Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Rade kao privatnici i valjda u bolnici mozda kod operacija i sl. 

Ovdje je za SVE dr opste prakse, i ginekoloaki pregled i uroloski i imas kakvu bolest i sve! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tange, ovdje ides kod ginekologa, urologa, kardiologa, itd.samo ako dobijes uputnicu od doktora opste prakse sto je skoro pa nemoguca misija za one "zdravije". Zapravo evo ti procedura kako doci do ginekologa. Prvo, malo teze je doci i do doktora opste prakse jer prvo ides u ruke babici(koja je doduse skolovanija i vise zna od nasih babica). Tek ako babica procijeni da zaista imas problem koji je iznad njenog znanja onda te salje doktoru, doktor te pregleda i onda nastupaju pogadjanja, naglabanja, pretpostavke, experimentisanje koji mjesec, pa ako se ne osjeti poboljsanje, onda dobijes uputnicu kod ginekologa, tj.u bolnicu na dalje pretrage.

Sta narod radi ovdje je da "glumi" napade, izmislja simptome, bolove da bi ga primili na akutno u bolnicu jer tu ides u ruke direktno specijalisti za kojeg si.

Pa poslije prekida kako mi je krv oslabila iz bolnice me uputili u Dom zdravlja i ja nazvala i ispricala sta mi se desilo(pricala sam sa medicinskom sestrom), kolika mi je vrijednost krvi izmjerena u bolnici i da su me uputili njima. Rece mi da ce pricati sa doktorom pa da ce me nazvati, i tako i bi. Mazvala me da dodjem sutradan u lab.da mi uzmu krv na analizu. Nakon sedmicu i po, dvije dolazi mi PISMO od doktora da mi je zeljezo posve nisko i da moramo da punimo lager, propisao mi terapiju na 3mjeseca pa u lab.ponovo. Nalijepi me u pismu da pored tableta moram i da jedem raznovrsnu i zdravu hranu. Ja popi*dila. Nazvala sestricu i oplela po doktoru kako je neodgovoran, kako mi napamet propisuje terapiju bez da zna ista vise o meni do da mi je zeljezo posve nisko. Ne interesuju ga ni uzroci, ni nacin mog zivota, ni koliko dugo imam problem sa zeljezom, nista, samo evo ti tablete i cao. I tako uspijem dobiti telefonski poziv od doktora :D

3 mjeseca poslije, opet zovem ja da provjerim kad cu na kontrolu, i kaze sestrica da stojim na listi i da mogu doci u lab.kad hocu. 2sedmice poslije, nista. Ja nazovem opet, i dobijem rezultate od sestrice preko tel., od doktora ni traga ni glasa. Kaze poslat ce mi pismo sta i kako dalje. Pismo evo jos nije stiglo, vise od mjesec dana kako sam dala krv. Svedska :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo meni to malo deluje neodgovorno, npr kako babica da odredi ako je slučajno van materična? Jel treba da čekaš da plod pukne pa da spašavaju živu glavu? Baš mi čudno da su tako opušteni. Trudnoća bez tegoba ne znači da je plod zdrav.

Nice i Under volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni to deluje mnogo neodgovorno. Kakav crni telefonski poziv??? A pregled? Svasta,,eto mi mislimo da je tamo " negde preko" sve sjajno,kad ono...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovdje je sve normalno i sve je ok!

I za neke bolesti koje su puno ozbiljnije od trudnoce (da ih sada ne spominjem) nema hitanja, trke i frke dok bas ne prigusti!

i ja se pitam kako to da babica zna samo iz nalaza krvi i urina da je sve sa bebom ok ok sa mnom je sve ok ili fali to i to ali kako znamo da je bebi sve ok?


i sta god da kazes (tipa mm je citao da ima uzv u 10-12 sedmici) doktorica kaze :" a ne OVDJE U NORVESKOJ MI RADIMO OVAKO!" I TO JE KRAJ PRICE!
mislim da su nam ovi prijatelji na tom prvom uzv u 17 sedmici (ne smijem ih jos nista pitati jer im nismo rekli :)) vidjeli da beba lezi sa strane pa su zato isli jos koji put na uzv da vide jel se okrenula
Ali i to su joj dr mrtvo hladno rekli NEMA VEZE KADA POCNE POROD MI CEMO TO RUKOM OKRENUTI BEBU U STOMAKU, MALO CE DUZE TRAJATI ALI SVE CE BITI OK. Nekako se izborila da ide na carski.

