Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Mojoj drugarici dete nije izuzetak. Sladak je i veseo, ali jako bolestan dečak krivicom stedljivog zdravstvenog sistema i babice koja nije dovoljno znala.

Nemoj zamenjivati teze, naše zdravstvo trenutno nije argument. Pričamo o savršenom zdravstvenom sistemu u Švedskoj. Mislim, te fore da priroda sve odradi sama su prevazidjene pre sto godina kad su se žene same poradjale, videli smo da nisu baš efikasne.

Sve se vrti oko para. 

I pazi paradoks-da se tako ovde postave stvari kao sto su gore, svi bi završili na naslovnim stranama. Al gore nekako ćutiš i trpis-jedan Uz u trudnoći? Ok, tako treba. Pregleda te sestra i dr opšte prakse? Ok, tako treba. Uzdaš se u prirodu. Ovde bi te iste naše žene revoluciju podigle.

Sanja 79 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene nisu sjekli ni na proslom ni na ovom porodjaju, dr mi je rekao mi ne sjecemo, hvala im oba puta na tome, posebno drugi put, jer se sve zavrsilo na dva koncica (pukla sam na istom mjestu gdje sam imala jedan konac tokom prvog porodjaja, s tim sto sam tada imala nekoliko unutrasnjih konaca, porezao me D nokticima). Poslije porodjaja sam mogla da letim, kao da se nisam ni porodila, odmah sam normalno sjedjela i sve. Radila sam uz jednom mjesecno, imala jedan ili dva vaginalna pregleda, ne mogu da se sjetim, dva uz su bila ekspertna, dabl, torch, tsh, ogtt, valjda je to sve.

Nego mi ne odgovori niko sta je cupkanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam dobila uput za ogtt bas negde oko 24. Licno sam zadovoljna mojim ginekologom,smatram da je obavio sve kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno (Izmenjeno)

Znam Sanja. Sve znam. Dobro je da si znala. Sreća je da nas ima sve više koje pričamo o tome, razmena iskustva mnogo znači. I dobro je da si se borila za svoja prava i prava svog deteta. 

Moram da se javim. Ja sam promenila ginekologa u sred trudnoce, jer smo se posvadjale (citaj ona se drala na mene) zato sto sam trazila oggt test. Secer mi je bio na donjoj granici, rekla mi je da se glupiram i pravim dodatni posao. Kad je videla rezultate oggt testa zgranula se. Extremno visoki. Do kraja trudnoce sam drzala dijetu i isla u dnevnu bolnicu na testiranja. Sta bi bilo da nisam istrajala?!

Ja sam radila KS, urin i briseve svaki drugi mesec, UZ-a sam imala 7-8 u zadnjoj trudnoći. U prvoj trudnoći znatno više Uz-ova zbog visokog AFI indeksa. U svakoj double, torch, ogtt, stitnu zlezdu.

E da-ta epiziotomija je zbilja zaista prevazidjena svugde. Mene sekose, oba puta.

Izmenjeno od strane Kate Kapetanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su sekli. 4 spoljasnja,4 unutrasnja sava. Ali sekli su me nakon vise pokusavanja da izguram dete. Bolelo je kao djavo... No bitno da je beba bila u redu a i ja sam. Sem te rane koja je bolela bila sam dobro.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mojoj drugarici dete nije izuzetak. Sladak je i veseo, ali jako bolestan dečak krivicom stedljivog zdravstvenog sistema i babice koja nije dovoljno znala.

Nemoj zamenjivati teze, naše zdravstvo trenutno nije argument. Pričamo o savršenom zdravstvenom sistemu u Švedskoj. Mislim, te fore da priroda sve odradi sama su prevazidjene pre sto godina kad su se žene same poradjale, videli smo da nisu baš efikasne.

Sve se vrti oko para. 

I pazi paradoks-da se tako ovde postave stvari kao sto su gore, svi bi završili na naslovnim stranama. Al gore nekako ćutiš i trpis-jedan Uz u trudnoći? Ok, tako treba. Pregleda te sestra i dr opšte prakse? Ok, tako treba. Uzdaš se u prirodu. Ovde bi te iste naše žene revoluciju podigle.

potpisujem svaku rec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

potpisujem svaku rec

Da ne budem shvaćena pogrešno-i treba da se digne revolucija za tako nešto. Život nema cenu. Evo baš kao Sanja za ogtt. Ej, pa toliko dostignuća u medicini, naučnici čuda čine sa matičnim ćelijama, sa transplantiranim organima, sa istampanim organima itd., a mi pričamo o jednom ultrazvuku u trudnoći 2016te godine i čišćenju na prirodno kao pozeljnim opcijama. Nije nego. 

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

 

Koliko se samo dole desavaju ti nesretni slucajevi i pored svih tih kontrola i "pazenja".

A koliko se spasi bebica i odrzi trudnoca zahvaljujuci kontrolama i pazenjima. 

