Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Ma opusteno, nemoj da se uzbudjujes. Samo me nerviraju ljudi koji odu odavde pa im je tamo negde sve normalno i tako treba, a po svojoj zemlji pljuju. Eto kod nas je strasno sto mozes u svaka doba doci do lekara, sto rezultate dobijes isti dan,,ma sram nas bilo.

Svako dobro i mirnu trudnocu ti zelim 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Under, zeno, popravi mi jutro :D

Bas mi je drago da imas tu mogucnost da dodjes do ljekara kad ti je volja i da vadis nalaze kad ti je volja i nadam se da ne moras bas svaki nalaz da platis B)

I ja tebi zelim skolsku trudnocu i porodjaj bez indukcije i epiziotomije, vjerujem da ces ti to vec nekako srediti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mazo eto ja se porodih bez epiziotomije i indukcije i nisam platila ništa, takodje obe trudnoće nisam dinar jedan dala za preglede. Možda je iz tvoje perspektive to nemoguće ali eto ima i toga. Inače drugu trudnoću mi je uz u 12 nedelji verovatno spasao jer je dr registrovala kontrakcije i dobila sam inekcije pa najveću dozu leka i pored toga se grlić otvorio i razmekšao pa sam dobila serklaž. Da napomenem da ja zaista nisam bila upućena u medicinska stanja i probleme trudnoće jer sam imala 21 godinu pojma nisam imala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je valjda i jeste normalno da lekara uvek imas dostupnog i rezultati budu gotovi odmah. Tako je i ovde. Malo mi je cudno kako je to u Norveskoj i Svedskoj,ali opet izgleda po rezultatima da je to izgleda dobra strategija. Nemam pojma. 

I ovde u At imas lekara 24h i rezulate odmah sutra dobijes. Tako mi je isto i bilo u Srbiji,ali kod privatnog . Ne znam kakao je u drazvnoj, Sigurno kod svog lekara ne mozes nigde 24h,ali uvek ima neki da ti se nadje u bilo koje doba dana i noci.

Nego je razlika u Srbiji i ovde (Austrija),sto ja te rezulatae koji su odmah sutradan gotovi ne placam,i ne placam doktora kod mogu u bilo koje vreme da odem. A bogami sam se za taj luksuz u Novom Sadu naplacala. Ne monogo,ali sam placala. 

A koliko znam u drzavnoj moras prvo kod doktora po uput,pa posle u laboratoriju,pa sledeci dan gotovo. I koliko se secam nema rezulata subotom.

Kate,evo dobila sam odgovor. Kaze ovako : naprave rez ispod bikini linije,i onda ne prave ravan rez na misicima nego ih cupaju kako bi se lakse oporavili. I onda izvade bebu. Sve traje 5 minuta. Nije mi rekla naziv jer ni sama ne zna,ali mi je poslala video,ali ne mogu da ga uzbacim jer to ipak njen porodjaj. Kaze da ce mi poslati naziv kada bude znala. E sad ti verovatno znas bolje od mene kako se to zove. Ali uglavnom,poenta je da sve misice cupkaju. Gledala sam video i tu se koristilo nekoliko predmeta koji su cupkali misic na tri strane. Dve strane drzale,treca cupkala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ma znam šta je to-blunt dissection. Razmicu se mišići prstima odnosno nekim tupim instrumentima poštujući anatomsko pružanje. Rade to i naši, kad se ima vremena. Opušteno, nije to neka nauka. Ja sam te bila razumela da cupkaju kožu:o

Ne želiš da znaš kako sam zamislila da to cupkanje izgleda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ma znam šta je to-blunt dissection. Razmicu se mišići prstima odnosno nekim tupim instrumentima poštujući anatomsko pružanje. Rade to i naši, kad se ima vremena. Opušteno, nije to neka nauka. Ja sam te bila razumela da cupkaju kožu:o

Ne želiš da znaš kako sam zamislila da to cupkanje izgleda.

