Recepti za bebe

odgovora

Objavljeno

Skoro sam na netu pronasla ovu knjigu. Nije losa. Lepo sve objasnjeno i fenomenalni recepti. Prijatno :)

Kuvar za bebe

Recepti su stvarno fenomenalni. Pravila sam neki voćni kolač iz tog kuvara, super je ispalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi da li ste bebama pravile zobene pahuljice i na koji način? U zrnu su, pa me zanima da li moram da ih meljem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takodje me interesuje ovo sto i Jellennu. I koje jos pahuljice dolaze u obzir za bebu od 9 meseci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jellenna i Legendo, ja jos uvek nisam pocela da dajem ali evo malo procackala sledece:

Ovsena kašica (od 9 meseci)

Potrebno: 1/4 šolje ovsenog brašna, 3/4 šolje vode, malo mleka

Stavite vodu da proključa, dodajte brašno, poklopite i kuvajte 5 minuta. Možete da razredite mlekom ili koristite neki prirodni sok.

Mešane žitarice (od 9 meseci)

Potrebno: 1 kašika zobenih pahuljica, 2 kašike kukuruznih pahuljica, 4 kriške bresaka iz konzerve, malo suvog groždja, 1/2 jabuke

Sve sastojke pomešajte, menjajući kombinaciju žita rica po ukusu. Možete poslužiti sa mlekom.

Voćni musli (od 9 meseci)

Potrebno: 75gr pšeničnih klica, 75gr zobenih pahuljica, 350ml nezasladjenog soka od jabuke, 2 kašike limunovog soka, 2 jabuke, 2 kruške, 300ml jogurta

Pomešajte pšenične klice, zobene pahuljice i sok od jabuka. Sve to pokrijte i ostavite da stoji u frižideru preko noći. Ujutru pomešajte limunov sok i narendane jabuke, pa sve to dodajte u mešavinu zobi zajedno sa kruškama i jogurtom. Musli podelite u činijice za posluživanje i dodajte malo svežeg voća, najbolje sezonskog. Staviti u bleneder i miksirati do željene gustine.

Evo ovde pored ovih ima jos nekih receptica... Upravo sam ovo pronasla, ali mi se cini kao ok izvor interesantnih receptica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba mi recept(za slani obrok) za nesto jako,jako lagano za Bebu od 6 i po mjeseci,a da nije palenta,tikvice,blitva...imamo problem sa tvrdom stolicom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Spanac sa bujoni od junetine (spanac ti je dobar za pomaganje rada creva)

stavis junetinu da se dobro skuva

dodas sakicu ociscenog piricna

ocistis 20ak listica spanaca i na kraju ga dodas.

Ako mu jos nisi davala junece meso, ona njega samo na kraju izvadis i dajes mu samo povrce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam deckica 4 mjeseca :D on ne voli kupovne kasice :rolleyes: , vise voli kad mu cijedim sargarepu i sl. ako ima neka mama recept za kasice ( za bebu od 4 mjeseca pa nadalje) voljela bih da ih isprobam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pečena jabuka sa pola banane...

Banana i breskva...

Pečena jabuka i kuhana riža...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas ti hvala probacu :rolleyes: ...a reci mi samo mora li sve da se kuva bilo sto da se sprema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam ja zanimljivih recepata, što je moj Aki voleo da jede, čim dođem kući ću da ih postavim ovde :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa bananu i breskvu nikada nisam kuhala...

Jabuku sam pekla...krušku, mrkvu skuham...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naveli su da bebicama potrebna prethodna termicka obrada narmenica (bar u pocetku) volja ti je da prokuvas ili da ispeces. Ja sam uglavnom sve kuvala (cak i breskvu ali nju vrlo kratko, cisto da prebaci ''kljuc'')

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala sjutra cu da isprobam...pa vam javljam kako je proslo :rolleyes: a kad je najbolje davati kasice :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam davala za obrok oko 12h. Posebno ako mu prvi put dajes, kako bi mogla da u toku dana pratis da slucajno ne dodje do alrgijeske reakcije. I neka vam je sa srecom ulazak u novi svet klope ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa zar breskva sme tako rano da se uvodi????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo poceli sa 6 meseci sa jabukom, kruskom i bananom. ovde se ne kuva tacnije ne pece voce. odmah sveze.ali ne sve tako sve od jednom kao sto sam napisala...vec jedno po jedno ubacujes....

prvo jabuka, pa drugi dan jabuka i malo banane, i treci dan :jabuka, banana i malo kruske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni mi nismo nista ni kuvali ni pekli,samo rendali/gnjecili,sto se tice voca.Znaci prvo svako voce posebno da proba(bar 2put),a posle moze da se mesa:npr.jabuka/kruska/banana,ili pirinac/sa bilo kojim vocem... Pustis masti na volju...

Sto se tice povrca,najbolje bareno,kazu da je najbolje poceti sa korenastim-npr.sargarepom.Jace ukuse-npr.brokoli mozes ublaziti tako sto dodas krompir ili pirinac...

