Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

hVALA NA ODGOVORU,MISLILA SAM DA JE PITANJE POMALO GLUPO.jER JA SAM DOKTORICU PITALA ZA EKSPERTNI ULTRAZVUK,A KAO ODGOVOR DOBILA PONUDU DA ODRADIM OVO.

Pa da, to je expertni UZ samo sto ti uzimaju iz krvi neke parametre da bi utvrdili verovatnocu. Jel si bila da ti doktorka pregleda te rezultate, jel sve u redu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila kod dr. u 8/9 nedjelji i rekla mi za tri sedmice da se vratim, kako bi mi otvorila trudnicki karton. Medjutim, ja zovem da se zakazem za pregled a zena otisla na zimovanje i narucila me sestra 26.januara a tada cu biti 13 nedjelja i 6 dana!

Da li je to kasno za prvi ekspertni UZ i te osnovne testove? Ja sam krvnu sliku, urin radila, super su nalazi ali sad me brine ovo..Ne znam ni ja sta da radim a tek sam promijenila ginekologa i bila prezadovoljna pregledom i razgovorom.... :blink:

Verovatno da je kasno,dabl se radi najkasnije do 14nedelje ali zato imas varijantu da uradis tripl test (radi se ako dabl nije dobar ili ako se zakasni sa dabl testom)

Mada imas i varijantu da odes u dom zdravlja kod bilo kog drugog lekara koji menja tvoju dr (mora da ima zamenu) i da trazis da ti urade test ili ako ne rade tu za ustanovu koja radi.Mozes i privatno da uradis,jeste da placas ali jbg!Ti si sad oko 12 nedelje tako da jos imas fore.Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, to je expertni UZ samo sto ti uzimaju iz krvi neke parametre da bi utvrdili verovatnocu. Jel si bila da ti doktorka pregleda te rezultate, jel sve u redu?

U utorak sam vadila,u cetvrtak uvece su rekli da dodjem po rezultate.A kod moje dr mi je receno da zovem posle 20 da bi mi zakazali,to ce biti najverovatnije polovinom februara.Tako nekako tamo funkcionisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U utorak sam vadila,u cetvrtak uvece su rekli da dodjem po rezultate.A kod moje dr mi je receno da zovem posle 20 da bi mi zakazali,to ce biti najverovatnije polovinom februara.Tako nekako tamo funkcionisu.

Super, idi to zavrsi, cisto da znas i budes mirnija da je sve u redu sa bebicom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovorima. Nesto sam razmisljala, ja svakako ne bih mogla odbaciti tu trudnocu sve i da nije nesto u redu...ne znam kako bi zivila ostatak zivota..ali vjerovatno cu otici jos veceras u porodicnu da pitam svoju dr. za taj test u domu zdravlja..Mada, apsurd mi je muciti se s tim, sta mi Bog da, tako ce biti. Ja mislim pozitivno.. ^_^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I evo, da zakljucim svoju dilemu, nakon pregleda prije 7 dana...i bolje je sto nisam trcala da radim nesto jer je,hvala Bogu, sa bebom sve u najboljem redu. Sve parametre je dr izmjerila po 3 puta, pregledala 4D snimak i nema potrebe da radim nikakve testove. :wub:

Samo bez stresa,s osmijehom..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, moze li mi neko pomoci da protumacim rezultate od brisa vagine i brisa cerviksa? U 16. nedelji sam trudnoce, a kako pre toga nikad nisam isla kod ginekologa (toliko sam stidljiva da ne znam ni kako sam uspela da ostanem u drugom stanju :unsure: ) sve mi je nepoznato. Na nalazima pise da patogene klice nisu nadjene, sledeci pregled mi je zakazan tek za mesec dana, pa, da ne bih razmisljala toliko dugo o tome, pomagajte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, moze li mi neko pomoci da protumacim rezultate od brisa vagine i brisa cerviksa? U 16. nedelji sam trudnoce, a kako pre toga nikad nisam isla kod ginekologa (toliko sam stidljiva da ne znam ni kako sam uspela da ostanem u drugom stanju :unsure: ) sve mi je nepoznato. Na nalazima pise da patogene klice nisu nadjene, sledeci pregled mi je zakazan tek za mesec dana, pa, da ne bih razmisljala toliko dugo o tome, pomagajte.