A o tome da zene ostave po 2 dana u sobi da se same maltene poradjaju ... da vam ne pricam. Jedna poznanica znala je da je beba skoro 5kg i da ne moze da izadje, oni su to skontali tek za dva dana i rekli haj ti da carski! a zena ih moljela 2 dana ne moze vise izdrzati!
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo vam primjer koji je dosta blag o mm
Imao je stalno glavobolje i otisao je kod svog dr i posto ima osnovu da sumnja da je to nesto ozbiljnije insistirao je na ct glave: doktor mu je telefonom saopstio da ima neobicna isijavanja u predjelu glave koja dolaze iz vrata. i da to moze biti nesto sasvim obicno tj nista, a moze biti i jaaaako ozbiljno.
i cica mica gotova prica!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoe, vjerovatno ima neki fazon, ne znam, mozda cekaju da se trudnoca sama prekine. Moje bebice kad su umrle, poslali me kuci da mi tijelo samo shvati sta se desava i samo pokrene pobacaj. Oni prate prirodu prije svega. Ni na samom porodjaju nema indukcije samo tako kako kod nas, nije im prva opcija da sijeku majku, itd. Meni sa prvom kcerkicom voda otisla ujutro u pola 8. Mi nazvali porodiliste, babica se javila, ispitala boju, miris, kako se osjecam i rece da se krecem puno i da dodjemo kad bolovi krenu. U 1h poslije podne zovemo mi ponovo jer nikakve bolove nisam imala i tako nas prime, izmjere samo bebicin puls(nisu mi radili UZ) i puste me kuci, kazu dodji kad bolovi budu na 5minuta i kreci se puno. U 9h mi bolovi bili na 10-15 min i mi tada odemo ponovo. Samo mi oko stomaka stavili pojas da prate bolove i bebin pritisak i ostavili mene i muza same u sobi. Obilazili nas na 2h. Kad je porodjaj zapravo krenuo 2babice dosle i ja rodila oko pola 6 ujutro. I tek onda usla doktorica da pregleda posteljicu jel kompletna i da vidi kako je proslo. Nakon 2h sto sam imala bebicu na prsima i dojila je, dosla je ponovo da pregleda bebicu i vise doktorice nisam ni vidjela.

Voljena voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila mirnija kad sam radila ave analize. Prosto ako vec mogu da proverim sto da ne? 

Imam 22godine,ne pusac,nemam dijabetes,nisam gojazna,nemam genetske bolesto u porodici pa sam radika i dou le i triple i bila sam mirnija.

Moja mama je 93kad je mene nosila imala jedan uz da vidi da li je sve u redu. 93. Kad je bio haos u zemlji..inflacija i sve ostalo sto je bilo 90.. A ne sad da imam jedan uz. 

Sad ne znam tacno sta mi je kad gledao ali pokusacu da se setim. Prvo mi je utvrdio uz,onda je gledao srce da li kuca do 12nedelje je gledao da ki se sve razvija kako treba u 16je video pol...gledao je kost na nosu,merio svakojake stvari,stalno proveravao tezinu. Pred sam porodjaj gledao da li je beba okrenuta da li nije... Ja sam bila mirna na n svakog pregleda. Mirne glave.

Po meni je neozbiljno ovo zdravstvo,primerima koje navodite. 

Ne znam,postoje mnoge stvari koje uz mozete videti. Ja bih svakako isla na vise njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja citam i ne mogu da prestanem da se cudim. Jedino se slazem za indukciju i secenje, mislim da kod nas tu preteruju, ali sve ostalo, nemam reci?

 Jedino ako ima puno privatne prakse, pa ciljaju na to? Ali to nije opravdanje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nema privatne prakse toliko! jednostavno takav je sistem i to je to.

