Recepti za bebe

odgovora

Objavljeno

probala sam mu pecenu jabuku fino je prihvatio :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam mojoj Sari pocela da kuvam kasice sa 4 i po meseca....i krenula sam sa povrcem:krompir,karfiol,sargarepa,tikvice...a sa pet meseci sam joj pocela da joj kuvam pilecu dzigericu,belo meso.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta dajete bebcima od 9-10meseci za dorucak i veceru? Uf bas me muci taj dorucak i vecerica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao i mene je to problem...

Ja za dorucak i dalje vrtim palenda, milupa, frutolino, griz, vocni jogurt a za veceru jos uvek samo ili milupu ili frutolino i naravno podoj pred lalanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za dorucak spremamo poparu, palentu, kacamak, hleb i kajmak ili pavlaku, tunjevinu, projaru, ustipke sa integralnim brasnom, a za veceru menjamo ove kasice iz kutije. Inace tunjevinu bas i nisam planirala da uvodim jos ali od ponedeljka krece u vrtic pa smo zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A inace tunjevinu je super prihvatio i najvise voli to da jede :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi za dorucak spremamo poparu, palentu, kacamak, hleb i kajmak ili pavlaku, tunjevinu, projaru, ustipke sa integralnim brasnom, a za veceru menjamo ove kasice iz kutije. Inace tunjevinu bas i nisam planirala da uvodim jos ali od ponedeljka krece u vrtic pa smo zbog toga.

Ja ne znam sta je popara??? :blink:

I kakva je razlika izmedju palente i kacamka? Meni je to isto :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Popara je hleb koji se isecka i skuva pomešan sa mlekom (ili vodom).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Popara...njam...još sa sirom, Legenda obavezno mu to ubaci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo krenuli sa sitno sjeckanom slaninom, pa mu maloooo i luka dam...pita sa sirom, krumpirom, palačinke, pohovani kruh...ma obožava ovo sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh ja poparu mrzim ali sam davala Emiliji i to sa domacim kajmakom naravno njupa bez ikakvih problema samo daj...daj...daj.. :wub:

E ribu prvi put hocu da dam Emiliji, kako spremate? Tj kako je najbolje spremiti da se skuva u vodi (a plasim se da mi se tako file ne raspadne) ili da stavim u foliju pa u tiganj/rernu?! I da li je prelivate sa necim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam spremala oslić na lešo, pa sam mu još ubacila krompira, blitve i maslinovog ulja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sta je to leso?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sta je to leso?

Kuvam celu ribu ( očišćenu naravno :D ) u vodi sa vegetom, maslinovim uljem i peršunom, to sam dobila dalmatinski recept :D

A onda u tu vodu kad izvadim ribu dodam ili rezance ili obarenu rižu i dobiješ supu od ribe :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za prve obroke preporučljivo je kuhanje na pari: ribu staviti u posebnu (žičanu) košaricu i kuhati u loncu s malo vode. Nakon 20 minuta je kuhana. Riblje meso se potom dobro usitni vilicom i doda dječjem obroku.

Od osmog mjeseca dalje dojenče može dobiti obrok ribe uz prilog od povrća. U toj dobi dojenče može dobiti i ribu pripremljenu u pećnici: riba se stavi u posebni papir za pečenje i položi u posudu bez dodatka ulja. Nakon 20 minuta je pečena i potom se s njom postupa kao i nakon kuhanja na pari.

Ja preporučujem da što manje soli dodajete ribi! A od vrsta oslić i pastrmka...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super ste devojke, odlucila sam da isprobam na ovaj Filipov nacin (sa cediljkom) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam upravo danas prvi put dala Anđi ribu,lososa. U malo provrele vode stavila sam na komadiće seckan losos,zatim sam dodala pirinač,šargarepu i 5 min pred kraj sam ubacila beli luk i brokoli...sve sam kuvala oko 25 min,i na samom kraju sam dodala seckani peršun i maslinovo ulje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada da pocnem sa uvodjenjem kasica Dunjici? Sa puna 3 meseca ili sa puna 4?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Anchi to ti dodje kao velika polemika a pravi odgovor znas samo ti!!! Uh al sam ti pomogla....

Ja sam sacekala 4meseca, tacnije 3 meseca i 3 nedelje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo mi je stigao "Bebin kuvar zdrave ishrane" (narucila ga preko interneta). Ovde pise da treba pocceti sa kasicama od 5 meseci. Iskreno, mislim da je to preterano kasno jer Dunjica ne doji. Probacu sa puna 3. Moja kuma ima troje dece, tako da ce mi ona biti "mentor" sto se tice uvodjenja kasica.

Anci, hvala ti u svakom slucaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu, jer kazem ipak si ti ta koja donosi pravu odluku za svoje dete... zelim vam uspenu malu avanturu u uvodjenju nemlecnog obroka :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema na cemu, jer kazem ipak si ti ta koja donosi pravu odluku za svoje dete... zelim vam uspenu malu avanturu u uvodjenju nemlecnog obroka :wub:

O, hvala, hvala :D Drzi nam pesnice ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZENE,treba nam recept za sokice!Rekla nam je pedijatrica da pravimo sokice i da ih stavimo u friz na zamrzavanje i to da koristimo po potrebi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KAŠICA OD BANANE

Sasvim je neshvatljivo zašto roditelji sve češće kupuju gotove kašice od banana za svoje bebe, kad je banana voće koje se izuzetno lako pretvara u kašicu. Pri tom gotove kašice sadrže malu količinu prave banane, uglavnom su mešavina dugih sastojaka i arome banane.

