Obavezni pregledi u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Ana jel ovo tvoje lično iskustvo ili tako treba?

Ovo je bilo naravno moje iskustvo koje sam dopunila objasnjenjima sa neta koja su meni dosta znacila.

A eto vidis ti si radila jos jedan expertski a ja nisam i to bi se moglo dodati a razlog je verovatno da se vidi da li su se razvili svi organi kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I zaboravih da napišem da su mi sestre na svakom pregledu, znači jednom mesečno merile pritisak i težinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje, evo prijavih se i ja na ovaj krasni forum,citam ga danim i mnogo korisnih saveta ima.nadam se da ce mo se lepo druziti :)

molila bih vas za savet

da li je kasno raditi dabl test kada se udje u 13nedelju u mom slucaju 13 ned i 2 dana,jer koliko sam razumela da je najbolje raditi u 12 ned?medjutim kada sam zakazivala(privatno vodim trudnocu)zakazano mi je sada za utorak,bas me sada frka ,inace imam 23 god ,prva trudnoca za sada sve ok.

pozdrav i zelim lakau trudnocu svim clanicama :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana, nije ti kasno. A i ako ne stigneš na vreme, uvek možeš da uradih tripl test koji pored dabl testa obuhvata još jedan parametar. Nema mesta da se brineš ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, valjda bi ti zakazali na vreme. Nema nikakve koristi otici kasnije, to vazi i za UZ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje, evo prijavih se i ja na ovaj krasni forum,citam ga danim i mnogo korisnih saveta ima.nadam se da ce mo se lepo druziti :)

molila bih vas za savet

da li je kasno raditi dabl test kada se udje u 13nedelju u mom slucaju 13 ned i 2 dana,jer koliko sam razumela da je najbolje raditi u 12 ned?medjutim kada sam zakazivala(privatno vodim trudnocu)zakazano mi je sada za utorak,bas me sada frka ,inace imam 23 god ,prva trudnoca za sada sve ok.

pozdrav i zelim lakau trudnocu svim clanicama :)

MENI GA NISU NI RADILI.... <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, valjda bi ti zakazali na vreme.

Kod mene je bio slučaj da sam morala sama da se informišem i da sama zakažem a pošto sam zakasnila za državnu varijantu (dugo se čeka) otišla sam privatno i ujedno uradila i 4d i dapl test.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

drage moje, evo prijavih se i ja na ovaj krasni forum,citam ga danim i mnogo korisnih saveta ima.nadam se da ce mo se lepo druziti :)

molila bih vas za savet

da li je kasno raditi dabl test kada se udje u 13nedelju u mom slucaju 13 ned i 2 dana,jer koliko sam razumela da je najbolje raditi u 12 ned?medjutim kada sam zakazivala(privatno vodim trudnocu)zakazano mi je sada za utorak,bas me sada frka ,inace imam 23 god ,prva trudnoca za sada sve ok.

pozdrav i zelim lakau trudnocu svim clanicama :)

Draga Ana,dobro nam dosla :rolleyes:

Koliko se secam meni je bio zakazan dabl test bas za 13.nedelju,ali sam ga odradila tek u 14.nedelji i 2 dana..I bilo je sve ok..Mozes test da radis i ako prekoracis,ali doktori kazu najpouzdanije rezultate dobijas dok si u 13.nedelji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naiskrenije ja sam mog doktora za sve sto sam trebala da radim ,prvo trebala da ga potcetim...a kad ga potcetim ,onda mi on kaze.... da da sad sam hteo i to da ti kazem...koliko god da imaju pacijenata i koliko god da su umorni o bitni stvarima moraju da razmisljaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam mnogo na dobrodoslici a naravno i na brzim odgovorima,divne ste B)

alisa,nadam se da je tako da su najbolji rezultati u 13 ned,mada najbitnije je da sve bude ok.

idem u utorak pa cu da pisem na temi dabl i tripl test sta se desava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala vam mnogo na dobrodoslici a naravno i na brzim odgovorima,divne ste B)

alisa,nadam se da je tako da su najbolji rezultati u 13 ned,mada najbitnije je da sve bude ok.

idem u utorak pa cu da pisem na temi dabl i tripl test sta se desava

Naravno.. Ocekujemo da nam javis kako si prosla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naiskrenije ja sam mog doktora za sve sto sam trebala da radim ,prvo trebala da ga potcetim...a kad ga potcetim ,onda mi on kaze.... da da sad sam hteo i to da ti kazem...koliko god da imaju pacijenata i koliko god da su umorni o bitni stvarima moraju da razmisljaju...

Jaooo,ja sam mislila da je to samo kod mene slucaj (s obzirom da ja ne znam rumunski,a moja dr ne zna dobro engl),pa je i ja kao i ti za sve pitam i podsecam..Izludjuje me to... Stvarno..

