Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Promeni izabranog lekara, uopste nije komplikovano. Znam da ni ti kao ni ja niti bilo ko uostalom, ne zelis da se svadjas i nastavljas s njima,ali treba im skrenuti paznju. Jos jedan savet - neka ide i muz s tobom na kontrolu, za slucaj da neko podigne ton. Nije dobro da bilo sta bude van normalnih okvira, gvozdje posebno jer ce se sve vise i vise trositi svakako,a treba ziveti i posle trudnoce, jel tako? Ja sam bila prinudjena da predjem kod privatnog lekara, izuzetnog, da dodam, ali ne znam sta je sa zenama koje to sebi ne mogu da priuste, nazalost :unsure: sve u svemu, malo sam digla frku, zalila se i 16. avgusta prelazim kod nove dr u DZ, nacelnice pa cu da opletem po ovom dosadasnjem samo tako, imam vremena ,a i zivaca.

znam ali bojim se da promenom lekara necu pogorsati stvar jer su oni svi tamo''kolegijalni''i tako to. Nazalost oni NE PRIMAJU muzeve u cekaonicu sa zenom :angry: nije mi jasan razlog ali jednom kad sam dosla sa njim bio je skoro isteran.. Tako da moram da idem uvek sa zenskom osobom jer on NE SME, a ja sama ne mogu jer se brzo zamaram i ne mogu da izdrzim na nogama duze od 15-20min.sto je njoj takodje normano. Juce sam joj odnela rezllutate urina koji sadrze neke bakterije Escherichia i Enterococcus(ali u maloj kolicini)da pogleda ali ona nije htela da me primi jer nije dan za trudnice, tuzno, zar ne? :unsure: sestri ih je scepala i odnela njoj da pogleda i prenela da pijem sto vise tecnosti, a ako nesto treba da dodjem kada je dan za trudnice.. Po meni je stvno tuzno njihovo bahato ponasanje, kao da smo ne znam ni ja sta.. Ja juce dolazim i sestra me pita pa je l bas hitno da mora sada? Nisam od onih koji dizu frku oko svega ali zelim da znam o cemu se radi, mozda jesam mlada(imam 18 god.)ali zelim da znam sve o tom malom divnom bicu koje je u meni i ako treba da mu pomognem.. U ponedeljak sam zakazala kod privatnog doktora, cisto da porazgovaram i da mi pogleda sve rezlutate.. Zele da podstaknu zene na radjanje, a prema njima se ophode jako ruzno.. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

znam ali bojim se da promenom lekara necu pogorsati stvar jer su oni svi tamo''kolegijalni''i tako to. Nazalost oni NE PRIMAJU muzeve u cekaonicu sa zenom :angry: nije mi jasan razlog ali jednom kad sam dosla sa njim bio je skoro isteran.. Tako da moram da idem uvek sa zenskom osobom jer on NE SME, a ja sama ne mogu jer se brzo zamaram i ne mogu da izdrzim na nogama duze od 15-20min.sto je njoj takodje normano. Juce sam joj odnela rezllutate urina koji sadrze neke bakterije Escherichia i Enterococcus(ali u maloj kolicini)da pogleda ali ona nije htela da me primi jer nije dan za trudnice, tuzno, zar ne? :unsure: sestri ih je scepala i odnela njoj da pogleda i prenela da pijem sto vise tecnosti, a ako nesto treba da dodjem kada je dan za trudnice.. Po meni je stvno tuzno njihovo bahato ponasanje, kao da smo ne znam ni ja sta.. Ja juce dolazim i sestra me pita pa je l bas hitno da mora sada? Nisam od onih koji dizu frku oko svega ali zelim da znam o cemu se radi, mozda jesam mlada(imam 18 god.)ali zelim da znam sve o tom malom divnom bicu koje je u meni i ako treba da mu pomognem.. U ponedeljak sam zakazala kod privatnog doktora, cisto da porazgovaram i da mi pogleda sve rezlutate.. Zele da podstaknu zene na radjanje, a prema njima se ophode jako ruzno.. :blink:

Uzas! Pitam se bas zasto je muzevima zabranjeno da udju u cekaonicu...izgleda da stvarno treba biti kavgadzija i treba im se otvoreno suprotstavljati. U svakom slucaju - prijavi doktoricu, promeni je! Ja nisam htela do sad, a sad sam u 7.mesecu. E pa puk'o mi je film i uopste me ne interesuje da li ce i naredni dr biti kao ovaj, idem od jednog do drugog, imam kad. Bezobrazluk ne tolerisem!