To znaci da ti je nalaz normalan i da treba da se opustis :D

Jesu li ti radili UZ,i vadilai krv?To je sve sto treba da uradis i ako je sve ok,da cekas sledeci mesec pa opet na kontrolu,a do tad uzivas!!

Nemas razloga da budes stidljiva to su sve normalne stvari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To znaci da ti je nalaz normalan i da treba da se opustis :D

Jesu li ti radili UZ,i vadilai krv?To je sve sto treba da uradis i ako je sve ok,da cekas sledeci mesec pa opet na kontrolu,a do tad uzivas!!

Nemas razloga da budes stidljiva to su sve normalne stvari!

Odlicno, da ne brinem! Hvala na odgovoru. Krvna slika, urin, i UZ je ok, sada pauza do sledeceg meseca.

Veliki pozdrav svim trudnicama :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od skoro ne zivim u Srbiji i ovde je totalno drugaciji sistem i kontrole nego kod nas.. Ovakav sistem je u vecini evropskih zemalja pa sam htela da ga podelim...

Od samog pocetka sam bila jako uplasena, kada sma cula da prvi i poslednji UZ dobijam tek u 18. nedelji trudnoce..Tada prvi i poslednji put vidis ginekologa :rolleyes: . Na pocetku sam imala i krvarenja, sto me je dodatno opteretilo, ali za njih ovde to je sve normalno..Nisu mi dali bolovanje, mirovanje niti bilo kakav hormon, posto je to ovde zabranjeno..I stvarno, kako doslo tako i proslo...

Lekar opste prakse mi vodi celu trudnocu i kod njega idem svaki mesec na pregled ( nalazi urina, merenje stomaka, pritiska...), a posle 3 meseca sam dobila i babicu kod koje takodje jednom mesecno idem na savetovanje...

To je sve...

sada sam u 23. nedelji do samog porodjaja, nemam nikakav pregled, vaginalni ultra zvuk , nista...

Pitam se, da li sve ti slilni prvatni lekari zgrcu pare kod nas, na nasoj sreci ili ovi ovde grese <_<?? Ali ovde su jednostavno naucili na takav sistem i trudnice su tako i prihvatile i skroz su mirne, opustene...

Ja sam se tek sada malo smirila

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od skoro ne zivim u Srbiji i ovde je totalno drugaciji sistem i kontrole nego kod nas.. Ovakav sistem je u vecini evropskih zemalja pa sam htela da ga podelim...

Od samog pocetka sam bila jako uplasena, kada sma cula da prvi i poslednji UZ dobijam tek u 18. nedelji trudnoce..Tada prvi i poslednji put vidis ginekologa :rolleyes: . Na pocetku sam imala i krvarenja, sto me je dodatno opteretilo, ali za njih ovde to je sve normalno..Nisu mi dali bolovanje, mirovanje niti bilo kakav hormon, posto je to ovde zabranjeno..I stvarno, kako doslo tako i proslo...

Lekar opste prakse mi vodi celu trudnocu i kod njega idem svaki mesec na pregled ( nalazi urina, merenje stomaka, pritiska...), a posle 3 meseca sam dobila i babicu kod koje takodje jednom mesecno idem na savetovanje...

To je sve...

sada sam u 23. nedelji do samog porodjaja, nemam nikakav pregled, vaginalni ultra zvuk , nista...

Pitam se, da li sve ti slilni prvatni lekari zgrcu pare kod nas, na nasoj sreci ili ovi ovde grese <_<?? Ali ovde su jednostavno naucili na takav sistem i trudnice su tako i prihvatile i skroz su mirne, opustene...