Ako vaša beba tek počinje da uzima ovo voće onda u kašicu dodajte malo adaptiranog mleka ili majčinog mleka, tako da kašica bude dovoljni žitka.

1 oljuštena zrela banana

malo adaptiranog ili majčinog mleka

Bananu oljuštite i ispasirajte je, pa je malo mutite mikserom ili je jednostavno stavite u blender. Kašicu od banane par renutaka zagrevajte na pari da bi opustila sto više soka. Po potrebi je razredite majčinim mlekom ili adaptiranim mlekom i nahranite vašu bebu.

BANANA KREM

2 banane isečene na male kolutove

1/2 šolje slatke pavlake

žutog šećera

Sastojke izmiksirajte dok ne dobijete penastu masu. Servirajte na animljiv tanjir, formirajući lepo oblik, ukrašeni kolutićima banane koje ste malo poprskali limunom.

KAŠICA OD JABUKA

1 jabuka

Jabuku oljuštite, očistite i isecite na manje komade, pa stavite u šerpicu i nalijte vode da ogrezne. Kuvajte dok jabuka ne omekne i dolivajte vode po potrebi. Jabuku procedite i ispasirejte viljuškom dolivajući vodu u kojoj se jabuka kuvala i to onoliko koliko je potrebno da dobijete laganu kašu.

Možete dodati žitarice u koliko je beba starija. A vašeg pedijatra pitajte da li možte bebi dodati malo cimeta, koji je izuzetno zdrav a i beba će se navići na novi ukus.

KAŠICA OD BANANE I JABUKA

1 jabuka (oljuštena, očišćena i isecena na kockice)

1 banana

malo pšeničnih klica

Jabuku stavite sa malo vode da se kuva dok ne omekne. Procedite i dodajte oljuštenu i na kolutiće isečenu bananu. Poprskajte sa malo pšenicnih klica i sve ispasirajte pasirkom za pire.

KAJSIJA

100 gr sušenih kajsija

2 šolje mešavine soka od jabuke i vode

Kuvajte kajsije u mešavini vode i soka dok tečnost ne provri. Tada sklonite sa vatre i ostavite da odstoji 15 minuta. Stavite u blender kajsije i deo tečnosti i napravite laganu retku kašicu. U koliko nije dovoljno retka dodajte još tečnosti u kojoj su se kuvale kajsije. Ako je preretka dodajte malo žitarica.

BOROVNICA

2/3 šolje borovnica

4 šolje vode

Kuvajte borovnice u vodi dok tečnost ne proključa. Tada borovnice ocedite i stavite u blender pa ih pasirajte. Po potrebi kašicu razredite sokom u kojem su se borovnice kuvale.

DINJA

1/4 šolje zrele, saftane, očišćene i iseckane dinje

Dinja se deci daje u periodu kada ona već mogu da jedu bez rizika svo voće. Zato je dovoljno dinju staviti u blender i napraviti od nje finu kašicu.

VOĆNA NEDELJA

Odlična užina za bebe starije od 8 meseci

1/2 šolje raznog voća

2 kašike pšeničnih klica

1/2 šolje švapskog sira

2 kašike pirea od breskve

1 slatke pavlake

Sve sastojke mikserom mutite dok ne dobijete finu kašicu.

KAŠICA OD KIVIJA

2 kivija

1 malo švapskog sira

1 kašika kukuruznih klica

1 kašičica meda

mrvica pivskog kvasca

Sve sastojke izgnječite viljuškom i umešajte. U kiviju ima puno vitamina C, a u pšeničnim klicama gvožđa. Ovo je jedna izuzetno zdrava kašica.

Možete umesto kivija koristiti bananu, a umesto sira jogurt, ali će tako spremljen obrok imati manje vitamina C, pa dodajte par kapi limunovog soka u njega.

BOROVNICA - BANANA - JOGURT

1 šolja borovnica

1 cela banana

1 šolja jogurta

2 kašika pšeničnih klica

Bananu iseckajte na kolutove. Borovnicu stavite u rernu i pecite toliko dok ne krene sok. Stavite bananu, borovnice i jogurt u blender i napravite kašu.

Ako je beba starija, u kašicu dodajte pšenicne klice.

ZABAVNA VOĆNA SALATA

veliki list salate očišćen i opran za podlogu

breskve iz kompota za glavu i telo

suvo grožđe za oči

štapići šargarepe za telo, noge i ruke

rendana šargarepa za kosu

Detetu će biti zabavno da sa vama napravi ovog "čiča gćišu" koji je pritom veoma zdrava salata.

VOĆNI TOFU

40 gr tofua (sir od soje)

1 oljustena banana

1/4 šolje svežeg ili smrznutog sitnog voća

3 kašike pšeničnih klica

Sve sastojke stavite u blender i miksirajte dok ne dobijete kompaktnu masu. Ovu kašicu možete staviti u zamrzivač da se malo stegne i nazvati je sladoledom.

od koliko meseci ove kasice se smeju dati bebama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zene,ima li recepta za sokic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.