Dobro je sto mozes da ides privatno, bices mirnija. Javi kako je bilo kod novog dr :) i nemoj da se bojis onih u DZ, zaista nema potrebe, a oni na to racunaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzas! Pitam se bas zasto je muzevima zabranjeno da udju u cekaonicu...izgleda da stvarno treba biti kavgadzija i treba im se otvoreno suprotstavljati. U svakom slucaju - prijavi doktoricu, promeni je! Ja nisam htela do sad, a sad sam u 7.mesecu. E pa puk'o mi je film i uopste me ne interesuje da li ce i naredni dr biti kao ovaj, idem od jednog do drugog, imam kad. Bezobrazluk ne tolerisem!

Dobro je sto mozes da ides privatno, bices mirnija. Javi kako je bilo kod novog dr :) i nemoj da se bojis onih u DZ, zaista nema potrebe, a oni na to racunaju.

Hvala na savetu ;) javljam sta je bilo.. Sacekacu jos jednu posetu pa ako bude sve kao i do sada raspitacu se sta i kako trebam uraditi da promenim doktorku jer takvo njeno ponasanje po meni nije ok <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas ima svega dva lekara koja rade u DZ. Ovaj moj dr, kao sto rekoh, mi je dao samo ono osnovno da radim od analiza (ks, urin, secer...) Pristisak mi meri svaki put, a telesnu tezinu mi je izmerio samo kad sam otisla sa mi potvrdi trudnocu.

Ova druga, pak, svima daje dabl test da rade. Devojci koja ima 23. godine, devojci koja ima 25.... svima daje! Mislim da je to nepotrebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas ima svega dva lekara koja rade u DZ. Ovaj moj dr, kao sto rekoh, mi je dao samo ono osnovno da radim od analiza (ks, urin, secer...) Pristisak mi meri svaki put, a telesnu tezinu mi je izmerio samo kad sam otisla sa mi potvrdi trudnocu.

Ova druga, pak, svima daje dabl test da rade. Devojci koja ima 23. godine, devojci koja ima 25.... svima daje! Mislim da je to nepotrebno.

Dabl test je po novom obavezan za sve trudnice,a tripl i amniocenteza samo ukoliko je indikovano rezultatima dabl testa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetu ;) javljam sta je bilo.. Sacekacu jos jednu posetu pa ako bude sve kao i do sada raspitacu se sta i kako trebam uraditi da promenim doktorku jer takvo njeno ponasanje po meni nije ok <_<

Za to je potrebno da popunis formular o promeni izabranog lekara i da napises prigovor (mislim da sve dokumene mozes naci na sajtu republ.zavoda za zdravstvo, kako li se vec zove,ako ne, javi da ti posaljem link) i da to predas nacelniku odeljenja ginekologije i/ili DZ. E onda oni odlucuju o tome da li je opravdano ili ne. Sve u svemu, neka ide mm sa tobom, pa nek ti samo kazu nesto. Ako se pozovu na tamo neko pravilo da je mm zabranjen ulaz u cekaonicu, pitaj ih gde je obavestenje tj odluka o tome? Ne moze mu biti zabranjen ulaz u cekaonicu, po zakonu. (jer, sta se desava kada trudnica ne moze da ode nego posalje muza?) Samo ostro i ne boj se, placas doprinose i brines o svojoj bebi,a ne o njihovom rapsolozenju i dobroj volji!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za to je potrebno da popunis formular o promeni izabranog lekara i da napises prigovor (mislim da sve dokumene mozes naci na sajtu republ.zavoda za zdravstvo, kako li se vec zove,ako ne, javi da ti posaljem link) i da to predas nacelniku odeljenja ginekologije i/ili DZ. E onda oni odlucuju o tome da li je opravdano ili ne. Sve u svemu, neka ide mm sa tobom, pa nek ti samo kazu nesto. Ako se pozovu na tamo neko pravilo da je mm zabranjen ulaz u cekaonicu, pitaj ih gde je obavestenje tj odluka o tome? Ne moze mu biti zabranjen ulaz u cekaonicu, po zakonu. (jer, sta se desava kada trudnica ne moze da ode nego posalje muza?) Samo ostro i ne boj se, placas doprinose i brines o svojoj bebi,a ne o njihovom rapsolozenju i dobroj volji!