Ja sam se tek sada malo smirila

Sve ima svoje prednosti i mane...i kod nas je tako nekada bilo...a sada ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam vaginalni UZ na pocetku trudnoce oko 6 nedelje, krv, urin svakog meseca, dabl test u 12-oj nedelji, vaginalni i cervikalni bris, UZ kod svoje doktorke na mesec i po dana i prezadovoljna sam... Ljubiiiiiim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta je sa doplerom i oGTT(testom opterecenja na glukozu), da li je neka od vas radila i kakva su iskustva? Ovdje su ti testovi obavezni tako da ih mi je i moj doktor prepisao, radicu ih pocetkom sledece nedelje. Jos da napomenem da mi je trudnoca normalna, bez ikakvih komplikacija do sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od skoro ne zivim u Srbiji i ovde je totalno drugaciji sistem i kontrole nego kod nas.. Ovakav sistem je u vecini evropskih zemalja pa sam htela da ga podelim...

Od samog pocetka sam bila jako uplasena, kada sma cula da prvi i poslednji UZ dobijam tek u 18. nedelji trudnoce..Tada prvi i poslednji put vidis ginekologa :rolleyes: . Na pocetku sam imala i krvarenja, sto me je dodatno opteretilo, ali za njih ovde to je sve normalno..Nisu mi dali bolovanje, mirovanje niti bilo kakav hormon, posto je to ovde zabranjeno..I stvarno, kako doslo tako i proslo...

Lekar opste prakse mi vodi celu trudnocu i kod njega idem svaki mesec na pregled ( nalazi urina, merenje stomaka, pritiska...), a posle 3 meseca sam dobila i babicu kod koje takodje jednom mesecno idem na savetovanje...

To je sve...

sada sam u 23. nedelji do samog porodjaja, nemam nikakav pregled, vaginalni ultra zvuk , nista...

Pitam se, da li sve ti slilni prvatni lekari zgrcu pare kod nas, na nasoj sreci ili ovi ovde grese <_<?? Ali ovde su jednostavno naucili na takav sistem i trudnice su tako i prihvatile i skroz su mirne, opustene...

Ja sam se tek sada malo smirila

Taj sistem pracenja trudnoce je dobar ukoliko nema problema sa trudnocom ili detetom, a ja zakljucujem da ti nemas, sto mi je jako drago. :) Mislim da je drugacije kad takvih problema ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji testovi do sada (16.sam nedelja):

pre trudnoće:

TORCH TEST

Dugo nisam mogla da zatrudnim, pa sam pored cervikalnog brisa i papa testa radila i ovaj. Imala sam psa, pa sam želela da se uverim da nemam toksoplazmozu. Takođe, ovim testom znate tačno koje ste boginje imali u detinjstvu.

Uradila sam i KRVNU GRUPU I RH FAKTOR.

7. nedelja UZ, ANALIZA KRVI I URINA

Potvrđena trudnoća, registrovan rad srca ploda (kod privatnog gin.). Dobila sam uput u DZ za dabl test. To treba da se zakaže odmah, jer pregled mora da se uradi između 12. i 13. nedelje.

12. nedelja DABL TEST (ekspertski UZ i analiza krvi)

U BG rade Front i Višegradska komletan pregled. Na Zvezdari i u Dragiše Mišovića ne rade analizu krvi.

Privatno košta 5500din.

15. nedelja PREGLEG GRLIĆA MATERICE , ANALIZA KRVI I URINA

17. nedelja UZ

Nadam se da ćemo saznati pol ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobila sam uput u DZ za dabl test. To treba da se zakaže odmah, jer pregled mora da se uradi između 12. i 13. nedelje.

Čula sam da je strahovita gužva i ne samo u državnim institucijama već i kod privatnika. Više nema da zakažeš 10ak dana ranije nego po nekoliko nedelja pre :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

12. nedelja DABL TEST (ekspertski UZ i analiza krvi)

U BG rade Front i Višegradska komletan pregled. Na Zvezdari i u Dragiše Mišovića ne rade analizu krvi.

Privatno košta 5500din.

Rade analizu krvi na Zvezdari i kosta 2.200,00.