Ovdje bebu do ne znam koje godine, ako ima temp izpod 40 ne vodis dr, to ce biti sve ok. TEk AKO je temp 40 duze od 24h ili tako nesto onda ides dr.

i ovo meni bas izgleda kao ono princip *if it fits it sits* do 12 nedjelje ako ostane trebalo je ostati :(
Ja se sada pravo bojim, meni nije ni muka ni nikakvi simptomi kao normalne trudnice samo malo grudi i stomacni problemi
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala prvi UZ pregled u 9. nedelji kada je utvrđena trudnoća. Nakon toga dabl, još jedan UZ negde na polovini trudnoće, ubrzo posle toga 4D i još jedan 4D pred kraj trudnoće (taj je bio po mojoj želji da vidim bebu onako celu i već sasvim formiranu). Tri-četiri puta sam izvadila krv i dva puta proverila mokraću i to je bilo to. Valjda nisam ništa zaboravila, mada me ne bi čudilo da jesam. Ali u principu sam retko išla kod dr. i volela bih da mi sledeća trudnoća, ako se rešim na nju, bude ista.

    

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je super sto gledaju da sve bude sto prirodnije.I ovde isto nema secenja bez preke potrebe,nema indukcije isto tako bez potrebe. Ne svidja mi se naravno sto nema pregleda,telefonski pozivi i te gluposti. Ali kad ti nije nista,bas je cool dobiti poziv i ne ici nigde:D

Meni se najvise ovde svidja to sto su ogroooomni protivnici bola. Kada neces epiduralnu nije im bas najjasnije zbog cega. Prvi put sam primila epi i to je divan osecaj kada bebac legne na tebe i dojis ga bez grama bola. Ne osecas one grceve od pocetnog dojenja.

Drugi put nisam stigla da ga primim. U liftu mi pukao vodenja,dok sam stigla do sale beba izletela. A ja trazila epi na vratima,doktorka se nasmejala. Tek sto sam legle,beba izlete. Cak se i mm zadesio da presece pupcanu vrbcu:wub:

 

Sto se tice pregleda,prvu trudnocu sam vodila u Srb do dva meseca-mozda i tri pred kraj. Utvrdjena trudnoca preko vaginalnog uz u 5 nedelji,svaki sledeci mesec uz,vadjenje krv i urin+ekspetni. Radila sam Ac zbog pap parametra. I kada sam dosla ovde imala sam mesecno i preglede kod ginekologa svog,a i na klinici za porodjaj,svi radili uz,briseve itd. U drugoj trudnoci ovde sam svaki mesec bila kod ginekologa na uz,povremeno vadjenje krvi,urin,brisevi dva-tri puta u toku trudnoce. Ekspertni tri puta na prenatalnoj klinici,od polovine trudnoce sam i u izabranom porodilistu imala preglede,i naravno ogtt test,koji sam u prvoj trudnoci radila tek ovde kad sam dosla,jer mi u srbiji niko nije reako da treba. Izgleda da je Srbija bogata pa ima mogucnosti da sebi priusti jos secerasa,pa se ogtt slabo radio.