da, videcu jer nesto treba preduzimati.. Upste mi nije jasno da u DZ postoji samo jedan dan od 5 radnih kada trudnica moze biti primljena, a mi ''imamo prednost''. Pokusacu nesto da promenim ali u svakom slucaju vidim da cu morati redovnije da se savetujem sa privatnim lekarom jer ti se od ovih dize svaka dlaka na glavi.. Ne trazimo mi da nam drze svecu ili titraju ali njihovo ponasanje je bas bez veze. Glupo je sto samo trudnice brinu jedna na drugu, a drugi pokazuju totalno nezainteresovanje cak i grubast, a to im je posao.. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, videcu jer nesto treba preduzimati.. Upste mi nije jasno da u DZ postoji samo jedan dan od 5 radnih kada trudnica moze biti primljena, a mi ''imamo prednost''. Pokusacu nesto da promenim ali u svakom slucaju vidim da cu morati redovnije da se savetujem sa privatnim lekarom jer ti se od ovih dize svaka dlaka na glavi.. Ne trazimo mi da nam drze svecu ili titraju ali njihovo ponasanje je bas bez veze. Glupo je sto samo trudnice brinu jedna na drugu, a drugi pokazuju totalno nezainteresovanje cak i grubast, a to im je posao.. :unsure:

Nazalost, tako je. Ponasaju se kao da je nama lepo kod lekar i kao da nemamo pametnija posla nego da njih zamaramo. Naravno da se i oni vremenom promene, nasa trudnoca je njima samo jos jedna , rutina,ali opet treba biti profesionalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Reseno, 16.avgusta idem kod dr.Savin, nacelnice odeljenja i samo potpisem novi ugovor :) a sve zahvaljujuci svekrvi,koja se raspitala kod sestre koja radi s dr.Savin :) Divno!

ja sam cula da kod nje nema mesta! :blink: da je sve popunjeno...mada i za nju sam cula oprecna misljenja...sve je to jako individualno....

pre neki dan sam srela poznanicu koja je drugu trudnocu vodila kod one moje bivse ,,dr``(za mene pod velikim znacima navoda ),i ona je njoma prezadovoljna!...toliko o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame i buduce mame ja sam jedna od onih budicih mama prvorotki koja uopste nije zadovoljna ginekologom kao ni osobljem u svom DZ :mellow: jako sam razocarana kada odem i prime te kao da si zarazan ili ovisnik, a ne trudnica.. Pre par dana sam bila na redovnoj kontroli i dozivela neprijatno iskustvo.. Usled niskog pritiska koji je videla i mog loseg stanja tog dana samo je popisala rezlutate analiza i zavrsila samnom. Izasla sam u hodnik i osetila malaksalost i iscrpljenost. Sva sreca da sam imala nekoga pored sebe da pozove sestru i da me uvedu unutra da legnem. Opet sreca da se nasao neko tu da ode i kupi mi sok jer od njih nisam ni casu vode dobila. Ne znam da li ovo sto pisem ima veze sa temom ali imam potrebu da sa nekim podelim ovo sto me muci. Ista ta doktorka me odbila prosle nedelje kada sam dosla i pozalila joj se da imam bolove u donjem delu materice. Rekla mi je''Ako te bas puno boli neka te pregleda neko drugi ja sada radim ultra zvuk''na sta sam se ja okrenula i otisla nadavsi se da ce me kada odem na kontrolu pregledati medjutim pogresila sam. Radila sam analize krvi i glukoza, proteini i gvozdje su mi malo ispod dodnje granice sto je njoj normano. Mozda i jeste, mozda ja preterujem :unsure: kod nje uzimam uput za Dr.Dragise Misovica gde idem na ultra zvuk kod doktorke Maje Antic koja je divna ali prosto nemas vremena i ne setis se sve da je pitas taj put kad odes, a i podrazumeva se da su tu doktori iz DZ za neke informacije i tako to.. Pozz svima od buduce mlade mame ;)

