzi vodu! Tog kraja sveta nece vise biti onog trenutka kad svi mi normalni koje brine dobrobit covecanstva stavimo ruke u dzepove i okrenemo glavu na drugu stranu! Idealno je pobeci od svega, ali koga ostaviti iza sebe da odluke umesto nas donosi? Jel karijeriste/ice kojima ionako nije bitno sta ostavljaju jer nemaju kome da ostave?! <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E zato meni "pobeci na kraj sveta" ne drzi vodu! Tog kraja sveta nece vise biti onog trenutka kad svi mi normalni koje brine dobrobit covecanstva stavimo ruke u dzepove i okrenemo glavu na drugu stranu! Idealno je pobeci od svega, ali koga ostaviti iza sebe da odluke umesto nas donosi? Jel karijeriste/ice kojima ionako nije bitno sta ostavljaju jer nemaju kome da ostave?! <_<

Uf! Uf! Prejako! Zestoko!!! :) Ipak si u pravu, ali bih ja jos raspravljala o tome ;) , samo ovo nije tema. Nemam sad vremena da otvorim novu temu, ali ako ima zainteresovanih nek neko otvori kad stigne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

micilici, zenske su mislile pobeci na selo u ziveti svoj zivot normalno...a ziveti u cistom kapitalizmu koji ja nazivan "feudalizam (citaj robovlasnistvo), nije zivot o kojem normalan svet sanja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bih se tako rado preselila u neko grcko selo pored mora, udisala cist vazduh i bavila se cime god, npr gajila masline :)...ali bez frke, zurbe itd.....u danasnje vreme odlazak u postu je postao stresan......ja tako ne mogu....zelim da zivim minimum 100 godina...mozda su me ovi grci razmazili njihovim hedonizmom, ali da negde nemam tu crtu u karakteru ne bi mogli da uticu ...ahahahahahaha

salim se, imala sam priliku da u poslednje vreme upoznam dosta "karijerista- i to velikih, mnogo nula u zaradi", koji su se povukli i preselili u sela i gaje cvece u svojoj basti....potpuno ih razumem....

da mogu da biram, otisla bih na kubu, otvorila neki cafe-bar na plazi, blejala po ceo dan sa svojom decom koja bi trckarala oko mene bosa i dzuskala uz muziku.....

karijera bez mnogo novca. no no!!! to me uopste ne interesuje..... radim da bih zivela...a da zivim za posao, nisam tako naucena....i ne zelim da budem...uvek sam imala sve i svasta u svom zivotu, ali ono najbitnije ne moze time da se kupi.....

osmeh i mir u dusi je ono sto nas i nasu decu cini zadovoljnim i srenim ljudima. sve ostalo pada u vodu! ne znam, nisam pametna, pitajte me ovo za par godina....ali ja sam hedonista u svakom smislu a takve stvari se ne izkorenjuju lako...

ne kazem da sam ja u pravu, ko voli, nek izvoli.....podrzavam da se deca ne radjaju zarad karijere, ali da se deca radjaju i da oba roditelja jurcaju oko polozaja, to ne podrzavam...jer takvu decu znam i znam kakvi su postali.....znam sta im je celog zivota falilo.....

zato, nek svako orgaizuje svoj zivot kako zeli i kako moze...

pozz , odoh da popijem kafu na miru....ahahahahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada nisam bila karijerista a i uvek sam zelela decu... Ali isto tako ne mogu da se zamislim ceo zivot samo kao domacica i nezaposlena.. Najbolja mi je ta zlatna sredina: i deca i posao... Opet zaradim SVOJ dinar i ja se osecam ispunjenije i zadovoljnije i u kuci vise para :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

micilici, zenske su mislile pobeci na selo u ziveti svoj zivot normalno...a ziveti u cistom kapitalizmu koji ja nazivan "feudalizam (citaj robovlasnistvo), nije zivot o kojem normalan svet sanja!

E, hvala draga, sto rece sve za mene! Mogu ja karijeru da napravim i sa ovcama ;) , necu to da sporim uopste!

Mislim...ovo sa maslinama je super, samo ti treba par vekova... dobro, ti rece ziveces bar 100. Onda je to OK ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

UVEK SAM ZELELA DA IMAM SVOJU PORODICU I DECU.ZA SADA NISAM RADILA,ZAVRSILA FAKULTET,A PRVO ODLUCILA DA RODIM,PA SVE OSTALO.TO DOVOLJNO GOVORI STA MISLIM DA JE BITNIJE I VREDNIJEali,postujem tudje odluke da grade karijere,a ne da radjaju,jednostavno mozda neko i nije za majku,ako sebe ne vidi u tome,bolje onda tako,nego da dete pati.Ali,jos jedno ALI,oni ne znaju sta propustaju,jer se roditeljstvo ne moze recima opisati,mora se osetiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svako ima pravo da bira. Ako zena samtra da u roditeljstvu nece biti srecna i ispunjena, onda je ok da odabere karijeru. Zamislite kako se dete oseca pored nezadovoljne majke... Nije mu bas jasno, ali sluti da je ono uzrok tom nezadovoljstvu...

Samo... gre'ota da neko sa dobrim genima ne ostavi potomstvo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo... gre'ota da neko sa dobrim genima ne ostavi potomstvo :)

Hahahhahaha! Da, moze u 21-om veku i kroz banku sperme pa da ih "poseje" okolo :lol: , ne mora da ih odgaja, kad su muskarci u pitanju! Za zene vec surogat majke, usvajanje- tu nema puno odricanja jer do poslednjeg dana moze da se radi. Znam doktoricu, jako obrazovanu i posvecenu (veliku humanistkinju) koja je kao surogat majka rodila dete jednom paru.