Napredne zemlje bas gledaju da tece sve sto prirodnije jer sve sto se prirodno desilo lakse se oporavlja. Zato u Australiji na primer,nema secenja za vreme carskog reza,nego cupkaju kozu,i moja rodjaka od carskog nema nikakav ni najmanji oziljak. Sve sto se vestacki sece mnogo teze se oporavlja nego kada nesto samo pukne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je hitan carski gde imaju vremena da čupkaju kožu daj molim te. Sve je to treba prirodni porodjaj primenjivati mnogo češće ali ipak kao što postavih pitanje šta ako je vanmaterična? Šta kad plod nije u redu? Mislim da moraju roditeljima dati izbor da li da nastave trudnoću sa bolesnim detetom ili ne? Ako nema uz kako znati jel beba u redu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Under, zdravstvo u Svedskoj ti se smatra medju boljim. Vec napisah da babica ovdje nije isto sto i dole. Ovdje je proslo vrijeme kad je babica koja vodi trudnocu imala sss, s tim da stalno idu na dodatne kurseve i usavrsavaju se. I sto mogu sigurno da kazem je da ovdje prave manje greske nego dole, opet su profesionalniji i narod im vjeruje. Rijetko se ko okrece privatniku dok kod nas se sve vise svodi na privatnike i na potplacivanje. Ovdje je malo tesko da te shvate zaozbiljno, al kad te shvate tako onda znaj da si u sigurnim rukama. Sto se tice UZ, on nije potreban za uspostavljanje trudnoce jer se to vidi i iz mokrace i iz krvi. Nije potreban ni za gledanje kako je beba okrenuta jer to se moze i napipati, tako da ja tu vec iskljucujem 2UZ, mislim bespotrebni su. Sto se tice dabla to je opet do roditelja. Oni ga rade po zelji ili preporuci. Ja sam ga odbila iz straha sta ako mi pokaze nesto sto ne bih zeljela. Sta ako pokaze da dijete ima Daunov sindrom? Ocistit se? Ja ne bih imala snage a sekirala bih se cijelu trudnocu. Sta je samo te djece sto zive normalno koliko mogu, barem ovdje se ta djeca ne sakrivaju medju 4 zida vec su dio drustva. Ostale bolesti, opet ne bih imala snage, al bi me unistilo to vise nego da se samo desi prekid il...uhhh ma ne znam,,,teska je ovo tema. Mislim ne osudjujem ja nikog ko ga radi, al opet sve je dobro dok je nalaz dobar.

Na skoro svakom pregledu se pojacalom mjeri bebin puls, onda ne znam tacno u kojoj sedmici se radi poseban test iz krvi koji pokazuje da li se krv majke pomijesala sa bebinom. Na svakom pregledu se mjeri hemoglobin, secer i pritisak. Stomak se mjeri. To su sve pokazatelji koji pokazuju da beba fino napreduje. A na preglede se ide poprilicno cesto. Zadnji trimester je svake 2sedmice.

Sto se tice i samog porodjaja, da mogu da biram gdje cu da rodim to definitivno ne bi bila ni jedna zemlja ex Juge, vec bih ostala ovdje. Pa dole je horor kroz sta porodilje prolaze. Masakr, izivljavaju se nad porodiljama. Procitajte samo iskustva sa prirodnog porodjaja. Ovdje sve ide svojim tokom. Ne pozuruju ako nije moranje, ne sijeku ako nije moranje. Tako da ovdje vecina zena super prodju na porodjaju, dok je dole obrnuto. Epidural besplatan ko ga zeli. Imas milion pimagala, tens, gas, akupunkturu. Znaci ipak znaju, imaju takvu praksu i uglavnom im je dobra. Bude tu i teskih promasaja, al opet dosta manje nego dole.

Smey, Earl Grey i amorfati volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi jasno kako čupkaju kožu za CR? :huh::mellow: Mislim, moraju je iseći, teško da će sama da pukne. I potkozje, mišiće abdomena, fascije i mišiće materice. 

U Srb je obavezan ogtt u 24oj ng, odnosno-tako kažu knjige. Realnost je verovatno drugačija.

Earl Grey voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoe, imas izbor da radis dabl. On ce jel pokazati sta je i kako i ako pokaze najmanju nejasnocu ides na dalje pretrage. Radi se od 9-12.sedmice i ako nije uredu majka moze birati prekid. Za Norvesku ne znam zasto nemaju tu ponudu :huh:

Imam rodicu koja je odrasla u Norveskoj, sad zivi u Svedskoj al sestre su joj tamo i imaju djecu. Mogu je pitati kad se cujemo sto je to tako i sta i kako u slucaju lose trudnoce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dabl je samo statistički test nije 100% merodavan daleko ispod je procenat validnosti. Mislim da je bitno u početku uraditi uz kao što rekoh i zbog mogućnosti vanmaterične. Ja lično ne bih rodila dete sa daunom ili nekim drugim sindromom tako da po meni mora postojati opcija izbora i naravno što ranije otkrivanje problema. Što se tiče porodjaja ovde eto ja sam oba puta bez veze prošla odlično zaista su bilji ljubazni drugi put bez sečenja beba odma bila sa mnom i ostala pored mene sve vreme boravka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja rodjaka u Švedskoj jedva živu glavu izvukla zbog vanmatericne. Poslali je kući da se čisti sama, mislili matericna trudnoća. Sedam dana je vraćali sa užasnim bolovima jer treba tako. Tužila ih i dobila spor.