kao sto marina kaze,menjanje ginekologa uopste nije komplikovano...ja sam to vec uradila jer nisam bila zadovoljna prethodnokm sarlatankom,koja samo sto mi nije stopala vreme provedeno u ordinaciji...samo odes kod drugog dr-a,obajsnis siotuaciju,da zelis da promenis lekara,ne mogu te odbiti!! drugo,OVDE KOD NAS U NS -TRUDNIOCE NE ZAKAZUJU!mozes da dodjes bilo koji dan ,pred kraj radnog vremena(poslednja 2 sata pred kraj) i da budes primljena!ne trosi zivce i energiju na bolida!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za to je potrebno da popunis formular o promeni izabranog lekara i da napises prigovor (mislim da sve dokumene mozes naci na sajtu republ.zavoda za zdravstvo, kako li se vec zove,ako ne, javi da ti posaljem link) i da to predas nacelniku odeljenja ginekologije i/ili DZ. E onda oni odlucuju o tome da li je opravdano ili ne. Sve u svemu, neka ide mm sa tobom, pa nek ti samo kazu nesto. Ako se pozovu na tamo neko pravilo da je mm zabranjen ulaz u cekaonicu, pitaj ih gde je obavestenje tj odluka o tome? Ne moze mu biti zabranjen ulaz u cekaonicu, po zakonu. (jer, sta se desava kada trudnica ne moze da ode nego posalje muza?) Samo ostro i ne boj se, placas doprinose i brines o svojoj bebi,a ne o njihovom rapsolozenju i dobroj volji!

????? ja sam samo otisla u drugi dz,dosla kod sestre rekla da hocu da menjam lekara i to je to..novi doca mi je otkucao novi ugovor na prvom pregledu-nista vise! nikakvo cekanje,prilaganje papira-nista.covek me je odmah taj prvi put pregledao,odradio uz,ma sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da, videcu jer nesto treba preduzimati.. Upste mi nije jasno da u DZ postoji samo jedan dan od 5 radnih kada trudnica moze biti primljena, a mi ''imamo prednost''. Pokusacu nesto da promenim ali u svakom slucaju vidim da cu morati redovnije da se savetujem sa privatnim lekarom jer ti se od ovih dize svaka dlaka na glavi.. Ne trazimo mi da nam drze svecu ili titraju ali njihovo ponasanje je bas bez veze. Glupo je sto samo trudnice brinu jedna na drugu, a drugi pokazuju totalno nezainteresovanje cak i grubast, a to im je posao.. :unsure:

da li ja zivim u paralelnom univerzumu ilise situacija toliko menja od grada do grada?? :huh: u NS je ranije vazilo da je jedan dan za trudnice,sad po novom ako ti doca radi prepodnme do 2 ,on od 11.30 do kraja radnog vremena prima trudnice,pre toga su zakazani pacijenti....nikakvo zakzazivanje ,cekanje ili bilo sta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li ja zivim u paralelnom univerzumu ilise situacija toliko menja od grada do grada?? :huh: u NS je ranije vazilo da je jedan dan za trudnice,sad po novom ako ti doca radi prepodnme do 2 ,on od 11.30 do kraja radnog vremena prima trudnice,pre toga su zakazani pacijenti....nikakvo zakzazivanje ,cekanje ili bilo sta

Ne, kod meni je slucaj da je ccetvrtak dan za trudnice i tada biras; ili da ti zakaze za 1.slobodan cetvrtak neki termin ili da dodjes i cekas kao i ostale trudnice :angry: Npr.ponedeljak je mojoj dr.samo dan za ultra-zvuk. Postujem ja njen program rada ali ja sam imala jake bolove u donjem delu materice prosle subote i nedelje i jedva docekala ponedeljak da odem da bi mi ona rekla''Pa ako te bas puno boli moze neki drugi doktor da te pregleda ili da sacekas cetvrtak.'' Ne znam, mozda tim drugim danima ne trebamo otici cak ni kada nesto nije ok. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam cula da kod nje nema mesta! :blink: da je sve popunjeno...mada i za nju sam cula oprecna misljenja...sve je to jako individualno....

pre neki dan sam srela poznanicu koja je drugu trudnocu vodila kod one moje bivse ,,dr``(za mene pod velikim znacima navoda ),i ona je njoma prezadovoljna!...toliko o tome...