KruelaDeviL voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ne budem shvaćena pogrešno-i treba da se digne revolucija za tako nešto. Život nema cenu. Evo baš kao Sanja za ogtt. Ej, pa toliko dostignuća u medicini, naučnici čuda čine sa matičnim ćelijama, sa transplantiranim organima, sa istampanim organima itd., a mi pričamo o jednom ultrazvuku u trudnoći 2016te godine i čišćenju na prirodno kao pozeljnim opcijama. Nije nego. 

Bas tako.

 

Nego Kate,da li uz steti? Ovo je ot. Ali bas je na ovoj temi pisano o tome...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jetrva je u prvoj trudnoci krvarilabu 6-om nesecu,pocela sa se otvara da je nisu pregledali,ukljucili lekove da su ostavili prirodno devojcica  bi mozda danas ne bi bila tu ili bi bila mozda mentalno zaostala ili ko zna.

 

Kad imako mogucnost,zasto ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je hitan carski gde imaju vremena da čupkaju kožu daj molim te. Sve je to treba prirodni porodjaj primenjivati mnogo češće ali ipak kao što postavih pitanje šta ako je vanmaterična? Šta kad plod nije u redu? Mislim da moraju roditeljima dati izbor da li da nastave trudnoću sa bolesnim detetom ili ne? Ako nema uz kako znati jel beba u redu?

Hitan carski je potpuno druga stvar. Pricamo o redovnim sitauacijama...Bas nekog zanima koja je metoda kada je neciji zivot ugrozen

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A koliko se spasi bebica i odrzi trudnoca zahvaljujuci kontrolama i pazenjima. 

Vjerujem da je dole stopa smrtnosi novorodjencadi i porodilja veca nego ovdje. Toliko o kontrolama i "pazenjima". I ovdje se i kontrolise i pazi ako se osjeti potreba za tim.

Kate ti sama znas da u zdravstvu nema carolije i da se svasta desava, i lose procjene ljekara u raznim granama. Tvojoj drugarici dijete sigurno nije izuzetak, ali u sistemu jeste. Htjele priznati ili ne mi smo u sistemu ipak samo brojke. Niko ne zeli da bude izuzetak, ali ipak i opet je zahvalno i pohvalno gdje je procenat tog izuzetka manji, ne?

Zapinjanje za UZ, pobogu ste, jedan se radi samo u slucaju da sve ostalo pokazuje odlicne rezultate i ako se radi o jednoj bebi, s tim da imas pravo izbora za dabl(znaci 2UZ u urednoj trudnoci). Ako ne, onda se ide na milion drugih pretraga pa i na cesce UZ. Pa ja sam u samo 15sedmica bila na 8UZ bez dabla, zasto? Zato sto su imali sumnju.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidite koliko smo mi zaostali da ni ne znamo sta je cupkanje a kamoli da ga primenjujemo. Eto,iskrena da budem ni ja se nisamn susrela sa tim dok nisam bila kod rodjake u Australiji i onda je tada trebala da se porodi. Oduesevila sam se koliko je njen doktor pazljiv i brizan,svaki moguci potez joj objasni do poslednjeg detalja. Cak ima i snimak operacije,tj.porodjaja.

Kate,nisam ja mislilia prirodno-prirodno poradjanje. Nego sam mislila na indukciju,secenje i to. I sama kazem da je epiziotomija prevazidjena,ali je kod nas u Srb uredno i redovno obavljaju. Kad sam trebala da se porodjam ovde,imala sam najvise strah od secenja,a meni secenje niko spomenuo nije,niti se praktikuje nesto. Posle kad sam pitala ginekoloskinju rece ona meni da mi nij eni pricala jer se dug niz godina vec nije srela sa secenom porodiljom na kontroli posle mesec dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aj ti meni Mitko konkretno nadji ovde u članku šta je to 'čupkanje'. Članak je o hirurškim tehnikama carskog reza, skinula sam ga sa sajta WHO-a. Cenim da oni prate trendove.

http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/caesarean/CD004662_abalose_com/en/

Ne pokušavam da započnem svadju, malo mi zasmetalo što nalepi da je srpsko zdravstvo toliko zaostalo da nije ni čulo za metodu koja se uveliko primenjuje preko, a ti opet ne umeš da objasnis na koji način se to cupkajuci otvara abdomen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Aj ti meni Mitko konkretno nadji ovde u članku šta je to 'čupkanje'. Članak je o hirurškim tehnikama carskog reza, skinula sam ga sa sajta WHO-a. Cenim da oni prate trendove.

http://apps.who.int/rhl/pregnancy_childbirth/childbirth/caesarean/CD004662_abalose_com/en/

Ne pokušavam da započnem svadju, malo mi zasmetalo što nalepi da je srpsko zdravstvo toliko zaostalo da nije ni čulo za metodu koja se uveliko primenjuje preko, a ti opet ne umeš da objasnis na koji način se to cupkajuci otvara abdomen.

Ne radi se to ni ovde u Austriji,bar nisam ja cula. Samo sam to u Australiji videla. I to nisam cula od nje,nego od njenog doktora. Bas cu je pitati da mi posalje nesto o tome kad bude imala vremena. Nakon toga sam i ja svasta trazila o tome a nisam nasla. Polse mi je ona prepricala jer je bila budna u toku porodjaja,i bukvalno mi je opisala kao cupkanaje,nikakvo secenje nije bilo. 