Najbolja drugarica je prošla bez posledica po svoje zdravlje, ali je babica pogrešno procenila veličinu ploda, pa se dečak zaglavio u kanalu. Cekase tako da priroda odradi svoje dva dana, danas dečak od sedam godina ide na dijalizu jer su bubrezi stradali u toj hipoksiji. Pitanje je dal će dočekati transplantaciju. Švedska.

Drugarici opet i pored narukvice da je alergicna i vrlo jasnih podataka u kartonu o tome, ukljucise infuziju sa gvožđem. Ostala je bez bebe. Švajcarska.

Samo kažem.

 

Under voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zoe, imas izbor da radis dabl. On ce jel pokazati sta je i kako i ako pokaze najmanju nejasnocu ides na dalje pretrage. Radi se od 9-12.sedmice i ako nije uredu majka moze birati prekid.

Ne mora biti 100% tacan, dovoljno je da pokaze toliko malo da dadne sumnju.

Zoe, dalje necu da komentarisem tvoj post. Mislim tvoje je pravo da radis sa svog zivota sta ti je volja, ali ja bih se bojala Boga i za ovu zdravu djecu, opet on mi ih je dao kao sto bi mi dao i dijete sa Daunovim sindromom i ko sam ja da se igram sa njegovom voljom.

Ode maza na spavanac, umorna sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ovdje je meni super sto zena rodi danas sutra je vec vani pokretna sve super kao da nije ni rodila valjda zato sto ne sijeku i sta ja znam. ali znam da kompletan porod prate bebu i ako je sa njom sve ok nista nece dirati tj nece inicirati carski prije nego osjete da bi bebi moglo biti lose.

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno svako ima pravo to sam i rekla ja recimo ne prepuštam bogu nikakve odluke moj život moji izbori zato i kažem ipak moraju roditelji imati izbor a ne prepustiti stvar prirodi ;) .

Što se loših iskustva tiče ima ih naravno svugde i ovde i tamo i svuda uvek bilo i biće.

Under i Nice volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kate, to su ti izuzetci koje sam spomenula. I moja rodica ovdje vise ne moze djece da ima zbog lose procjene tezine bebe. Jedva zivu glavu oboje izvukli. I mene su nedavno poslali kuci da tijelo samo shvati da je trudnoca propala i da izbaci plodove. Ali kao sto napisah to je njihova praksa i u 90% se zavrsi odlicno. U mom slucaju se zavrsilo dobro, izbjegla sam kiretazu i evo me opet trudna tako brzo :)

Koliko se samo dole desavaju ti nesretni slucajevi i pored svih tih kontrola i "pazenja".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi jasno kako čupkaju kožu za CR? :huh::mellow: Mislim, moraju je iseći, teško da će sama da pukne. I potkozje, mišiće abdomena, fascije i mišiće materice. 

U Srb je obavezan ogtt u 24oj ng, odnosno-tako kažu knjige. Realnost je verovatno drugačija.

Moram da se javim. Ja sam promenila ginekologa u sred trudnoce, jer smo se posvadjale (citaj ona se drala na mene) zato sto sam trazila oggt test. Secer mi je bio na donjoj granici, rekla mi je da se glupiram i pravim dodatni posao. Kad je videla rezultate oggt testa zgranula se. Extremno visoki. Do kraja trudnoce sam drzala dijetu i isla u dnevnu bolnicu na testiranja. Sta bi bilo da nisam istrajala?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Realno u svakoj zemlji na ovom svetu da li to bila Srbija,Norveska,Nemacka ili nesto peto svugde imate slucajeve sa srecnim i losim zavrsetkom. 

Samo ko kako prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.