E moja draga svekrva je bila na pregledu u ponedeljak i popricala sa sestrom i dobila sve potrebne informacije. Znam dan ije bilo mesta kad sam ja pokusavala da zakazem (u februaru). E sad, posto ide preko DZ,a ne preko call centra, izgleda da je malo bolje :)

Jetrva isto ide kod nje, obe sefice, sve su zadovoljne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da li ja zivim u paralelnom univerzumu ilise situacija toliko menja od grada do grada?? :huh: u NS je ranije vazilo da je jedan dan za trudnice,sad po novom ako ti doca radi prepodnme do 2 ,on od 11.30 do kraja radnog vremena prima trudnice,pre toga su zakazani pacijenti....nikakvo zakzazivanje ,cekanje ili bilo sta

Tako je, nema zakazivanja za neki poseban dan za trudnice, nego kad god dva sata pre karaja radnog vremena. Kod Tabsa (dakelo mu lepa kuca) i Milosevica se ne zakazuje,ali kod Savinke da jer je guzva, pa da se ne ceka uzalud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

????? ja sam samo otisla u drugi dz,dosla kod sestre rekla da hocu da menjam lekara i to je to..novi doca mi je otkucao novi ugovor na prvom pregledu-nista vise! nikakvo cekanje,prilaganje papira-nista.covek me je odmah taj prvi put pregledao,odradio uz,ma sve!

Ovo je za slucaj da drugi lekar odbija da preuzme tudjeg pacijenta. E onda je deviza - ceracemo se jos, prigovr na prigovor o prigovoru :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh, kad citam ove vase postove, dodje mi da odem u ovaj nas DZ i izljubim moju dr kao i mog dr-a u bolnici (koji ce da me porodi).

Kod nas nema dana za trudnice, svi su nam na raspolaganju. Kad odem na pregled ili za doznake, odmah zakazujem pregled za sledeci mesec i to kad meni odgovara. Desavalo mi se i da zaboravim da zakazem i samo se pojavim, sacekam 5 min. i ulazim. Inace, moja dr je "na glasu" i ima najvecu guzvu. Jeste me jedno vreme nervirala ali je posle bila ok.

Kod dr-a u bolnici idem jednom mesecno, i sve je idealno. On mi je uvek dostupan jer mogu da ga pozovem kad god mi nesto treba. Njegov komentar je bio "Bolje me pozovi pa makar i to bila neka glupost zbog koje me zoves, nego da mislis da nije nista pa da napravimo stetu i ti i ja".