Kao iz horor filma,verovatno:D

A koliko nasih  uopste i zna kojom metodom su je porodili? Jos kad bi muzevi snimali,bilo bi veceg padanja nego za vreme porodjaja:lol:

Je l`dozvoljeno u Srb snimanje carskog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mitko, meni to djeluje tako strasnoooo :blink:

Sto se tice tih nalaza, ako su losi i ne mogu cekati, doktor odmah zove. Tu ima puno stvar prioriteta. Ja jos cekam na nalaze jer su mi bili dobri i jer su mi vec saopsteni preko telefona. Nisam prioritet.

A evo primjera kad mi je muz provjeravao rad stitne zlijezde, bilo mu je na granici i odmah su ga pozvali da dodje cim prije moze da mu rade nalaz ponovo.

Mene za secer u trudnoci.

Njima kad je hitno i oni su brzi, ali kad nije onda se okrecu pacijentima koji su dijagnozom preci, ne dzepom i kesom kao sto sam dozivljavala u Bosni i u situacijama kad sam trebala da budem prioritet.

Nije vezano za trudnocu, ali imam potrebu da napisem moje iskustvo kod ginekologa(zena) u Domu zdravlja u Bosni. Bilo je to prije nesto jace od 6godina. Cekala sam papire kod mame i losom srecom se i razbolila. Zeljezo ispod 2, hemoglobin 98. I sad da mi ispitaju gdje gubim zeljezo posalju me ginekologu. Neka krava od 100 i vise kila, zamislite sad samo prste kakvi su joj tumbavi, a ja uska koliko uza mogu biti, nemam djece, tek se udala. Legla sam ja na sto i ugura ona meni spravu da me rasiri(ne znam tacan naziv sprave), onako na suho. Ja sam se vec pocela grciti, ali ok, trpim. Izvadi spravu, a svo to vrijeme od samog ulaska kod nje skoro pa me i ne vidi, prica sa babicama o privatnim stvarima, i onda zena zabi 4prsta u mene, okrenu ruku da mi napipa zidove valjda, i to onako sve na suho. Vrisnula sam koliko sam mogla jace, pocela plakati, jecati, i ona ce mi "mogla si se udati a ne mozes da izdrzis ginekoloski, kako ces sutra dijete roditi?". Ja ne znam kako sam izasla. Narednih 7dana sam osjetila njenu ruku u sebi, pa i vise. I dan danas imam fobiju kad trebam noge da sirim "van kuce". Svaki Boziji put moraju da me opustaju jer djaba sto ja ne bih da se kocim, moji misici to automatski. A da tek ne pominjem da sam svaki nalaz i pregled platila, bez obzira sto sam imala i knjizicu i markicu, a bez toga bih platila jos vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da bas tako i treba da bude. Kod ginekologa sam u ns-u dobijala privatno rezultate odmah sutradan bez obzira kakvi bili. A ovde moj privatni ginekolog radi na principu kao i kod vas. Zove me odmah ako nesto nije u redu i ako treba reakcija odmah,ako ne ,dobijem rez na kontroli. Mislim da je tako i bolje,onda su oni hitni slucajevi zaista uvek na prvom mestu,a nece neko ispastati jer sam  ja usla preko veze,ili sam platila.

I u cekaonici kod ginekologa uvek trudnice prve ullaze,bez obzira kada su dosle.

Sto se tice ovog "cupkanja" nije to strasno. Dobro,jeste strasno ako se plasis takvih stvari. Ali poenta je sto je to bolje za misic,lakse zarasta i bolje se oporavlja. Sto je i logicno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,čemu služi ovoliko cimanje pred porođaj,pitam ja vas???

Na prethodnoj kontroli u 35. ned kaže meni moja dr-da dođeš za tri nedelje da uradimo analize za epidural,mogla bi tako da se porodiš,tri puta si se mučila,možeš sad i da uživaš

Ja odem juče da to završim,mislila sam ko zna kakve su to analize i šta će da mi radi,jer je strogo napomenula da ništa ne jedem i ne pijem,kad ono,ne lezi vraže

Brisevi,urin,KKS,glikemija,veme koagulacije,HIV i test na žuticu.Da ne pominjem da ne može sve na istom mestu,nego treba da obijam po gradu,a nema šanse da sve uradim u jednom danu.

