Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Tek sad vidim vaše odgovore...

I ja mislim da kako odmičemo sa trudnoćom treba stalno da se meri grlić. Ali ajde da verujem dr, ne mogu da mu pričam šta da radi.

Ne mogu dočekati sledeći pregled jer u poslednje vreme osećam pritisak dole pa me boli stidna kost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isabella i mene je pocelo da boli, kao da ce mi sve ispasti, ali tako je bilo i u prosloj trudnoci. Mislim da nemas razloga za brigu, to je sasvim normalno.

Isabella voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isabella,i mene je bolelo u drugoj trudnoci nekada toliko sa bih isla rasirenih nogu :D pogotovo kad bih nesto malo duze radila. Sve je ok.

Isabella voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posto u onoj temi po timestrima ima vise tema tako da mozda nije lose da imamo jednu temu i samo oko pregleda tj sta i kako se radi na kojem pregledu i sta vam je dr odgovorio na neka pitanja.

Ja cu poceti sa svojim prvim pregledom koji je bio danas, doduse ovo nije oficijelni pregled ali je korak do oficijelnog prvog pregleda pa ...

Zivim u Norveskoj odmah da znate da se ne cudite u kakvoj ja zabiti zivim kada procitate sto cu napisati

Doktorica je opste prakse i ona ce voditi trudnocu i ako ja zelim moze to raditi i babica, tj uporedo obje
Danas mi je samo izvadila masu krvi i testirat ce hcg, na viruse odredjene (hiv, rubeola, sifilis i tako nekih masu stvari), zeljezo koliko sam mogla vidjeti i eventualno vitamine da je vadila + nalaz urina i tezinu i visinu
Dala mi je knjigu koja je onako slatka brosura za mamu sa jedne i tatu sa druge i da mozemo mi upisivati svoje zabiljeske + jedna mala knjiga o trudnoci
nije mi radila ona nikakav test (inace rade onaj obicni iz mokrace) pitala je jesmo li mi radili, i kada je cula da smo radili 3 testa kaze dovoljno je :)

Suprug je naravno pitao odmah bil vi mogli malo da uzv mi to vidimo bebaca i to :)
Ona kaze da to nema potrebe, prvi uzv se radi u periodu izmedju 17-19 sedmice (prije toga se radi 10.12 sedmice AKO ima potrebe u smislu ako je starija trudnica i sumnja se na neke bolesti koje evt imaju u porodici i tako to). nema potrebe da se beba uznemirava, a i nema se sta previse vidjeti jer je to jos uvijek sve majusno


pitali smo sta cemo onda raditi iduci put ... ona kaze opet nalaz urina, mjerenje pritiska, popricamo malo i otvorimo kao karton ako sam ja dobro skontala

rekla mi je da je sve sto mi se desava normalno
blagi bolovi u stomaku su sasvim ok jer to nije bol to je vise cudan osjecaj i nelagoda zato sto se maternica razvija i sl
pitala sam za siofor u trudnoci i rekla je da je dobro da sam prestala sa tim, pitala sam za cimet+ kao ekstrakt cimeta rekla je da ona radije ne bi da ja to pijem jest da je prirodni preparat ali ... ne treba mi to
da se opustim i procitam te brosure 
i eto :)


eto tako izgleda pregled prvi puta kod ljekara kao trudan u Norveskoj :)
Nikakvi pregledi, papa testovi, brisevi, uzv, nista!
 

Coka83 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E da ..

doktorica je rekla da je prvi dan krvarenja za mene bio 10.11 a ne 4.11 tako da je izracunala da je sada 8sedmica i 4 dana

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja danas bila na prvom pregledom , doduse ovo nije oficijelni pregled ali je korak do oficijelnog prvog pregleda pa ...

Zivim u Norveskoj odmah da znate da se ne cudite u kakvoj ja zabiti zivim kada procitate sto cu napisati

Doktorica je opste prakse i ona ce voditi trudnocu i ako ja zelim moze to raditi i babica, tj uporedo obje
Danas mi je samo izvadila masu krvi i testirat ce hcg, na viruse odredjene (hiv, rubeola, sifilis i tako nekih masu stvari), zeljezo koliko sam mogla vidjeti i eventualno vitamine da je vadila + nalaz urina i tezinu i visinu
Dala mi je knjigu koja je onako slatka brosura za mamu sa jedne i tatu sa druge i da mozemo mi upisivati svoje zabiljeske + jedna mala knjiga o trudnoci
nije mi radila ona nikakav test (inace rade onaj obicni iz mokrace) pitala je jesmo li mi radili, i kada je cula da smo radili 3 testa kaze dovoljno je :)