E da,jedno pitanje,jeste li radile test opterecenja na glukozu,po preporuci lekara ili samo ako je obican nalaz pokazao da je nivo secera povecan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooo,ja sam mislila da je to samo kod mene slucaj (s obzirom da ja ne znam rumunski,a moja dr ne zna dobro engl),pa je i ja kao i ti za sve pitam i podsecam..Izludjuje me to... Stvarno..

E da,jedno pitanje,jeste li radile test opterecenja na glukozu,po preporuci lekara ili samo ako je obican nalaz pokazao da je nivo secera povecan?

To je ovde uglavnom samo ako nalazi ukazu na povisen secer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo želim da vas sve mnogo pozdravim, mislim da na ovakvom mestu trudnica može da pronađeš savet, utehu, prijatelja. Zato sam rešila da vam se pridružim.

Ovo mi je treća trudnoća i sada sam u 7 nedelji, međutim nakon prve redovne kontrole krvi sam saznala da imam povišen nivo šećera - glukoze 5.3

Htela sam da pitam da li neka od vas možda zna da li je to problem i koliki?

U prethodnoj trudnoći mi je takođe šećer bio povišen, ali su nakon testa opterećenja utvrdili da ne raste već stoji na 5.8. Doktor je rekao da to jedino stvara problem tako što će mi rana nakon carskog reza sporije zarastati i da će dete biti teže po kilaži. Nakon carskog sam se uverila da ni jedno ni drugo što je doktor rekao nije tačno...

Zato bih htela da čujem još neko iskustvo. Veliki pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Secer od 5.3 nije povisen.To dosta zavisi i od toga sta si jela prethodno dan.U trudnoci ne bi trebalo da bude preko 5,5,a inace je do 6,2 normalan. Secer od 5,5 nikako ne moze da utice na zarastanje rane.Sledeci put kada budes vadila krv,prethodni dan nemoj jesti nista slatko,a vecera neka ti bude lagana,i posle 18h ne smes jesti nista niti piti sokove.Tada ce ti biti prava vrednost.Uzivaj i ne brini :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Viki ti sve lepo reče a ja samo da dodam da piješ mlake vode (ona zasiti koliko toliko) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na svakih mesec dana radim ultrazvuk, kompletnu krvnu sliku, merenje telesne tezine, urinokulturu i merenje pritiska. U 12-oj nedelji sam radila dabl test.

Sad sam vec 32. nedelja i moj dr. mi je rekao da cu morati uskoro da idem da uradim i test na zuticu, i da ce mi raditi vaginalni bris (koji do sada tokom trudnoce ni jednom nisam radila)

Sad sam tek videla da se tema odnosi na DZ. Sve sem ultrazvuka i dabl testa sam uvek radila u DZ, mada mi isti doktor vodi trudnocu i privatno,pa sam mozda imala neke privilegije !? Ipak mu privatno placam 4000 dinara svakih mesec dana za UZ i logicno je da je najmanje sto moze za mene da uradi da mi ispise upute za laboratoriju u DZ, da i to ne placam negde privatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na svakih mesec dana radim ultrazvuk, kompletnu krvnu sliku, merenje telesne tezine, urinokulturu i merenje pritiska. U 12-oj nedelji sam radila dabl test.

Sad sam vec 32. nedelja i moj dr. mi je rekao da cu morati uskoro da idem da uradim i test na zuticu, i da ce mi raditi vaginalni bris (koji do sada tokom trudnoce ni jednom nisam radila)

To je i normalno, to se radi pred porođaj, da bi videli da li je porođajni put bakteriološki čist za bebicu da prođe, ako nešto i nije u redu da mogu to da reše dok se ne porodiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam u 13 nedelji trudnoće, čim je test bio pozitivan otišla sam kod ginekologa da potvrdi trudnoću. Pošto imam neredovan ciklus dr. nije mogao odmah odrediti starost ploda pa sam u 4 nedelje bila 3 puta na UZ gde je pratio rast bebe i utvrdio nedelju trudnoće. odmah me je poslao na redovnu analizu krvi i urina, (šećer, hemglobin itd) prepisao Magne B6 i Folna 400. Papa test sam radila mesec dana pre trudnoće, nalaz je OK. bila sam na UZ za genetiku i vađenju krvi pa sad čekam rezultate... I to su pregledi koje sam dosad radila. da, i mere mi pritisak, težinu i odredili su krvnu grupu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nakon što sam pročitala vaša iskustva sa lekarima, ja moram mog da pohvalim. Moju trudnoću vodi ginekolog iz Doma zdravlja u Bačkoj Topoli. Istina jeste da je Topola mali grad gde se svi međusobno poznaju i sreću na ulici, pa moraju paziti na ponašanje, ali moj dr. je stvarno najbolji :rolleyes: Uvek je raspoložen, ima vremena i strpljenja za mene bez obzira koliki je red u čekaonici i voljan je da mi odgovori na hiljade pitanja, da mi sve objasni i na sve pripremi. sestre su isto prijatne, jedino što nervira su gužva i sati čekanja u čekaonici :blink: ali to je tako u svakoj državnoj instituciji...Nego, ako neko iz B Topole ili okoline ima nedoumice oko lekara, iskreno mu preporučujem dr. Koriža.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pregledi koje sam radila u trudnoći:

Na samom početku trudnoće, test na TPHA, HBsAg i anti HIV1-HIV2-gO/Ag kao i krvnu grupu i kompletnu krvnu sliku, analizu šećera u krvi, urea, kreatinin, analizu urina, mjerenje težine i krvnog pritiska, UZ pregled.

Nakon 12 nedelje svaki mjesec UZ pregledi, mjerenje težine i krvnog pritiska i ručno pregledanje grlića (svaki put).

U 28. nedelji radila KKS, tj. redovnu analizu krvi i urina - drugi put tek (lošiji nalaz, manjak željeza, nizak hemoglobin...)

U 34. nedelji ponovo analiza krvi i urina (stanje se malo popravilo)

U 37. nedelji uzimanje karličnih mjera

U 38 nedelji CTG jednom.

Nikakve briseve nisam radila.

U 39 + 4 rodila svoju curicu (3500 gr. i 55 cm) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima :) Iako sam dugo clan bebca tek sada sam resila da se ukljucim.Samo kratko pitanje.Lekarka me salje na amnio bez da mi je rekla da idem da radim prvo double ili triple,a meni se to uopste ne radi :( Ne znam sta da radim,salje me kod geneticara da se posavetujem jer imam 33 godine pa predlaze amnio,iako ne spadam u rizicnu grupu po godinama niti u porodici ima slucajeva tih bolesti :(

Jel moze neki savet? Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav svima :) Iako sam dugo clan bebca tek sada sam resila da se ukljucim.Samo kratko pitanje.Lekarka me salje na amnio bez da mi je rekla da idem da radim prvo double ili triple,a meni se to uopste ne radi :( Ne znam sta da radim,salje me kod geneticara da se posavetujem jer imam 33 godine pa predlaze amnio,iako ne spadam u rizicnu grupu po godinama niti u porodici ima slucajeva tih bolesti :(

Jel moze neki savet? Hvala unapred

Pa ne znam,što joj ne kažeš da ne želiš da radiš amnio i da želiš double? Reci joj da se ne slažeš sa tim što ti ona predlaže.

I ja mislim da nema razloga da ideš ako nisi u 'rizičnoj grupi',double ti je sasvim dovoljan,i mislim da imaš pravo da kažeš i zahtevaš šta ti želiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink: Pomoč što je to doubl test il kako več se zove????Ja sam u 13.nedelji i to nisam radila(koliko ja znam)imam jako rizičnu trudnoču,dobivam inekcije progesteron i tablete,molim vas možeteli mi opisati kakav je osiječaj te kontrakcije!!!! Hvala unaprijed :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

naravno da je neophodno da kontroslises krv, zato sto se tako najbolje vidi da li je sve ok, sta ti eventualno fali i sta trea mozda da unosis. npr. gvozdje u trudnoci ume da bude prilicno nisko......

tako i urin zzbog infekcija, bakterija.....

to su neke rutinske kontrole i najkorisnije, naravno u to spada i 1om mesecno UZ ako si zdrava i sve je uredu sa bebicom

ja licno nisam "panicar", nije mi potrebno da obilzaim svaki drugi dan lekara, jer je hvala bogu sve dobro, cak sam odustala od 4D ........ to je vise uspomena nego korist, pa ko voli..... :)

mi hocemo da je vidimo kad izadje :D

naravno, ne daj boze, kada posumnjaju u nesto, onda salju trudnice na 4d jer se bolje vidi

ja sam takodje radila samo double test. postoji i triple i quadri, ali moja dr. mi je rekla da je double najsenzitivniji i ako je on uredu, nea potrebe da se rade ostali.....

ja se nekako najvise oslanjam na svoj osecaj. uvek postoje strahovi, ali najbitnije je da mislis pozitivno i tako ces spreciti sebe od nekih "nebulloznih", skupih poduhvata

uzivaj u trudnoci, kreci se puno, i prati bebicino "kretanje"

ja sam imala i hematom, i kontrakcije, isve, ali nekako sam kroz to prosla bez mnogo buke i prilicno brzo se sve regulisalo

so, think positive :)

meni je ostaloo jos 9 nedelja do kraja, i vec postajem nestrpljiva :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.