Čula sam da je strahovita gužva i ne samo u državnim institucijama već i kod privatnika. Više nema da zakažeš 10ak dana ranije nego po nekoliko nedelja pre :(

Ima guzve ali ja sam bila nedavno na Zvezdari, u utorak otisla da zakazem,pregledali me i zakazali za petak. Svakodnevno po 7-8 trudnica radi double, ne verujem da vrate bilo koga, cak nas je proslog cetvrtka u genetskom savetovalistu bilo skoro 40 sto znaci da su za 5 radnih dana uradili toliko double testova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čula sam da je strahovita gužva i ne samo u državnim institucijama već i kod privatnika. Više nema da zakažeš 10ak dana ranije nego po nekoliko nedelja pre :(

Ja nisam znala da to mora ranije, došlo mi da plačem kad su me iz Mišovića poslali u Front ili Višegradsku.

A telefonom me oladili kad sam zvala (Front).

Eto, nisam znala za Zvezdaru, da može uz doplatu kompletan dabl.

Kod privatnika, naravno da nije gužva, ja sam zakazala par dana ranije. Nije mi bilo bitno, makar i da platim, uspaničila sam se da ne propustim period 12. do 13. nedelje.

Posebna poslastica mi je bilo dok je doktorka radila pregled, beba se meškoljila i šutirala, što se videlo skroz jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li je mozda neko radio aPTT analize(to su analize za epidural)?Nisam sigurna da li se te analize rade u 37-oj nedelji ili moze i nedelju dana ranije...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji testovi do sada (16.sam nedelja):

pre trudnoće:

TORCH TEST

Dugo nisam mogla da zatrudnim, pa sam pored cervikalnog brisa i papa testa radila i ovaj. Imala sam psa, pa sam želela da se uverim da nemam toksoplazmozu. Takođe, ovim testom znate tačno koje ste boginje imali u detinjstvu.

Uradila sam i KRVNU GRUPU I RH FAKTOR.

7. nedelja UZ, ANALIZA KRVI I URINA

Potvrđena trudnoća, registrovan rad srca ploda (kod privatnog gin.). Dobila sam uput u DZ za dabl test. To treba da se zakaže odmah, jer pregled mora da se uradi između 12. i 13. nedelje.

12. nedelja DABL TEST (ekspertski UZ i analiza krvi)

U BG rade Front i Višegradska komletan pregled. Na Zvezdari i u Dragiše Mišovića ne rade analizu krvi.

Privatno košta 5500din.

15. nedelja PREGLEG GRLIĆA MATERICE , ANALIZA KRVI I URINA

17. nedelja UZ

Nadam se da ćemo saznati pol ;)

Ja sam na zvezdari radila dabl test i dala krv, kostalo me je 2200, znaci sama analiza krvi kosta toliko a uz je besplatan.. bas sam zacudjena :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji testovi do sada (16.sam nedelja):

pre trudnoće:

TORCH TEST

Dugo nisam mogla da zatrudnim, pa sam pored cervikalnog brisa i papa testa radila i ovaj. Imala sam psa, pa sam želela da se uverim da nemam toksoplazmozu. Takođe, ovim testom znate tačno koje ste boginje imali u detinjstvu.

Uradila sam i KRVNU GRUPU I RH FAKTOR.

7. nedelja UZ, ANALIZA KRVI I URINA

Potvrđena trudnoća, registrovan rad srca ploda (kod privatnog gin.). Dobila sam uput u DZ za dabl test. To treba da se zakaže odmah, jer pregled mora da se uradi između 12. i 13. nedelje.

12. nedelja DABL TEST (ekspertski UZ i analiza krvi)

U BG rade Front i Višegradska komletan pregled. Na Zvezdari i u Dragiše Mišovića ne rade analizu krvi.

Privatno košta 5500din.

15. nedelja PREGLEG GRLIĆA MATERICE, ANALIZA KRVI I URINA

17. nedelja UZ

Nadam se da ćemo saznati pol ;)

Moja greška cure - za Zvezdaru, može kompletan dabl, samo sto se analiza krvi plaća. Izvinite na dezinformaciji. :unsure:

20. nedelja UZ dom zdravlja

isti pregled u bolnici se zove ekspertski UZ (20. do 24. nedelja)

proverava se morfologija bebe, bitni parametri:

obim glave HC

obim stomaka AC

dužina butne kosti FL

Gleda se i presek mozga, kičma (po dužini i u preseku, da li je prekrivena kožom na leđima), bubrezi (da li su u paru, protok tečnosti do bešike), trbušna duplja (da li spreda obuhvata sve unutrašnje organe, želudac je pun plodove vode, vidi se kao crni mehur), ekstremiteti, srce (komore i pretkomore treba da budu iste veličine), jasno se vidi otvaranje i zatvaranje srčanih zalizaka, sa svakim otkucajem.