Evo par recepata:

Sargarepa:Male i tanke su najsladje.Oljustite,ocistite i u kljucalu vodu krckajte 25min.Izvadite,napravite pire(izgnjecite viljuskom npr.),i ako je previse gusto mozete dodati od tecnosti u kojoj ste skuvali.Za mladje bebe treba duze kuvati.Od trenutka kada vasa beba pocne da zvace,vreme kuvanja treba da se skracuje da bi se sacuvalo sto vise vit.C,i da povrce ostane cvrsce(da bi dete naucilo da zvace).-od 2sargarepe se dobije 4porcije otprilike...

Pire od blitve:Pazljivo operite lisce blitve,zatim ga iseckate na siroke rezance.Kropmir srednje velicine oljustite,operete i isecite na kockice pa ga kuvajte na pari ili u malo kljucale vode.Kad krompir omeksa dodajte blitvu i nastavite sa kuvanjem jos 10min.Sve izmiksirajte u blenderu/viljuskom.Umesajte 1/2 kasicice putera. Oko 6porcija.

Tikvice:Dobro operite 2tikvice srednje velicine,odsecite krajeve i iseckajte.ora je mekana pa nema potrebe da se odstranjuje.Kuvajte na pari dok ne omeksa(10-15min),a onda naporavite pire u blenderu.viljuskom. Oko 8 porcija.

Ovo su recepti za bebe od 5-6 meseci.

Zamrzavanje hrane za bebe: za zauzete mame(a koja nije? :) )

Treba vam zamrzivac koji zamrzava do -18 c i nize,kao i sterilno pakovanje za hranu.Za to mogu posluziti plasticne posude za led(koje se prethodno kuvanjem sterilisu).Napravite hranu,poklopite i sacekate da se ohladi,zatim prespite u posudu za led i zamrznete.Kad se smrzne izvadite kockice i popakujete ih u kese za zamrzivac na koje treba napistai datum i koja vrsta hrane je u pitanju.Najbolje napisati i datum isteka trajanja.Kad vam treba kasica-izvadite potreban br.kockica,ostavite da se otope na sobnoj temp.oko sat vremena,Zatim dobro podgrejete,prohladite i odmah upotrebite.Nikad ne zamrzavati ili podgrevati dvaput isto jelo!

Rok trajanja namirnica u zamrzivacu:

-VOCE:3 meseca

-Povrce:3 meseca

-Pire sa mlekom:4-6 nedelja

-riba:9 nedelja

crveno meso i piletina:9 nedelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uvodjenje nove hrane:

Jabuka,kruska,banana,papaja---od 5-6 meseci

Sargarepa,bundeva,karfiol,krompir,tikvice,boranije,repa---- 5-6meseci

Suvo voce,breskva,kivi,kajsija,sljiva,dinja,avokado---- 6 meseci

Grasak,paradajz,spanac,celer,praziluk,paskanat,paprika---- 6 meseci

Hrana koja sadrzi gluten---- 8 meseci

Jaja---6meseci

Riba---7meseci

Piletina,mlecni proizvodi---6meseci

Citrusi,bobicasto voce,mango---9-12 meseci

Ostale vrste mesa----7-12 meseci

Socivo---8-9meseci

Ljuskari----preko 2godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa zar breskva sme tako rano da se uvodi????

Pa sta ga znam, nama je nutricionista rekla da moze, a i taman je tada i dosla sezona breski.

Mi smo u 6mesecu uveliko klopali: jabuka, kruska, breskva i banana

Od povrca: karfiol, brokoli, tikvice, sargarepica, krompir ( ne mogu da se setim da li smo jos nesto)...

I krajem 6og smo poceli da koristimo bujoni od piletine (imali smo odgajenu samo za Emiliju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sta ga znam, nama je nutricionista rekla da moze, a i taman je tada i dosla sezona breski.

Mi smo u 6mesecu uveliko klopali: jabuka, kruska, breskva i banana

Od povrca: karfiol, brokoli, tikvice, sargarepica, krompir ( ne mogu da se setim da li smo jos nesto)...

I krajem 6og smo poceli da koristimo bujoni od piletine (imali smo odgajenu samo za Emiliju)

ma je-es nutricionistu, sta pedijatar kaze?!... :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas je fino cuti iskustvo drugih mamica :rolleyes: i od pomoci ste mi bas :ro...lleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo sve klopali...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bas je fino cuti iskustvo drugih mamica :rolleyes: i od pomoci ste mi bas :ro...lleyes:

Kao sto vidis bokice razlicita su iskutva i ni jednoj bebi nista ne fali. Mislim da treba da prikupis sto vise informacija i da na kraju ipak sama zakljucis kad i sta i naravno kako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Procitala sam ovih par postova i onda otisla na pretrazivac...

Dakle ovako:

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=87&st=30

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=825

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=609

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=40

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=94

Toliko ima tema koje govore o istoj stvari. Razumem da se novi clanovi ne snalaze, ali, hajde mi koji se snalazimo da odmah uputimo, a ne da se ponavljamo na 100 mesta po pitanju iste teme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala...ja sam trazila al nisam nigdje nasla pravljenje kasica <_< pa mi je smor bio sve teme citati da vidim gdje ima da izdvojim sta mi treba :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.