Skoro kad sam bila na pregledu dao mi je da uradim gomilu analiza koje trebam za mesec dana da mu odnesem. Mislim da me sprema za porodjaj :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sto se tice obaveznih pregleda tokom trudnoce to izgleda zavisi od "stanja" trudnice (normalno ili problematicno) ali ono sto sam ja radila u proteklih 31 sedmicu je: UZ svakih 4-5 sedmica i laboratorija (krvna slika i urin) takodje svakih 4-5 sedmica, dva obicna pregleda i preventivno sam radila amniocentezu u 16-oj sedmici(zbog starosne dobi). 4D doktor kaze nema potrebe da radim jer sam radila AC. Kako cujem u poslednjih 4-5 sedmica (prije porodjaja) me cekaju pregledi svake sedmice, ali to bi nam mogla ispricati neka mama koja je to prosla, pa eto da budemo skroz upucene u preglede do porodjaja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo da javim da sam bila na nekoj privatnoj poliklinici.. Pa sta znam, uzela mi je neke briseve :huh: koje moja doktorka u DZ nije i dala da uradim prosirenu analizu krvi i urinokulturu. Rela mi je da jedem kako i koliko mogu po malo jer ne moram se ugojiti da imam 100kg i da ''jedem za dvoje''kako mi svi oko mene pricaju.. Rekla mi je da ako to sve bude ok jednostavno moja trudnoca je takva i to je to. Zbog nemarnosti doktora dacu preko 100e ali sta da radim kad moras uraditi sve provere da bi bio siguran da je sve ok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.zdravlje.gov.rs/mz-admin/downlo...20Pravilnik.pdf evo drage moje, ovde mozete naci informacije o OBAVEZNIM pregledima u trudnoci (stane 9 i 10) i uporediti ih s onim sto vas lekar propisuje. Nema nam druge,nego da se pravno obucimo i tako spremne odemo da trazimo sta nam sleduje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisu mi jasni lekari uopste. Jasna mi je racionalizacija i mere stednje i izbegavanje nepotrebnih medicinskih procedura ali...veliko ALI...sad samu sebe podsecam na Mirka iz Maratonaca - Ocu svoj deo ,necete me prevariti! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo sto pise za 1.trimestar..ccc, pa oni nama ne urade i pola tih analiza.. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da već neko vreme nema postova na ovu temu, ali ja ću ipak da napišem svoje iskustvo sa pregledima. Naime - ostala sam u drugom stanju neplanirano i svi početni znaci trudnoće (bol u grudima, povišena temperatura i sl.) za mene su bili znaci prehlade jer je bila i zima (januar), pa sam se nakljukala raznim antibioticima, Brufenima i slično, a imala sam problema i sa spavanjem pa sam popila i par Bromazepama. Nakon što mi je menstruacija izostala 7 dana uradila sam test koji je pokazao trudnoću i isti dan otišla kod privatnog ginekologa u susednom gradu koji je trudnoću i potvrdio. Kada sam rekla koliko sam i kakvih lekova popila - on me je umirio i rekao da postoje razni testovi koji će pokazati da li su ti lekovi i koliko štetno uticali na plod. Dao mi je spisak obaveznih pregleda po trimestrima i uputio na ginekologa u mom gradu.

Ja sam odabrala svog ginekologa kog poznajem odavno i koji mi je i komšija iako su mu na raspolaganju bila još trojica (neki iskusniji neki ne). Htela sam nekoga u koga imam poverenja i ko je mladji pa mogu da mu sve kažem što me muči. Inaše situacija u našoj bolnici je katastrofa - lekari su sujetni preko svake mere, niko ni sa kim ne razgovara, svi kude jedni druge, a plus postoji samo 1 ultazvuk pa se krve oko termina za preglede!

Elem, na prvom pregledu kod tog "mog" ginekologa kad sam mu rekla zašto sam došla - naišla sma na njegovu zabzeknutost (iako ja imam 33 godine!) i tako hladan prijem da sam ostala bez teksta! Rekao je nešto u stilu - "pa dobro, šta je tu je , dodji za mesec dana"! :o

Ja bez teksta izadjem iz ordinacije, moj sadašnji muž (tada smo bili još momak i devojka) kad je čuo reakciju hteo da se vrati da ga bije! Gde to da mi se još desi - skandalozno! Opet bilo mi je i glupo da sad menjam lekara, jer se stvarno znamo jako dugo i pomagao mi je oko nekih bolovanja i slično..

Elem - niti su mi izmerili težinu (pa sad nemam orijentaciju koliko sam se zaista ugojila od početka), ni krvni pritisak, ni jedan od briseva, a prvu analizu krvi sam radila u 2 mesecu, na moje insistiranje sam dobila uput za urino-kulturu, na moje insistiranje mi je uradio i cervikalni bris koji je pokazao bakteriju Esherihiju i još par nekih vrsta (srećom nije streptokok)... a kada sam mu rekla da sam popila lekove i koje sve i da me je privatni lekar savetovao da uradim dabl ili tripl test ili amniocentezu - kao da sma ga poparila vrelom vodom! Održao mi je predavanje kako nema potrebe da radim bilo kakve testove jer je plod preživeo i to je to! Naravno - testove sam uradila u privatnoj ordinaciji i platila za sve to!