Ali (opet cu ja o "vecem dobru" i siroj slici) takodje je greota da neko sa potencijalima i ne ostavi pecat u drustvu i da "zapostavi" dobrobit covecanstva ;) Ja sam za to da se mnogo sto-sta u zivotu moze trudom postici, da nije sve zrtva i da se i izrabljivanje i eksploatacija kapitalistickog dristva moze zaobici...

Mada kad pogledam u sta mi se kancelarije pretvorila mozda treba i da promenim misljenje, al ne dam se ja, i dalje smatram da ima leka za drustvo i boljeg zivota za nas! ;) Jos necu na kraj sveta! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve se može, i dete i karijera. Ja verovatno imam i sreće a malo je i sticaj okolnosti. Dete sam kasno rodila, sa 35, jer sam se 7 godina lečila od steriliteta. Za to vreme, a i pre toga, sam gradila sebe u poslu koji volim i za koji imam talenat. Pocela sam da radim kad mi je beba imala 3 meseca, ali pre nego sto odmahnete glavom sa neodobravanjem, radim kod kuće i to isključivo kad beba spava. Postavila sam takve uslove, da radim bez rokova kako ne bih bila nervozna i zapostavljala dete. I svi zadovoljni. Na žalost, ne može baš svaki posao da se radi u takvim uslovima. Tu sam imala sreće jer je moj posao kreativan i ne mora da se obavlja u kancelariji, a sa druge strane kad ste kreativac vas taj posao ispunjava i puni baterije pa ste bolji i sebi i bebi, a ni finansijski momenat nije zanemarljiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svaka cast Ljubinka! :) E kad se sve to tako lepo da rasporediti onda je super... Bravo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve se može, i dete i karijera. Ja verovatno imam i sreće a malo je i sticaj okolnosti. Dete sam kasno rodila, sa 35, jer sam se 7 godina lečila od steriliteta. Za to vreme, a i pre toga, sam gradila sebe u poslu koji volim i za koji imam talenat. Pocela sam da radim kad mi je beba imala 3 meseca, ali pre nego sto odmahnete glavom sa neodobravanjem, radim kod kuće i to isključivo kad beba spava. Postavila sam takve uslove, da radim bez rokova kako ne bih bila nervozna i zapostavljala dete. I svi zadovoljni. Na žalost, ne može baš svaki posao da se radi u takvim uslovima. Tu sam imala sreće jer je moj posao kreativan i ne mora da se obavlja u kancelariji, a sa druge strane kad ste kreativac vas taj posao ispunjava i puni baterije pa ste bolji i sebi i bebi, a ni finansijski momenat nije zanemarljiv.

e to vec zvuci super! ali kao sto ti kazes, retko koji posao moze da se obavlja od kuce mada ima i takvih puno, samo su potrebne ideje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rad od kuce- savrsena kombinacija za sve roditelje kojima posao dozvoljava i koji se mogu na to skoncentrisati ;)

Imam par prijatelja i prijateljica koji tako rade i zadovoljni su. Nekima fali ljudski kontakt pa odu jednom nedeljno u kancelariju, al neki su zadovoljni i bez toga.

Ja licno ne bih mogla... Posao mi zahteva rad u timu i par puta jesam radila od kuce jer je to bila krajnja solucija. Ali da sam privatnik i sama svoj gazda mozda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da sam umetnik (pod ovim ne podrazumevam estradni umetnik :) ), jedva bih cekala da se vratim na posao......tj na rad...ali nikako timski :)

ali ovako u office, uf uf uf............ne stajte mi na zulj.... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da sam umetnik (pod ovim ne podrazumevam estradni umetnik :) ), jedva bih cekala da se vratim na posao......tj na rad...ali nikako timski :)

ali ovako u office, uf uf uf............ne stajte mi na zulj.... :lol:

A da si pevaljka? Kad bi krenula sa tezgama? :lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve se može, i dete i karijera.

Ovu recenicu definitivno potpisujem.

Ne bih volila nikada da biram jedno ili drugo ali kada bih morala onda bi otisla na selo i uzgajala prepelice :) i odgajala svoju djecu.

Ako vec ne moram da biram borim se za oboje i ja licno na neki nacin uspjevam. Zivot ti negdje uzme a negdje dadne. Meni je dao tako sto mi je omogucio nesmetan razvoj moje karijere i pored porodice, nemam nadobudne sefove nad glavom, niko me ne nervira, sama sebi krojim tempo i uspjeh zavisi iskljucivo od mene tj da li ce on biti za tri mjeseca ili godinu dana - na meni je da odlucim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da si pevaljka? Kad bi krenula sa tezgama? :lol::P

tesko pitanje, ali da zaradjujem stotine hiljada odjednom, posle godinu dana, za par hiljada posle 5 godina :lol:

a slavu ne volim....ja sam ti onaj lik koji nosi crne naocare na aerodromu i voli zatamljena stakla na kolima :lol::lol::lol:

tako da od pevaljke nista...a i glas nemam da me ubijes.....ali zato sto volim da pevam :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Do pre dve godine KARIJERA ali u medjuvremenu stvari su se promenile i sada radim onoliko koliko mi treba da zaradim za zivot ali cinjenica je da volim svoj posao i takodje sam pristalica da se moze i jedno i drugo postici. Naravno ne u savrsenoj meri ali odrejena ravnoteza (zlatna sredina) sigurno da se moze naci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.