Proverava se i položaj posteljice, i da li ima dovoljno plodove vode. I ako može da se vidi, pol bebe.

Imam i mere za TAD (poprečni luk aorte, transverse aortic arch) i BPD (mere glave, nisam sigurna kako se tačno dobija, i koja j razlika u odnosu na obim)

Na osnovu BPD se procenjuje težina i razvoj bebe i poredi sa kalendarskim uzrastom, tj nedelji trudnoće.

Našla sam podatak da se nekad proveravaju i tri krvna suda na pupčaniku, kao i da se nekad ustanovi zečija usna na drugom EUZ.

Samo za RH- mame koje su prvi put trudne:

posle 17, 18. nedelje test na antitela, Institut za transfuziologiju, na uput iz dz.

Mame kojima nije prva beba, treba ranije i češće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sjajne informacije,puno hvala na trudu i detaljnom objasnjenju,bez foruma,nista.Puno info se upravo ovde moze procitati.Inace nova sam na forumu ali i trudna 7. nedelja,pa su mi ove info bas dragocene.Sutra imam prvi zakazan pregled pa se nadam svemu dobrom. :)

[quote name='Marina cura fina' date='19.06.2012, 21:12' post='444701']
Moja greška cure - za Zvezdaru, može kompletan dabl, samo sto se analiza krvi plaća. Izvinite na dezinformaciji. :unsure: 

20. nedelja UZ dom zdravlja
 isti pregled u bolnici se zove ekspertski UZ (20. do 24. nedelja) 

proverava se morfologija bebe, bitni parametri:
obim glave HC
obim stomaka AC
dužina butne kosti FL
Gleda se i presek mozga, kičma (po dužini i u preseku, da li je prekrivena kožom na leđima), bubrezi (da li su u paru, protok tečnosti do bešike), trbušna duplja (da li spreda obuhvata sve unutrašnje organe, želudac je pun plodove vode, vidi se kao crni mehur), ekstremiteti, srce (komore i pretkomore treba da budu iste veličine, jasno se vidi otvaranje i zatvaranje srčanih zalizaka, sa svakim otkucajem.
Proverava se i položaj posteljice, i da li ima dovoljno plodove vode. I ako može da se vidi, pol bebe.
Imam i mere za TAD (poprečni luk aorte, transverse aortic arch) i BPD (mere glave, nisam sigurna kako se tačno dobija, i koja j razlika u odnosu na obim)

Na osnovu BPD se procenjuje težina i razvoj bebe i poredi sa kalendarskim uzrastom, tj nedelji trudnoće.
Našla sam podatak da se nekad proveravaju i tri krvna suda na pupčaniku, kao i da se nekad ustanovi zečija usna na drugom EUZ.


Samo za RH- mame koje su prvi put trudne:
posle 17, 18 nedelje test na antitela, Institut za transfuziologiju, na uput iz dz.
Mame kojima nije prva beba, treba ranije i češće.




			
		

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na institutu za majku i dete je besplatan double test i ekspertski uz koji ide pre njega..mozda nekom pomogne informacija :)

Zakazuje se bar 2 nedelje ranije, moze telefonom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije tačno da se ne radi u svetu. Samo što se tamo mnogo češće rade analize poput CVS koje mogu da se urade pre amniocenteze, tako da možda od invazivnih metoda amniocenteza nema dominantan udeo kao kod nas.

pa bas zbog toga se i ne radi, jer imas vise opcija u ranijoj trudnoci. konkretno u Svajcarskoj i Nemackoj uvek gledaju to da izbegnu, mada oni realno vise ulazu u tehniku nego nasi i imaju sirok spektar besplatnih testova za trudnice... ne verujem da cemo mi to ovde ikada doziveti :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.