Suprug je naravno pitao odmah bil vi mogli malo da uzv mi to vidimo bebaca i to :)
Ona kaze da to nema potrebe, prvi uzv se radi u periodu izmedju 17-19 sedmice (prije toga se radi 10.12 sedmice AKO ima potrebe u smislu ako je starija trudnica i sumnja se na neke bolesti koje evt imaju u porodici i tako to). nema potrebe da se beba uznemirava, a i nema se sta previse vidjeti jer je to jos uvijek sve majusno


pitali smo sta cemo onda raditi iduci put ... ona kaze opet nalaz urina, mjerenje pritiska, popricamo malo i otvorimo kao karton ako sam ja dobro skontala

rekla mi je da je sve sto mi se desava normalno
blagi bolovi u stomaku su sasvim ok jer to nije bol to je vise cudan osjecaj i nelagoda zato sto se maternica razvija i sl
pitala sam za siofor u trudnoci i rekla je da je dobro da sam prestala sa tim, pitala sam za cimet+ kao ekstrakt cimeta rekla je da ona radije ne bi da ja to pijem jest da je prirodni preparat ali ... ne treba mi to
da se opustim i procitam te brosure 
i eto :)


eto tako izgleda pregled prvi puta kod ljekara kao trudan u Norveskoj :)
Nikakvi pregledi, papa testovi, brisevi, uzv, nista!

 

popricali smo i o toj zadnjem krvarenju i pocetku istog i odredila je da je sada 8sedmica i 4 dana (meni aplikacija pokazuje 8s 2 d)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nisam cula da se tako jasno radi uz. meni je tako lekar utvrdio trudnocu. 5nedelja prvi uz.. I I isla Sam jednim nedeljno na uz negde do 4meseca a posle jednim na dve nedelje. Alki Dobro bitno da si bila da je sve OK. I cestitam! :-) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovdje ima taj jedan uz u 17 sedmici i jos jedan u 38. I to je to 

oni smatraju da nema potrebe nista vise

imas opciju ici privatno ako hoces mi mislimo ici oko 12sedmice suprug kaze nece da zraci bebu :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da neki nasi lekari preteruju sa cestim pregledima, ali dva puta? To mi je baaas malo. Inace, UZ ne zraci bebu i potpuno je neskodljiv

Ninimimididi voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mislim da neki nasi lekari preteruju sa cestim pregledima, ali dva puta? To mi je baaas malo. Inace, UZ ne zraci bebu i potpuno je neskodljiv

Slazem se. 

Uz zraci,nisam znala ni ja,ali eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ne znam, po mojim saznanjima, ultrazvucni talasi svojim prodiranjem zagrevaju celije, sto moze dovesti do njihovog ostecenja, ali prilikom pregleda koriste se prilagodjene frekvencije i ne izlaze se toliko dugo da bi izazvalo ostecenje. Ali, u svakom slucaju ne treba 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jedangram, u komsiluku smo i ovdje. :)

Znam za Norvesku da ne nude dabl, a nisam znala da rade UZ pred kraj trudnoce i ne razumijem zasto im je bitniji taj od onog sto se radi do 12-te sedmice. Taj expertni sto rade do 19., ja sam ovdje(Svedska) oba puta radila u 22.sedmici trudnoce i to mi je bio prvi UZ jer sam oba puta odbila da radim dabl(ovdje ga nude ko zeli). U prvoj trudnoci sam imala samo jedan UZ s22, a u drugoj 2, s22 i s36 mislim jer mi stomak nije rastao a ja uspanicila pa da bi me babica umirila poslala me na UZ. Poslije tog drugog su mi zakazali treci u s38 da bi provjerili kako se bebica razvija i dobija na tezini, ali rodila sam je prije UZ :) U trecoj trudnoci sam u s4 dobila bolove, radili mi UZ tada i onda su svasta iskomplikovali. Do s15 su mi radili masu UZ i tu trudnocu nisam ni iznijela. Uglavnom ponudili su mi rani UZ u sljedecoj trudnoci, sto sam odbila, ali sad se dvoumim da radim dabl.

Ovdje trudnocu vodi babica, a doktore sreces samo po potrebi. U prvoj trudnoci nisam bila nikako kod doktora, u drugoj otisla samo da mi otvori bolovanje zbog mucnina, a u trecoj sam samo sa specijalistima imala posla, kod babice nisam stigla da odem. Na dan kad sam imala zakazan prvi pregled kod babice tad mi pokrenut pobacaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

. Ići ću i u narednim trudnoćama

 

Tangerine, koliko ti to planiras da trudnujes?Extra, divim se takvim zenama

Inace, ja bih se slozila sa tvojom dr, sto sr tice UZ, mislim da ne treba vise, ako je trudnoca uredna.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno dete i drugo na putu. Volela bih bar još jedno. Idealno ukupno četvoro.

A ne bih imala nista protiv i petero :D

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tangerina, ja koliko znam za trece je 2 godine i posle za 4 i 5 jedna pa za 6 bi bilo opet 2 godine. Mozda gresim ali nisam cula da se dobija 3 meseca za bilo koji porodjaj po redu.