 

Evo ,poslala sam joj poruku na viber,pa javim kad stigne da mi odg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li imas neki validan statisticki podatak o smrtnosti nasih porodilja i novorodjencadi u odnosu na Svedsku? Pa onda da mozemo reci "toliko o kontrolama i pazenju"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je verovatno raslojavanje i otvaranje mišića prstima i tupim instrumentima. Kožu i potkozje mora zaseći, pa mora. I matericu. 

To i naši rade, ne samo za CR.

U sv.slučaju javi mi sta ti je odg.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako se kaze ta metoda na engleskom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad mi javi sve javljam,ja se secam kako joj njen lekar pricao da je protivnik secenja,pa sve sto moze da se cupka on to preporucuje...Ona mi je kasnije objasnila tako...Ali nisam mnogo zalazila u to ,tada i nisam bila trudna . Samo znam da se ja sa tim nisam susrela,tj.nisam cula za to. Mozda i bih da sam nastavila skolovanje i praksu imala na AKH. Ovako sam se vratila na fax pre par meseci,pa opet stala. :( A u poslednje vreme sve nesto i razmisljam da li cu i ici dalje. Zelja mi je da radim na Urgentnom ,ali moram jos malo da se strpim.

odlutah ja u malo.

uglavnom,javaljam kad  mi javi

Kate Kapetanica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ingrid,ne znam kako se zove jer je on nama objasnjavao onako laicki,nije nam rekao naziv metode nego je rekao kidanje,cupanje...javice mi ona sigurno i pravi naziv na engleskom. Ona je inace morala na carski jer ni u jednoj trudnoci nikada nije imala nijednu kontrakciju niti ikakave napone,bukvalno nista

In-Greed voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.politika.rs/scc/clanak/219503/Visoka-stopa-smrtnosti-novorodencadi

Imas poredjenje Svedske i Srbije, zao mi je sto nema i Bosna prikazana. Jest podatak i 2012, al sumnjam da se nesto puno promijenilo. Ne znam u Srbiji ni u Bosni koje stranice sadrze statistiku. Ovo je sve sto sam nasla.

http://mondo.rs/a833813/Info/Drustvo/Kubanska-vakcina-bice-obezbedjena-za-najmanje-30-obolelih-od-raka.html

8,6% Novorodjencadi umire u Srbiji, dvostruko veca stopa smrtnosti nego u zemljama EU. Podatak iz 2015.

https://www.socialstyrelsen.se/publikationer2015/2015-12-27

Statistika za Svedsku 2014., zadnji pasus, na 1000 porodjaja rodi se 4 mrtve djece. Od 1000 zivorodjene djece umre 1,5 u narednih 0-27 dana.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da dodam komentar na stednju, Kate jel znas da ga ovdje nema koji ne moze da si priusti pregled, lijecenje, operaciju. Nema jednog roditelja koji se moli za pomoc i milost naroda da bi poslao dijete na lijecenje, priustio mu skupe lijekove, injekcije. Ovdje je zdravstvo za sve.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čekaj, ti bi da poredis Švedsku koja od II sv.rata nije ratovala, koja ima svoju naftu, koja zadnjih 60g samo prosperira sa ojadjenom i pokradenom Srbijom? Koliko smo siromašni, super smo. Ali ipak nismo izgubili ljudskost da se pacijentima eventualno javimo na telefon i to ako naprave frku, da terapiju po automatizmu odobrava sestra, rezultati koje si ti čekala dve nedelje se ako je frkica dobijaju danas, ako ne-najkasnije prekosutra, kroz trudnoću te prati lekar koji se školovao za trudnoću, a ne babica sa sertifikatima raznih kurseva. Postoje propisane procedure koje nestrucnjaci nepostuju, ali to nije ova priča. Zna se koliko ultrazvukova, briseva, kks-ova, ogtt-ova, torch-eva, ctg-ova je planirano za normalnu trudnoću, sve analize kontroliše lekar.

Opet mesas babe i žabe. Ovde se pare skupljaju za operacije u inostranstvu, za transplantacije uglavnom. Na zapadu se pare ne sakupljaju za operacije van zemlje i za ljude/decu koji nemaju novca. Ako imaš pare-plati, ako ne-jebiga. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da se neke stvari prosto ne mogu porediti. Niti mi imamo šta od toga do uzaludnog gubljenja energije.

Nek su deca živa i zdrava, svačija pa i naša. A i mi sa njima.

Ajd da ne trolujemo više temu, namucice se trudnice da nadju konkretne savete. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Under, zadnji link nije nikakav novinski niti politicki clanak, a napisah da ne znam gdje da trazim statistiku za Bosnu i Srbiju pa sam okacila sta sam nasla za Srbiju. A za Svedsku ti vazi ta statistika.

Sta mi je zanimljivo je da je svega 17% porodilja rodilo carskim rezom, a 52% je trazilo epidural.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.