Na pregledima na ultrazvuku nikad mi ništa ne govori i ja moram da postavljam mali milion pitanja na koja on odgovara šturo ( u stilu - joj što smaraš!). NITI JEDAN JEDINI SAVET o ishrani, ponašanju, šta sve treba a šta nikao ne bih smela da uradim i slično nisam dobila. Da mi nije interneta i knjiga poludela bih.

Još par nedelja i treba da se porodim, pa se pitam šta li me tek čeka na porodjaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

PRVI PREGLED (utvrđivanje trudnoće) 6-8 nedelja

UZ

brisevi

telesna težina

pritisak

negde se praktikuje i ginekološki pregled kako bi se ocenio igled "vrata" materice, same materice, jajnika i jajovoda.

Prva poseta lekaru je obično 2-4 nedelje posle poslednje menstruacije, što je 6-8 nedelja trudnoće. Na prvom pregledu se utvrdjuje postojanje graviditeta UZ i putem nalaza krvi. Na prvom pregledu se takodje utvrdjuje tačna starost trudnoće i okvirni datum porođaja. Doktor vam daje prve savete koji se odnose na vašu dalju ishranu, lekove (ako za to ima potrebe) i dodatne preglede ako se na ovom prvom pregledu ukaže potreba za tim. Takođe će te dobiti i uput da radite analizu

urinokulture i

utvrđivanje krvne grupe i RH faktora (ukoliko do tada nije bilo utvrđeno).

DRUGI PREGLED (kontrola) 10-16 nedelja

double test i UZ kontrola i merenje bebe, analiza prethodno uradjene krvne slike i urinokulture, merenje telesne mase i pritiska trudnice.

TREĆI PREGLED (expertski UZ) između 18 i 20 nedelje-najkasnije

ultrazvučnim pregledom se utvrđuje da li je zadebljala vratna brazda, da li je diskretno skraćene nadkolenice i nadlaktice, da li je nerazvijena nosna kost, da li su proširene bubrežne čašice, da li postoji hiperehogeni fokus u srcu, da li je hiperehogeno crevo i ostali mali markeri (ugao karličnih kostiju , postojanje srednje koščice –falange malog prsta šake i td ), da li postoje ultrazvučni znakovi za Daunov sindrom. Posle 20-te nedelje trudnoće gube se ultrazvučni znaci Daunovog sindroma na plodu i iz krvi trudnice, te mongoloidi koji nemaju neku veću anomaliju, praktično više ne mogu da se otkriju.

PREGLEDI u 24, 28 i 32 nedelje su standardni pregledi koji se sastoje od merenja tezine i pritiska trudnice, ultrazvuka, nalaza krvi i urina. A ukoliko ginekolog uoci potrebu i za druge specijalisticke preglede.

U 36 nedelji rade se pripremni nalazi za porođaj koji se odnose na briseve, test za žuticu i druge bolesti. Odobrava se uput u porodiliste i otvara se porodiljsko bolovanje.

Maja:) i Okac volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana jel ovo tvoje lično iskustvo ili tako treba?

Moja doktorka u DZ je ok, više poslovna, ali ljubazna. Preglede sam radila jednom mesečno i to krv, mokraća i UZ. 2x tokom trudnoće sam vadila briseve (cervikalni i vaginalni) i jedan expertski UZ u 7. mesecu trudnoće. Krvnu grupu sam imala od prve trudnoće, inače bih i to radila. Dabl i tripl test je rekla ako ja hoću da mogu da ih radim, ali ja sam smatrala da nema potrebe, pa ih nisam ni radila. Ono što me malko iznerviralo na prvom pregledu, kada sam došla da mi potvrdi trudnoću, je to da mi je odmah dala kompleks vitamina, savet da pijem 3l tečnosti i progesteron (ili tako nešto) i to sve da pijem do 5. meseca. To je nisam poslušala. Svi rezultati su iz meseca u mesec bili ok, ja sam se dobro osećala i hranom unosila vitamine i minerale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.