Sto se tice pregleda nesto mi to jako malo, meni su bas rekli da je najvazniji prvi EUZ jer se meri vratni nabor koji je indikacija za nedaj boze daunov sindrom i jos neke slicne sindrome. Mazo nije ti trudnoca zavrsila pobacajem zbog ultrazvuka ne brini nego jednostavno nije bilo u redu nesto. Ja sam sa sinom imala 4 ultrazvuka sa cerkom mnogo vise jer je bila rizicna trudnoca pa su pratili razvoj. 

Ja bih vam savetovala da odete jednom privatno oko 12 nedelje jer mislim da je ipak dugo cekati do 17, bices mnogo mirnija i sigurnija bar bih ja bila u tvojoj situaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po kojoj to logici molim te :huh:

Pa valjda bi tada trebalo biti najvise jer se ima vec cetvero djece :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma Zoe, pisala sam vec milion puta. Nisam dobila tacan odgovor sto se to desilo pa ja naglabam i imam neke svoje ideje i odgovore. Inace nikad nisam bila neki ljubitelj UZ, ali 3 su mi vise nego dovoljni, po jedan u svakom trimestru, s tim da prvi i treci bude dobrovoljan. Ja sam dabl odbila jer sam se bojala sta ako pokaze nesto lose. Ili sta ako oni koji ga rade ocitaju pogresno...nekako mi je to tada djelovalo kao preispitivanje Bozije volje. Ma sta znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda sam pomesala sa dodacima novcanim, mislim da se onda dodaci dele tako za 5 kao za prvo ili su i to izmenili. Svakako ne bih vise od 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama mazo nema logike u Srbiji! (Ukoliko je Tangerina iz Srbije)

 

Meni je UZ utvrdio trudnocu ginekolog,pogledao da li se slaze sa zadnjom menstruacijom,sledeci pregled je bio da ki kuca srce,i uvek na svakom pregledu je gledao srce da li je ok i meni UZ nikad nije dugo trajao 5-10min samo je bacio pogled da vidi da li se razvija kako treba i to je bilo to... Vadila sam krv i proveravala ureu,kreatinin,gvozdje u serumu,glukozu. Merila pritisak i gledali su da li oticem... Sto se UZ jos tice kasnije negde ne znam u kojoj nedelji se to gleda,merio je  nosnu kost,uvek gledao da lizne je beba lepo razvijena merio mi je .. 

Ja sam navikla na ovakve IZ cesce pa ne bih ni mogla drugacije.

Radjen mi je i double i triple,amnicenteza ne. Ali s obzirom na dobre double i triple testove moje godine i sve ostalo sto se gleda nije bilo potrebe. 

Aki konkretno mislim da svaki lekar/babica ko god nadgleda trudnocu zna sta radi,svako ima svoju oraksu neku sta,kako.. Bitno da su bebe lepe,zdrave i da dobro napreduju. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala 5 pregleda u trudnoci. U 6-oj nedelji da potvrdi srcanu radnju, da vidi da nije vanmatericna i sl. U 12-oj da izmeri nuhalni nabor, tad je brojila zacetke prstica i videla pol. Dabl, tripl o ostala cudesa sam odbila. U 19 merila sve i svasta. Onda je trebalo jos samo jedan u 28-oj, ali sam ja pogresno otisla u 25-oj, pa mi rekla dodji za par nedelja da proverimo grlic. I to je to. Rucne preglede nije radila. Krvna slika i gvozdje svaki mesec i to je sve

Zoe86 i amorfati volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ooo mama mazo komsinice :)

bogme sam se ja zeznula nesto sada citam ipak ima samo taj jedan uzv u 17-19 sedmica i nema ih vise 

negdje sam bila nasla da ima taj jedan u 38 ili mozda 36 sedmici da vide kako beba lezi valjda sta ja znam sta gledaju 

a sta vam je taj dabl??? 

Mi smo odlucili da idemo privatno u 12 sedmici da vidimo malo sta ima kod svrce :) 

eventualno ako budemo isli juznije krajeve kasnije da odradimo jedan domaci :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KUB test, kombinerat ultraljud och blodprov.

Ne nude ga u Norveskoj. Ja se jos dvoumim hocul ga radit ovaj put, prva tri puta sam odbila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa o ja bih saveyovala da odradite vise iz. Ne treba preterivati ali kad vec zivimo u 21veku i imamo tu mogucnost da vidim bebu,da li je sve ok,da li se lepo razvija sto da ne?! A sudeci po tome da si puna pitanja(ja sam bila isto kao ti) bices i ti mirnija kad odrade uz pregled.

 

Earl Grey i Tangerine volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dabl test je statisticka metoda kojom se meri rizik hromozomskih anomalija, u prvom redu Daunovog sindroma. Radi se UZ ploda, plus krv majke i starost majke i onda se procenjuje rizik. Izuzetno nepouzdana metoda. Za te stvari je jedino pouzdana amniocenteza, a u novije vreme postoji i nifty test ( izvinjavam se ako nisam dobro upamtila ime) i on je takodje vrlo pouzdan, ali zato i skup.

Slazem se sa Kruelom sto se tice UZ, pa kako ce bre samo jedan pregled.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.