Elem,obavim skoro sve i svratim do -Gradske zarad spiska i usput pitam-šta biva ako mi rezilatati ne budu gotovi a krenu kontrakcije ili mi pukne vodenjak i teta meni kaže-to nama ništa ne treba.Važno je da imate uput i vreme koagulacije,ostalo vam ne treba

I šta sam se ja cimala preko celog grada do moje dr,a u ponedeljak idem ponovo sa rezultatima,kad sam tu analizu mogla da završim u privatnoj laboratioriji 500m od kuće za 100 kinti

Inače test na HIV i žuticu nisam ni išla da završim jer nije bilo šanse da preletim do druge laboratorije dok im je radno vreme u toku.Ne znam ni kada ću jer sam poslala ZK u firmu da mi zamene jer nemam gde da zalepim glupavu markicu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sad sam imala

Uz u 7 nedelji

Uz u 12 nedelji

Krvnu sliku I urin

Krvnu grupu I RH

Testove na hiv I jos nesto. (Cekam rezultate za to pa cu da dopisem tacno)

Vaginalni sekret

Sledeci petak idem u savetovaliste, mere pritisak I tezinu.

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sad sam imala

Uz u 7 nedelji

Uz u 12 nedelji

Krvnu sliku I urin

Krvnu grupu I RH

Testove na hiv I jos nesto. (Cekam rezultate za to pa cu da dopisem tacno)

Vaginalni sekret

Sledeci petak idem u savetovaliste, mere pritisak I tezinu.

kika, odakle si? Jer meni u bg-u u Drag misovic porodilistu, nisu tazili test na hiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kika, odakle si? Jer meni u bg-u u Drag misovic porodilistu, nisu tazili test na hiv

Iz Zajecara.. ovde to traze da radis.. prvo radis sve to sto sam napisala pa ti onda otvaraju trudnicki karton.

mmaka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iz Zajecara.. ovde to traze da radis.. prvo radis sve to sto sam napisala pa ti onda otvaraju trudnicki karton.

odlicno. Samo guraj i uzivaj.

KikaC96 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se testovi na Hep B, Hep C, Hiv i War rade isto na samo pocetku trudnoce kada se otvara trudnicki karton. Pored toga jos KS, glikemija, CRP, urin, kompletan TORCH, krvna grupa i rh faktor, hormoni stitne zlezde, bris cerviksa i bris vagine. To merenje pritiska  i tezine se radi na svakoj konrtroli, kao i KS i urin. Ja sad jedino KS ne radim pred kontrolu jer ionako idem kod hematologa pa kod njih vadim, nego samo urin. UZ sam imala u 4., 6., 8., 10. u domu zdravlja, u 12. ekspertni UZ, u 15. opet u domu zdravlja. U 20. me ceka ogtt. 

Ja sam jos gomiluuu analiza radila koje trazi hematolog, ali to nije tema za ovde.

Nego, citam po internetu da se ti testovi na viruse rade pred kraj trudnoce ili ne rade uopste, sto mi je bas cudno.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ored kraj radila samo na hepatitis i rh faktor i krvnu grupu.  Nista vise. 

Tokom cele trudnoce sam samo radila kks i urin i briseve. 

Htela na svoju ruku da radim na toksoplazomzu i rekli nema potrebe. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sad sam imala

Uz u 7 nedelji

Uz u 12 nedelji

Krvnu sliku I urin

Krvnu grupu I RH

Testove na hiv I jos nesto. (Cekam rezultate za to pa cu da dopisem tacno)

Vaginalni sekret

Sledeci petak idem u savetovaliste, mere pritisak I tezinu.

samo da dopisem, posto su mi stigli rezultati. Pored svega toga I dva testa za sifilis. 

:) zaboravila da dopisem kad sam uzela rezultate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.